پیام آذری

آخرين مطالب

امام خمینی، عمل‌گرای اخلاق سیاسی اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- امام خمینی (ره) به عنوان منادی اسلام ناب محمدی (ص) در تاریخ معاصر و بنیانگذار شیوه‌ای جدید از حکومت و کشورداری در جهان، نخستین و تنها نظریه‌پرداز و عمل‌گرای اخلاق سیاسی است.

به گزارش ایرنا، در حالی که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نهله های مختلف فکری در جهان سیاست بر محور مادی گرایی و نوع تفکرات سوسیالیسم و لیبرالیسم خلاصه می‌شد و هرگونه مباحث سیاسی و حتی مبارزات سیاسی علیه امپریالیسم شرق و غرب نیز رنگ و بوی مادی و انتفاع دنیوی داشت، به گونه ای که اخلاقیات انسانی هنوز وارد این ادبیات سیاسی نشده بود، تا اینکه امام راحل روشی نوین از مبارزات سیاسی و ایجاد نوع حکومت ارائه کرد که در آن اخلاق و تکیه بر موازین دینی حرف اول را در سیاست می‌زد.
اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) جزئی از اندیشه کلان و متأثر از ابعاد مختلف تفکرات ایشان است که تمام مفاهیم کاربردی حوزه حکومت و جامعه را در بر می‌گیرد و به دلیل اینکه در عرصه‌های علمی، عرفان، فقه، فلسفه، کلام و سیاست دارای آثار تئوری و کاربردی بود، این اندیشه‌ها در میان افکار عمومی جهان و آزادی خواهان اصیل از جایگاه و پایگاه ویژه ای برخوردار شد.
امام خمینی یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان و سیاست مداران مسلمان و از مردان تاریخ ساز جهان اسلام است که عدالت، آزادی، مردم سالاری، قانون مداری، وحدت، دین مداری و اخلاق مداری محورهای اصلی اندیشه سیاسی ایشان است.
کارشناسان سیاسی معتقدند، امام خمینی (ره) در طول حیات پربار و سرشار از معنویت خود با اقدامات، سخنرانی‌ها و موضع گیری های مختلف بین سیاست و اخلاق پیوندی مبارک و عمیق ایجاد کرد که نه تنها الگویی برای جهان اسلام شد، بلکه روشی نوین در اداره امور جامعه بدون توجه به اندیشه‌های سیاسی غربی گردید.
یک استاد دانشگاه، پیوند زدن بین سیاست و اخلاق را از هزاران یادگار بی مانند امام خمینی (ره) در طول حیات ایشان نام برد و اظهار داشت: نمود اصلی و عینی این قضیه مربوط به تأکیدات فراوان امام راحل به موضوع وحدت حوزه و دانشگاه است که در سال‌های نخستین انقلاب اسلامی و دوران حیات ایشان شاهد تحرکات مفید در این زمینه بودیم.
پرویز آژیده گفت: با وجود تاکید بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و نیز مقام معظم رهبری بر وحدت حوزه و دانشگاه، بی مهری‌های زیادی در تحقق این امر صورت گرفته است اما آنچه در این میان مهم و دارای ارزش و جایگاه سیاسی و اجتماعی است، ارائه چنین نظیریه های به بطن جامعه است تا در آینده نظام اداری کشور متأثر از اسلام، اخلاق و تخصص باشد.
وی با بیان اینکه آینده روشن و پیشرفت همه جانبه کشور در گرو هماهنگی بین حوزه و دانشگاه است، افزود: استکبار جهانی بر این موضوع واقف است و به همین دلیل همواره در تلاش است تا بین حوزه و دانشگاه شکاف ایجاد کند که برای مقابله با این ترفندها لازم است اندیشه‌ها و تفکرات امام خمینی (ره) برای نسل جوان و جدید بازخوانی و تبیین شود.
آژیده، توجه به شعار سیاست ما عین دیانت ما از طرف امام خمینی (ره) را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: دین جدا از اخلاق و توجه به اخلاقیات فردی و اجتماعی نیست و بر همین اساس امام با تألیف کتاب ولایت فقیه پیوند بین سیاست و دین و اخلاق مداری را تئوریزه کرد و پس از انقلاب اسلامی برای جاری و ساری کردن آن در بطن جامعه اقدامات عملی انجام داد.
وی یکی از دستاوردهای مهم پیوند اخلاق با سیاست توسط امام راحل را جلب توده مردم به مشارکت سیاسی برگرفته از تعالیم دینی بیان کرد و گفت: بر همین اساس عنصر خودباوری و اعتماد به نفس در میان ملت ایران و سایر مسلمانان جهان ایجاد و تقویت شد که اقتدار، صلابت و ثبات بی مانند جمهوری اسلامی در زمان حاضر از پیامدهای این دستاورد است.
یکی از استادان حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های تبریز نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، انتقال اندیشه‌های امام خمینی (ره) در قالب دین و مذهب از حاشیه به متن زندگی فردی و اجتماعی مردم ایران و بلکه جهان را مهمترین دستاورد سیاسی ایشان بیان کرد.
میکائیل جمال پور اظهار داشت: امام راحل به عنوان شخصیت برجسته تاریخ معاصر، دین را که به شدت در زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی به حاشیه رانده شده بود و اخلاق در عالم سیاست معنی و مفهومی نداشت، در تمامی ابعاد و عرصه‌های زندگی بشر و حکومت‌ها وارد کرد تا امروز به عنوان الگوی ممتاز ملت‌های آزاده قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه امام به لحاظ شخصیتی و سیاسی الهام بخش بود، افزود: افکار و اندیشه‌های رفتاری ایشان در عصر جدید و مدرن برای همه سیاستمداران و کسانی که به دنبال مبارزه با اندیشه‌های مادی و دنیا گرایانه و الحادی هستند، به عنوان الگو پذیرفته شده است.
جمال پور سبک زندگی امام خمینی (ره) را متمایز با سایر رهبران سیاسی جهان دانست و یادآور شد: امام با تمام بزرگواری خود با شجاعت مثال زدنی در حقیقت عالمی حکیم و عارف بود که توانست بین همه عرصه‌های زندگی بشری آشتی ایجاد کرده و خود را به عنوان مرکز و کانون چنین اندیشه‌هایی در قلوب مسلمانان جای دهد.
وی دلیل رسیدن به چنین جایگاهی را توجه عمیق امام به اخلاق در سیاست بیان کرد.
جمال پور ادامه داد: بنیانگذار جمهوری اسلامی در دورانی که شرق و غرب سیطره کامل بر کشورها داشتند، توانست کارهای غیرممکن را ممکن سازد که مهتمرین آن فتح قلوب مردم ایران و سپس تعمیم آن به مردم سایر کشورها به وسیله تلفیق اخلاقیات با سیاست بود تا زمینه را برای پیروزی در سنگرهای مهمتر و بزرگ‌تر از جمله دوران افتخارآمیز دفاع مقدس را فراهم سازند.
وی با بیان اینکه امروز اندیشه‌های والای سیاسی امام خمینی (ره) به عنوان عامل اصلی مقاومت مردم ایران و بلکه سراسر جهان صادر شده است، گفت: صدور عنصر مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم‌های دست نشانده، آغاز بیداری اسلامی و مبارزه بی امان مسلمانان علیه استبدادهای داخلی و استعمار خارجی نمونه عینی آثار اندیشه‌های سیاسی و اخلاقی امام راحل است.
جمال پور، امام خمینی (ره) را سیاستمداری دقیق توصیف کرد که از دهه‌های گذشته نسبت به عقب ماندگی‌های جهان اسلامی مطالعات خود را شروع کرده بود و تحلیل‌های جامعی در این خصوص ارائه می‌کردند تا اینکه به این نتیجه رسیدند که بدون مبارزه با موانع داخلی و مزاحمت‌های خارجی نمی‌توان نسبت به اجرای عدالت دل بست.
وی اضافه کرد: امام راحل به عنوان شخصیت بی مانند تاریخ سیاسی جهان در کنار مبارزه با استبداد داخلی، مبارزات بی امان و مستمری علیه استعمار از نوع شرقی و غربی داشت و در حقیقت نماد مبارزه با موانع موجود بر سر راه رشد و تعالی انسان معاصر بودند.
جمال پور افزود: بر همین اساس امروز در جهان سیاست و اخلاق، راه و مکتب امام راحل به وسیله افراد و گروه‌های آزادی خواه و عدالت طلب به عنوان الگوی محوری مورد پذیرش است.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز شخصیت سیاسی و دینی امام خمینی (ره) را بی همتا خواند و گفت: امام از نظر تفکر دینی و رهبری اجتماعی و سیاسی در تاریخ اسلام و ایران بی نظیر است که ایجاد نظام جمهوری اسلامی بر پایه احکام و تعالیم دینی برای کشورداری نمود عینی این اندیشه ورزی است.
محمدحسین فرهنگی با بیان اینکه سیره و سلوک امام خمینی (ره) تنها راه نجات مظلومان از یوغ مستکبران است، اظهار داشت: اگر امت اسلامی به دنبال آزادی، عزت، اقتدار و رهایی از ظلم مستکبران است، چاره‌ای جز ادامه راه نهضت خمینی کبیر وجود ندارد.
وی افزود: امام به آنچه می‌گفت اعتقاد راسخ داشت و در عمل بدان توجه می‌کرد و در طول دوران مبارزات نهضت اسلامی و سال‌های رهبری نطام جمهوری اسلام ثابت کرد که احکام الهی دین مبین اسلام توان اداره حکومت را دارد و در این راستا به آرزوی چندین و چند قرن علمای دین جامه عمل پوشانیدند.
فرهنگی ادامه داد: هنر امام راحل جاری کردن احکام اسلام در شئون فردی و اجتماعی زندگی بود که در این میان بین سیاست زنگ زده‌ای که مردم از نهله های غربی و شرقی داشتند، پیوندی خوب و ناگسستنی با اخلاق مداری ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه مسلمانان جهان طی سال‌های اخیر که مبارزات موفقیت آمیز علیه سلطه گران و زمامداران فاسد خود شروع کرده‌اند، مدیون نهضت امام خمینی (ره) است، گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی از نظر تفکر دینی، سیاسی، اخلاقی و رهبری اجتماعی و سیاسی جامعه الگویی تمام عیار برای همیشه تاریخ است.
فرهنگی پیروزی انقلاب اسلامی را نتیجه اعتقاد راسخ و استقامت امام خمینی در مسیر حق و حقیقت بر مبنای اخلاق مداری در سیاست دانست و افزود: آن فقیه و مجاهد وارسته فردی تکرار نشدنی در تاریخ است و همه ملت‌ها حتی غیر مسلمانان آرزوی داشتن چنین رهبر و مقتدایی را دارند تا بتوانند مقابل ظالمان و مستکبران مبارزه کنند.
وی از وصیت نامه الهی - سیاسی امام خمینی به عنوان منشور متعالی نظام اسلامی بر اساس اخلاق و قانون مداری یاد کرد و ادامه داد: پیام اصلی این وصیت نامه ایجاد کشوری مستقل و مبتنی بر آرمان‌های الهی است که در آن اخلاق مداری، عدالت محوری و دین مداری محور اصلی است.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم گفت: لازم است دستاوردهای حاصل از اندیشه‌های سیاسی و دینی امام راحل که برای حفظ و تثبیت آن خون هزاران شهید ریخته شده است، پاس داشته شده و با عمل به سیره ایشان مسیر انقلاب را هموارتر ساخته و نظام را روز به روز تقویت کنیم.
فرهنگی اضافه کرد: سخنرانی‌ها، موضع گیری ها و وصیت نامه امام خمینی (ره) سراسر هدایت برای ادامه مسیر انقلاب اسلامی است که در آن ایده ال ها و آرمان‌های انسانی، الهی و اسلامی به وفور یافت می‌شود.
برچسب‌ها
آذربایجان شرقی اخلاق سیاسی امام خمینی(ره)


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش شدید باران و تگرگ در میانه های تابستان تبریز

رد اعتبارنامه، تضعیف شورای نگهبان نیست/درمورد صلاحیت تاجگردون از ابتدا اختلاف‌نظر بود

پرواز نجات بخش بالگرد اورژانس برای امداد رسانی به کودک 3 ساله

رنگ های جذاب گلکسی بادز جدید سامسونگ

گوشی‌های سری میت 40 هواوی به صفحه نمایش خمیده مجهز می‌شوند

10 تصمیم سختی که در بازی‌ها گرفتیم

گروه‌ واکنش هماهنگ رخدادهای رایانه‌ای ایجاد شد

مهاجری: بضاعت حفظ توپ مقابل پرسپولیس را نداشتیم

تصمیم بهداشتی گل محمدی

امدادرسانی هلال احمر به خودروهای گرفتار در سیل لیقوان

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در نشست خبری شرکت نکرد

الهامی: دژاگه در لیست ما مقابل استقلال حضور دارد/ الان هم می‌گویم لیگ باید تعطیل شود

لیگ برای ماشین سازی هنوز ادامه دارد/ بضاعت ما همین بود

ماشین سازی تبریز مغلوب پرسپولیس شد

ضرورت ایجاد پایگاه دائمی اطفای حریق هوایی در جنگل های ارسباران

کارشناسی داوری ماشین‌سازی و پرسپولیس

اردبیل به ایستگاه پیک دوم کرونا رسید/3 نفر فوتی در 24 ساعت گذشته

سامسونگ خیال دارد آتش بر مالش بزند!

عرضه سرویس کودک شبکه اجتماعی یوتیوب از طریق آمازون

پوستر بازی Far Cry 6 به اشتباه منتشر شد

«ماشین» هم پرسپولیس را به سمت قهرمانی برد/ سرخها روی کاکل «ترابی»

برد ناپلئونی پرسپولیس در تبریز

امداد رسانی هلال احمر به خودروهای گرفتار در سیلاب در محور لیقوان

اطلاعات جدیدی از اولین مک‌بوک‌های مبتنی بر پردازنده ARM منتشر شد

دیگر شاهد عرضه کنسول های میان نسلی نخواهیم بود

شکل ظاهری هواوی Enjoy 20 لو رفت

نمایش Halo Infinite با محوریت بخش داستانی بازی خواهد بود

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

تساوی بدون گل ماشین سازی و پرسپولیس در نیمه اول

سانحه رانندگی در میاندوآب با یک کشته و 3 زخمی

3کشته بر اثر تصادف دو موتورسیکلت در آذربایجان غربی

گوشی عجیب شیائومی دو نمایشگر خمیده خواهد داشت

نخستین استفاده تجاری از بالن‌های اینترنتی گوگل

وان پلاس نورد با دوربین قدرتمند، پرچمدار میان‌رده‌ها خواهد بود

با رقیب جدید انویدیا و AMD در تولید کارت گرافیک آشنا شوید

وزیر ارتباطات: فیلترینگ در اختیار من نیست

جایگزین مهناز افشار در عاشقانه 2 چه کسی است؟ + عکس

ترکیب پرسپولیس و ماشین سازی مشخص شد

اولین نسخه بتا عمومی iOS 14 و iPadOS 14 منتشر شد

حضور گیمر ایرانی در یک تیم افسانه‌ای

کرونا گریبان‌گیر آقای خواننده شد

اغلب سیاره‌های میزبان حیات، "پیر" هستند

ریحانه پارسا گشت ارشادی شد + عکس

امام جمعه خلخال: پروژه های عمرانی منطقه جان گرفته است

3 نوجوان بر اثر تصادف موتورسیکلت در بوکان جان باختند

استاندار اردبیل: مسیر توسعه گردشگری خلخال هموار شد

سیل و توفان به خلخال خسارت زد

سانحه رانندگی در میاندوآب با یک کشته و سه زخمی

نقش مهم پژوهشگاهICT در بومی‌سازی لبه فناوری‌های اطلاعاتی

دوربین‌های جدید Canon با مشخصات منحصر بفرد معرفی شدند