پیام آذری

آخرين مطالب

گزارش از دل بازار تبریز؛

باربران از بی‌رحمی کرونا می‌گویند/اینجاچرخ زندگی به سختی می‌چرخد مقالات

باربران از بی‌رحمی کرونا می‌گویند/اینجاچرخ زندگی به سختی می‌چرخد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- چرخاندن چرخ زندگی هر اندازه هم که سخت باشد در زیر آسمان این شهر کسانی هستند که کمر خم می‌کنند تا چرخ زندگی در این روزهای سخت بچرخد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی: مقابل حجره‌ها که آب‌پاشی می‌شود، صدای یا الله، یا الله باربران بازار تاریخی تبریز نیز آرام آرام به گوش می‌رسد؛ درب حجره‌ها با توکل به خدا گشوده می‌شود و چرخ گاری‌ها نیز یکی پس از دیگری در هر تیمچه‌ها و سراها می‌چرخد.
صدای یا الله باربران که می‌آید همه کنار می‌روند تا راه برای رد شدن باربرانی که از شدت سنگینی بار، کمر خم کرده‌اند باز شود و طنین‌انداز شدن صدای یا الله آنان، صفای خاصی به بازار مسقف تبریز می‌بخشد.
چرخ گردون گاری باربران که از مقابل چشمانم عبور می‌کند، مددی هم از زمزمه ذکر یا علی گرفته و به راه خود ادامه می‌دهند.
از حال و هوای امروز بازار و صدای چرخ گاری‌ها که بگذرم باید از روزهایی بگویم که کرونا میهمان ناخوانده شهر شد و نان خیلی‌ها را آجر کرد، حجره‌های بازار تبریز که بسته باشد بالطبع جنسی هم برای حمل وجود نخواهد داشت. ه از مشاغل متضرر گفتند اما کسی حتی یادی از گاری‌های خاک خورده در پستوها نکرد؛ کرونا درب بازار مسقف تبریز را بست و باربران نیز دست از کار کشیدند روزگار آنها به سختی سپری شد و در روزهای قرنطینه، در تأمین مایحتاج زندگی مشکلات بسیاری به سراغ آنها آمد اما خدا را شکر می‌کنم که اکنون بار دیگر با باز شدن بازار مسقف تبریز، دل به‌کار داده و صدای چرخ گاری‌ها دوباره به گوش می‌رسد.
شیوع ویروس کرونا و صحبت با باربرانی که روزهای قرنطینه را پشت سر گذاشته مرا به بازار تبریز کشانید و این شد که رفیق نیمه‌راه یکی از باربران بازار مسقف تبریز شدم؛ بار سنگینی داشت و عرق از سر و صورتش می‌بارید، کمر خم کرده بود تا بلکه این بار نیز با او راه بیاید و هر دو به مقصد برسند؛ چند ساعتی بود که منتظر بودم تا اینکه از راه رسید، مکثی نکردم و به‌دنبالش راه افتادم. سلام و خدا قوت اولین جمله‌ای بود که بعد از ساعت‌ها چشم انتظاری به ذهنم رسید همین بهانه‌ای شد تا به راه ادامه نداده و نفسی چاق کند.
این باربر قبل از اینکه چیزی بگوید دلش از دست ویروس کرونا به تنگ آمده و می‌گوید: روزهای قرنطینه تمام شد و خدا را شکر دوباره تمام باربران به سر کار آمدند.
از مسیر بازار تا محلی که بارها را خالی می‌کند با او هم قدم شدم؛ مسیر دوری بود اما راهی جز رفتن برای من و این باربر رقم نخورد؛ هم قدم شدن با کسی که بار سنگینی به دوش می‌کشد قدری سخت است اما فرصت خوبی بود تا با همدیگر صحبت کنیم تا راه نیز کوتاه شود. تمام باربران اجناسی را که با چرخ باربری حمل می‌کنند به وانتی‌ها می‌رسانند تا از این طریق به دست مشتری برسد.

پیام آذری


کار در روستا شرایط را برای ادامه تحصیل فراهم نکرد
58 ساله است اما گویی سختی کار بر جانش رخنه کرده و او را بیشتر از سنی که دارد نشان می‌دهد؛ نبود کار، تنها علتی است که او را به سمت این شغل کشانیده است که در ادامه می‌گوید: روزهایی که باید درس می‌خواندم در روستا زندگی می‌کردیم و کار در روستا، شرایط را برای ادامه تحصیل هموار نکرد و این شد که به سراغ این کار آمدم؛ اکنون نیز سن و سالی از من گذشته است و آرام آرام پیر می‌شوم؛ زورم کم کم به سنگینی این چرخ نیز نمی‌رسد و حتی پاها و دستانم نیز درد می‌کنند.
آقای عالی 4 فرزند دارد که به لطف خدا، دختر و پسرانش را راهی خانه بخت کرده و در حال حاضر نیز با یک پسر و همسرش زیر یک سقف زندگی می‌کنند.
در 2 ماه کرونایی با کمترین پس انداز روزگار خود را سپری کردم
این باربر در ایکی قاپیلار گفت: کرونا که آمد و بازار را به تعطیلی کشانید با کمترین پولی که پس‌انداز کرده بودم روزگار خود را گذراندیم و هیچ کمکی از کسی دریافت نکردیم.
کرونا که آمد و بازار را به تعطیلی کشانید با کمترین پولی که پس انداز کرده بودم روزگار خود را گذراندیم
حاج سعید از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر، هم پای این چرخ باربری شده و سنگینی اجناس را به دوش می‌کشد تا اجناسی را که حجره داران به فروش رسانده‌اند برای رسیدن به دست مشتری به وانت بارها تحویل دهد؛ مسافتی که تمام باربران بازار تبریز در طول یک روز چندین بار طی می‌کنند تا چرخ زندگی بچرخد.
یک روز چرخ باربری ام شکست و در راه ماندم
گویی خاطره‌ها در شغل باربران بازار تبریز خیلی زیاد است حاج سعید نیز یکی از آن خاطره‌ها را برایم تعریف کرد؛ خاطره‌ای که شیرینی آن از خنده‌های این باربر، آن هم در راه برگشت از خالی کردن باری که به مقصد رسانیده است کاملاً مشخص بود.
خاطره این باربر روزی بود که باری پر از آجیل را برای تحویل به بازار صفی می‌برد، چرخ گاریش می‌شکند و او از ادامه راه باز می‌ماند در این لحظه یکی از همکارانش، چرخ خود را به او امانت می‌دهد تا بار به مقصد برسد و آقای عالی نیز بعد از تحویل دادن بار به حجره داران بازار صفی، چرخ باربر را تحویل و چرخ خود را تعمیر می‌کند.

پیام آذری


برخی از مردم به یا الله گفتنم اعتراض می‌کنند
برایم قدری عجیب بود با تمام خستگی که بر چهره داشت در طول صحبتم ذره‌ای از این خستگی را نشان نداد و از روزهایی گفت که برخی از حجره‌داران که خدا پدرشان را رحمت کند دستی برای هول دادن این چرخ می‌زنند اما این لحظه‌ها را نیز تجربه کرده‌ام که برخی برای حمل بار، کرایه کمی داده و حتی برخی از مردم نیز گفته‌اند که یا الله یا الله نگو رد شو دیگه .
عالی ادامه داد: درآمد ماهیانه‌ام بستگی به خرج و مخارج زندگی دارد برخی از ماه‌ها صدهزار تومان می‌توانم پس انداز کنم اما در برخی از ماه‌ها نیز این مبلغ کم هم نمی‌ماند اما چاره چیست قناعت می‌کنم تا به دیگران محتاج نباشم.
خرج و مخارج کمرم را شکست
علی یکی دیگر از باربرانی است که نسبت به بقیه سن و سال کمتری دارد و آنطور که مشخص است در این روزها سعی می‌کند تا از بقیه بیشتر کار کند تا شاید تلافی روزهای قرنطینه دربیاید؛ همین موجب شد که چند کلمه‌ای هم با او صحبت کنم.
علی گفت: من چند سالی می‌شود که ازدواج کرده‌ام و یک دختر 2 ساله نیز دارم؛ شاید کارمان قبل از شیوع ویروس کرونا بهتر بود اما از روزی که این ویروس، بازار را تعطیل کرد خرج و مخارج زندگی نیز کمر ما را شکست.
شغل باربری شغلی نیست که همیشه خیالت را از تأمین مایحتاج زندگی راحت کند، چراکه روزی با 10 هزار تومان به خانه می‌رویم و روزی هم با 40 هزار تومان.
علی ادامه داد: راه دوری نمی‌روم از روزهای عید می‌گویم که نتوانستم نیاز خانواده‌ام را تأمین کنم گر چه همسرم شرایط را می‌دید، اما من خیلی شرمنده شدم.
وی گفت: شیوع ویروس کرونا کارمان را خیلی ضعیف کرد خودمان نیز با ترس به شلوغ ترین مکان‌ها می‌رویم اما چاره چیست زندگی خرج می‌خواهد تا شرمنده زن و بچه نشوی .
علی از ته دل دعا می‌کند که ان شاءالله این ویروس دست از سر ما بردارد تا دوباره در آسایش به کار خود ادامه دهیم.
چرخ زندگی با دستان من می‌چرخد
این باربران از ادامه فعالیت در روزهایی که شیوع ویروس کرونا نیز قدم به قدم پرسه می‌زند می‌گویند که درآمدی به جز این کار نداریم، چرخ زندگی با دستان ما می‌چرخد و کسی به جز ما نمی‌تواند خرج و مخارج خانواده را تأمین کند؛ اما یک مشکل بزرگی که وجود دارد پرداخت بیمه از طریق بانک است که در این روزها هیچ بانکی پول دریافت نمی‌کند.
توان به دوش کشیدن این بارها را هم که نداشته باشند نان‌آور خانواده هستند و هر روز دست به کار می‌شوند. یک مسیر طولانی و تکراری که شاید برای آنها رقم خوردن این تکرار لذت بخش باشد چرا که با چرخ خوردن تک تک چرخ‌های باربری، چرخ زندگی نیز می‌چرخد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقبال شاکری‌: نسخه‌ای از وصیت نامه امام (ره) همیشه همراهم است

اعتبارات دولتی برای ایجاد زیرساخت در آموزش و پرورش کافی نیست

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

آب سد سبلان مشگین‌شهر رهاسازی شد

توفان و سیل به خلخال خسارت زد

وضعیت آسفالت پارس آباد اسفبار است

رهایی از قصاص با عفو و گذشت اولیای دم در سردشت

ترم جاری دانشگاه ارومیه تا پایان به صورت مجازی برگزار می‌شود

عملکرد شورای شهر بندرعباس باعث ایجاد نارضایتی شده است/تحقیق و تفحص حق نماینده مجلس است

مقایسه هواوی Y7p با گلکسی A30s

رندرهای رسمی و مشخصات اوپو Reno 4 پرو منتشر شد

بازداشت رئیس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری

افزایش پرواز‌های فرودگاه تبریز در مسیر مشهد

اجرای حکم 22 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی تبریز

امام جمعه تبریز: استقلال کشور در زمینه خدمات پزشکی درمانی از ثمرات انقلاب است

عملکرد شورا باعث ایجاد نارضایتی شده است/تحقیق و تفحص حق نماینده مجلس است

بهینه‌سازی عملکرد ویندوز 10 برای بازی

تمهیدات ترافیکی برای تعطیلات آخر هفته در اردبیل اعمال می‌شود

تاریخ عرضه کنسول آتاری VCS مشخص شد

پتنت گوشی‌های هوشمند هواوی منتشر شد

رئیس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری بازداشت شدند

سامسونگ گلکسی بادز و بادز پلاس دسترسی صفحه اصلی را دریافت می‌کنند

AMD احتمالا در معماری Zen 3 از روش تولید پنج نانومتری استفاده نخواهد کرد

فصل جدید Destiny 2 احتمالا در محیط‌های برفی روایت می‌شود

تصویب اعتبارنامه منتخبان چادگان و صومعه‌سرا

بزرگترین تراشه ساز چین به دنبال جذب سرمایه 2.8 میلیارد دلاری است

اپل تا چهار سال آینده به ارزش بازار دوتریلیون‌دلاری می‌رسد

گوگل منوی دکمه پاور را در اندروید 11 توسعه می‌دهد

لپ‌تاپ جدید دل با عمر باتری 34 ساعتی معرفی شد

امام خمینی (ره) انسان‌ها را از خواب غفلت بیدار کرد

رفع مشکل تخلیه باتری گوشی‌های اندرویدی در گوگل پلی

پتنت گوشی‌های هوشمند هواوی با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش منتشر شد

شناسایی 54 مورد جدید ابتلا به بیماری کرونا در اردبیل

اختصاص واحد رسانه و فضای مجازی فعال در ادارات ضروری است

آغاز بهره‌برداری از 100 طرح بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهشی و رفاهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تشریح آخرین وضعیت شاخص‌های مخابراتی آذربایجان شرقی

اختصاص 3700 میلیارد ریال اعتبار به حوزه سلامت آذربایجان شرقی از زمان شیوع کرونا

توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت برای ارائه خدمات لازم است

مجمع «خیران امنیت‌ساز» در بوکان آغاز به‌کار کرد

عملیات احداث محور عربشاه تکاب - یاسوکند بیجار آغاز شد

شب شعر مجازی «پیر جماران» در تبریز برگزار می‌شود

اقدامات انجام شده در مدیریت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی مستندسازی شود

جهان امروز تشنه اندیشه‌های امام‌ خمینی (ره) است

رعایت پروتکل‌های بهداشتی عجب‌شیر را در وضعیت سفید کرونا قرار داد

فرماندار مراغه: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شهرستان نیازمند حرکت جدی است

بررسی نحوه عضویت در کمیسیون‌های مجلس در نشست هیئت رییسه و کمیسیون تدوین آیین‌نامه

پیام رئیس پارلمان روسیه به قالیباف

چه دستگاه‌هایی از iOS 14 پشتیبانی خواهند کرد؟

کنسول آتاری VCS تا دو هفته دیگر عرضه خواهد شد

HP از دو لپتاپ گیمینگ در سری Omen و Pavilion رونمایی کرد