پیام آذری

آخرين مطالب

تجربه نگاری بزرگترین ناوگانهای حمل و نقل جهان در زمان شیوع کووید١٩

چگونه حمل و نقل عمومی درمقابل کرونا ضدعفونی می شود شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام آذری - شهرنوشت: همزمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه‌ در ناوگان حمل و نقل عمومی شهرها که جزو مراکز تجمع و شیوع این بیماری به شمار می‌روند، توسط شهرداری‌ها انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، کویید19 یا ویروس کرونا برای نخستین بار در 12 دسامبر 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد. هم‌اکنون این ویروس به 170 کشور گسترش یافته و در همه قاره‌ها به جز قطب جنوب وجود دارد.
تمامی کشورهای درگیر ویروس کرونا به منظور پیشگیری از شیوع و کنترل، اقدامات متعددی را در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهند. یکی از این حوزه‌های مهم که می‌تواند مرکز تجمع و شیوع ویروس کرونا باشد، ناوگان حمل و نقل عمومی است.
با تأکید بر خانه ماندن، افرادی هم هستند که به علت نوع شغل خود یا کارهای ضروری مجبور به تردد در سطح شهر می‌شوند. در راستای اقدامات بهداشتی که هر فرد باید حین استفاده از حمل و نقل عمومی به آن عمل کند، شهرداری‌ها نیز باید اقدامات پیشگیرانه‌ای از جمله ضدعفونی کردن وسایل نقلیه، گندزدایی، دراختیار گذاشتن ملزومات بهداشتی برای کارکنان و ... انجام دهند.
تعطیلی حمل و نقل عمومی ووهان و هنگ کنگ
شهر ووهان از 23‌ ژانویه (3 بهمن) تا به امروز قرنطینه شده و ناوگان حمل و نقل عمومی آن و شهر هنگ کنگ نیز تعطیل شده است.
یک شرکت اتومبیل سواری در چند شهر دیگر چین محافظ‌های شیشه‌ای را در وسایل نقلیه سواری خود با هدف جلوگیری از انتقال ذرات نصب کرده است. این شرکت 14 میلیون دلار به اقدامات محافظتی از جمله ماسک، مواد ضد عفونی کننده و محافظ‌های جداکننده مسافر و راننده اختصاص داده است.
براساس اعلام وزارت حمل و نقل چین، در آخرین روز از سفر سال نو (18 فوریه برابر با 29 بهمن)، 13 میلیون مسافر وجود داشت که این میزان از آخرین تعطیلات سال نو، 79 درصد کاهش یافته است. از 25 ژانویه (5 بهمن)، هنگامی که محدودیت‌های مسافرتی وضع شده توسط دولت به مرحله اجرا درآمد، تا 18 فوریه، میزان رفت و آمد مسافران در راه آهن و ایستگاه‌های مترو با 82 درصد کاهش روبرو شد.
تعطیلی حمل و نقل عمومی در چهار کشور
همچنین حمل و نقل عمومی چهار کشور جهان یعنی هند، قطر، اکراین و بحرین تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.
ممنوعیت فروش بلیط کاغذی در برلین
بنابر اعلام سازمان حمل و نقل برلین، مسافران اتوبوس باید از طریق درهای پشتی وارد وسایل نقلیه شوند. قبل از شیوع کرونا ویروس مسافران از طریق درب جلو وارد وسیله شده و بلیط خود را به راننده نشان می‌دادند. همچنین تا اطلاع ثانوی رانندگان اتوبوس دیگر بلیط نمی‌فروشند. آن‌ها باید از طریق برنامه‌ها، در ایستگاه‌های قطار شهری اقدام به تهیه بلیط کنند.
در دیگر شهرهای آلمان، صفحه نمایش داخل قطارهای مترو به صورت مستمر پیام‌هایی درباره رعایت بهداشت، رفتار صحیح در هنگام مواجهه با این ویروس از جمله روش مناسب برای عطسه و سرفه، منتقل می‌کنند.
کارکنان راه آهن آلمان با ضدعفونی کردن قطارهای ویژه برای بازگشت کارگران به محل کار، احتیاط بیشتری را انجام می‌دهند.
جریمه دولت کانادا برای رعایت نکردن موارد بهداشتی
برای نظافت و ضدعفونی کردن منظم فضاهای حمل و نقل عمومی، شیوه‌نامه‌ای تدوین شده که تمامی وسایل نقلیه عمومی باید آن را رعایت کنند؛ در صورت رعایت نکردن موارد ابلاغی، پیمانکاران جریمه خواهند شد.
همچنین به منظور کاهش انتقال ویروس از طریق هوا، بهره‌وری تهویه‌های ایستگاه‌های مترو، قطارها و اتوبوس‌ها چند برابر شده است و به‌ طور مکرر دکمه‌های آسانسور، سرویس بهداشتی‌ها و پله برقی‌های مترو ضدعفونی ‌می‌شوند.
وسایل حمل و نقل عمومی ایتالیا، بدون مسافر شد
حمل و نقل عمومی در ایتالیا تعطیل نشده اما مردم از آن استفاده نمی‌کنند و تقریباً وسایل حمل و نقل عمومی خالی از حضور مردم هستند. ضدعفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی به طور مکرر انجام می‌شود.
محدودیت در مترو استکهلم
در کنار اقدامات بهداشتی از جمله ضدعفونی کردن مستمر وسایل حمل و نقل عمومی، تعداد قطارهای مترو استکهلم از تاریخ 17 مارس کاهش یافته و زمان رسیدن قطارها تغییر کرده است. همچنین کابین راننده و مسافر تمامی اتوبوس‌ها در سوئد از هم جداسازی شده‌اند.
اقدامات پیشگیرانه بحرین
حمل و نقل عمومی در این کشور فعال است. اقدامات بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی انجام می‌شود.
دعوت دولت انگلیس به استفاده از حمل و نقل عمومی
لندن با اعلام تشکیل گروه‌های «ضد عفونی کردن» برای قطارها و اتوبوس‌ها، به دیگر شهرهای جهان به منظور اقدامات پیشگیرانه پیوست.
صادق خان، شهردار لندن می‌گوید: نظافت و ضدعفونی کردن شبکه حمل و نقل عمومی باعث نابودی ویروس کرونا در این مکان‌ها می‌شود تا خطر ابتلا به ویروس کرونا در حمل و نقل عمومی کاهش یابد. بیشتر شهروندان لندن می‌گویند که با شیوع کرونا ویروس در این شهر و اقدامات ضدعفونی، باز هم مترو لندن کثیف است.
توصیه رسمی دولت مبنی بر تعادل اقتصادی با نگرانی‌های بهداشتی، این است که برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی چیزی برای ترس وجود ندارد.
ضدعفونی وسایل نقلیه نیویورک با 8 میلیون مسافر
با افزایش موارد مبتلا به ویروس کرونا، آژانس‌های حمل و نقل عمومی در سراسر ایالات متحده در حال توسعه برنامه‌های پیشگیرانه خود از جمله ضدعفونی کردن وسایل نقلیه هستند.
اداره حمل و نقل شهری مترو پولیتن نیویورک، روزانه 8 میلیون مسافر را جا‌به‌جا می‌کند. این اداره باید به طور مستمر 472 ایستگاه مترو در زیر و زیر زمین، 4373 دستگاه اتوبوس و 4186 دستگاه قطار را ضد عفونی ‌کند. ایستگاه‌های مترو و ماشین‌های فروش بلیط دوبار در روز و تاکسی و اتوبوس‌ها هر 72 ساعت یک‌بار ضدعفونی می‌شوند. هر ایستگاه مترو یک کارگر مخصوص نظافت روزانه و شبانه دارد که به منظور نظافت و سم زدایی عمیق‌تر هر هفته یک تیم به ایستگاه‌ها مراجعه می‌کند.
کوری جانسون، سخنگوی شورای شهر نیویورک، در یک جلسه توجیهی در پاسخ به این سوال که آیا مردم باید از حمل و نقل عمومی خودداری کنند یا خیر، گفته است که سوار شدن به مترو ایمن است و خودش این کار را هر روز انجام می‌دهد.
با افزایش آمار تعداد مبتلایان، شهردار نیویورک از مردم درخواست کرده است که در صورت شلوغ بودن قطار یا اتوبوس منتظر قطار یا اتوبوس بعدی بمانند یا از تاکسی‌ها استفاده کنند. همچنین شهردار مردم را به دوچرخه سواری یا پیاده روی تشویق می‌کند.
هزار و 200 قطار مترو تهران چندبار ضدعفونی می‌شوند؟
شهرداری تهران برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، وسایل نقلیه عمومی از جمله واگن‌های مترو را ضدعفونی می‌کند. تهران 127 ایستگاه فعال مترو و هزار و 200 قطار دارد. قطارها حداقل سه بار در روز، نظافت و ضدعفونی می‌شوند و به صورت ضدعفونی شده در مسیر قرار می‌گیرند. همه تجهیزات قطارها و مواردی که مسافران با آن در ارتباط هستند از جمله پله برقی‌ها، هندریل‌ها و گیت‌های مسافری نظافت و ضدعفونی می‌شوند. همچنین مدت زمان کار هواسازها به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی افزایش یافته است. فروش کارت بلیط‌های کاغذی مترو جمع آوری شده و مسافران باید از طریق اپلیکیشن یا دستگاه‌های پرداخت شارژ، بلیط‌های خود را شارژ کنند. همچنین از هشتم فروردین ماه سرویس‌رسانی خط پنج مترو تهران به یک سوم کاهش یافته و مترو هشتگرد نیز تعطیل شده است.
شرکت مترو تهران، ملزومات بهداشتی (ماسک، مواد ضدعفونی کننده، دستکش) در اختیار کارکنان مترو قرار می‌دهد اما همچنان با کمبود این اقلام بهداشتی روبرو است. تأمین ماسک و دستکش در ایران به یک بحران تبدیل شده است.
حدود 6 هزار دستگاه اتوبوس در بخش عمومی و خصوصی شهر تهران وجود دارد که مقرر شده است روزانه در دو نوبت در ایستگاه ابتدایی و انتهایی عملیات ضدعفونی کردن آن‌ها انجام شود. همچنین کابین راننده و مسافر اتوبوس‌های خط ویژه جداسازی شده‌اند.
ناوگان تاکسیرانی تهران حدود 80 هزار دستگاه تاکسی دارد که به رانندگان تاکسی‌ها آموزش‌های بهداشتی و خودمراقبتی به صورت مستمر ارائه می‌شود. با توجه به کمبود ملزومات بهداشتی در ایران، سازمان تاکسیرانی شهر تهران، رانندگانی که در خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند را شناسایی کرده و با الویت افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، بسته‌های بهداشتی در اختیارشان قرار می‌دهد.
خبرنگار: ملیکا هاشمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تراز دریاچه ارومیه با اقدامات دولت یازدهم به بیش از 5 میلیارد مترمکعب رسید

ظریف به قالیباف تبریک گفت

فیسبوک نام کیف پول ارز دیجیتال خود را به Novi تغییر داد

رایج‌ترین مشکلات گلکسی J4 Core سامسونگ

وقوع آتش‌سوزی برج‌های 2 قلوی تبریز

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

3 پیست اسکی در استان اردبیل احداث می‌شود

رونمایی و بهره‌برداری از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال کشور

امواج ناپایدار آذربایجان‌غربی را فرا گرفت

بخش اعظمی از مطالبات کارکنان شهرداری مهاباد پرداخت شد

بانک توسعه تعاون به‌ عنوان عامل فروش سهام عدالت معرفی شد

آتش‌سوزی برج‌های دوقلوی تبریز مهار شد

دود سیاه پالایشگاه تبریز به زودی برطرف می‌شود

بارش 27.4 میلی‌متر باران در ماکو

حجم فایل بازی The Last of Us Part II چقدر خواهد بود؟

از پردازنده های نسل دهم Core i5 دو نمونه متفاوت وجود دارد!

تداوم بازرسی‌ از نانوایی‌ها در اردبیل

ترویج وقف‌های مشارکتی عاملی مهم در رفع نیازهای جامعه است

هدف مرکز وکلای قوه قضائیه تربیت کارآموزان باتجربه است

2 نماینده تبریز عضو هیات ریسه مجلس یازدهم شدند

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

گوشی‌های آنر Play 4 و Play 4 Pro بزودی معرفی می‌شوند

ساخت اپل آیدی برای ایرانی ها غیر ممکن تر شد

کشف 9هزار لیتر مواد سوختی قاچاق در شبستر

برقراری مجدد پروازهای مشهد در فرودگاه اردبیل

هنرمند اردبیلی دبیر اجرایی جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شد

تجارت الکترونیک صنایع دستی اردبیل با همکاری پست افزایش می یابد

دسترسی حدود ٢5٠٠ روستای آذربایجان‌غربی به شبکه پهن‌باند اینترنت

سرپرست فرمانداری بوکان: جهش تولید نیازمند حمایت از تولید داخلی است

تولید انبوه تراشه 5 نانومتری اگزینوس بزودی آغاز می شود

مالزی تمایلی به همکاری با هواوی ندارد

2 نماینده تبریز در هیئت رئیسه مجلس

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر پارس آباد

بارش 27.4 میلی‌متر باران طی 48 ساعت در ماکو

بیش از 6 کیلوگرم تریاک در بوکان کشف شد

سارق حرفه‌ای کش رو زن در مهاباد دستگیر شد

گودرزی: مجلس باید هرچه سریع به سمت رفع مشکلات اقتصادی برود

آغوش‌های باز مجلسی در ایام کرونا

لاریجانی انتخاب قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت

چرا عمر باتری موبایل شما هیچ ارتباطی به ظرفیت آن ندارد؟

افتتاح پروژه‌های پیشران «اقتصاد دیجیتال» توسط رئیس جمهور

ترامپ از شبکه های اجتماعی انتقام می گیرد

با مینی کامپیوترهای اینتل می‌توانید سنگین‌ترین بازی‌ها را اجرا کنید

قابلیت جدید نسخه وب جیمیل شخصی‌سازی اینباکس را آسان‌تر می‌کند

پروژه‌های منطقه4فصل جدیدی در آبادانی وتحرک مناطق کم‌برخوردار است

ساماندهی وتوسعه فضاهای فرهنگی تبریز/تهیه طرح مختص به بافت فرهنگی

حادثه رانندگی در جاده بوکان- میاندوآب کشته بر جا گذاشت

تقوی: امام (ره) جز برای خدا چیزی نخواست

منتخب خمینی‌شهر: مجلس اقتصاد را در اولویت قرار دهد/ یکشنبه بازگشایی اماکن متبرکه بررسی شود

دلخوش: شاهد آفت لابی‌گری در این مجلس هستیم/تقوی: لابی‌گری همه جا هست