پیام آذری

آخرين مطالب

یادی از شهدای بمباران هوایی مهاباد در جنگ تحمیلی مقالات

یادی از شهدای بمباران هوایی مهاباد در جنگ تحمیلی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مهاباد- 61 نفر از شهدای مهاباد در دوران جنگ تحمیلی بر اثر بمباران هوایی رژیم بعث عراق به شهادت رسیدند که از این شهدا کمتر در محافل مختلف یاد می‌شود.

در دوران هشت سال جنگ تحمیلی بسیاری از مرزهای غربی کشورمان تحت تاثیر حمله دشمن بعثی قرار گرفت و دشمن هرگاه در جبهه‌های نبرد کم می‌آورد، به حمله‌های هوایی ناجوانمردانه به مناطق مسکونی و کشتار غیرنظامیان اقدام می‌کرد.
در طول جنگ تحمیلی 127 شهر ایران زیر بمباران هوایی رژیم بعث قرار گرفت و در آنها علاوه بر به شهادت رسیدن شمار زیادی از مردم بی‌دفاع، بخش‌هایی از زیرساخت‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی کشور از بین رفت اما مقاومت مردم دشمنان را شکست داد.
بمباران شهرهای مرزی و غربی کشور که در مقایسه با مناطق مرکزی ایران از توان دفاعی کمتری هم برخوردار بود، در طول جنگ بارها و بارها توسط هواپیماهای جنگی رژیم بعث با استفاده از بمب‌های شیمیایی و غیرشیمیایی تکرار شد.
مهاباد یکی از شهرهایی کشور بود که در طول جنگ تحمیلی 2 بار مورد حمله هوایی قرار گرفت که بمباران هوایی روز 23 بهمن سال 1365 (33 سال قبل) توسط رژیم بعثی عراق یکی از خونین‌ترین روزهای این شهر را رقم زد به طوری که در نتیجه آن 51 نفر شهید و 16 نفر نیز به درجه جانبازی نائل شدند.
هرچند در سال 1362 نیز این شهر تجربه بمباران را داشت اما به سبب نبود مراکز مهم نظامی و اقتصادی در مهاباد کسی باور نمی‌کرد که هواپیماهای دشمن، قلب بیگناه این شهر را مورد حمله قرار دهد.
مهاباد در روز پنجم اسفند سال 1362 آماج بمباران هوایی رژیم بعث عراق قرار گرفت و در آن واقعه نیز 15 نفر از اهالی این شهر به درجه رفیع شهادت نایل شدند
مهاباد برای نخستین‌بار در روز پنجم اسفند سال 1362 آماج بمباران هوایی رژیم بعث عراق قرار گرفت و در آن واقعه نیز 15 نفر از اهالی این شهر به درجه رفیع شهادت نایل شدند اما در سال 1365 و تنها یک روز پس از برگزاری جشن پیروزی انقلاب، 2 فروند هواپیمای میگ عراقی ساعت 11 صبح دیوار صوتی را شکستند و «میدان استقلال» مهاباد را بمباران کردند.
خبرگزاری ایرنا دفتر مهاباد در سی و سومین سالروز بمباران هوایی مهاباد میزگردی را برای بررسی بیشتر این حادثه با حضور «خشایار صنعتی» معاون معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد، «سیامند جوانبخت» رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و «ناصر آزیز» معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران مهاباد برگزار کرد.
«صنعتی» معاون معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد در این میزگرد گفت: واژه جنگ در ارتباطات دوسویه انسان‌ها تعامل تازه‌ای نیست و شاید قدمت آن به قدمت حیات انسان بر روی کره زمین برمی‌گردد اما منفورترین تعامل بشری در طول تاریخ بوده‌است.
«آزیر» معاون فرهنگی و آموزشی اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران مهاباد نیز گفت: شهر مهاباد در طول دوران جنگ تحمیلی 2 بار مورد تهاجم هوایی قرار گرفت که بار اول در پنجم اسفند 1362 بود که در آن 10 نفر شهید و 6 نفر نیز جانباز شدند و بار دوم 23 بهمن 1365 بود که در آن 51 نفر شهید و 14 نفر جانباز شدند.
«جوانبخت» رییس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی مهاباد گفت: نامگذاری 23 بهمن به عنوان روز مهاباد در شورای فرهنگی این شهرستان قابل طرح است و در صورت تصویب آن در شورای شهرستان برای تایید به شورای فرهنگی استان فرستاده می‌شود.
مهاباد 61 شهید بمباران هوایی دارد


معاون فرهنگی و آموزشی اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران مهاباد گفت: شهر مهاباد در طول دوران جنگ تحمیلی 2 بار مورد تهاجم هوایی قرار گرفت که بار اول در پنجم اسفند 1362 بود و در آن 10 نفر شهید و 6 نفر نیز جانباز شدند و بار دوم 23 بهمن 1365 بود که در آن 51 نفر شهید و 14 نفر جانباز شدند.
23 بهمن 1365 رژیم بعثی عراق با اعزام 2 فروند هواپیما از نوع میگ میدان «استقلال» مهاباد را بمباران کردند و بیشتر شهدا این بمباران کودکان و زنان بودند
ناصر آزیز افزود: در بمباران روز 23 بهمن 1365 رژیم بعثی عراق با اعزام 2 فروند هواپیما از نوع میگ میدان «استقلال» این شهر را بمباران کردند و بیشتر شهدا این بمباران کودکان و زنان بودند.
وی با اشاره به اینکه بررسی آماری شهدای حمله هوایی 23 بهمن مهاباد نشان‌دهنده اوج قساوت رژیم بعث عراق بود، اضافه کرد: در این حمله هوایی 28 نفر از شهدا را زنان و 30 نفر را کودکان و خردسال تشکیل داده بودند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه بمب‌ها در یک منطقه کاملا" مسکونی فرود آمد، پنج نفر از شهدای این بمباران اعضای یک خانواده و مربوط به خانواده شهید «آربان»، سه شهید خانواده «عبدالله‌زاده» و هفت خانواده دیگر دارای 2 شهید بودند.
وی در خصوص شهدای مهاباد نیز اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در مجموع 768 نفر از این شهرستان در راه انقلاب اسلامی به شهادت رسیده‌اند، 972 نفر جانباز شده‌اند و 250 نفر نیز آزاده هستند.
23 بهمن به نام روز «مهاباد» نامگذاری شودرییس اداره ارشاد اسلامی مهاباد گفت: علاوه بر تلاش برای نامگذاری 23 بهمن به عنوان روز مهاباد، خلق آثار هنری، برگزاری همایش‌های علمی و جشنواره عکس با موضوع بمباران هوایی مهاباد می‌تواند مستندات قابل قبولی در این زمینه باشد و به تصویب عنوان روز مهاباد در تقویم رسمی کشور کمک کند.
تصویب 23 بهمن به عنوان روز مهاباد و درج آن در تقویم رسمی کشور باید در شورای فرهنگی کشور که دبیر آن وزیر کشور است مطرح و مصوب شود
سیامند جوانبخت افزود: این روز باید بیشتر در بین هنرمندان به ویژه هنرمندان بخش تئاتر و نمایش مورد توجه قرار گیرد و خلق آثار هنری با این عنوان می‌تواند در زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای این حادثه بسیار مفید باشد.
رییس اداره ارشاد اسلامی مهاباد گفت: مکتوب کردن زندگینامه شهدا و چاپ آن در قالب کتاب، انتشار شعر شاعران و مقالات علمی در زمینه شهدا به ویژه شهدای بمباران هوایی می‌تواند زمینه ماندگاری بیشتر یاد و خاطر این شهدا در جامعه باشد.
معاون فرهنگی و آموزشی اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران مهاباد نیز گفت: تاکنون کتاب زندگی‌نامه شهدای اهل سنت آذربایجان‌غربی که شامل زندگی‌نامه سه هزار و 500 شهید است، منتشر و در مهاباد نیز کتاب شهدای عشایر منگور و کتاب خاطره‌های زندگی‌ شهدا جنگ چاپ شده‌است.
ناصر آزیز افزود: هر چند در سال‌های قبل مسوولان دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیمای مرکز مهاباد دیدارهایی با خانواده‌های شهدای بمباران هوایی داشتند اما تاکنون در این خصوص کتابی چاپ نشده است.
وی اضافه کرد: در صورتی که نویسندگان این شهرستان بخواهند در زمینه نوشتن کتاب با موضوع یاد و خاطره شهدا قدمی بردارند، اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران مهاباد از آنان حمایت خواهد کرد.
وی در زمینه خدمات صورت گرفته به خانواده شهدای بیماران هوایی نیز گفت: دیدارهایی با خانواده این شهدا نیز صورت گرفته و خانوادهای آنان نیز مانند سایر شهدا خدمات رفاهی مانند بیمه، اعزام به سفرهای زیارتی، وام مسکن و تسهیلات دیگر را دریافت کرده‌اند.
مسوولان مطالبه‌گر باشندمعاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد نیز گفت: بسیاری از اقداماتی که مسوولان به خانواده‌های معظم شهدا انجام می‌دهند در راستای دلجویی و کمک به معیشت آنان است و برخی نهادهای مردمی از جمله شورای اسلامی شهر که در قالب انتخابات و از سوی مردم انتخاب می‌شوند باید مطالبه‌های مردمی را به عنوان یک نهاد غیردولتی مطرح کنند.
خشایار صنعتی افزود: اگر شهروندان به این موضوع پی ببرند که مسوولان با تمام توان پیگیر مطالبه‌های مردمی و حق و حقوق آنان هستند، نوعی مدیریت گفت‌وگو محور در بین حکومت و مردم ایجاد می‌شود و در این تعامل 2 سویه مشخص می‌شود که انتظار مردم چیست.
وی گفت: نصب اِلمان و نامگذاری یکی از میادین شهر مهاباد به عنوان میدان شهدای 23 بهمن این شهر، برگزاری یادواره شهدای بمباران هوایی مهاباد و شب شعر و ... می‌تواند پاسخگوی بخشی از مطالبه خانواده‌های معظم شهدای این رویداد تلخ باشد.
خانواده‌های شهدا و جانبازان حادثه بمباران هوایی 23 بهمن سال 1365 مهاباد طی چند سال گذشته از این واقعیت دلتنگ هستند که با توجه به اینکه این حادثه در روز بعد از پایان دهه‌فجر و پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاده، کمتر مورد توجه مسوولان این شهرستان قرار می‌گیرد و گاهی حتی فراموش می‌شود.
از طرف دیگر با توجه به ابعاد گسترده و داغدار شدن تعداد زیادی از خانواده‌های مهابادی بر اثر این بمباران، مسوولان ضمن برگزاری باشکوه یادواره شهدای این بیماران هوایی، برای نامگذاری 23 بهمن به نام «روز مهاباد» پیش قدم شوند.
شهرستان مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
برچسب‌ها
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مهاباد حمله هوایی جنگ تحمیلی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بنیاد شهید و امور ایثارگران


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نکاتی که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید رعایت کنیم

همدردی با زلزله‌زدگان؛ از حضور مسوولان تا تماس واعظی

مسجد آل یعقوب خوی؛ جا مانده از دوران سلطان صاحبقران

با کرونا دست ندهیم

کولاک برف هم حریف شور انتخاباتی اردبیلی‌ها نمی شود

وقتی اتوبوس‌ها به مقصد مرگ می‌رانند

بازتاب مشارکت در امپریالسیم رسانه‌ای

گذری بر زندگی «مارکوپولوی جانبازان»

فرزند معلول، چشم‌انتظار رهایی مادر از پشت میله‌ها

یادی از شهدای بمباران هوایی مهاباد در جنگ تحمیلی

حماسه 22 بهمن را در 2 اسفند تکرار می‌کنیم

چرا کشت پنبه در ایران کم رونق است؟

مرمت آثار تاریخی؛ نیاز امروز، پشتوانه فردا

نوجوان 16 ساله غواص /وقتی در کمد پنهان مان کرد تا گلوله نخوریم

اصرار بر بی‌خانمانی موزه کاریکاتور آسیا در تبریز

حقیقت گیاهان تراریخته

هم‌افزایی برای جلوگیری از ورود کرونا به آذربایجان‌شرقی

دستفروشان؛ خوشایند شهروندان، دغدغه مدیران

رابین هود ایرانی، یک زن بود

مزیت های رقابتی دامپروری آذربایجان شرقی/عبور از مانع سخت اقتصادی

2 بهمن، تاریخی که از خاطر ارموی ها فراموش نمی شود

شیرهای پاستوریزه تبریز درصدر نگاه‌ها/ داستان شیرهایی که می خوریم

غفلت از گردشگری زمستانی در آذربایجان‌شرقی

گرد کسادی بازار بر تار و پود فرش هریس

بانوی داستان‌نویس: مخاطبان از رمان‌های جذاب استقبال خوبی دارند

خودشناسی در زندگی منجر به تقویت مهارت‌های زندگی می‌شود

روزی که موشک بر قامت دانشگاه فرود آمد

صیانت از تاریخ با احیای کبوترخانه‌ها

شور و شعور جوانی و رشد و تعالی اجتماعی

تحکیم وحدت در «سرزمین اقوام و ادیان» به برکت خون سردار

مشق هنر با رقص خودکار

سوز دل اردبیل در سوگ سردار/ قاسم سلیمانی یک جریان فکری برای جهان بود

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

تبریز سیاه‌پوش روسفید شد/ بارش برف در کنار باران اشک آذری‌ها

رمان‌نویس مسیحی: هدفم همدلی ملی است

اشتباه همیشه پاک‌شدنی نیست

«روحانی» در راه اردبیل/ رئیس جمهور دست پر می‌آید؟

«وحدت حوزه و دانشگاه» از خجسته ترین پیامدهای انقلاب اسلامی