پیام آذری

آخرين مطالب

وعده هایی که محقق شدند مقالات

وعده هایی که محقق شدند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - احیای «تولید آلومینیا از نفلین سینیت» در شهرستان سراب و «توسعه و بازگرداندن حساب های بانکی مجتمع مس سونگون به استان» از جمله نخستین وعده‌های استاندار آذربایجان‌شرقی در زمان انتصابش به عنوان نماینده عالی دولت در این خطه بود که تاکنون بخش بزرگی از آنها محقق شده است.

 محمدرضا پورمحمدی، زمانی که 12 آذر ماه پارسال در آیین معارفه خود از « توسعه استان» سخن گفت و بر «توسعه گرا و تحول خواه» بودنش تاکید کرد، نشان داد که عزم جدی برای تحقق خواسته هایش دارد؛ مدت کوتاهی بعد از آن برنامه بود که استاندار آذربایجان شرقی از اولویت احیای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در شهرستان سراب و از سرگیری طرح توسعه مس سونگون و بازگردندان حساب های بانکی آن به آذربایجان شرقی به عنوان محل اصلی فعالیت های معدنی این مجتمع صحبت کرد.
پورمحمدی با درک حساسیت افکار عمومی به این 2 مطالبه بر زمین مانده، به رغم تلاش همه جانبه استانداران قبلی، در 9 ماه گذشته در فرصت های مختلف برای تحقق وعده هایش کوشید و در این مسیر با اظهارات واقع بینانه ای که گاها از نظر بعضی ها ساختارشکنانه تلقی می شد، بر لزوم احیای طرح نفلین سینیت سراب و توسعه مس سونگون تاکید کرد.
در سایه همین تلاش ها بود که بعد از 25 سال رکود از زمان زمین خوردن کلنگ تولید آلومینیا ار نفلین سنیت در شهرستان سراب، دهم بهمن ماه پارسال، موافقت نامه آغاز عملیات اجرایی این طرح بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، موسوم به «ایمیدرو» و شرکت مدیریت طرح های صنعتی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، موسوم به «ایدرو» در حضور علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، امضا شد.
خداداد غریب پور ، مدیرعامل سازمان ایمیدرو، در آیین امضای موافقت نامه تولید آلومینیا از نفلین سینیت در سراب اعلام کرد: 700 میلیون یورو امکان سرمایه گذاری در تولید آلومین از نفلین سنیت و صنایع وابسته به آن در آذربایجان شرقی وجود دارد.
هر چند خبر امضای موافقت نامه تولید آلومینیا از نفلین سنیت در آن روزها تحت الشعاع سفر رییس مجلس به آذربایجان شرقی قرار گرفت، اما واقعیت این است که این رویداد خبر خوشی برای فعالان عرصه صنعت و معدن و نیز مردم شهرستان 130 هزار نفری سراب بود، به ویژه اینکه احیای این طرح برای آنان در 25 سال گذشته به «سرابی» تبدیل شده بود که بیشتر در بزنگاه های انتخاباتی، اهمیت می یافت و اقدام عملی در این مسیر نمی شد.
پیگیری های مدیریت ارشد آذربایجان شرقی برای برآورده شدن آرزوی 25 ساله مردم سراب از این رو حایز اهمیت است که به گفته یوسف داودی، نماینده مردم این شهرستان در خانه ملت، هر سال سه میلیون تن پودر آلومینا به عنوان ماده اصلی تولید فلز راهبردی آلومینیوم، به ارزش یک میلیارد دلار از کشورهای خارجی وارد می شود و این در حالی است که تنها معدن نفلین سینیت کشور برای تولید آلومینا با ظرفیت 30 میلیارد تن در شهرستان سراب واقع شده است.
پورمحمدی به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید در آذربایجان شرقی، در زمان امضای توافق نامه تولید آلومینیا از نفلین سینیت میان «ایمیدرو» و «ایدرو» با بیان اینکه تولید آلومینیوم به عنوان فلز راهبردی با استفاده گسترده در صنایع از جمله نیازهای مهم ایران بوده و ذخایر تولید ماده مورد نیاز آن موسوم به آلومینا از نفلین سینیت با پیش بینی تامین نیاز 100 سال آینده کشور در آذربایجان شرقی وجود دارد، نشان داد که توجه ویژه به ظرفیت های راکد مانده معدن در این خطه از اولویت های وی و امضای توافق نامه فوق الذکر از نمودهای عینی این اهمیت است.
از سرگیری طرح توسعه مجتمع معدن سونگون در شهرستان ورزقان و بازگرداندن حساب های بانکی این مجتمع به آذربایجان شرقی به عنوان خاستگاه اصلی مس سونگون، از دیگر وعده های مدیریت استاندار آذربایجان شرقی به هنگام تکیه بر صندلی مدیریت استان بود که پورمحمدی پنجشنبه هفته گذشته خبر تحقق آن را در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور وزیر صمت اعلام کرد.
انتشار این خبر نیز موجی از امیدواری و خوشحالی را در بین مردم استان و نیز فعالان حوزه صنعت و معدن سبب شد؛ نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی در تکمیل این خبر تاکید کرد که "بر سر عهد و پیمان خود با مردم ایستاده‌ایم و تمامی تلاش خود را برای ارتقای جایگاه استان به کار خواهیم بست".
پورمحمدی با قدردانی از حمایت‌های وزیر صمت از انتقال 90 کانتینر تجهیزات کارخانه ذوب مس به آذربایجان شرقی، گفت: خوشبختانه بعد از پیگیری‌های به عمل آمده و حمایت شخص وزیر صنعت، حساب‌های بانکی مس سونگون نیز به استان منتقل شد که این کار بزرگ در رونق اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت.
انتقال تجهیزات طرح توسعه مجتمع معدنی مس سونگون به آذربایجان شرقی در هفته های اخیر در حالی اتفاق افتاد که بخشی از این تجهیزات پس از ورود به کشور از حدود 7 سال قبل تاکنون در گمرک معطل مانده و بخشی دیگر به سایر مناطق کشور حمل شده بود.
از سوی دیگر انتشار خبر خوش انتقال حساب های بانکی معدن مس سونگون به آذربایجان شرقی نیز در حالی صورت می گیرد که شرکت ملی مس ایران در دوره های مدیریت قبلی آن، به مطالبه بحق و قانونی مردم، مسوولان و نمایندگان استان در خانه ملت، مبنی بر ضرورت گردش مالی مس سونگون در محل استخراج آن کوچک ترین توجهی نداشت و نظام بانکی و به تبع آن حوزه صنعت و معدن آذربایجان شرقی از گردش مالی سالیانه 15 هزار میلیارد تومانی معدن مس سونگون کمترین بهره را می برد.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه مس سونگون به مانند نفت برای آذربایجان شرقی اهمیت دارد، می گوید: متاسفانه خام‌فروشی معدن در سال‌های گذشته، سودآوری لازم را برای این مجموعه به همراه نداشته است که ما برای بهبود وضعیت آن تلاش می‌کنیم.
امید که وعده سوم استاندار آذربایجان شرقی مبنی بر ایجاد قطب سوم خودروسازی کشور در تبریز نیز با تلاش های پیگرانه مدیریت ارشد استان و سازمان های مسوول با تکیه بر ظرفیت وجود بیش از 300 واحد قطعه ساز در استان، جامه عمل بپوشاند تا این خطه از داشته هایش برای ارتقای معیشت مردم و نیز شاخص های رشد صنعتی بیشترین بهره را ببرد.
518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این زباله را دور نریزید،  ارزش دارد

صمیمیت و همدلی شیعه و سنی در سایه وحدت اسلامی

هم‌آوایی غم و امید در روستای زلزله‌زده ورنکش

پزشکانی که با جان بیمار بازی می‌‎کنند

40 سال مبارزه با استکبار نتیجه روشن آموزه‌های انقلابی

40 سال سرآمدی ایران در استکبارستیزی

امام جمعه تبریز: نشر آرمان‌های شهدا موجب ماندگاری یاد آنان است

«اصلی و کرم»، عاشقانه‌ای از دیار آذربایجان

بیم و امید انقراض شتر دوکوهانه ایران در منطقه مغان

همت انقلابی در مسیر توسعه روستایی

انتشار رمان «جعبه سیاه نویسنده»

اعجاز برای نوع‌دوستی در اسلام

طلوع و غروب ستارخان به روایت ادبیات

امروز هم دیر است

ترشی، اشتهای افراد چاق را زیاد می‌کند

برق منطقه‌ای آذربایجان در ابتدای راه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

مردم برای درمان بیماری‌ها گرایش زیادی به استفاده از طب مکمل دارند

رونمایی از ششمین ترجمه بانوی مترجم تبریزی در نمایشگاه کتاب

پاییز زیبایی‌های مهاباد را دوچندان کرد

باغ کمال، یادگار زمانی که تبریز، شهر عرفان بود

«ربع رشیدی» در مسیر جهانی شدن

ریشه پیاده‌روی اربعین چیست؟

سهم ناچیز سیب در سبد صادرات‌

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل