پیام آذری

آخرين مطالب

تالاب نمکزار نهبندان فرصتی که دیده نمی شود سازمان حفاظت محیط زیست

تالاب نمکزار نهبندان فرصتی که دیده نمی شود
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تالاب ها یکی از مهمترین اکوسیستم های طبیعی هستند که در فرآیند رشد جمعیت و توسعه اقتصادی کشور، نخستین قربانیان بوده اند و در حال حاضر این اکوسیستم ها با بحران های جدی زیست محیطی روبه رو هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، با توجه به ارزش های اکولوژیک و اقتصادی تالاب ها در تولید و ذخیره سازی آب، غنی سازی سفره های آب زیر زمینی، حفظ تنوع زیستی گیاهی و جانوری، مهار سیل و فرسایش، پالایش آب و تولید فرآورده های شیلاتی و پرندگان، اقدامات صورت گرفته به منظور حفظ و احیاء آنها چه در کشور و چه در خراسان جنوبی، نتایج کاملا مطلوبی به دنبال نداشته است. تنها تالاب موجود در استان، تالاب کجی نمکزار نهبندان می باشد که افزایش عمر و بقای این اکوسیستم کم نظیر نیازمند مطالعات پایه ای برای شناخت زیست بوم تالاب و همکاری دستگاه های مختلف و مرتبط است. 
تالاب سد هیولای باد
اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز در این باره گفت: در فرودین ماه سال جاری 85 درصد تالاب آبگیری شد و تا اواخر خرداد ماه ماندگاری خواهد داشت. اکبری با بیان اینکه تالاب کجی نمکزار نهبندان بعد از تالاب هامون تنها تالاب گردشگری در شرق کشور می باشد، عنوان کرد: در فصل بهار از نظر پوشش گیاهی تأثیر زیادی در معیشت عشایر و روستاییان و شغل دامداری آنها دارد و محل مناسبی برای گردشگری می باشد.
وی اعلام کرد: با توجه به کانون های فرسایش بادی موجود در اطراف این تالاب و دشت سهل آباد خطر از بین رفتن آن در دهه آینده وجود دارد و این فقدان می تواند کانون گرد و غبار را به روستای های اطراف و نهبندان و دیگر شهرستان ها نزدیک کند. 
امکان قرق کامل نیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در پاسخ به اینکه چرا برای حفظ محیط زیست این تالاب، اقدامات موثرتری چون قرق انجام نمی شود، پاسخ داد: امکان قرق کامل منطقه توسط حفاظت محیط زیست وجود ندارد و فقط بخش کوچکی از آن پناهگاه حیات وحش می باشد، منابع طبیعی و آب منطقه ای در این منطقه دخیل هستند و در حال رایزنی برای همکاری های همه جانبه هستیم.
اکبری تصریح کرد: آب منطقه ای لازم است که حق آبه تالاب را بدهد تا بتوان سفره های آب زیرزمینی سهل آباد را مدیریت کرد، همچنین با توجه به وجود طاق زارها و پوشش گیاهی اطراف تالاب چرای دام و شترها زیاد است و منابع طبیعی در کنترل چرای بی رویه باید با ما همکاری داشته باشد تا با توجه به ظرفیت منطقه، نظارت بر چرای دام باشد.
به گفتۀ وی دلیل کم شدن پرندگان مهاجر هم شکار غیر مجاز نیست بلکه به زمان آبگیری تالاب مربوط می باشد و اگر اواخر اسفند آبگیری تالاب آغاز شود، تعداد این پرندگان که در زمستان مهاجرت می کنند نیز کاهش پیدا می کند.
استخدام قرق بان ها
هدایتی زاده، کارشناس در این حوزه، همچنین مسئول دبیرخانه تالاب کجی نمکزار نهبندان هم بیان کرد: مطالعات زیادی بر روی تالاب انجام داده ایم که دو مورد آن در بخش آب و پوشش گیاهی می باشد و در ماه آینده جلساتی با آب منطقه ای و منابع طبیعی خواهیم داشت و نتایج دو جلسه را به کارگروه آمایش استان ارائه می کنیم تا تمام ارگان های موثر در ارتقاء سطح تالاب و آسیب به آن مطلع و حساس شوند و در حفظ تالاب گام هایی برداشته شود.
به گفتۀ وی در مدیریت آب، آب منطقه ای حق آبه تالاب را مشخص و باید رعایت کنند و در بخش پوشش گیاهی نیز منابع طبیعی تعداد پروانه های چرای دام را با توجه به ظرفیت منطقه مشخص می کنند. هدایتی زاده افزود: همچنین در بخش حفر چاه نیز دیگر پروانه ای صادر نمی شود و لازم است که میزان برداشت از چاه های موجود نیز مدیریت شود.
به گفتۀ وی پروژه مدیریت فضای تالاب را در دست اجرا داریم که در صورت اختصاص بودجه عملیاتی می شود و در آن به مدت 6 ماه قرق بانانی استخدام می شوند که علاوه بر نظارت به چرای بی رویه دام ها، حفاظت از محیط، بررسی مشکلات منطقه، آسیب ها و دلیل تخریب تالاب را هم انجام می دهند تا مورد بررسی قرار گیرد و برای رفع آن تلاش شود، تا یک نظم خاص اجرایی شود.
اعتبارات کم و یک ضرورت
مسئول دبیرخانه تالاب کجی نمکزار نهبندان با تأکید بر اینکه اعتبارات خیلی اندک است، گفت: تاکنون تمام اعتبارات ملی بوده و اعتبارات استانی نداشته ایم و این در صورتی است که برای حفظ تالاب به بودجه های استانی و توجه ویژه استان به این منطقه نیاز داریم.
هدایتی زاده تصریح کرد: در سال 98 برای ایجاد ساختمان در بخش گردشگری، بودجه استانی اندکی دریافت کرده ایم و در کارگروه آمایش استان که در استانداری برگزار می شود، هدف ما این است که دغدغه خود را به استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کنیم تا در این زمینه همراه و کمک کننده باشند.
به گفتۀ وی از سال 91 که تالاب مورد توجه قرار گرفت تا کنون در سال های 92، 94، 96، 97 و 98 اعتبارات ملی، سالانه بین 250 تا 700 میلیون تومان برای طرح های مطالعاتی دریافت کرده ایم که برای حفظ و حراست و پیشرفت این روند کافی نبوده است.
وی اعلام کرد: تنها راه حل برای حفظ این منطقه مطالعه برای شناخت زیست بوم آن می باشد که در آن تمام چالش ها، آسیب ها، هزینه ها و کارکردها مشخص می شود و می توان اعتبارت و برنامه ها را مشخص کرد و حتی می توان گفت هر ارگان دولتی و غیر دولتی چه کارهایی باید انجام دهند و این مطالعات نیازمند اعتبارات زیادی می باشد که هنوز محقق نشده است.
برنامه سال آینده مشخص نیست
با معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارساد اسلامی گفت و گو کردیم و درباره سرنوشت برگزاری جشنواره مجسمه های کجی تالاب نمکزار نبهندان پرسیدیم، جشنواره ای که توانست اهمیت این تالاب را در سطح ملی مشخص کند اما زمان آبگیری تالاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
زمزم در این باره عنوان کرد: در سال جاری با توجه به شیوع کرونا این برنامه کنسل شد و با توجه به اینکه در سال آینده ماه رمضان در فرودین ماه می باشد، برنامه برگزاری جشنواره مشخص نیست.
وی تصریح کرد: برای برگزاری این جشنواره در سال آینده نیاز به تحقیق کارشناسان می باشد تا یک برنامه ریزی درست انجام شود چرا که زمان آبگیری تالاب هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این مقام مسئول در زمینه ثبت بین المللی این جشنواره و معرفی تالاب هم گفت: زیرساخت ها در این منطقه فراهم نیست و باید مسئولان استانی در این مورد همکاری و توجه کافی را داشته باشند چرا که حتی در جشنواره ملی در این تالاب برای اسکان هنرمندان مشکل داشتیم و در سطح بزرگتر باید به این نکته توجه شود.
به گفتۀ وی نگرانی فعالان محیط زیست برای حفط تالاب کاملا درست است و با برگزاری جشنواره علاوه بر جلب توجه مسئولان استانی و کشوری به این منطقه، می توانستیم برای حفط آن بودجه های بیشتری دریافت کنیم و با جذب گردشگر علاوه بر معرفی بین المللی تالاب این منطقه را به عنوان قطب هنری این رشته در جهان معرفی کرد و اشتغال زایی فراوانی داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احداث تصفیه خانه فاضلاب در فاز 4 شهر جدید سهند

بنیاد علوی 70 میلیارد تومان در گرمی مغان سرمایه‌گذاری می‌کند

شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه‌ای دیگر کار خود را نتیجه‌محور کنند

بستری 29 مورد جدید مبتلا به کرونا در اردبیل/180 نفر کل بستری‌ها

اجرای طرح مکانیزاسیون موجب کاهش هزینه‌های خدمات شهری می‌شود

واتس اپ قابلیت اضافه‌کردن مخاطب با QR را عرضه کرد

تغییرات جدید در راه اینستاگرام

سفارش 80 میلیون تراشه A14 توسط اپل

832 بیمار سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری شد

فرمانداران آذربایجان غربی محدودیت های ابلاغی را پیگیر باشند

12 رشته تور صیادی در میاندوآب جمع‌آوری شد

توزیع 250 بسته بهداشتی ویژه بیماران خاص در اشنویه

1200فقره پرونده قاچاق کالا و ارز در آذربایجان غربی تشکیل یافت

الهامی: هجمه‌ها حق زنوزی نبود/ او 200 میلیارد برای تراکتور خرج کرده است

آتش سوزی کارخانه تولید درب ضدسرقت سلماس اطفا شد

رزمایش نهادینه کردن زندگی در کرونا در اردبیل برگزار می‌شود

روز خوب تراکتوری ها

تراکتور انتقام بازی رفت را گرفت

مراسم باداراک، امسال در قره کلیسا برگزار نمی‌شود

برد 2 بر صفر تراکتور مقابل صنعت نفت در تبریز

حدود 5٠ درصد مردم آذربایجان‌غربی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند

پیروزی تراکتور برابر صنعت نفت/ سرخ‌های تبریز به کورس برگشتند

پیروزی تراکتور با سوپرگل‌های حاجی صفی

منتظر رونمایی از ردمی K30 اولترا با یک ویژگی متفاوت باشید

مشخصات شیائومی Poco M2 Pro فاش شد

انویدیا قابلیت فیلتر بازی Freestyle را برای GeForce Now عرضه کرد

مشارکت‌ مردمی تنها عامل توسعه روستاها است

حادثه رانندگی در بوکان 5 مصدوم برجا گذاشت

همکاری مدیریت شهری تبریز و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان افزایش می‌یابد

ضرورت آشنایی نسل جوان امروز با تاریخ پرافتخار دفاع مقدس

راه آهن بستان آباد- سراب به طول 77 کیلومتر در سه قطعه اجرا می‌شود

اجرای محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته در مرند

سانحه رانندگی در جاده "تبریز - آذر شهر" 6 مصدوم برجای گذاشت

مراسم بزرگداشت روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مرند برگزار شد

سیستم مورد نیاز بازی Horizon Zero Dawn روی کامپیوتر مشخص شد

بهره برداری ازموزه مطبوعات آذربایجان در روز خبرنگار

نصب به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های مک در Bis Sur سریع‌‌تر می‌شود

واکنش زاکربرگ به تحریم از سوی 530 شرکت

ازدواج پیمان قاسم خانی با میترا ابراهیمی + بیوگرافی و تصاویر

امیر جعفری با گریمی دیدنی در رقصنده + عکس

ترکیب جدید هیات رییسه خانه مطبوعات آذربایجان شرقی مشخص شد

مسابقات مینی گلف اردبیل با معرفی قهرمان خود پایان یافت

محدودیت‌های کرونایی را دوباره اعمال می‌کنیم

موبایل پرچمدار شارپ عرضه شد

گوشی بخرید تا قیمت آن برای شما پیامک شود

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

رزمایش نهادینه سازی زندگی در شرایط کرونایی در اردبیل برگزار می‌شود

تالاب «قره قشلاق» بناب به پناهگاه حیات وحش تبدیل می‌شود

تحقق 95 درصدی طرح‌های اشتغال کمیته امداد آذربایجان‌غربی

هواوی برگ برنده پرچمدارانش را رو کرد