پیام آذری

آخرين مطالب

اکسپوی هنری تبریز در ایستگاه چهارم فرهنگي

اکسپوی هنری تبریز در ایستگاه چهارم
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - اکسپوی هنری تبریز در حالی از پنجشنبه گذشته چهارمین دوره برگزاری خود را آغاز کرده که کارشناسان از آن به عنوان اتفاقی مبارک در حوزه اقتصاد هنر، به رغم کم و کاستی‌هایش، یاد می‌کنند.

 برگزاری اکسپو (نمایشگاه) های هنری با رویکرد فروش آثار هنرمندان در عرصه های مختلف در کشور در سال های اخیر سیر صعودی داشته و کلان شهر تبریز نیز که هنرمندان برجسته و شاخص آن حرف های زیادی برای گفتن دارند، از چهار سال قبل به این جرگه وارد شده اند.
هر چند برگزاری اکسپوی آثار هنری در تبریز با انتقاداتی از سوی انجمن های هنری تخصصی این کهن شهر مبنی بر جای خالی مشارکت و اعمال نظر آنان به عنوان تشکل های غیردولتی تخصصی در چینش آثار برای نمایش و فروش مواجه است، اما بدون شک ذات برگزاری این رویداد در نوع خود بسیار ارزشمند است.
البته ایده برگزاری اکسپوی هنری در تبریز به 13 سال برمی گردد، اما در نهایت موسسه فرهنگی شمس تبریزی قدم پیش گذاشت و با برگزاری نخستین اکسپوی هنری تبریز در 4 سال قبل، طلسم «اما و اگر»های این رویدادهای هنری را شکست، هر چند بدیهی است که دوره نخست آن خام و ناپخته بود.
حال، اکسپوی هنری تبریز به عنوان بستری برای تقویت اقتصاد هنر در این کهن شهر در ایستگاه چهارم، تجربه زیستی قابل توجهی در چنته دارد، هر چند که برای پاربرتر شدن و ارتقای جایگاه خود ناگزیر از عبور از استدلال ها و نگاه های فردگرایانه و رعایت هنجارهای رایج در این حوزه با درس گرفتن از تجربه های مشابه در عرصه های داخلی و خارجی است.
چهارمین دوره اکسپوس هنری تبریز تا روز 28 بهمن ماه جاری در هتل لاله پارک تبریز برای بازدید و خرید علاقه مندان به آثار هنری دایر است.
عرضه 231 اثر هنری در اکسپوهی چهارم تبریز
مدیر اجرایی چهارمین اکسپوی هنری تبریز گفت: در این دوره حدود 231 اثر هنری از 142 هنرمند ایرانی سراسر کشور در پنج رشته نقاشی، عکس، مجسمه، خوشنویسی و خط نقاشی در معرض نمایش و فروش قرار گرفته است.
محمد محمودی با بیان این‌که اکسپوی هنری تبریز مسیر رو به رشدی را از نظر کیفیت آثار و هنرمندان، پیموده است، اظهار کرد: در این دوره، 9 گالری تبریز نیز حضور و مشارکت دارند.
وی یادآوری کرد: امیدواریم اکسپوی هنری تبریز در مسیر رشد حرکت کرده و در دوره‌های بعدی با ارتقای کیفیت آثار هنری بتوانیم هنرمندان برجسته بسیاری را جذب کنیم.
وی با قدردانی از مجموعه لاله پارک و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در حمایت از برگزاری اکسپو هنری تبریز، گفت: امیدواریم در دوره‌های بعدی شاهد اکسپوی هنری عالی، بهتر و با برنامه منسجم‌تر باشیم.
بستر رونق اقتصاد هنر باید در شهرها فراهم شود
مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان این‌که اغلب هنرمندان در تهران اهل سایر شهرهای ایران هستند، گفت: باید در سایر شهرها نیز بستری برای رونق اقتصاد هنر ایجاد شده و به ظرفیت هنر و هنرمندان سایر شهرها توجه شود.
علی غیاثی با بیان این‌که اکسپوی هنری یا فروش آثار هنری فقط در تهران و تبریز وجود دارد، گفت: آرت اکسپوی تبریز هر دوره کامل‌تر از دوره قبلی برگزار می‌شود.
وی با ابراز امیدواری نسبت به رونق حوزه فرهنگ و هنر در تبریز، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند سال اخیر به موضوع کسب و کار فرهنگی توجه ویژه‌ای داشته تا صنایع فرهنگی و هنری نیز در کنار سایر صنایع جایگاه خود را حفظ کند.
وی با اشاره به گسترش اکسپو هنری و فروش آثار هنری در ایران، اظهار کرد: در راستای رونق حوزه فرهنگ و هنر، طرحی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 2 سال گذشته اجرایی شده و بر این اساس در شهرهای بزرگ، خیابان‌ یا میدانی با همکاری شهرداری به عنوان «گذر فرهنگ و هنر» اختصاص می یابد تا در کنار نمایشگاه فرهنگی، مکانی برای فروش صنایع هنری ایجاد شود.
مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این طرح در 10 شهر از جمله یزد، اصفهان و اردبیل اجرا شده و در سایر شهرها از جمله تبریز نیز در دستور کار قرار دارد.
وی یادآوری کرد: توجه به صنایع خلاق و فرهنگی نیازمند کار و تلاش مشترک است و شهرداری‌ها نیز با توجه به مزیت هنری و فرهنگی در شهرها به این موضوع توجه ویژه دارند تا هنر ویژه و برجسته هر شهر به نمایش گذاشته شود.
وی با اشاره به اهمیت ایجاد، رونق، توسعه و حمایت از گالری داران به خصوص گالری‌های بخش خصوصی که درآمد چندانی ندارند، گفت: تبریز با بیش از 35 گالری وضعیت بهتری در این حوزه دارد.
مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای تبریز در حوزه فرش، خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که شاید در تبریز کمتر به آثار هنری مانند عکس، نقاشی، خوشنویسی و آثار تجسمی توجه شده است.
غفلت از نقش فرهنگ و هنر در اقتصاد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز گفت: یکی از غفلت‌های کشور در حوزه اقتصاد، غفلت از حوزه زاینده و درحال گسترش فرهنگ و هنر است.
محمد محمدپور با بیان این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سیاست‌های کلان دولت، موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و گسترش برنامه‌های فرهنگی و هنری را در دستور کار قرار داده است‌، اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در سال‌های گذشته در تلاش بوده تا موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و کسب و کارهای فرهنگی و هنری را در دستور کار خور قرار داده و هنر را به جایگاه رفیع خود بازگرداند.
وی اضافه کرد: امیدواریم اکسپوی هنری تبریز به عنوان مسیری تازه، در راستای اقتصاد هنر بتواند این خسران و غفلت‌ها را مدیریت کرده و در آینده این حوزه نقش بی بدیل خود را ایفا کند.
محمدپور بیان کرد: بخش خصوصی که مسئولیت برگزاری اکسپوی هنری را برعهده می‌گیرد، باید مجموعه توانمند و اثرگذاری باشد که در این راستا موسسه شمس تبریزی با اتکا به هنرمندان برجسته تبریزی حرکت خود را شروع کرده است.
وی با بیان این‌که اکسپوی هنری تبریز در حال نزدیک شدن به هدف خود در حوزه گردشگری است، یادآوری کرد: اطمینان دارم که این رویداد هنریتبریز در دوره پنجم به شایستگی خواهد درخشید و جایگاه تبریز را خواهد یافت.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصرف بنزین در استان اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

مردم امروز نشان دادند که می‌خواهند کرونا ریشه کن شود

کاهش 90 درصدی ترددها در آذربایجان شرقی در روز طبیعت

استاندار اردبیل از خانه نشینی شهروندان در روز طبیعت تقدیر کرد

همکاری مردم مراغه در روز طبیعت ستودنی بود

کاهش 65 درصدی تردد در جاده های آذربایجان‎شرقی در روز طبیعت

شهرستان مرزی پارس آباد بی‌سابقه‌ترین روز «طبیعت» را تجربه کرد

نخستین کادر پزشکی آذربایجان‌غربی بر اثر کرونا در بوکان جان باخت

امروز 265 ایرانی از مرز بازرگان وارد کشور شدند

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

مصرف‌ بنزین در اردبیل 48 درصد کاهش یافت

مسافران ورودی از ترکیه جهت غربالگری کرونا اسکان داده می‌شوند

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

مردم آذربایجان شرقی همراهی خوبی با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی دارند

مردم با عمل به شعار "در خانه بمانیم" یک سیزده بدر تاریخی را رقم زدند

رونمایی از تونل ضدعفونی خودروهای عمومی سازمان آتش‌نشانی تبریز

قدردانی فرماندار مهاباد از نه قاطع مردم به کرونا در روز طبیعت

استاندار آذربایجان شرقی: مردم به شعار در خانه بمانیم عمل کردند

پیام تسلیت مسوولان آذربایجان‌غربی در پی درگذشت امام‌جمعه چهاربرج

نمایش ٢٥٠ اثر هنری در نمایشگاه مجازی فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی

مسافران ورودی از ترکیه، دغدغه جدید ستاد مقابله با کرونا

مدیرعامل کارخانه طلای زرشوران تکاب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

21هزار لیتر محلول ضدعفونی در آذربایجان غربی تولید می شود

تقدیر فرمانده انتظامی اردبیل از همکاری اهالی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

نوزاد مبتلا به کرونا در ارومیه متولد شد/تولید روزانه10 هزار ماسک

همکاری مردم در طرح فاصله گذاری اجتماعی/کاهش94 درصدی ترددها

245 دستگاه خودرو در طرح فاصله گذاری اجتماعی توقیف شد

سه هکتار از اراضی تصرف شده در بستر رودخانه ارس آزادسازی شد

همکاری مردم درطرح فاصله گذاری اجتماعی/کاهش94درصدی ترددها

غربالگری 1.5 میلیون نفر در مبادی آذربایجان شرقی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، درگذشت امام جمعه شهر چهار برج را تسلیت گفت

فعالیت حمل و نقل عمومی در آذربایجان غربی 94 درصد کاهش یافت

انباشت کالاهای اساسی در آذربایجان‌غربی

دستکش تولیدی آذربایجان‌غربی در بسته‌های 5 جفتی ‌توزیع می‌شود

تب سنجی 1.5 میلیون سرنشین خودرو در آذربایجان‌شرقی

رسانه‌های آذربایجان‌غربی نقش مهمی در مقابله با کرونا ایفا کرده‌اند

نقض حقوق فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس در اثر تحریم پیگیری می‌شود

واژگونی خودروی سواری 1 کشته و 2 مصدوم درپی داشت

ابتلای 32 نفر دیگر به کرونا در اردبیل/ شمار فوتی‌ها 82 نفر

تب‌سنجی بیش از 178 هزار نفر در طرح پایش مسافران در اردبیل

سکوت کرونایی بر فضای طبیعت سیزده بدری اردبیل

مشارکت مردم آذربایجان‌غربی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی عالی است

14 اکیپ ورودی‌های تکاب را در روز سیزده بدر کنترل می‌کنند

جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز در حومه شهرهای آذربایجان‌غربی

تولد نوزاد مبتلا به کرونا از مادر کرونا مثبت در آذربایجان‌غربی

سیزده به در اردبیل در خلوت و سکوت/ مردم همراهی کردند

رضایت 73 درصدی مردم ‌آذربایجان‌غربی از عملکرد دولت در مقابله با بیماری کرونا

17 هزار دستگاه خودرو در آذربایجان‌غربی به شهر مبدا بازگردانده شد

مبادی ورودی خلخال مسدود شد

آغاز لایروبی مسیر منتهی به تالاب کانی‌برازان مهاباد