پیام آذری

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

هزاران رنگ قالی رنگ باخت/ نخ‌هایی که وابسته به پشم خارجی است مقالات

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- تولید فرش دستباف یکی از هنرهای اصیل در خطه آذربایجان است اما کمبود و نبود برخی از مواد اولیه، پاره‌ای از مشکلات را در این حوزه به وجود آورده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- آناهیتا رحیمی؛ تا زمانی که نخ‌های رنگارنگ از دار قالی آویزان نباشد و صدای روح نواز دفه زنی به گوش نرسد، رج‌ها سکوت را به انتظار می‌نشینند؛ هنرمندانی که دست و دلشان به کار نمی‌آید و کلاف سردرگمی، گره بر گره می‌افزاید.
رنگ‌ها که از قلم بیفتد، چشم امید هنرمندان به این هنر نیز تبدیل به یأس می‌شود؛ ساعت‌ها پشت دار قالی می‌نشینند تا زندگی جریان یابد اما از لحظه‌ای که مشکلات بر سر راه باشد، کمر هنرمندان این مرز و بوم نیز خم می‌شود چرا که زندگی، روزی حلال می‌خواهد و خیالی آسوده.
قدیمی‌ترین رنگرز در بازار شعربافان تبریز
وقتی سراغ قدیمی‌ترین رنگرز در بازار شعربافان تبریز را گرفتم کارگاه رنگرزی حاج جواد صباغی، ورد زبان همه پیچید؛ کارگاهی که پر از بوی پشم و نخ است و رنگ کردن نخ‌های قالی در اینجا هم چنان ادامه دار است.
نخ‌های قالی رنگی رنگی از سر و روی این کارگاه می‌بارد و حاج جواد نیز روی یک نیمکت چوبی که یک فرش دستباف نیز روی آن پهن شده است نشسته است؛ همین که مرا دید با لبخندی گفت: زمانی که مدرسه را تمام کردم به این شغل آمدم؛ شغلی که پدر و حتی پدربزرگم نیز در آن فعالیت داشتند.

پیام آذری


وی ادامه داد: از سال 45 در این حرفه مشغول به کار هستم و حدود 55 سالی می‌شود که در این کارگاه به فعالیت خود ادامه داده‌ام؛ در دوران گذشته پدربزرگم رنگرز پارچه‌های متقال بود.
قیمت نخ افزایش یافته است
مشکلات نیز کلاف سردرگم نخ‌هایی است که حاج جواد، رنگ و مقاومت بیشتری به آنها می‌بخشد؛ رنگ سبزی که در بازار موجود نیست و قیمتی که از 300 هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش یافته و با تجربه‌ترین رنگرزها را با مشکلات بزرگی روبه رو کرده است.
این بازار گاز ندارد و مجبوریم با گازوئیل کار کنیم اما برای گرفتن این گازوئیل نیز باید از هفت خوان رستم بگذریم ما باید رنگ نخ‌ها را به سادگی در اختیار داشته باشم اما متأسفانه چنین نیست و رنگ آبی نیز یکی از حساس‌ترین رنگ‌ها برای رنگ کردن نخ قالی‌ها است.
این رنگرز گفت: این بازار گاز ندارد و مجبوریم با گازوئیل کار کنیم اما برای گرفتن این گازوئیل نیز باید از هفت خوان رستم بگذریم تا بتوانیم آن‌را به دست آوریم.
در کارگاه رنگرزی، محو تماشای نخ‌های رنگی آویزان و دستگاه‌های غول پیکر رنگرزی شده‌ام و از حاج جواد می‌خواهم تا قدری از نحوه رنگ کردن نخ‌ها برایم بگوید.
وی گفت: نخ‌ها در این دستگاه‌های رنگرزی، رنگ می‌شوند که ظرفیت هر دستگاه متغیر است؛ رنگ کردن نخ‌ها و خشک شدن آنها بستگی به رنگ آنها دارد به طور مثال رنگ‌های قرمز، سرمه‌ای و سبز حدود یک ساعت و 50 دقیقه طول می‌کشد و نخ‌ها نیز حدود 20 دقیقه قبل از دندانه و 20 دقیقه بعد از دندانه باید بمانند تا مقاومت آنها در مقابل نور افزایش یابد.

پیام آذری


بعد از رنگ کردن نخ‌ها نوبت آبگیری آنهاست و اگر فصل زمستان باشد گرم‌خانه را روشن می‌کنیم تا نخ‌ها خشک شود اما در فصل تابستان، در این هوا خشک می‌شوند؛ دستگاه‌هایی هم وجود دارند که نخ‌ها را در عرض 6 ساعت خشک می‌کنند که ما از این دستگاه‌ها نداریم.
حاج جواد ادامه داد: نخ فرش‌ها در تبریز و کاشان تولید می‌شود اما برخی از نخ‌ها نیز از استرالیا و نیوزیلند وارد می‌شود.
ما دچار کمبود هستیم
آقای رضائیان، یکی از فعالان در حوزه نخ قالی است که به خبرنگار مهر گفت: از سال 46 در این حوزه فعالیت دارم و اگر بخواهم از قدمت نخ قالی برای شما بگویم این است که نخ قالی همواره از ایام قدیم بوده و از 350 سال پیش، فرش دستباف، هنر دست هنرمندان در تبریز است که در گذشته‌، نخ‌ها به صورت دستی تهیه می‌شد اما اکنون ماشینی شده است.
واردات نخ دوباره از سر گرفته شود
حاج محمد از نبود برخی از نخ‌ها در بازار که از استرالیا وارد می‌شود گله کرده و ادامه داد: ما دچار کمبود هستیم و همین امر باعث گرانی در قیمت نخ شده است.

پیام آذری


این فعال در حوزه نخ قالی افزود: پشم نخ‌ها از استرالیا وارد شده و در کاشان تبدیل به نخ‌های قالی می‌شود و برخی از نخ‌ها نیز از کشور ازبکستان وارد می‌شود.
وی ادامه داد: در نخ کمبود داریم و انتظار ما این است که واردات نخ دوباره از سر گرفته شود تا موجب افزایش قیمت نخ نیز نشود.
قیمت نخ‌ها افزایش یافته است
بافندگان فرش دستباف نیز از مشکلات مربوط به کمبود نخ و یا افزایش قیمت آنها رنج می‌برند؛ آقای اکرامی یکی از بافندگان فرش دستباف است که 39 سالی می‌شود پشت دار قالی رج به رج می‌بافد .
وی گفت: از اهالی روستای زینجناب هستم اما چند سالی می‌شود که در تبریز زندگی می‌کنم؛ 46 سال دارم و بافنده فرش دستباف طرح سالاری هستم و در همین بازار، فرش‌های خود را به فروش می‌رسانم.
آقای اکرامی ادامه داد: قیمت نخ‌ها از سال گذشته افزایش یافته است و حتی گاهی هم در بازار پیدا نمی‌شود.
این بافنده فرش گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم این است که گاهی برای انجام امورات شخصی مجبور هستیم به بیرون از خانه بیاییم و در همین لحظه از سوی سازمان بیمه، برای تأیید بیمه بازرسی می‌کنند و متأسفانه در صورت نبود ما در پشت دار قالی، عدم فعالیت را گزارش می‌دهند.
قدمتی 8000 ساله
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تبریز در گفتو گو با خبرنگار مهر ، قدمت نخ قالی را مربوط به دوران گلیم بافی از هنرهای اولیه ایرانی دانست که به 8000 سال پیش بازمی‌گردد و افزود: پشم‌های مرینوس از کشور نیوزیلند وارد شده و برای بافت فرش‌های نفیس به کار گرفته می‌شود؛ پشم‌های تولید شده در داخل کشور نیز برای بافت فرش‌هایی با رج پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسماعیل چمنی ضمن تأکید بر شناخته شدن تبریز به عنوان مرکز تهیه مواد اولیه فرش گفت: مواد اولیه فرش از تبریز به سایر استان‌ها از جمله آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان، خراسان، همدان و زنجان فروخته می‌شود.
فعالیت 5 هزار نفر در حوزه نخ قالی
وی، فعالان در حوزه نخ قالی در سطح استان را نزدیک بر 1500 محل معرفی کرده و افزود: 5 هزار نفر نیز در حوزه مربوطه مشغول به فعالیت هستند.
بیشترین اشتغال در بخش خصوصی در حوزه فرش دستباف و صنایع بافتنی‌های دستی است
وی افزود: مواد اولیه گوناگونی برای بافت فرش مورد نیاز است که در این میان، برخی از نخ‌های قالی برای بافت فرش‌های روستایی و عشایری بافت هریس و مهربان، اهر، سراب و برخی از نخ‌ها نیز به صورت سنتی تهیه می‌شود؛ در این میان نیز پشم کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و خراسان در تبریز، فرآوری و به نخ‌های قالی تبدیل می‌شود.
واردات نخ ابریشم از کشور ازبکستان
چمنی با اشاره بر واردات نخ ابریشم از کشور ازبکستان ادامه داد: در استان آذربایجان شرقی تعداد زیادی از کارخانه‌هایی که فرآوری نخ‌های ایرانی را انجام می‌دهند زیاد بوده اما تعداد کارخانه‌هایی که نخ‌های وارد شده از سایر کشورها را مورد فرآوری انجام می‌دهند کم می‌باشد.
بیشترین اشتغال در حوزه فرش دستباف
به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تبریز، بیشترین اشتغال در بخش خصوصی در حوزه فرش دستباف و صنایع بافتنی‌های دستی می‌باشد که به دلیل تولید ملی، نیازمند حمایت و توجه ویژه از سوی دولت و مجلس است.
وی با تأکید بر لزوم تأمین مواد اولیه و پشم‌های مورد نیاز در ایران بیان کرد: محوریت تولید فرش‌های دستباف در ایران است که باید در بودجه‌های کشوری مطرح شود.
محوریت تولید فرش‌های دستباف در ایران است که باید در بودجه‌های کشوری مطرح شود
وی بر وجود رنگرزی در حوزه پشم‌های ایرانی و خارجی در استان تاکید کرده و افزود: نخ‌های بافته شده برای فرش‌های ریز بافت و نفیس از کشور نیوزیلند وارد می‌شود اما بیشترین فرآوری در استان ما انجام می‌گیرد.
فرش دستباف هنری زبانزد در ایران است؛ هنرمندان بسیاری پشت دارهای قالی می‌نشینند، رج به رج گره می‌زنند تا راهی برای تأمین معیشت آنان باشد اما عدم تأمین بخشی از مواد اولیه در داخل کشور و کمبودهای موجود، چوب لای چرخ هنرمندان این مرز و بوم می‌گذارد و دست آنان ادامه فعالیت کوتاه‌تر می‌شود.
افزایش قیمت نخ، کمبود و عدم واردات برخی از نخ‌ها مشکلاتی است که بر سر زبان فعالان در این حوزه جاری شد؛ فعالان در این حوزه خواستار واردات نخ‌هایی هستند تا کمبود آنان رفع گردد اما تولید شدن مواد اولیه برای بافت فرش در ایران، تنها راهی است که می‌تواند برای همیشه این مشکلات را از سر راه تولیدکنندگان و حتی بافندگان فرش دستباف ایرانی بردارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه‌ای دیگر کار خود را نتیجه‌محور کنند

بستری 29 مورد جدید مبتلا به کرونا در اردبیل/180 نفر کل بستری‌ها

اجرای طرح مکانیزاسیون موجب کاهش هزینه‌های خدمات شهری می‌شود

واتس اپ قابلیت اضافه‌کردن مخاطب با QR را عرضه کرد

تغییرات جدید در راه اینستاگرام

سفارش 80 میلیون تراشه A14 توسط اپل

832 بیمار سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری شد

فرمانداران آذربایجان غربی محدودیت های ابلاغی را پیگیر باشند

12 رشته تور صیادی در میاندوآب جمع‌آوری شد

توزیع 250 بسته بهداشتی ویژه بیماران خاص در اشنویه

1200فقره پرونده قاچاق کالا و ارز در آذربایجان غربی تشکیل یافت

الهامی: هجمه‌ها حق زنوزی نبود/ او 200 میلیارد برای تراکتور خرج کرده است

آتش سوزی کارخانه تولید درب ضدسرقت سلماس اطفا شد

رزمایش نهادینه کردن زندگی در کرونا در اردبیل برگزار می‌شود

تراکتور انتقام بازی رفت را گرفت

روز خوب تراکتوری ها

مراسم باداراک، امسال در قره کلیسا برگزار نمی‌شود

برد 2 بر صفر تراکتور مقابل صنعت نفت در تبریز

حدود 5٠ درصد مردم آذربایجان‌غربی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند

پیروزی تراکتور برابر صنعت نفت/ سرخ‌های تبریز به کورس برگشتند

پیروزی تراکتور با سوپرگل‌های حاجی صفی

منتظر رونمایی از ردمی K30 اولترا با یک ویژگی متفاوت باشید

مشخصات شیائومی Poco M2 Pro فاش شد

انویدیا قابلیت فیلتر بازی Freestyle را برای GeForce Now عرضه کرد

مشارکت‌ مردمی تنها عامل توسعه روستاها است

حادثه رانندگی در بوکان 5 مصدوم برجا گذاشت

همکاری مدیریت شهری تبریز و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان افزایش می‌یابد

ضرورت آشنایی نسل جوان امروز با تاریخ پرافتخار دفاع مقدس

راه آهن بستان آباد- سراب به طول 77 کیلومتر در سه قطعه اجرا می‌شود

اجرای محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته در مرند

سانحه رانندگی در جاده "تبریز - آذر شهر" 6 مصدوم برجای گذاشت

مراسم بزرگداشت روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مرند برگزار شد

سیستم مورد نیاز بازی Horizon Zero Dawn روی کامپیوتر مشخص شد

بهره برداری ازموزه مطبوعات آذربایجان در روز خبرنگار

نصب به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های مک در Bis Sur سریع‌‌تر می‌شود

واکنش زاکربرگ به تحریم از سوی 530 شرکت

ازدواج پیمان قاسم خانی با میترا ابراهیمی + بیوگرافی و تصاویر

امیر جعفری با گریمی دیدنی در رقصنده + عکس

ترکیب جدید هیات رییسه خانه مطبوعات آذربایجان شرقی مشخص شد

مسابقات مینی گلف اردبیل با معرفی قهرمان خود پایان یافت

محدودیت‌های کرونایی را دوباره اعمال می‌کنیم

موبایل پرچمدار شارپ عرضه شد

گوشی بخرید تا قیمت آن برای شما پیامک شود

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

رزمایش نهادینه سازی زندگی در شرایط کرونایی در اردبیل برگزار می‌شود

تالاب «قره قشلاق» بناب به پناهگاه حیات وحش تبدیل می‌شود

تحقق 95 درصدی طرح‌های اشتغال کمیته امداد آذربایجان‌غربی

هواوی برگ برنده پرچمدارانش را رو کرد

فالوئرهای واقعی اینستاگرام را بشناسید

ثروت جف بزوس کل بازار بیت‌کوین را در جیب می‌گذارد