پیام آذری

آخرين مطالب

معاون وزیر: طرح بسندگی در آموزش‌وپرورش وجود خارجی ندارد علمي

معاون وزیر: طرح بسندگی در آموزش‌وپرورش وجود خارجی ندارد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه زبان جزیی از فرهنگ و هویت هر فرد بوده و پاسداشت آن یکی از وظایف اصلی هر نظام آموزشی است،گفت: چیزی به اسم طرح بسندگی در آموزش و پرورش هنوز وجود خارجی ندارد.

رضوان حکیم‌زاده  با تکذیب اجرای طرح بسندگی در هنگام سنجش دانش آموزان برای ثبت نام در اول ابتدایی اظهار کرد: برخلاف آنچه که به آن دامن زده شد،طرحی که به عنوان بسندگی قرار بود کار شود،هدف اش حفظ هویت کودکان دوزبانه بود.
وی با بیان اینکه این طرح ابتدا در جلسه مشترک با آموزش و پرورش استثنایی مطرح شد،افزود: این طرح به دنبال این بود که کودکان دوزبانه برچسب دیرآموز نخورند؛ چون در راستی آزمایی کودکان دوزبانه در حومه تهران به دلیل اینکه کودک متوجه سوال نمی شد،برچسب دیرآموز می خورد در حالی که وقتی به زبان مادری سوال می شد،این کودک بسیار هم باهوش نشان می داد.
حکیم‌زاده خاطرنشان کرد: طبق اصل 15 قانون اساسی به یادگیری زبان و ادبیات زبان محلی در کنار زبان مادری تاکید شده است و دانش آموز می تواند در کنار زبان ملی زبان مادری اش را نیز یاد بگیرد.
وی با بیان اینکه نقل قول های اشتباه به این مساله دامن زد و گفته شد که داشتن لهجه در زبان دوم یک نوع معلولیت است،افزود: این طرح به دنبال ان بود که در فاصله بین ثبت نام و کلاس اول ضعف های مهارتی زبان جبران شود.
معاون آموززش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص تنبیه بدنی دانش آموزان نیز گفت: با همه انواع خشونت در مدارس مخالف هستیم و برنامه ای تحت عنوان "خشونت زدایی از مدارس" را اجرا می کنیم؛ با این حال اکثر معلمان ما در مدارس زحمات بسیاری می کشند و منصفانه نیست که عملکرد آنها را زیر سوال ببریم اما به هیچ وجه تنبیه را قبول نداریم.
حکیم زاده به کار بردن برخی کلمات و تحقیر و سرزنش ها را نیز خشونت دانست و افزود: مدارس باید فضای روانی و عاطفی شاد و خوبی داشته باشند و اهمیت فضای عاطفی مدارس کمتر از فضای فیزیکی ان نیست.
وی ارتقای کیفی مدارس دولتی را از تاکیدات وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: برای مناطق محروم و دوزبانه اعتبار ویژه ای در نظر گرفته ایم و به دنبال رایگان کردن پیش دبستانی در مناطق محروم هستیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش حذف رقابت های فردی و تشویق به کارگروهی و همدلی را جزو برنامه های جدی آموزش و پرورش اعلام و خاطرنشان کرد: با حذف آزمون های تستی و پیشرفت تحصیلی و نیز ممنوعیت کتاب کمک درسی در مدارس، دستاورد خوبی از طریق بازی و یادگیری تکالیف مهارتی داشتیم.
وی بر حذف عوامل مخل ایجاد نشاط در مدارس تاکید کرد و گفت: با اه اندازی اتاق های بازی و یادگیری مهارتی به دنبال ایجاد نشاط در مدارس هستیم
حکیم زاده در خصوص بازماندگان از تحصیل نیز با بیان اینکه سال گذشته 141 هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور شناسایی شد،گفت: با اجرای طرح انسداد مبادی بیسوادی به جد پیگیر کودکان بازمانده از تحصیل هستیم که در این راستا 34 هزار کودک بازمانده از تحصیل شناسایی و به مدرسه برگردانده شدند.
به گزارش ایرنا،خرداد ماه سال جاری، رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: «با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، اضافه کردن بررسی میزان آمادگی زبان فارسی در طرح سنجش سلامت در دستور کار قرار خواهد گرفت و روی آن کار می‌کنیم. اکنون سنجش به‌صورت اختیاری برای پنج‌ساله‌ها و به‌طور محدود برای چهارساله‌ها نیز انجام می‌شود، اما اگر بتوانیم سنجش را دو سال عقب ببریم، امکان مداخلات بهتری فراهم می‌شود، البته لازمه آن این است که دوره پیش دبستانی را هم دو سال قبل از کلاس اول داشته باشیم.» حکیم‌زاده گفته بود: «تعدادی از بچه‌هایی که در مناطق دو زبانه کشور زندگی می‌کنند، به‌دلیل ناآشنایی با زبان فارسی برچسب دیرآموز می‌خورند که پس از مدتی مشخص می‌شود مشکل یادگیری ندارند و فقط به‌دلیل ناآشنایی با زبان فارسی است که در یادگیری با چالش روبه‌رو هستند.» اما ماجرا طوری دیگری پیش رفت و اعتراضات زیادی را برانگیخت و فعالان اجتماعی، نمایندگان مجلس و مسئولان محلی این پیشنهاد را مقابله با زبان‌های مادری دانستند.
380 سالن ورزش در مدارس احداث می‌شود
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به میانگین 21.7 درصدی دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق در دوره ابتدایی، کم تحرکی و اضافه وزن را معضلی برای دانش آموزان دانست و گفت: 2 تا 6 سالگی طلایی ترین زمان تحرک کودک است و باید قبل از مدرسه فکری به کم تحرکی کودکان بشود.
مهرزاد حمیدی افزود: هر اتفاقی که در رشد و تربیت و شکل‌گیری شخصیت اتفاق می‌افتد، در دوران 2 تا 6 سالگی است و اگر بتوانیم برای این دوران برنامه‌ریزی کنیم کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها رشد یابد؛ دوران ابتدایی برای ما بهترین دوران است تا بتوانیم به اهداف خود برسیم و تنها مشکلی که در این زمینه داریم این است که متاسفانه ساختار سیستم را تکه تکه کرده‌اند و در نتیجه ما فکر می‌کنیم که دانش‌آموز را باید تکه تکه کرد در حالی که باید مجموعه‌ای نگاه کنیم و دانش‌آموزان را با نگاه وحدتی پرورش دهیم.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت:برای ایجاد تحول در ورزش کشور باید معاونت تربیت‌بدنی و سلامت با سایر معاونت‌ها همکاری کند و اگر غیر از این باشد و همدیگر را رقیب بدانیم و با هم همکاری نکنیم ورزش کشور 50 سال آینده هم همانی خواهد بود که اکنون هست، اگر کودک در دوران 2 تا 6 سالگی سواد حرکتی را یاد بگیرد در آینده نیز ورزش همگانی و قهرمانی را دنبال خواهد کرد.
وی ادامه داد: باید از دوران کودکی به فرزندان‌مان مهارت‌های اجتماعی، سلامت و بهداشت، سازگاری و قوانین را یاد دهیم و در این راه حوصله داشته باشیم، در غیر این صورت وقتی فرد بدون این آموزش‌ها بزرگ شد دیگر در بزرگسالی کاری از دست ما برنمی‌آید.
حمیدی درباره برنامه‌های معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در مدارس گفت: تا آخر سال 380 سالن ورزشی در مدارس با حداقل 200 متر فضای ورزشی احداث می‌شود که 200 مدرسه با اولویت دخترانه و کلاس های اول تا سوم است و با برنامه‌ریزی، امسال برای 270 هزار معلم ابتدایی دوره‌های توانمندسازی برگزار می کنیم.
وی طناب زنی و دوومیدانی را جزو برنامه های ابلاغی دوره ابتدایی ذکر کرد و گفت: 33 هزار دبیر تربیت بدنی نسبت به شاخص های لازم و اینکه چگونه دانش آموزان غربال بشوند و به سمت رشته های ورزش هدایت شوند،امسال آموزش دیده اند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره‌مندی 8 هزار دانش‌آموز از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی

دستیابی دانشگاه آزاد تبریز به فناوری رنگ نانو کلین

رویداد کارآفرینی دورهمی در جهاد دانشگاهی اردبیل برگزار شد

مخترع ارومیه‌ای در مسابقات جهانی لهستان درخشید

کشاورزی در ایران نمی تواند محور توسعه باشد

اولین همایش ملی«مدرسه فردا» در اردبیل برگزار می‌شود

چاقی صورت، بدون چاقی کل بدن ممکن نیست

تاسیس بنیاد حامیان دانشگاه محقق اردبیلی

700 دانشجوی جدید وارد دانشگاه آزاد اسلامی اهر شدند

استفاده از مواد مغذی، پیشرفت بیماری‌های استخوان را کم می‌کند

کارگاه بین‌المللی یوراس ( اوراسیا ) در دانشگاه تبریز برگزار شد

نام‌نویسی 730 طرح فناورانه برای حضور در رینوتکس هفتم

اولین دوره آموزشی فلوشیپ EBM در تبریز برگزار می‌شود

پرورش بوقلمون ارگانیک در دانشگاه تبریز

راه‌اندازی 60 واحد دانش‌بنیان نتیجه توجه به ظرفیت جوانان در ارومیه

دانشگاه تبریز با 200 دانشگاه دنیا تفاهم‎نامه همکاری دارد

زمینه سازی برای پذیرش دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی

کلان شهرها و دردی به نام «اگزمای شهری»

اولویت جهاددانشگاهی، برگزاری دوره‌های تخصصی مورد نیاز استان‌ها است

دوره‌ آموزشی طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در اردبیل آغاز شد

کودک همسری؛ گره کور قانون‌گذاری یا نبود ثبات فرهنگی!

دانشگاه جامع علمی کاربردی تمام تلاش خود را برای کارآفرینی جوانان به کار گرفته است

دانشگاه ها در جهت بصیرت افزایی دانشجویان در انتخابات پیش رو اقدام کنند

سیستم کشاورزی هوشمند در آذربایجان شرقی راه اندازی می‌شود

اعزام 150 دانشجوی دانشگاه‌های استان اردبیل به پیاده روی اربعین

تغذیه درمانی تاثیر مثبت بر آرتروز دارد

پایان کار پنجمین نمایشگاه سلامت روان در دانشگاه تبریز

تصویب کلیات اولویت‌بندی عناوین پژوهشی دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌شرقی

نخستین عمل جراحی مغز در بوکان انجام شد

اختراع یک شرکت دانش‌بنیان آذربایجان‌غربی در آمریکا ثبت شد

تصویب کلیات اولویت‌بندی عناوین پژوهشی دستگاه‌های اجرایی آذربایجان شرقی

پنجمین نمایشگاه سلامت روان به کار خود پایان داد

تفاهم نامه همکاری بین جهادانشگاهی اردبیل و شرکت آرتا پردیس سلامت شفا منعقد شد

دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها نگاه بخشی را کنار بگذارند

بازگشت 900 هزار نفر از زائران حسینی

کسب مدال طلای مسابقات بین المللی چین توسط دانش آموز بنابی

ارتقای کیفیت مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی

مدال طلای مسابقات چین بر گردن دانش‌آموز آذربایجان‌شرقی

افزایش 15درصدی داوطلبان ورود به دانشگاه جامع علمی کاربردی

داروی پارکینسون در تبریز عرضه می‌شود

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد جامعه ضروری نیست

سفیر کره جنوبی در ایران با رئیس دانشگاه تبریز دیدار کرد

تورهای فناوری به کمک تجاری‌سازی محصولات تولیدی می‌آید

طرح‌های پژوهشی دستگاه‌ها باید در راستای حل مشکلات آذربایجان شرقی باشد

اختصاص 500 میلیون تومان در حمایت از طرح‌های پژوهشی اردبیل

تلاش برای ارائه کارت منزلت قابل استفاده به سالمندان در تبریز

رتبه‌های برتر کنکور استان اردبیل تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کردند

سامانه اطلاعات پژوهشی استان اردبیل رونمایی می‌شود

محورهای توسعه استان مبنای طرح‌های پژوهشی قرار گیرد

افزودن ثانویه سبوس باعث افت کیفیت نان و لطمه به سلامت شهروندان می‌شود