پیام آذری

آخرين مطالب

در آذربایجان غربی؛

تب تبلیغات میدانی بالا گرفت/197دواطلب برای 12 کرسی سياسي

تب تبلیغات میدانی بالا گرفت/197دواطلب برای 12 کرسی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه – انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی به ایستگاه تبلیغات رسید که تب تبلیغات فضای مجازی به فضای عمومی شهر نیز سرایت کرد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: سکینه اسمی- تبلیغات قانونی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی امروز در آذربایجان غربی آغاز شده است که کاندیداها و طرفدارانشان از اولین دقایق با نصب پوستر، عکس نوشته و توزیع اقلام تبلیغاتی شروع هر چند پرتخلف اما طوفانی را داشته‌اند و تب تبلیغات محیطی بالا گرفته است.
شب گذشته و در آستانه آغاز زمان رسمی تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم، بسیاری از نامزدهای انتخاباتی مراسم افتتاحیه ستادهای خود را برگزار کردند، در این میان، بار دیگر با غفلت دستگاه‌های ناظر و مسئول در حوزه انتخابات، شاهد تخلف آشکار از سوی یک مقام مسئول هستیم که طبق قانون حق دخالت در امور تبلیغاتی را ندارد.
توزیع بروشور، کارت ویزیت، اقلام تبلیغاتی با آرم و نام نامزد انتخاباتی، نصب و الصاق بنرهایی حاوی عکس‌ها و شعارهای نامزدهای انتخاباتی در معابر و میادین اصلی و فرعی شهرها به همراه برگزاری نشست‌ها، گردهمایی شبانه روزی با حضور اقشار مختلف مردمی، حضور در مراسم‌های مختلف، مساجد و… از شیوه‌های این دوره تبلیغات برای جلب آرای مردمی در استان است.
میتینگ‌ها و نشست‌های مردمی در دفاتر مشاوره‌ای و تحقیقاتی نامزدهای انتخاباتی نیز رفته رفته طولانی‌تر از روزهای قبل از آغاز تبلیغات رسمی شده و دفاتر نامزدهای انتخاباتی هم اکنون مملو از تجمع طرفداران کاندیداهاست.
مبارزه با فساد، توجه به ارتقای شاخص‌های توسعه‌ای از جمله بهداشت، آموزش و پرورش، توجه به مباحث و مشکلات بانوان، حل معضل بیکاری، عدالت ورزی و ریشه کن کردن فقر و محرومیت از منطقه، توجه به وضع معیشتی قشر آسیب پذیر جامعه از جمله طبقه کارگر، توسعه عدالت اجتماعی و… از مهمترین مباحث مورد طرح در حمایت ویژه از بانوان، توسعه فضاهای ورزشی، حمایت از جوانان و جامعه دانشگاهی و پزشکی نیز از دیگر محورهای سخنرانی نامزدهای انتخاباتی مجلس در ارومیه است که به کرات در اولین روز از آغاز تبلیغات رسمی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی افراد مختلف مطرح می‌شود.


پیام آذری


تبلیغات در فضای مجازی با ترفندهای جدید به اوج رسید
هر چند چندین هفته بلکه از ماه‌های قبل برخی نامزدهای انتخابات در این دوره با راه اندازی گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی متعدد تبلیغات وسیع خود را در فضای مجازی آغاز کرده‌اند اما با آغاز تبلیغات رسمی نیز با ترفند جدید سعی در جلب و جذب آرا مردمی دارند.
راه اندازی و فعالیت ستاد بدون شام، بدون ناهار، بدون قلیان از برخی شعارها و ترفندهای برخی داوطلبان این دوره از انتخابات در ارومیه است این در حالی است که از چند هفته قبل بساط سفره‌های شام و ناهار در جای جای شهر برپا شده است.
استفاده گسترده از امکانات پیامک تلفن همراه، انجام نظرسنجی از طریق تلفن همراه، راه اندازی سایت‌ها و وبلاگ‌های اینترنتی، تشکیل دفاتر تحقیقاتی و مشاوره‌ای از جمله شیوه‌های جدید تبلیغاتی در این دوره از انتخابات در آذربایجان غربی است که در این دوره از انتخابات به اوج خود رسیده است.
همچنین در کنار تبلیغات مدرن کاندیداها و طرفدرانشان در این دوره توزیع سنتی کارت ویزیت، عکس و پوسترهای معرفی که در دوره‌های قبل انتخابات شیوه مسلط تبلیغ کاندیداهای این استان بود نمود بیشتری به خود گرفته بود.
از دیگر موارد قابل ذکر در این دوره از انتخابات مجلس در استان الصاق بنرهای بزرگ و کوچک حاوی عکس‌ها وشعارهای تبلیغاتی و توزیع گسترده بورشورهای انتخاباتی توسط اقشار مختلف مردم در سطح معابر اصلی و شلوغ شهر از سوی کاندیداهاست که با گذر از هر خیابان و کوچه از شهر ارومیه می‌توان به راحتی مشاهده کرد.
در این اقدام کاندیداها بیشتر از آنچه به ذکر برنامه‌های خود در مجلس بپردازند بیشتر از سوابق و تحصیلات و عکس‌های رنگی مختلف برای معرفی خود بهره گرفتند و کمتر نامزد انتخاباتی است که در توزیع کارت ویزیت، پوستر و بنر و… از برنامه‌های خود برای مردم سخن گفته باشد.
آنچه در تبلیغات این دوره نامزدهای انتخابات در مقایسه دوره‌های با قبل شاخص است و در بروشور و بنرهای تبلیغاتی به چشم می‌خورد، دادن وعده‌های مقابله با فساد، حل مشکل معیشتی مردم، افزایش یارانه‌ها و… است.


پیام آذری


نصب 118 دیوار سفید رایگان برای تبلیغات نامزدها در ارومیه
فرماندار ارومیه در خصوص روند و نحوه تبلیغات نامزدهای این دوره از انتخابات با بیان اینکه 65 نقطه در شهر برای تبلیغات رایگان کاندیداها در نظر گرفته شده است، افزود: 118 دیوار سفید در قالب سازه 3*6 برای تبلیغات رایگان کاندیداها در سطح شهر در نظر گرفته شده است.
علیرضا ملامحمدی زاده تصریح کرد: از 153 نفر کاندیدای ثبت نامی از شهرستان ارومیه برای انتخابات مجلس یازدهم صلاحیت 70 نفر تأیید نهایی شده که 2 نفر نیز تغییر حوزه انتخابیه به ماکو و آذربایجان شرقی و یک نفر از تهران به ارومیه انجام شده که لیست نهایی امروز اعلام می‌شود.
ملامحمدی زاده با بیان اینکه 501 شعبه اخذ رأی در سطح شهرستان ارومیه برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: 343 صندوق ثابت، 158 صندوق سیار برای جمع آوری آرا در نظر گرفته شده‌اند.
فرماندار ارومیه ادامه داد: از این تعداد 111 شعبه در بخش مرکزی، 41 شعبه در بخش سیلوانا، 40 شعبه در بخش نازلو، 33 شعبه در بخش صومای برادوست ، 26 صندوق در بخش انزل و 250 صندوق در سطح ارومیه قرار دارد.
ملامحمدی زاده با اشاره به تخلفات گزارشی از شهرستان تصریح کرد: 31 مورد تخلف به هیأت بازرسی استان گزارش شده که عمده موارد تخلفات گزارشی مربوط به تبلیغات زود هنگام بوده است.
فرماندار ارومیه با بیان اینکه طبق مقررات، الصاق تبلیغات بر روی ماشین‌ها، اجرای کارناوال تبلیغاتی، دیوارنویسی و تبلیغ در تلویزیون‌های شهری ممنوع است افزود: طبق قانون تبلیغات انتخاباتی پس از ساعت 12 شب ممنوع است و داوطلبان باید در این خصوص موارد قانونی را رعایت کنند.
فرماندار ارومیه گفت: فعالیت تبلیغاتی داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت 24 امشب (چهارشنبه) آغاز می‌شود و تا هشت صبح پنجشنبه اول اسفند امسال ادامه می‌یابد.
آذربایجان غربی با 10 حوزه انتخابیه، 17 شهرستان 42 شهر و 136 دهستان 12 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد، تعداد افراد تأیید صلاحیت شده نهایی در استان 202 نفر بوده که از این تعداد، پنج نفر انصراف داده و 197 نفر برای رسیدن به 12 کرسی مجلس در استان با هم رقابت خواهند کرد.
از کل واجدان شرایط داوطلبی نمایندگی مجلس یازدهم در آذربایجان‌غربی، 68 نفر در ارومیه، 19 نفر در حوزه شاهین‌دژ و تکاب، 18 نفر در حوزه نقده و اشنویه، 17 نفر در سلماس، 17 نفر در حوزه انتخابیه ماکو، شوط ، پلدشت و چالدران، 16 نفر در حوزه انتخابیه خوی و چایپاره ، 13 داوطلب در حوزه پیرانشهر و سردشت، 11 داوطلب در میاندوآب، 10 داوطلب در مهاباد و هشت داوطلب نیز در بوکان رقابت می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه