پیام آذری

آخرين مطالب

مردمی شدن هنر در سایه رهنمودهای امام(ره) اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر معتقدند، هنر به عنوان ودیعه ای الهی که انسان را در مسیر تعالی و تکامل قرار می دهد، در سایه رهنمودهای امام راحل(ره) از بلاتکلیفی و سرگردانی نجات یافت و به جایگاه اصلی خود بازگشت.

به گزارش ایرنا، هنر از دیدگاه امام راحل نشان دادن نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است و در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت، شرافت، انصاف و ترسیم تلخ کامی گرسنگان مغضوب قدرت و پول است.
از این نظر هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالو صفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا لذت می‌برند و بر این اساس تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهان خواران شرق و غرب در رأس آنان آمریکا و شوروی را بیاموزد.
از دیدگاه امام (ره) هنر از مؤثرترین و بهترین ابزارهای ارائه حقایق و معارف دینی است و آمیزه هنر و فناوری امکانات جدیدی را به دست می‌دهد که حقایق دینی و وصف ارزش‌ها به سراسر عالم ابلاغ شود و به دست همگان برسد.
از توصیه های امام راحل (ره) به هنرمندان متعهد این است که در راه تهذیب جامعه وضعیت تمام هنرجوها را در نظر گرفته، راه و روش زندگی شرافتمندانه و آزادمنشانه را با هنرها و نمایشنامه‌ها به ملت بیاموزند و از هنرهای بدآموز و مبتذل جلوگیری کنند.
بر همین اساس یکی از متولیان حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی معتقد است: هنر متعهد و مدنظر امام راحل انسان را در مسیر تکامل، تعالی و ارزش‌های اخلاقی رهنمون می‌کند و از رفتن در مسیر فساد، هرزگی، ابتذال و غرایض حیوانی ممانعت می‌کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی خاطرنشان می کند: امام راحل (ره) علاوه بر حوزه‌های عرفانی و فلسفی به حوزه فرهنگ و هنر نیز اشرافیت کامل داشت و در حوزه شعر و ادب صاحبنظر بوده و دیوان اشعار ایشان نیز در دسترس عموم قرار دارد.
محمد محمدپور، می‌افزاید: رهنمودها و بیانات امام راحل در حوزه فرهنگ و هنر راهگشای هنرمندان بود به طوری که آنان با الهام از دیدگاه‌های ایشان هنر خود را در مسیر تعالی و تکامل انسان به کار بردند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: ایشان با هنر نابی که بتواند مفاهیم عرفانی و اسلامی را در دنیا معرفی کند موافق بودند و از هنرمندانی که در این مسیر گام برمی داشتند قدردانی می کردند.
محمدپور، ادامه می دهد: امام راحل بار مسئولیت هنرمندان را سنگین و هنر را در بین این افراد به عنوان امانت می دانستند و به آنان توصیه می کردند که با نگاه مکتبی در مسیر تعالی مردم، ترویج ارزش های اخلاقی و اسلامی و خوداتکایی گام بردارند و با فساد و ابتذال مقابله کنند.
وی با اشاره به اینکه امام (ره) اهل هنر و قلم را به حرکت در مسیر تعالی و رشد انسان ها با استفاده از زبان نافذ و زیبای شعر تشویق می کردند، یادآوری می‌کند: هنرمندان بزرگی مانند شهید آوینی با الگوبرداری از رهنمودهای امام راحل در حوزه فرهنگ و هنر رشد کرده و برای سایر افراد الگو شدند.
امام خمینی هنرمندان را از بلاتکلیفی نجات دادند
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز هم با گرامیداشت ایام ارتحال امام راحل، می‌گوید: امام خمینی (ره) علاوه بر اینکه فقیهی جامع الشرایط، فیلسوف، مفسر و اخلاق مدار بودند ادیبی و شاعری توانمند و معمار بزرگ قرن بوده و در فتواها، بیانات و منابع فقهی خویش تکلیف هنر را مشخص کرده و هنرمندان را از بلاتکلیفی و سرگردانی نجات دادند.
حجت الاسلام احمد حمیدی با بیان اینکه صاحبان اندیشه و هنر نیز باید فتواها و بیانات امام راحل در خصوص هنر را در سطح جامعه تبیین کنند، می‌افزاید: از دیدگاه امام راحل هنر و هنرمندی که دردهای جامعه را احساس نکند و انسان را به مسیر تعاملی و تکامل رهنمون نکند مردود است.
وی خاطرنشان می‌کند: امام (ره) هنری را که زمینه فساد، هرزگی، بدآموزی و تحریک غرایض حیوانی و شهوانی را فراهم کند به شدت مردود می‌دانستند و چنین هنری در نظر ایشان جایگاهی نداشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز یادآوری می‌کند: امام راحل نه تنها هنر را یک فضل معرفی می‌کند بلکه آن را امانتی الهی در دست هنرمند می‌داند که باید در خدمت مردم و خدا باشد.
حجت الاسلام حمیدی، با بیان اینکه از دیدگاه امام خمینی (ره) هنرمند باید نسبت به درد مردم مسئولیت داشته باشد، ادامه می‌دهد: ایشان از منظر اسلام برای هنری ارج قائل بودند که هم اندیشه‌های مردم و رفتارهای اجتماعی را اصلاح کند و هم به باورهای آنها جهت دهد.
وی می‌گوید: تعریف امام راحل از هنر ابزاری برای رفع مشکلات و معضلات جامعه بوده به طوری که هنرمند با انعکاس آنها گامی در جهت حل این مشکلات برمی دارد.
حجت الاسلام حمیدی، می‌افزاید: هنر الهام گرفته از اسلام ناب محمدی باید صیقل دهنده آن باشد و در مسیر طاغوت زدایی، انعکاس درد دردمندان و پرورش اندیشه‌های سالم و رفتارهای درست بشری قرار گیرد.
موضع گیری امام راحل راهگشای فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر شد
سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز نیز می گوید: موضع و جبهه گیری امام راحل و سران انقلاب اسلامی در مسائل فرهنگی و هنری راهگشای فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر شد.
حجت الاسلام حسین قدوسی، می افزاید: برخی افراد اوایل انقلاب به امام راحل پیشنهاد حذف موسیقی از رادیو و تلویزیون را دادند که ایشان اعلام کردند هنری که در مسیر تکامل و تعالی انسان باشد نه تنها بد نیست بلکه لازم نیز است.
وی اظهار می کند: امام (ره) سرودهای مطرح آن دوران از جمله «شهید مطهری» را نه تنها رد نمی کردند بلکه آنها تائید و قبول می کردند و دستور دادند برنامه های رادیویی و تلویزیونی بر پایه دین اسلام و معارف آن ادامه یابد.
سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز می گوید: امام راحل هنر غیرمتعهد و مبتذلی که در مسیر تکامل نباشد را قبول نداشتند و جلوی هنری را که اسلام به صراحت با آن موافق نبود را گرفتند.
حجت الاسلام قدوسی ادامه می دهد: از دیدگاه امام راحل هنری که باعث بی عفتی در جامعه شود مورد قبول نبوده و از افراط و تفریط در این حوزه باید جلوگیری شود.
وی یادآوری می کند: ایشان هنری را که دارای حالت نرمال و متعارف بوده و مخالف معارف اسلام نباشد را برای تبیین معارف اسلامی و اخلاقی لازم می دانستند.
انقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی اعتقادی بود
سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی بود، می گوید: هدف از انقلاب محدودسازی عرصه های مختلف نبود بلکه هدایت و اصول سازی این عرصه بود.
سیدمحمدحسین بلاغی، می افزاید: دیدگاه امام راحل نیز در حوزه فرهنگ و هنر محدود کردن آن نبود بلکه رساندن این حوزه به جایگاه واقعی خود بود و رهنمودهای ایشان در این زمینه هنرمندان را از سرگردانی نجات داد.
وی با بیان اینکه هنر انقلابی و اسلامی پدیده‌ای نوظهور پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، اظهار می کند: خاستگاه هنر اسلامی دین اسلام و اخلاق بوده و خروجی آن انقلابی و دگرگون سازی این حوزه است.
سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی می گوید: دیدگاه امام راحل در خصوص هنر این بود که هنر هدف نبوده بلکه باید راهی برای رسیدن به حقیقت باشد و ابزاری برای رسیدن به تعالی و ارزش های اخلاقی و انسانی است.
بلاغی، ادامه می دهد: از نظر امام راحل هنر متعهد باید در مسیر رشد و تعالی انسان و نشان دادن راه حقیقت باشد و بهترین راه رسیدن به آن نیز هنر است.
وی با اشاره به اینکه از هنر باید برای هدایت انسان ها استفاده کرد، یادآوری می کند: از دیدگاه امام راحل هنر برای هنر نیست بلکه برای مردم، ارزش ها و حقیقت است و باید انسان را یک گام به جلو ببرد و به تعالی رهنمون کند.
بلاغی می افزاید: شهدایی مانند شهید آوینی از فضای فکری و هنر تراز مورد نظر امام راحل الهام گرفته و با گام برداشتن در این مسیر برای خیلی از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر نیز الگو شد.
برچسب‌ها
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی هنر امام خمینی(ره)


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساماندهی فضای مجازی و ازدواج جوانان، دغدغه‌های اصلی کمیسیون فرهنگی مجلس

جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر در آذربایجان‌غربی کلید خورد

بستری 53 مورد جدید مبتلا به کرونا در اردبیل/266 نفر کل بستری‌ها

کمپانی وان پلاس عرضه ایرباد بی سیم واقعی خود را تأیید کرد

اوپو از گوشی اقتصادی جدیدش رونمایی کرد

سامسونگ شبکه 6G را راه‌اندازی می‌کند

تا تحقق رویای بزرگ شیائومی چند قدم باقیست

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده پاششی هوشمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

فرماندار بیله سوار: سیل به جاده ارتباطی، مخابرات و برق روستایی این شهرستان خسارت زد

مردم با علایم خفیف سرماخوردگی به بخش کرونا مراجعه نکنند

مشخصات جدیدترین عضو خانواده سامسونگ لو رفت

ال‌جی ماسک فوق مجهز ساخت

رنگ های وان پلاس نورد را در واقعیت ببینید

ناظرین کمیسیون فرهنگی مجلس در مجامع و هیات‌ها فردا مشخص می‌شوند

قالیباف: نمی‌خواهیم چوب لای چرخ دولت بگذاریم/ نمی‌شود نماینده مردم باشیم و در میان مردم نباشیم

قالیباف: نمی‌شود نماینده مردم باشیم و در میان مردم نباشیم

احمد نادری رئیس فراکسیون مقابله با آسیب‌های اجتماعی شد

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

55 درصد آب شرب مورد نیاز تبریز از محل خط زرینه رود تامین می شود

سیل در استان اردبیل جان 2 نوجوان را گرفت

مرکز درمان و بازتوانی معتادان در تبریز افتتاح شد

فرماندار مراغه خواستار تسریع در اجرای پروژه آزادراه مراغه - هشترود شد

ضرورت تدوین طرح استفاده از ظرفیت مهندسان کشاورزی برای ترویج زکات

افزایش آمار فوت شدگان بر اثر کرونا در خوی

ردمی K30 Ultra در راه است

مایکروسافت و سامسونگ همکاری خود را گسترش می‌دهند

اپل برای اشتباه خود به کاربرانش غرامت می‌دهد

کاهش 16 درصدی تلفات ناشی از حوادث رانندگی در آذربایجان شرقی

جلسه‌ی شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا امیدبخش بود

سیل به 217 خانه روستایی در مراغه خسارت زد

آسفالت‌نبودن راه‌های روستایی مراغه قابل قبول نیست

سیل 40 واحد مسکونی در روستای مصطفی‌لو خلخال را تخریب کرد

نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در آذربایجان شرقی افتتاح شد

تاخیر در عرضه‌ بازی Watch Dogs: Legion باعث ارتقای کیفیت آن خواهد شد

گوگل اشتباهاً گوشی جدیدش را به صورت جهانی معرفی کرد!

دستیابی به مریخ با توقف در زهره امکان پذیر است

واکنش میترا ابراهیمی به خبر ازدواجش با پیمان قاسم خانی + عکس

الهامی دستیاران جدید خود را معرفی کرد

هیات رییسه فراکسیون فرهنگیان انتخاب شدند

تشریح اقدامات مجلس برای مقابله با کرونا از زبان رئیس حوزه ریاست

شریعتمداری: همسان ‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می‌طلبد

اعدام 2 تن از عوامل بمب گذاری سال 89 مهاباد

افزایش آمار فوت شدگان براثر کرونا در خوی

واردکنندگان موبایل در آستانه ورشکستگی!

نینتندو سوئیچ دیگر هیچ ایراد نرم‌افزاری ندارد

اپل در پی پایان دادن به انحصار مایکروسافت و اینتل

کشف 13 جلیقه آغشته به تریاک در گمرک

یک خواننده پاپ دیگر هم به کرونا مبتلا شد + عکس

دژپسند: دولت مشکلی برای پرداخت هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر نداشته است

کاهش زمان صدور مجوز برای تاسیس شرکت‌ها