پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل:

شهرک مرزی پارس‌آباد به شکل خصوصی راه‌اندازی می‌شود اقتصادي

شهرک مرزی پارس‌آباد به شکل خصوصی راه‌اندازی می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ایسنا/اردبیل رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: شهرک صنعتی مرزی پارس‌آباد به شکل خصوصی راه‌اندازی خواهد شد و اتاق بازرگانی متولی این امر است.

حسین پیرموذن امروز 23 بهمن در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: بخش خصوصی در سال‌های اخیر با تحمل همه فشارها و سختی تحریم با صبر و استقامت در صحنه حضور داشته است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل به پروژه احداث شهرک صنعتی مشترک مرزی بین ایران و آذربایجان اشاره کرد و گفت: در چهار ماه گذشته اتاق اردبیل متولی و پیشنهاد دهنده راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک و مرزی است تا در این شرایط سخت تحریم‌ها اسباب رونق تبادلات مرزی با تدبیری شایسته فراهم آید.
پیرموذن به دو مشکل در مسیر رونق تجارت ایران و آذربایجان اشاره و تصریح کرد: با هدف به حداقل رساندن آثار تحریم‌ها و همچنین راه‌اندازی خط ریلی ایران – آذربایجان و انتقال دو میلیون تن بار در طول سال بین دو کشور از بین سه استان آذربایجان شرقی، گیلان و اردبیل هیئت دولت اردبیل را به عنوان استان متولی راه‌اندازی این شهرم انتخاب کرد.
وی گفت: در هفته‌های اخیر ما روند این کار را از طریق وزارت صمت پیگیری کردیم تا بسترهای لازم برای احداث این شهرک مرزی فراهم آید و هر دو طرف به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: بهترین نقطه که برای اتصال خط ریلی اردبیل به آذربایجان و راه‌اندازی این شهرک مرزی در نظر گرفته شده پارس‌آباد است که در ماه‌های آینده بعد از انجام مراحل قانونی در امضای تفاهمنامه با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان این پروژه کلنگ‌زنی خواهد شد.
پیرموذن افزود: مالکیت این شهرک با بخش خصوصی خواهد بود تا به دور از بروکراسی اداری و دولتی این شهرک با محوریت بخش خصوصی راه‌اندازی شود و ما بتوانیم مقدمات توسعه مبادلات مرزی را بین ایران و آذربایجان مهیا کنیم.
وی از اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خواست؛ تا پیشنهادات خود را در ارتباط با راه‌اندازی این شهرک مرزی ظرف 48 ساعت آینده ارائه کنند تا به شکل کامل و از طریق وزارت صمت مسایل و موضوعات مطرح شده پیگیری شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل با ابراز خرسندی از پیوستن افتخاری ایران به اتحادیه اوراسیا اظهار کرد: ما اخیرا به این اتحادیه پیوسته‌ایم و شایسته است با رفع موانع سیستم بانکی امکان صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی بیشتر از استان اردبیل به کشورهای اتحادیه اوراسیا فراهم آمده و تراز تجاری کشورمان مثبت باشد.
سیستم بانکی بازگشت ارز صادرکنندگان را تضمین کند
پیرموذن در بخش دیگری از سخنان خود از اتحادیه ارواسیا به عنوان فرصتی استثنائی در ورود تجار ایرانی به بازارهای جهانی و بین‌المللی خبر داد و خاطرنشان کرد: در کنار بازبینی ارزش کالاهای صادراتی بهتر است بانک مرکزی سیستم بانکی را در خارج از ایران تضمین کند تا ارز حاصل از صادرات به کشورمان بازگردد.
وی گفت: به دلیل نقص سیستم بانکی و مشکل به وجود آمده در پیمان‌سپاری سیب‌زمینی ما به جای صادرات در انبارها فاسد می‌شود ولی صادرکننده ما به دلیل مشکلات و موانع بازگشت ارز حاصل از صادرات علاقه‌ای به صادرات سیب‌زمینی ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل افزود: جای تعجب اینجاست که بانک ملی شعبه آذربایجان نیز قادر نیست پول صادرکنندگان ما را برگرداند و به شکل اساسی بانک مرکزی نسبت به رفع این مشکل که گریبانگیر صادرکنندگان است باید اقدام کند.
پیرموذن ادامه داد: بخش خصوصی با توجه به افزایش دستمزدها، مالیات و بیمه که تا 60 درصد در سال آینده افزایش می‌یابد به جد با مشکلات روبروست و واجدهای تولیدکننده آرام آرام به سمت تعطیلی کشیده خواهند شد.
وی با قدردانی از جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات متقاضیان این بخش از بانک‌های عامل در عدم همراهی حوزه صنعت و پرداخت تسهیلات به آنها انتقاد کرد و گفت: بانک‌های عامل سهم اندکی را از محل تبصره 18 برای صنعتگران پرداخت کردند که این امر باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.
به گزارش ایسنا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل خاطرنشان کرد: اخیرا نشستی را با مدیران بانک سپه داشتیم و از آنها خواستیم تا بخشنامه قبلی را ملغی و براساس بخشنامه جدید پرداخت تسهیلات را با شکل مناسب بازپرداخت 6 ماهه و یکساله به صنعتگران ارائه کنند تا آنها توان بازپرداخت را داشته باشند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield