پیام آذری

آخرين مطالب

وضعیت قیمت لوازم التحریر در آستانه مهر ؛

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد مقالات

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز-در روزهای نزدیک به بازگشایی مدارس، افزایش قیمت لوازم التحریر موجب محدودیت در انتخاب و دغدغه‌ای برای خانواده‌ها شده است.

 بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه است؛ صدای اولین زنگ کلاس و دانش آموزانی که با شور و اشتیاق خاصی راهی مدارس می‌شوند تا الفبای زندگی را مشق کنند. روزهای آخرین ماه تابستان، روزهای انتخاب کیف، کفش و لوازم التحریر را برایم تداعی می‌کند.
چند روزی به آغاز سال تحصیلی جدید نمانده و تمام فروشگاه‌های لوازم التحریر پر از اولیایی است که در صدد تهیه لوازم مورد نیاز فرزندان خود هستند. این روزها رنگارنگی بازار نوشت افزار، دانش آموزان را در انتخاب سردرگم و بالطبع، افزایش قیمت نیز خانواده‌ها را با مشکل و دغدغه جدیدی روبرو ساخته است.
بازار لوازم التحریر، افزایش قیمت را نشان می‌دهد که در این رابطه خبرنگار خبرگزاری مهر سری به فروشگاه‌های لوازم التحریر شهر تبریز زده و با خریداران نیز گفت‌وگویی کرده است.

2 برابر شدن قیمت لوازم التحریر نیست به سال گذشته
یکی از فروشندگان لوازم التحریر  می‌گوید : قیمت لوازم التحریر نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و خریداران نیز تنها مجبور به خرید اقلام ضروری می‌شوند و فروش سایر اقلام نیز کاهش یافته است.
قیمت لوازم التحریر نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و خریداران نیز تنها مجبور به خرید اقلام ضروری می‌شوند او توضیح می‌دهد : قیمت لوازم التحریر در تمام فروشگاه‌ها به طور آزاد به فروش می‌رسد و هیچ نظارتی بر قیمت‌ها انجام نمی‌گیرد.
وی می افزاید:ما دوست داریم جنس ارزان بخریم و ارزان بفروشیم تا فروش مان بیشتر شود ولی تعدادی که نبض بازار دست آنهاست نمی گذارند وسایل ارزان شود.
افزایش قیمت موجب محدود شدن انتخاب‌ها شده است
افزایش قیمت لوازم التحریر، موجب محدودیت در انتخاب شده است. این را یکی از فروشندگان لوازم التحریر در بازار می‌گوید.
محسن می‌گوید : افزایش قیمت نوشت افزار موجب شده تا خانواده‌ها در خرید صرفه جویی و تنها اقلام مورد نیاز را تهیه کنند. این در حالی است که دفتری که سال گذشته قیمت آن 2500 تومان بود امسال به 6000 تومان رسیده است.
او توضیح می‌دهد : من به عنوان یک فروشنده در مغازه شاهد بودم که دانش‌آموزی مجبور به خرید اقلام ضروری شده و درآمد محدود خانواده‌ها و افزایش سرسام آور قیمت‌ها نیز، حق انتخاب را از دانش‌آموزان که سرمایه‌های آتی این کشور هستند گرفته است.
محسن با اشاره به وضعیت این روزهای لوازم مدرسه می گوید:چون ثبات در بازار وجود ندارد اجناس فروخته شده را با قیمت بالاتری تهیه کرده و در
وتیرین مغازه قرار می دهیم و در این وسط دلالها و پولدارها سود بیشتر را می برند و مردم فقیر و متوسط در فشار هستند.

550 فروشگاه نوشت افزار در سطح شهر
رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار تبریز  می‌گوید : 550 فروشگاه لوازم التحریر در سطح شهر وجود دارد که می‌توان گفت 60 درصد لوازم از التحریر را اجناس ایرانی و 40 درصد را اجناس خارجی تشکیل می‌دهد.
صمد امین پور با تأکید بر اینکه افزایش قیمت لوازم التحریر به مرور زمان افزایش می‌یابد توضیح می‌دهد : افزایش قیمت لوازم التحریر به مرور زمان افزایش می‌یاید و خانواده‌ها در زمان خرید متوجه افزایش قیمت می‌شوند.
550 فروشگاه لوازم التحریر در سطح شهر وجود دارد که می‌توان گفت 60 درصد لوازم از التحریر را اجناس ایرانی و 40 درصد را اجناس خارجی تشکیل می‌دهد وی ادامه می‌دهد : در 2 ماه اخیر، افزایش قیمت لوازم التحریر وجود ندارد همواره نظارتی بر قیمت‌ها صورت می‌گیرد اما باید گفت افزایش قیمت سایر کالاها نیز موجب افزایش قیمت لوازم التحریر می‌شود .
امین پور در پایان بیان می‌کند : با اقدامات انجام گرفته، در آینده نرخ دفتر و خودکار به صورت دولتی بوده اما بقیه اجناس با نرخ آزاد به فروش می‌رسد.
رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار تبریز گفت:افزایش نوشت افزار بیشتر مربوط به افزایش قیمت ارز در سالهای اخیر می باشد و چون 40 درصد اجناس وارداتی هست در نتیجه این موضوع خود بر بازار نوشت افزار تاثیر می گذارد.
باید نظارتی بر قیمت‌ها وجود داشته باشد
افزایش قیمت نوشت افزار، معضلی است که خانواده‌های دانش آموزان را با مشکلات ریز و درشتی مواجه کرده است؛ مریم مادر دو دانش آموز دختر است که از افزایش قیمت لوازم التحریر در روزهای نزدیک به آغاز مدارس، بسیار گله مند است.
وی با اشاره به بهانه جویی بی خودی فروشنده ها که دلار گران شده افزود:دلار از سال گذشته تا امروز کاهش یافته ولی نوشت افزار بیش از 50 درصد گرانتر شده است و تورم در این مورد خیلی بالا هست.
او با اشاره به صحبت های مسئولین امر در خصوص نوشت افزار و لباس مدارس می گوید:متولیان امر می گویند اکثر لوازم مدرسه تولید شده داخلی و برند ملی دارد و وارد نمی شود پس نمی توانند افزایش قیمت ارز را دلیل افزایش بی منطقی این لوازم به شمار آورند ، و باید بگویند که بی کفایتی در نظارت باعث شده تا عده ای سود جو از این وضعیت استفاده کرده و مردم را سرکیسه کنند.

او   می‌گوید : افزایش قیمت نوشت افزار، این روزها مشکلی دیگر بر مشکلات خانواده‌ها افزوده است و بهتر است بگویم خانواده‌ها را شرمنده فرزندان خود می‌کند. هزینه کیف، کفش، لوازم التحریر و یونی‌فرم مدارش، روی هم رفته هزینه سنگینی است که به ناچار باید پرداخت کرد.
وی در پایان ادامه می‌دهد : معتقدم باید نظارتی ویژه روی قیمت‌ها وجود داشته باشد.
روزهای نزدیک به بازگشایی مدارس و افزایش قیمتی که منجر به محدودیت در انتخاب و مشکلات بسیار شده است؛ متأسفانه این افزایش قیمت موجب گشته است تا خانواده‌ها در تأمین اقلام مورد نیاز دانش‌ آموزان با مشکلات بسیاری روبرو شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این زباله را دور نریزید،  ارزش دارد

صمیمیت و همدلی شیعه و سنی در سایه وحدت اسلامی

هم‌آوایی غم و امید در روستای زلزله‌زده ورنکش

پزشکانی که با جان بیمار بازی می‌‎کنند

40 سال مبارزه با استکبار نتیجه روشن آموزه‌های انقلابی

40 سال سرآمدی ایران در استکبارستیزی

امام جمعه تبریز: نشر آرمان‌های شهدا موجب ماندگاری یاد آنان است

«اصلی و کرم»، عاشقانه‌ای از دیار آذربایجان

بیم و امید انقراض شتر دوکوهانه ایران در منطقه مغان

همت انقلابی در مسیر توسعه روستایی

انتشار رمان «جعبه سیاه نویسنده»

اعجاز برای نوع‌دوستی در اسلام

طلوع و غروب ستارخان به روایت ادبیات

امروز هم دیر است

ترشی، اشتهای افراد چاق را زیاد می‌کند

برق منطقه‌ای آذربایجان در ابتدای راه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

مردم برای درمان بیماری‌ها گرایش زیادی به استفاده از طب مکمل دارند

رونمایی از ششمین ترجمه بانوی مترجم تبریزی در نمایشگاه کتاب

پاییز زیبایی‌های مهاباد را دوچندان کرد

باغ کمال، یادگار زمانی که تبریز، شهر عرفان بود

«ربع رشیدی» در مسیر جهانی شدن

ریشه پیاده‌روی اربعین چیست؟

سهم ناچیز سیب در سبد صادرات‌

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل