پیام آذری

آخرين مطالب

همایشی برای سلامت و توانمندسازی سالمندان اجتماعي

همایشی برای سلامت و توانمندسازی سالمندان
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - «پژوهشکده سالمندی» دانشگاه علوم پزشکی تبریز، میزبان همایشی 3 روزه و بین‌المللی با عنوان «سلامت و توانبخشی سالمندان» است تا شرکت‌کنندگان در آن فرصت ها و تهدیدهای این پدیده اجتماعی را بررسی کنند.

به گزارش ایرنا، در همایش بین المللی «سلامت و توانبخشی سالمندان» در تالار «شایان مهر» دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز که امروز چهارشنبه آغاز به کار کرد، اساتید صاحب نام از ایران و کشورهای آمریکا، دانمارک، فنلاند و ترکیه بدنبال ایجاد بستر و فرصتی برای تبادل اطلاعات در حوزه سلامت سالمندی و در راستای برنامه ریزی و ایجاد راهکار برای توانمندسازی سالمندان و تکریم این قشر در جامعه هستند.
در این همایش اعلام شد که سالمندی از مهمترین تحولات اجتماعی است که همه جوامع بشری از جمله ایران، در قرن بیست و یکم درگیر آن هستند و پیامدهای این پدیده، بسته به نگاه تصمیم‌گیران، می‌تواند به تهدید یا فرصتی برای این جوامع تبدیل شود.
بر اساس مستندات سازمان جهانی بهداشت، افراد 60 سال و بالاتر به عنوان سالمنـد شناخته می ­شوند و کشورهایی که جمعیت سالمند آنها بالاتر از 7 درصد باشد، جزو کشورهای دارای جمعیت سالخورده طبقه بنـدی می شوند.
سالمندان سریعترین نرخ رشد جمعیت را در بین گروه های مختلف سنی دارند و هم اکنون حدود دو سوم جمعیت سالمند دنیا در کشورهای در حال توسعه مانند ایران زندگی می کنند و براساس آمار و روند رشد جمعیت در کشور، پیش بینی می شود در سال 1440 از جمعیت 100 میلیونی ایران 25 درصد بالای 60 تا 65 سال داشته باشند.
با توجه به تغییرات جسمانی، شناختی، هیجانی، رفتاری و اجتماعی در دوران سالمندی، توجه به این گروه جمعیتی نیازمند برنامه ریزی منسجم و طولانی مدت مسئولان و دست اندرکاران حوزه های مختلف درگیر با این گروه سنی است تا چالش های پیش روی این دوران رفع شود و سالمندان آن را به راحتی سپری کنند.
برنامه ریزی برای توانمند سازی سالمندان می تواند برای مواردی مانند نوآوری، توسعه مشاغل و رشد اشتغال در کشور نقش کلیدی ایفا کند و غفلت از این کار و نادیده انگاشتن این گروه جمعیتی به علت هزینه های سنگین درمانی و اجتماعی آن ها که به شکل های مختلف به بخش هایی از جامعه تحمیل می شود، می تواند به تهدیدی برای رشد و توسعه آینده کشور تبدیل شود.
پیش بینی های لازم برای ارایه خدمت های مورد نیاز به سالمندان انجام شود
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش با اشاره به روند پیری جمعیت کشور و مسئولیتی که متولیان سلامت جامعه بر عهده دارند، گفت: در حوزه های مختلف مانند قانون گذاری، اجرا و خدمات باید پیش بینی های لازم برای ارایه خدمت های مورد نیاز به این گروه سنی در کشور انجام شود.
مسعود پزشکیان، با بیان اینکه ما همیشه منتظر می مانیم تا حادثه ای رخ دهد سپس حادثه را درمان می کنیم، افزود: ما می توانیم قبل از اینکه اتفاقی روی دهد پیش بینی و برنامه ریزی کرده و خود را آماده این شرایط کنیم و اقدامات لازم را در این راستا انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه پیشگیری در همه حوزه های فردی، ساختاری، آموزشی و سایر حوزه ها همیشه بهتر از درمان است، یادآوری کرد: بعد از پیروزی انقلاب براساس روند پیش آمده نسلی به سرعت به دنیا آمد که وقتی وارد مدرسه شد مشکل مدرسه، وقتی وارد دانشگاه شد مشکل دانشگاه و وقتی وارد بازار شد مشکل اشتغال بوجود آمد و هم اکنون ترس از این است که وقتی آن ها به سنی برسند که نیاز به خدمت دارند نتوانیم خدمت های مورد نیاز آن ها را ارایه کنیم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روند پیری جمعیت کشور مسئولیت سنگینی بر گردن سیاست گذاران جامعه می گذارد و دانشگاه و پژوهشگاه سالمندی می تواند با ارایه راهکار، حمایت نمایندگان مجلس و مسئولان، جامعه را برای پاسخگویی به نیازهای این قشر آماده و سالمندان را برای ادامه زندگی توانمند کند.
پزشکیان، با بیان اینکه سالمندان شالوده جامعه هستند، ادامه داد: باید قدر پیشکسوتان را دانست و با عزت و کرامت با آنان برخورد کرد و فضای مناسب شهری برای زندگی راحت آنان فراهم کرد.
وی گفت: احترام به پیشکسوتان و بزرگترها جزو اصول جامعه پیشرفته است و هیچ باوری مانند انقلابی، چپی، راستی و مذهبی بودن حق بی احترامی افراد به بزرگتر، پیشکسوت و استاد خود را نمی دهد حتی اگر آن فرد خلاف اعتقاد وی باشد.
11.03 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی بالای 60 سال است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه سالمندی پدیده ای طبیعی است، گفت: هر کجا نتوانسته ایم پدیده ها را بشناسیم و پیش بینی ها و برنامه ریزی های لازم را برای برخورد با آن انجام نداده ایم با مشکل مواجه شده ایم.
محمدحسین صومی، با اشاره به اینکه سالمندی برابر با ناتوانایی نیست، افزود: براساس آمار 11.03 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی بالای 60 سال است و طبق برآوردها وضعیت ما در سال 1430 خورشیدی یا 2025 میلادی بدتر خواهد شد.
وی اظهار داشت: اگر سالمندی را به عنوان پدیده ای دانست که می تواند در همه موارد به ما کمک کند خیلی از مشکلات ما رفع می شود چراکه در تاریخ افرادی در سنین بالا منشا اثر بوده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با توجه به اینکه قرن 21، قرن سنین بالا است و هزینه درمان 2 سال آخر عمر یک انسان که زندگی عادی دارد برابر کل هزینه سلامت پرداخت شده بچگی وی تا آن دوران است.
صومی، ادامه داد: بالای 60 درصد هزینه حوزه سلامت از پیشگیری تا توانبخشی در سنین بالا هزینه می شود و باید طوری برنامه ریزی کرد که لحظه به لحظه زندگی فرد مفید باشد.
وی با اشاره به اینکه شرایط مساعدی برای دوران میانسالی و جوانی جمعیت نیز تدارک دیده نشده است، یادآوری کرد: خیلی از افراد وقتی به دوران سالمندی می رسند احساس می کنند زندگی نکرده به پایان زندگی نزدیک می شوند که این موضوع فرد را آماده می کند که خود را از کارافتاده تلقی و از جامعه ترد شده می داند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه وظیفه ما در حوزه پیشگیری و بهداشت پس از حوزه درمان و توانبخشی فراهم کردن مقدمات لازم برای زندگی راحت در دوران سالمندی است، گفت: بهترین کار مراقبت بهتر و شایسته از انسان ها از دوران نوزادی و کودکی برای زندگی سالم در دوران سالمندی است.
صومی، افزود: با راه اندازی پژوهشکده سالمندی این دانشگاه تلاش می شود تا در این مرکز گام های بلندی از پیشگیری تا توانبخشی سالمندان برداشته شود.
شورای شهر تبریز برای حفظ کرامت سالمندان برنامه ریزی می کند
رئیس شورای اسلامی تبریز نیز گفت: اعضای شورای اسلامی این شهر برای حمایت از سالمندان و حفظ کرامت آنان در جامعه تلاش و برنامه ریزی لازم را انجام می دهد.
شهرام دبیری، افزود: در این راستا طرحی از سوی اعضای این شورا ارایه شده است و تلاش می شود با صدور کارت منزلت به سالمندان برای آن ها امکان استفاده از خدمات مختلف شهری را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه بیشترین تحقیقات باید در جهت پیشگیری از ناتوانی ها در دوره سالمندی باشد، اظهار داشت: تحقیقات پژوهشکده سالمندی باید در مسیری باشد که با استفاده از آن ها بتوان از ناتوانمندی آنان مانند آلزایمر در این دوران پیشگیری کرد.
غفلت از ایجاد زیرساخت ها موجب انتقال معضلات کنونی قشر جوان به قشر سالمندان در آینده می شود
رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه یک چهارم جمعیت کشور ما را در دهه آینده سالمندان تشکیل خواهند داد، گفت: اگر از امروز به فکر ایجاد زیرساخت ها و بردن نگرش های علمی و آکادمیک به سمت این قشر نباشیم در آینده معضلاتی که هم اکنون در قشر جوان با آن مواجه هستیم گریبانگیر قشر سالمندی می شود.
حجت پورفتحی، افزود: جمعیت جهانی در حال پیر شدن بوده و هر کشوری شاهد رشد تعداد و نسبت سالمندان در جمعیت خود است بنابراین باید با درایت و سیاست گذاری مسئولان شهری، سیاسی و اجتماعی برنامه ریزی های مثبت و مفیدی برای دوران سالمندی اجرا شود.
8023/518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حوادث رانندگی در جاده سرچم چهار کشته برجای گذاشت

استارت آپ‎ها 330 هزار فرصت شغلی ایجاد کردند

پنج حلقه چاه غیرمجاز در اردبیل مسدود شد

گرایش مردم به استفاده از طب مکمل افزایش یافت

اشتغالزایی 330 هزار شغل توسط استارت آپ‎ها

عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه‌ خانه فاضلاب تبریز آغاز می شود

عملیات اجرایی واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز آغاز شد

مدول دوم تصفیه خانه تبریز 50 درصد پیشرفت دارد

اعضای بیمار مرگ مغزی مشگین‌شهری به چند بیمار اهدا شد

آزادسازی 250نفر از زندانیان جرایم غیرعمد توسط خیران آذربایجان‌شرقی

بررسی ادواری شیرهای هیدرانت بازار تبریز

جوامع محلی از منافع اقتصادی تالاب‌ها بهره‌مند می‌شوند

شرکت عمران شهر جدید سهند به تعهدات خود عمل کند

استاندار آذربایجان شرقی: کاستی های مسکن مهر در سریعترین زمان برطرف شود

5400 واحد مسکن مهر در آذربایجان‌شرقی نیمه‌تمام است

ثبت پلاک خودروهایی که محدوده زوج و فرد را رعایت نمی‌کنند

بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تبریز برای آموزش احیاء قلبی-ریوی به غرفه اورژانس مراجعه کنند

55 درصد سیب مراغه در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود

تاسیس شرکت مادر تخصصی در مراغه زمینه‌ساز توسعه اقتصادی است

خرید تضمینی 23 هزار تن گندم توسط سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی

22 تن ذرت فاسد در پارس‌آباد کشف شد

61 واحد بوم‌گردی در استان اردبیل مجوز فعالیت گرفتند

رونمایی از ششمین ترجمه بانوی تبریزی در نمایشگاه کتاب

برقراری 44 پرواز فوق العاده فرودگاه تبریز برای جابه‌جایی زائران امام رضا (ع)

امام جمعه: توسعه صنعت گردشگری راه نجات خلخال است

زندانی ارومیه‌ای زیارت اربعین را خوشنویسی کرد

افزایش 64 درصدی بازدیدکنندگان تپه حسنلو

مرگ سه نفر در تصادفات رانندگی آذربایجان‌شرقی

وضعیت آذربایجان شرقی در زمینه طلاق نگران کننده است

بیمارستان جدید اشنویه 63 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

آذربایجان‌غربی تا یک هفته آینده بارانی است

ظن احتکار درباره محموله برنج توقیفی در مراغه موضوعیت ندارد

نگاه ویژه به برقراری انضباط شهری و حمایت از قشر آسیب پذیر - پرتال شهرداری ارومیه

شهروندان یاری گر شهرداری ارومیه باشند/ رفع مشکلات شهری در زمان بارش ها از طریق تماس با سامانه 137 - پرتال شهرداری ارومیه

بر پرداخت های الکترونیک نوین در نشست اخیر مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کلانشهر های کشور تاکید شد/ پرداخت های الکترونیک نوین، رفاه شهروندی را رقم می زند - پرتال شهرداری ارومیه

زن جوان اردبیلی در اثر گازگرفتگی جان باخت

گازگرفتگی در تبریز موجب فوت یک نفر و مسموم شدن 9 نفر شد

بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌ رسانی به روستاییان دارند

کارکنان دستگاه‌ها باید در قبال عملکرد خود پاسخگو باشند

کاهش 35 تا 43 درصدی ترافیک در محدوده مرکزی شهر بعد از اجرای طرح زوج و فرد

دریاچه نئور احیا می‌شود

حدود 5 درصد جمعیت آذربایجان‌غربی تحت پوشش بیمه اجباری قرار می‌گیرد

همایش خوشنویسی کتابت «رحمت اللعالمین» در تبریز برگزار می‌شود

تلون شعر در «کاغذپران»

بازگشت 95 درصد زئران آذربایجان‌شرقی از کربلا

آغاز بازرسی مجازی در شهرداری ارومیه/ بازرسی مجازی راهبرد نظارت بر فعالیتهاست - پرتال شهرداری ارومیه

بارش‌ها در آذربایجان غربی ادامه دارد

44 پرواز فوق‌العاده فرودگاه تبریز برای جابجایی زائران امام رضا(ع)

مطالعات نئور همراه با پذیرش ریسک باشد

لایروبی رودخانه مهاباد آغاز شد