پیام آذری

آخرين مطالب

سالمندی، تهدید یا فرصت اجتماعي

سالمندی، تهدید یا فرصت
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - سالمندی از مهمترین تحولات اجتماعی است که همه جوامع بشری از جمله ایران، در قرن بیست و یکم درگیر آن هستند و پیامدهای این پدیده، بسته به نگاه تصمیم‌گیران، می‌تواند به تهدید یا فرصتی برای این جوامع تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس مستندات سازمان جهانی بهداشت، افراد 60 سال و بالاتر به عنوان سالمنـد شناخته می ­شوند و کشورهایی که جمعیت سالمند آنها بالاتر از 7 درصد باشد، جزو کشورهای دارای جمعیت سالخورده طبقه بنـدی می شوند.
سالمندان سریعترین نرخ رشد جمعیت را در بین گروه های مختلف سنی دارند و هم اکنون حدود دو سوم جمعیت سالمند دنیا در کشورهای در حال توسعه مانند ایران زندگی می کنند و براساس آمار و روند رشد جمعیت در کشور، پیش بینی می شود در سال 1440 از جمعیت 100 میلیونی ایران 25 درصد بالای 60 تا 65 سال داشته باشند.
با توجه به تغییرات جسمانی، شناختی، هیجانی، رفتاری و اجتماعی در دوران سالمندی، توجه به این گروه جمعیتی نیازمند برنامه ریزی منسجم و طولانی مدت مسئولان و دست اندرکاران حوزه های مختلف درگیر با این گروه سنی است تا چالش های پیش روی این دوران رفع شود و سالمندان آن را به راحتی سپری کنند.
برنامه ریزی برای توانمند سازی سالمندان می تواند برای مواردی مانند نوآوری، توسعه مشاغل و رشد اشتغال در کشور نقش کلیدی ایفا کند و غفلت از این کار و نادیده انگاشتن این گروه جمعیتی به علت هزینه های سنگین درمانی و اجتماعی آن ها که به شکل های مختلف به بخش هایی از جامعه تحمیل می شود، می تواند به تهدیدی برای رشد و توسعه آینده کشور تبدیل شود.
«پژوهشکده سالمندی دانشگاه تبریز»، امروز چهارشنبه با برگزاری همایش 3 روزه بین المللی سلامت و توانبخشی سالمندان در تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی این دانشگاه بدنبال ایجاد بستر و فرصتی برای تبادل اطلاعات اساتید دانشگاه های کشور با اساتید صاحب نام در حوزه سلامت سالمندی از دانشگاه های مختلف جهان مانند آمریکا، دانمارک، فنلاند و ترکیه در راستای برنامه ریزی و ایجاد راهکاری برای توانمند سازی سالمندان و تکریم این قشر در جامعه است.
پیش بینی های لازم برای ارایه خدمت های مورد نیاز به سالمندان انجام شود
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش با اشاره به روند پیری جمعیت کشور و مسئولیتی که متولیان سلامت جامعه بر عهده دارند، گفت: در حوزه های مختلف مانند قانون گذاری، اجرا و خدمات باید پیش بینی های لازم برای ارایه خدمت های مورد نیاز به این گروه سنی در کشور انجام شود.
مسعود پزشکیان، با بیان اینکه ما همیشه منتظر می مانیم تا حادثه ای رخ دهد سپس حادثه را درمان می کنیم، افزود: ما می توانیم قبل از اینکه اتفاقی روی دهد پیش بینی و برنامه ریزی کرده و خود را آماده این شرایط کنیم و اقدامات لازم را در این راستا انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه پیشگیری در همه حوزه های فردی، ساختاری، آموزشی و سایر حوزه ها همیشه بهتر از درمان است، یادآوری کرد: بعد از پیروزی انقلاب براساس روند پیش آمده نسلی به سرعت به دنیا آمد که وقتی وارد مدرسه شد مشکل مدرسه، وقتی وارد دانشگاه شد مشکل دانشگاه و وقتی وارد بازار شد مشکل اشتغال بوجود آمد و هم اکنون ترس از این است که وقتی آن ها به سنی برسند که نیاز به خدمت دارند نتوانیم خدمت های مورد نیاز آن ها را ارایه کنیم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روند پیری جمعیت کشور مسئولیت سنگینی بر گردن سیاست گذاران جامعه می گذارد و دانشگاه و پژوهشگاه سالمندی می تواند با ارایه راهکار، حمایت نمایندگان مجلس و مسئولان، جامعه را برای پاسخگویی به نیازهای این قشر آماده و سالمندان را برای ادامه زندگی توانمند کند.
پزشکیان، با بیان اینکه سالمندان شالوده جامعه هستند، ادامه داد: باید قدر پیشکسوتان را دانست و با عزت و کرامت با آنان برخورد کرد و فضای مناسب شهری برای زندگی راحت آنان فراهم کرد.
وی گفت: احترام به پیشکسوتان و بزرگترها جزو اصول جامعه پیشرفته است و هیچ باوری مانند انقلابی، چپی، راستی و مذهبی بودن حق بی احترامی افراد به بزرگتر، پیشکسوت و استاد خود را نمی دهد حتی اگر آن فرد خلاف اعتقاد وی باشد.
11.03 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی بالای 60 سال است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه سالمندی پدیده ای طبیعی است، گفت: هر کجا نتوانسته ایم پدیده ها را بشناسیم و پیش بینی ها و برنامه ریزی های لازم را برای برخورد با آن انجام نداده ایم با مشکل مواجه شده ایم.
محمدحسین صومی، با اشاره به اینکه سالمندی برابر با ناتوانایی نیست، افزود: براساس آمار 11.03 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی بالای 60 سال است و طبق برآوردها وضعیت ما در سال 1430 خورشیدی یا 2025 میلادی بدتر خواهد شد.
وی اظهار داشت: اگر سالمندی را به عنوان پدیده ای دانست که می تواند در همه موارد به ما کمک کند خیلی از مشکلات ما رفع می شود چراکه در تاریخ افرادی در سنین بالا منشا اثر بوده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با توجه به اینکه قرن 21، قرن سنین بالا است و هزینه درمان 2 سال آخر عمر یک انسان که زندگی عادی دارد برابر کل هزینه سلامت پرداخت شده بچگی وی تا آن دوران است.
صومی، ادامه داد: بالای 60 درصد هزینه حوزه سلامت از پیشگیری تا توانبخشی در سنین بالا هزینه می شود و باید طوری برنامه ریزی کرد که لحظه به لحظه زندگی فرد مفید باشد.
وی با اشاره به اینکه شرایط مساعدی برای دوران میانسالی و جوانی جمعیت نیز تدارک دیده نشده است، یادآوری کرد: خیلی از افراد وقتی به دوران سالمندی می رسند احساس می کنند زندگی نکرده به پایان زندگی نزدیک می شوند که این موضوع فرد را آماده می کند که خود را از کارافتاده تلقی و از جامعه ترد شده می داند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه وظیفه ما در حوزه پیشگیری و بهداشت پس از حوزه درمان و توانبخشی فراهم کردن مقدمات لازم برای زندگی راحت در دوران سالمندی است، گفت: بهترین کار مراقبت بهتر و شایسته از انسان ها از دوران نوزادی و کودکی برای زندگی سالم در دوران سالمندی است.
صومی، افزود: با راه اندازی پژوهشکده سالمندی این دانشگاه تلاش می شود تا در این مرکز گام های بلندی از پیشگیری تا توانبخشی سالمندان برداشته شود.
شورای شهر تبریز برای حفظ کرامت سالمندان برنامه ریزی می کند
رئیس شورای اسلامی تبریز نیز گفت: اعضای شورای اسلامی این شهر برای حمایت از سالمندان و حفظ کرامت آنان در جامعه تلاش و برنامه ریزی لازم را انجام می دهد.
شهرام دبیری، افزود: در این راستا طرحی از سوی اعضای این شورا ارایه شده است و تلاش می شود با صدور کارت منزلت به سالمندان برای آن ها امکان استفاده از خدمات مختلف شهری را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه بیشترین تحقیقات باید در جهت پیشگیری از ناتوانی ها در دوره سالمندی باشد، اظهار داشت: تحقیقات پژوهشکده سالمندی باید در مسیری باشد که با استفاده از آن ها بتوان از ناتوانمندی آنان مانند آلزایمر در این دوران پیشگیری کرد.
غفلت از ایجاد زیرساخت ها موجب انتقال معضلات کنونی قشر جوان به قشر سالمندان در آینده می شود
رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه یک چهارم جمعیت کشور ما را در دهه آینده سالمندان تشکیل خواهند داد، گفت: اگر از امروز به فکر ایجاد زیرساخت ها و بردن نگرش های علمی و آکادمیک به سمت این قشر نباشیم در آینده معضلاتی که هم اکنون در قشر جوان با آن مواجه هستیم گریبانگیر قشر سالمندی می شود.
حجت پورفتحی، افزود: جمعیت جهانی در حال پیر شدن بوده و هر کشوری شاهد رشد تعداد و نسبت سالمندان در جمعیت خود است بنابراین باید با درایت و سیاست گذاری مسئولان شهری، سیاسی و اجتماعی برنامه ریزی های مثبت و مفیدی برای دوران سالمندی اجرا شود.
8023/518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ریزش آوار در تبریز یک مصدوم برجای گذاشت

گوشی اوپو Ace2 EVA با ظاهری جذاب و قیمت عالی معرفی شد

دو گوشی وان پلاس امروز به‌روز می‌شوند

شوک قیمتی با عرضه 300 هزار گوشی تلفن همراه در بازار

HP هدست واقعیت مجازی Reverb G2 را معرفی کرد

تاریخ انتشار بازی WRATH: Aeon of Ruin مشخص شد

عرضه کارت اعتباری Samsung Money از ابتدای تابستان در آمریکا

دو گوشی جدید نوکیا معرفی شدند

بیش از 300 طرح عمرانی نیمه‌کاره در خلخال وجود دارد

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

تیرچراغ برق جان زوج مرندی را گرفت

یک کشته و یک مصدوم در حادثه رانندگی در محور "تبریز-آذر شهر"

مشکل سد لاله شهر کلور خلخال حل می‌شود

شهادت مرزبانان در درگیری مسلحانه با اشرار

کشف انبار دپوی سیگار خارجی قاچاق در میانه

ابتلای 8820 نفر به کرونا در آذربایجان شرقی

امام جمعه خلخال: مسوولان پاسخگوی مطالبات مردم باشند

تبدیل کیبورد پلاستیکی به چوبی!

تولید انبوه گلکسی فولد 2 آغاز شده است

آپدیت اندروید 10 دو گوشی هواوی به صورت جهانی ارایه شد

افزایش محسوس دمای هوا در استان اردبیل

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

ریزش آوار ساختمان در حال احداث در تبریز یک مصدوم برجای گذاشت

سانحه رانندگی، زوجی را به کام مرگ کشاند

جهش تولید محور اصلی توزیع اعتبارات 99 استان اردبیل است

استاندار آذربایجان‌غربی شهادت 3 مرزبان غیور را در سردشت تسلیت گفت

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

تاکید قالیباف بر همکاری‌های منطقه‌ای ایران و ترکیه

بهترین ضربات ایستگاهی در PES 2020

آمار فروش مجموعه بازی‌های The Witcher منتشر شد

حمایت زاکربرگ از ترامپ

با این روش‌ها راه را بر هکرها ببندید

قیمت انواع لپ‌تاپ لنوو در بازار

بازی Arx Fatalis را رایگان دریافت کنید

جدال همزمان محیط بانان کهگیلویه وبویراحمد با آتش و شکارچی

بزرگداشت هفته محیط زیست با محوریت فضای مجازی

محکومیت قاچاقچی سیگار خارجی

اهالی فرهنگ و رسانه آذربایجان‌شرقی به استقبال روز قدس می‌روند

درحال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران آذربایجان شرقی نداریم

روز قدس نباید فراموش شود

احتمال برپایی راهپیمایی خودرویی روز قدس در آذربایجان شرقی

واکنش فرماندار تبریز به حواشی اخیر

به جز پخش مستقیم بیانات رهبری،در هیچ‌ نقطه از کشور برنامه‌ای به مناسبت روز قدس برگزار نخواهد شد

تغییرات مدیریتی، لازمه انگیزش کارکنان و پیشرفت دستگاه‌های دولتی است

فرمانداران جدید چاراویماق و ملکان معرفی شدند

همبستگی و اتحاد تنها راه گذر از بحران‌ها است

فرمانداران موظف به تأمین امنیت و ارتباط مستقیم و مستمر با مردم هستند

فرماندار جدید شهرستان سراب معرفی شد