پیام آذری

آخرين مطالب

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد

پرداخت 4400 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی اقتصادي

پرداخت 4400 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در طول سال 98 مبلغ 440 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به زیر بخش‌های دام و طیور، شیلات، گلخانه، زراعت، باغبانی و صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان پرداخت شد.

اکبر فتحی، با بیان این مطلب افزود: میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان از دهه فجر 97 تا ایام الله دهه مبارک فجر 98 از رشد قابل توجهی برخوردار است.
وی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی استان با توجه به جذابیت سرمایه گذاری در امر کشاورزی بدون انتظار نسبت به دریافت تسهیلات بانکی، از محل آورده متقاضی افزایش یافته است، بخش دولتی نیز با توجه به محدودیت‌های مالی در حد توان خود هم از اعتبارات ملی و هم از محل اعتبارات استانی نسبت به سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در امر ایجاد زیرساخت های عمرانی و کشاورزی داشته است.
فتحی اظهار کرد: توسعه شبکه‌های آبیاری که به عنوان زیرساخت‌های کشاورزی تلقی می‌شوند در سال‌های گذشته بیشتر از 2000 هکتار در سطح استان نبود که خوشبختانه در حال حاضر از محل اعتبارات دولتی، ملی و استانی به سه هزار و 670 هکتار افزایش یافته است. ایجاد و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری اعم از قطره‌ای، بارانی و کم فشار با توجه به اینکه تقاضا محور هستند از 2200 هکتار در سال‌های گذشته به 3800 هکتار از محل اعتبارات دولتی ارتقاء پیدا کرده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در رابطه با کانال‌های آبیاری عمومی نیز، گفت: در طول سال جاری کانالهای عمومی در حدود 56 کیلومتر بهسازی و 56 فقره قنات در راستای افزایش آبدهی و استفاده بهینه کشاورزان لایروبی شده است.
وی با اشاره به اهمیت مکانیزاسیون کشاورزی، ادامه داد: تزریق تراکتور، کمباین، ادوات دنباله بند بخش کشاورزی باعث ارتقاء بهره‌وری کشاورزی و کاهش میزان ریزش در دستگاه‌های کمباین می‌شود. در سال 98 تقریباً 80 میلیارد تومان تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون برای افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی پرداخت شده است.
فتحی با اشاره به یکپارچه سازی اراضی زراعی که جزو سیاست های اساسی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان است، افزود: متاسفانه در سالهای گذشته یکپارچه سازی اراضی کشاورزی از روند کندی برخوردار بود، با توجه به نقش یکپارچه سازی زمین های کشاورزی در کاهش قیمت تمام شده محصولات زراعی و رشد آگاهی کشاورزان نسبت به اهمیت این امر، یکپارچه سازی اراضی زراعی بصورت داوطلبانه توسط خود کشاورزان انجام می گیرد.
وی در خصوص تعداد صدور مجوزها برای واحدهای تولیدی کشاورزی، اظهار نمود: میزان صدور مجوزها در زیر بخش‌های مختلف دام و طیور، شیلات، گلخانه، زراعت، باغبانی، صنایع تبدیلی و تکمیلی از رشد قابل قبولی برخوردار است بطوری که 148 فقره مجوز برای ایجاد و راه اندازی گلخانه در سطح استان صادر شد. میزان گلخانه‌ها در سال 97 تقریباً 157 هکتار بود که در حال حاضر این رقم به 223 هکتار افزایش و به مرحله تولید و بهره برداری رسیده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: در حدود 300 هکتار نیز متقاضی ایجاد گلخانه در استان وجود دارد که از این میزان 163 هکتار از پیشرفت 50 الی 60 درصدی برخوردار بوده و پیش بینی می شود که مابقی آن در طول سه ماه آینده به مرحله بهره برداری برسند.
فتحی ادامه داد: به یکهزار و 153 واحد دامداری روستایی مجوز فعالیت صادر شده است و این بدین معناست که دامداری های روستایی که شامل 10 الی 18 راس هستند، توسعه یافته‌اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در صنایع تبدیلی و تکمیلی به 122 واحد تولیدی پروانه تاسیس صادر شده که از تعداد، 65 واحد منجر به بهره برداری شده‌اند و در مجموع 679 واحد پروانه تاسیس تحویل گرفته‌اند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این موضوع که در طول سال 98 مبلغ 440 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به زیر بخش‌های کشاورزی استان پرداخت شده است، تصریح کرد: 560 میلیارد تومان نیز بابت این طرح‌ها توسط خود متقاضیان از محل آورده شخصی هزینه شده است.
فتحی گفت: در بخش شیلات و آبزیان نیز با عنایت به پایین بودن سرانه مصرف این محصولات در سطح استان آذربایجان شرقی که کمتر از شش دهم کیلوگرم در سال بود، با توجه ویژه به بازار مصرف و نوع طبخ آن در استان این رقم به بیش از هفت کیلوگرم در سال افزایش یافته است.
وی تاکید کرد: تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد، باید عملاً خود را در امر تولید نشان دهد، خوشبختانه در سال جاری در زیر بخش‌های مختلف اعم از دام و طیور، زراعت، باغبانی و شیلات تولیدات خوبی انجام شده است، برای این تولیدات کشاورزان متحمل زحمات زیادی می شوند که جای تقدیر و تشکر خاص دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به محدودیت منابع آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و شور شدن زمین های کشاورزی در این حوضه، گفت: بیش از 50 درصد تولیدات کشاورزی استان در این حوضه به عمل می آید، لذا با استفاده از روش نوین کشاورزی، بذور اصلاح شده، بذور مقاوم و نهالهای مقاوم و منطبق با شرای آب و هوایی منطقه، تغذیه مناسب، بهنژادی و بهزراعی نه تنها تولید محصولات کشاورزی کاهش نیافته بلکه از افزایش نسبی در واحد سطح نیز برخوردار است.
فتحی اظهار کرد: در طول سال 98 حدوداً 25 هزار تن از انواع بذور اصلاح شده در بین کشاورزان استان توزیع شده است که مصرف آن باعث افزایش عملکرد در واحد سطح می شود.
وی با اشاره به تولید انواع محصولات کشاورزی در استان، افزود: در سال 98 بیش از 600 هزار تن گندم در سطح استان آذربایجان شرقی تولید شد که مازاد بر مصرف استان بود، حدود یک میلیون تن از انواع میوه‌جات در استان تولید شد که 500 هزار تن آن به سیب اختصاص دارد، 570 هزار تن شیر در سال جاری تولید که قسمتی از آن به صورت تازه خوری و مابقی در صنایع تبدیلی و تکمیلی به انواع لبنیات از جمله ماست، پنیر و کره تبدیل و به مصرف داخل استان و صادرات رسید.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولید 81 هزار تن تخم مرغ، 54 هزار تن گوشت قرمز و 82 هزار تن گوشت مرغ از سایر تولیدات کشاورزی استان در سال 98 است که تخم مرغ آن مازاد بر مصرف استان بود و گوشت قرمز در قیاس با سال گذشته به لحاظ قیمتی نیز کاهش و تعدیل شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، فتحی در بخش پایانی سخنان خود افزود: در طول ایام الله دهه مبارک فجر 98، تعداد 83 پروژه از انواع طرح‌های عمرانی و زیربنایی با اعتباری بالغ بر 723 میلیارد تومان در سطح استان افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصرف بنزین در استان اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

مردم امروز نشان دادند که می‌خواهند کرونا ریشه کن شود

کاهش 90 درصدی ترددها در آذربایجان شرقی در روز طبیعت

استاندار اردبیل از خانه نشینی شهروندان در روز طبیعت تقدیر کرد

همکاری مردم مراغه در روز طبیعت ستودنی بود

کاهش 65 درصدی تردد در جاده های آذربایجان‎شرقی در روز طبیعت

شهرستان مرزی پارس آباد بی‌سابقه‌ترین روز «طبیعت» را تجربه کرد

نخستین کادر پزشکی آذربایجان‌غربی بر اثر کرونا در بوکان جان باخت

امروز 265 ایرانی از مرز بازرگان وارد کشور شدند

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

مصرف‌ بنزین در اردبیل 48 درصد کاهش یافت

مسافران ورودی از ترکیه جهت غربالگری کرونا اسکان داده می‌شوند

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

مردم آذربایجان شرقی همراهی خوبی با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی دارند

مردم با عمل به شعار "در خانه بمانیم" یک سیزده بدر تاریخی را رقم زدند

رونمایی از تونل ضدعفونی خودروهای عمومی سازمان آتش‌نشانی تبریز

قدردانی فرماندار مهاباد از نه قاطع مردم به کرونا در روز طبیعت

استاندار آذربایجان شرقی: مردم به شعار در خانه بمانیم عمل کردند

پیام تسلیت مسوولان آذربایجان‌غربی در پی درگذشت امام‌جمعه چهاربرج

نمایش ٢٥٠ اثر هنری در نمایشگاه مجازی فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی

مسافران ورودی از ترکیه، دغدغه جدید ستاد مقابله با کرونا

مدیرعامل کارخانه طلای زرشوران تکاب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

21هزار لیتر محلول ضدعفونی در آذربایجان غربی تولید می شود

تقدیر فرمانده انتظامی اردبیل از همکاری اهالی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

نوزاد مبتلا به کرونا در ارومیه متولد شد/تولید روزانه10 هزار ماسک

همکاری مردم در طرح فاصله گذاری اجتماعی/کاهش94 درصدی ترددها

245 دستگاه خودرو در طرح فاصله گذاری اجتماعی توقیف شد

سه هکتار از اراضی تصرف شده در بستر رودخانه ارس آزادسازی شد

همکاری مردم درطرح فاصله گذاری اجتماعی/کاهش94درصدی ترددها

غربالگری 1.5 میلیون نفر در مبادی آذربایجان شرقی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، درگذشت امام جمعه شهر چهار برج را تسلیت گفت

فعالیت حمل و نقل عمومی در آذربایجان غربی 94 درصد کاهش یافت

انباشت کالاهای اساسی در آذربایجان‌غربی

دستکش تولیدی آذربایجان‌غربی در بسته‌های 5 جفتی ‌توزیع می‌شود

تب سنجی 1.5 میلیون سرنشین خودرو در آذربایجان‌شرقی

رسانه‌های آذربایجان‌غربی نقش مهمی در مقابله با کرونا ایفا کرده‌اند

نقض حقوق فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس در اثر تحریم پیگیری می‌شود

واژگونی خودروی سواری 1 کشته و 2 مصدوم درپی داشت

ابتلای 32 نفر دیگر به کرونا در اردبیل/ شمار فوتی‌ها 82 نفر

تب‌سنجی بیش از 178 هزار نفر در طرح پایش مسافران در اردبیل

سکوت کرونایی بر فضای طبیعت سیزده بدری اردبیل

مشارکت مردم آذربایجان‌غربی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی عالی است

14 اکیپ ورودی‌های تکاب را در روز سیزده بدر کنترل می‌کنند

جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز در حومه شهرهای آذربایجان‌غربی

تولد نوزاد مبتلا به کرونا از مادر کرونا مثبت در آذربایجان‌غربی

سیزده به در اردبیل در خلوت و سکوت/ مردم همراهی کردند

رضایت 73 درصدی مردم ‌آذربایجان‌غربی از عملکرد دولت در مقابله با بیماری کرونا

17 هزار دستگاه خودرو در آذربایجان‌غربی به شهر مبدا بازگردانده شد

مبادی ورودی خلخال مسدود شد

آغاز لایروبی مسیر منتهی به تالاب کانی‌برازان مهاباد