پیام آذری

آخرين مطالب

احیای دریاچه ارومیه باید به گفتمان‌ عمومی تبدیل شود اجتماعي

احیای دریاچه ارومیه باید به گفتمان‌ عمومی تبدیل شود
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه‌ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: احیای دریاچه ارومیه باید به گفتمان عمومی در جامعه و بین خانواده‌ها تبدیل شود.

خلیل ساعی روز دوشنبه در مراسم اهدای احکام سفیران بازنشسته صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی برای احیای دریاچه ارومیه، افزود: باید توجه داشت که بدون اقدامات و فعالیت های همه جانبه فرهنگی و اجتماعی و تنها با تکیه بر مسایل فنی نمی توان این نگین آذربایجان را احیا و به دست نسل های آینده رساند.
وی اظهار داشت: با فعال شدن انجمن نجات دریاچه ارومیه در سال 1393 فعالیت های بسیار وسیه و مهمی به انجام رسید که در احیای این دریاچه بسیار تاثیرگذار بود و اگر اینگونه اقدامات صورت نمی گرفت جلوگیری از کشت های آب بر و افزایش استفاده از آب های زیرزمینی که منجر به پایین رفتن سالانه 40 ساتنی متر از عمق دریاچه می شد، محقق نمی شد.
ساعی با بیان اینکه گفتمان سازی برای احیای دریاچه ارومیه می تواند منجر به اجرای طرح ها و فعالیت های تاثیرگذار شود، یادآوری کرد: در حال حاضر به دلیل اهمیت این موضوع باید بحث و تبادل نظر پیرامون احیای دریاچه ارومیه و صرفه جوئی در مصرف آب به میان خانواده ها و فرزندان راه پیدا کند و اگر در این حوزه شاهد برداشتن گام هایی شویم بدون تردید بسیاری از تهدیدهای آبی آینده جبران و رفع می شود.
وی بیان هنری و هنرمندانه گفتمان سازی برای احیای دریاچه ارومیه را کاری سترگ و مهم برشمرد که فعالان هنری، رسانه ای و اطلاع رسانی در این زمینه می توانند نقش آفرین بوده و به بهترین شکل وارد موضوع شوند چون تاثیر چنین حرکاتی بسیار سریع، ماندگار و تعیین کننده است.
ساعی مشارکت همگانی را از ضرورت های محوری احیای دریاچه ارومیه خواند و با بیان اینکه همه باید در این مقوله وارد شده و خود را منجی دریاچه بداند، گفت: توجه به مسایل فرهنگی و اجتماعی در کنار روش های علمی و بیشتر از اقدامات فنی و عمرانی تاثیرگذار است.
وی تهدیدهای کم آبی در کشور را بسیار وسیع و خطرناک توصیف و اضافه کرد: در حالیکه در دهه 1330 ایران با جمعیت 3 میلیون نفر بالغ بر 134 میلیارد مترمکعب تولید آب داشت، این رقم هم اکنون با جمعیت 85 میلیون نفری به حدود 85 میلیارد مترمکعب رسیده است که آماری بسیار نگران کننده و چالش برانگیز است.
مدیر منطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی تنها راه مقابله با کم آبی که خشک شدن دریاچه ارومیه یکی از آثار مخرب آن است، را سازگاری با محیط و کمبودها دانست و افزود: بر اساس استانداردهای جهانی تنها باید از 40 درصد آب تولیدی در هر کشور استنفاده شود که این رقم در ایران تا 130 درصد رسیده است که رقمی وحشتناک و هشدارآمیز به شمار می رود.
استفاده از آب تولیدی دریاچه ارومیه به 72 درصد کاهش یافت
ساعی اظهار داشت: در حال حاضر با انجام برخی اقدامات فنی و مهندسی و فعالیت های فرهنگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه میزان استفاده از آب تولیدی در این حوضه به 72 درصد رسیده است که هرچند نسبت به مقیاس های جهانی بیشتر است اما در مقایسه با وضعیت کلی کشور رقمی متعادل محسوب می شود.
وی گفت: تغییرات اقلیمی یکی از دلایل اصلی کاهش حجم آب دریاچه ارومیه است که بر اساس آمارهای رسمی 18 درصد بارش ها در حوضه آبریز با کاهش مواجه شده است.
در پایان این مراسم احکام 50 نفر از بازنشستگان صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به آنها اهدا شد.
صیانت از مصرف بهینه آب و دریاچه ارومیه، تبدیل احیای دریاچه ارومیه به بحث روز در میان خانواده ها، برگزاری نشست های فصلی و دورهمی با هدف تبادل اطلاعات، انتقال اخبار و اطلاعات به درون خانواده ها، پیگیری وعده های مسئولان و سفرهای مداوم به دریاچه برای بررسی آخرین وضعیت آن از جمله اهداف اقدامات سفیران بازنشسته صدا و سیما برای احیای دریاچه ارومیه عنوان شده است.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران میان دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می ‌گرفت و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌ شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در همین راستا کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد.
برچسب‌ها
محیط زیست آذربایجان شرقی تبریز ستاد احیای دریاچه ارومیه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield