پیام آذری

آخرين مطالب

آلودگی ارس، چالش زیست محیطی فرامرزی اجتماعي

آلودگی ارس، چالش زیست محیطی فرامرزی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - ایرنا - ارس، طولانی ترین رودخانه داخلی ایران با آب خروشان امروز حال و روز خوشی ندارد و به دلیل آلودگی در مسیر خود به دومین چالش بزرگ زیست محیطی منطقه شمالغرب پس از دریاچه ارومیه تبدیل شده است.

کارشناسان مسایل زیست محیطی می گویند این رودخانه پرآب به طول یک هزار و 72 متر که به عنوان مرز بین ایران با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان نیز شناخته می شود، به دلیل ورود پساب های صنعتی از سمت ارمنستان به شدت با مشکلات بسیار زیست محیطی و بهداشتی مواجه شده است که اگر برای جلوگیری از ادامه این روند تدبیر و تصمیمی مناسب اتخاذ نشود، آینده ای ناخوشایند همچون آثار منفی خشک شدن دریاچه ارومیه در انتظار مردم استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل خواهد بود.
از این دیدگاه با توجه به موقعیت جغرافیایی رودخانه ارس که آثار و تبعات محیط زیستی آن هر سه کشور ایران، آذربایجان و ارمنستان را درگیر می کند، اگر مسئولان کشوری در وزارت خانه های امور خارجه، نیرو، کشور و سازمان حفاظت از محیط زیست به صورت اورژانسی برای جلوگیری از روند موجود دست به کار نشده و با رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک در این رابطه وارد میدان نشوند، فردا بسیار دیر خواهد شد.
نقطه قابل توجه و تامل در زمینه مشکلات زیست محیطی ارس مربوط به طولانی شدن ورود پساب های صنعتی از خاک ارمنستان به این رودخانه است، به طوری که بنا به گفته مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی این مشکل از سال 1385 شروع شده و تاکنون نیز ادامه دارد.
حمید قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، منشاء این آلودگی را پساب های حاصل از فعالیت معدن مس در ارمنستان اعلام کرد و افزود: ادامه این روند علاوه بر آلودگی شدید آب رودخانه ارس، موجب تغییر اکوسیستم منطقه و آثار زیان بار به اراضی کشاورزی شده است.
وی، ادامه ورود پساب های صنعتی از جمهوری ارمنستان به بستر رودخانه ارس را تهدید بسیار جدی برای محیط زیست و سلامت مردم منطقه عنوان و اظهار کرد: اگر این آلودگی ها متوقف نشود، بدون تردید در آینده ای نزدیک خطرهای جدی متوجه محیط زیست و سلامت بخش کشاورزی، دامی و انسانی خواهد بود.
قاسمی با اشاره به نمونه برداری های مختلف اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی از آلودگی رودخانه ارس، یادآور شد: به دلیل وجود فلزات بسیار سنگین ناشی از ورود پساب های صنعتی و نیز حالت تجمعی آن در طی مسیر رودخانه، از بین رفتن آنها غیرممکن است.
وی ادامه داد: اکنون ماهی های رود ارس به دلیل ورود این آلایندگی های صنعتی سنگین در حال انقراض بوده و اگر آماری در این رابطه تهیه شود، متوجه کاهش شدید گونه های جانوری در بستر رودخانه خواهیم شد.
قاسمی از همکاری نکردن مسئولان جمهوری ارمنستان برای جلوگیری از ورود پساب های صنعتی به رود ارس خبر داد و گفت: با وجود اینکه پیشنهادها و رایزنی های مختلفی با مقام های ارمنی در این خصوص صورت گرفته، اما نتیجه ای که انتظار می رفت حاصل نشده است.
وی با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو در خصوص مقابله با آلودگی رودخانه ارس، اظهار کرد: با وجود اینکه وزارتخانه ها و سازمان های مختلفی در این رابطه از سال ها قبل فعال بوده اند اما مسئولیت پیگیری آن به عهده وزارت نیرو گذاشته شد و قرار بود در فواصل زمانی این مسئولیت به سایر ارگان های نیز واگذار شود که تاکنون چنین نشده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این رابطه به برگزاری نشست های مختلف بین مسئولان جمهوری آذربایجان و وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تاکنون در این زمینه 20 نشست هماهنگی برای جلوگیری از آلودگی رود ارس برگزار شده است که نشان می دهد دو طرف برای حل موضوع توافق دارند.
غلامرضا هاشمی با بیان اینکه مسئولان جمهوری ارمنستان ابتدا هرگونه آلودگی ارس از جانب صنایع خود را انکار می کردند، افزود: با برگزاری این نشست ها اکنون مسئولان این جمهوری به آلودگی ارس ناشی از ورود پساب های صنعتی از جانب کشور خود اذعان کرده و بر اقدام های مشترک با ایران برای حل مشکل توافق کرده اند.
وی اظهار کرد: بر این اساس جمهوری ارمنستان برنامه راه خروج پساب ها با نصب دستگاه های پایش به ارزش دو میلیون دلار را شروع کرده و مشغول پاکسازی است که این پایش ها به صورت مشترک بین ایرن و این جمهوری در دست اقدام می باشد.
هاشمی ادامه داد: بر اساس توافقات صورت گرفته و برنامه ریزی های مشترک ، مقام های جمهوری ارمنستان اعلام کرده اند تا سال 2017 برنامه پاکسازی رود ارس را به اتمام می رسانند.
به گفته وی، با اجرای این برنامه مشترک، حجم پساب های ورودی به رودخانه ارس نسبت به سال های گذشته کمتر شده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی با رد اظهارات مربوط به کاهش حجم پساب صنعتی ورود به ارس از خاک ارمنستان گفت: نمونه برداری های مستمر از آب ارس نشان می دهد که هیچ تغییری از لحاظ میران آلودگی موجود در آب این رودخانه راهبردی روی نداده است.
حمید قاسمی، تعهدات ارمنستان مبنی بر پاکسازی ارس از هر گونه آلودگی زیست محیطی تا سال 2017 را غیرواقعی دانست و گفت: با شرایط فعلی بعید است چنین تعهدی عملی شود و ما نباید منتظر بمانیم زیرا که هر لحظه و دقیقه به میزان آلودگی زیست محیطی منطقه به دلیل ورود پساب های صنعتی افزوده می شود و این مترادف با مرگ تدریجی رودخانه ارس است.
وی با بیان اینکه تحمل ما در این رابطه تمام شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به تبعات بسیار منفی و مرگ بار ادامه روند آلودگی ارس و بی توجهی مقام های جمهوری ارمنستان، اگر اقدامات عملی در این زمینه به انجام نرسد باید جمهوری اسلامی ایران از طریق مراجع بین المللی مساله را پیگیری کند.
مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه کشورمان نیز ضمن تاکید بر ضرورت حل و فصل مشکلات زیست محیطی رودخانه مرزی ارس بین تهران و ایروان گفت: بی تردید ادامه روند موجود در این رودخانه مرزی شرایط زیست محیطی سال های آینده منطقه را بسیار وخیم می کند.
کاظم سجادی افزود: متاسفانه طی سال های اخیر ورود پساب های صنعتی از ارمنستان به رودخانه ارس موجب ایجاد مشکلات عدیده زیست محیطی شده که برای بخش های مختلف کشاورزی و بهداشتی منطقه بسیار نگران کننده است.
وی اظهار کرد: اگر برای جلوگیری از ورود پساب های صنعتی به این رودخانه کوتاهی شود، به مردم منطقه و نسل های آینده خیانت کرده ایم.
سجادی ادامه داد: باید با برگزاری نشست های مختلف با طرف های ارمنی و همچنین پیگیری های مستمر مسئولان آذربایجان شرقی این موضوع مهم در سریع ترین زمان ممکن حل و فصل شود.
گزارش از: سیدیحیی مرتضائی
2077/3038/518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عمو یحیی مرد محبوب سلبریتی‌ها به اعدام محکوم شد + عکس

کرونا به 17 هزار راننده در استان مرکزی خسارت وارد کرد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: سیاست‌ وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی حفظ اشتغال و صیانت از نیروی کار در شرایط کروناست

کرونا به نیمی از اماکن ورزشی نقده خسارت زد

قیمت انواع لپ‌تاپ‌های لمسی در بازار

ردپای ارز در التهابات بازار سخت‌ افزار

تاریخ انتشار بازی Yakuza: Kiwami 2 برای اکس‌ باکس گیم پس مشخص شد

افزایش درآمد هواوی با وجود تحریم‌ها و کرونا

سرقت از «دن کیشوت» تا «شازده کوچولو»

ساخت یک مجتمع تفریحی و آبگرم در اردبیل پس از 12 سال معطلی

دفاع سفت و سخت ضرغامی از آقامیری

از لیدی گاگا تا مدونا: عکس های قدیمی افراد مشهور قبل از به شهرت رسیدن (قسمت اول)

از دپوی هفتگی کپسول های اکسیژن تا هشدار همسایه

تقدیر هیات رئیسه و اعضای فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی از بیانات مقام معظم رهبری

پویش «شهر تراز» وارد مرحله اجرایی شد

ابعاد اقتصادی جریمه‌های کمیسیون ماده 100 اولویت نخست شهرداری نیست

روایتی از بخش‌های مراقبت بیماران کرونایی بیمارستان اهر

40 درصد از واحدهای مسکن روستایی اسکو مقاوم‌سازی شد

کناره‌گیری زودهنگام مهاجری از سرمربیگری ماشین‌سازی

تحویل 6 هزار و 228 واحد مسکونی به مددجویان آذربایجان‌شرقی

پرداخت بیش از 49 میلیارد تومان تسهیلات به واحد‌های تولیدی میاندوآب

رسانه‌های محلی با هم‌افزایی روند توسعه آذربایجان‌شرقی را تسریع کنند

پردازنده AMD Ryzen 7 4700G به 4.65 گیگاهرتز اورکلاک شد

کدام شرکت‌های فناوری در هوش مصنوعی پیشتاز هستند؟

بازی Watch Dogs: Legion نفس کارت گرافیک RTX 2080 Ti انویدیا را بند آورد

نقش تعیین کننده مردم در مقابله با معضل زباله‌گردی

خطر انتقال کرونا از افرادی که ماسک نمی‌ زنند

اعلام محدودیت‌ های یک هفته‌ ای در تهران

پیمان قاسم خانی و کشتی با کرونا! + عکس

برگزاری نشست وضعیت ایمنی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح منطقه 12

تلاش فراکسیون شوراها و مدیریت شهری برای حل چالش درآمدهای پایدار

بخش کرونای بیمارستان مشگین‌شهر به پرسنل تازه نفس نیاز دارد

شورای شهر به فکر قطعی آب مناطق حاشیه نشین نیست

ماسک همچنان نقش اول سریال مقابله با کرونا

طرح امنیت غذایی در 13 شهرستان آذربایجان‌شرقی در حال اجراست

علیزاده: مجلس و دولت در فضای دوستانه کار را به نفع مردم پیش ببرند

5 داروی موثر بر کرونا، به اندازه کافی در آذربایجان شرقی وجود دارد

جلسه 51 پس از 51 روز

رشته‌های غیرفوتبالی نیازمند توجه بیشتر/ آذربایجان‌شرقی مهد کبدی

بیانات رهبر انقلاب خستگی را از تن‌مان دور کرد

ببینید| آزاده صمدی با یک گاو همبازی شد

قیمت انواع تبلت سامسونگ در بازار

اولین گوشی گیمینگ با تراشه اسنپدراگون 865 پلاس از راه می‌رسد

آیا معرفی گوشی گلکسی Z فولد 2 سامسونگ به تاخیر می‌افتد؟

نوروزی: مخالفت با پروتکل‌های بهداشتی خلاف شرع است

دولت سه هزار میلیارد ریال برای احداث بیمارستان 500 تختخوابی اردبیل هزینه می‌کند

پیمان قاسم‌خانی به کرونا مبتلا شد

رتبه نخست استارتاپ کشوری به شرکت‌ فناور ارومیه‌ای رسید

بیش از 9 هزار نیروی کار آسیب‌دیده از کرونا در اردبیل تحت حمایت بیمه بیکاری قرار گرفتند

بیش از 9 هزار نیروی کار آسیب دیده از کرونا در اردبیل تحت حمایت بیمه بیکاری قرار گرفتند