پیام آذری

آخرين مطالب

گذر از آبیاری سنتی به آبیاری نوین در استان اردبیل با تدبیر دولت اجتماعي

گذر از آبیاری سنتی به آبیاری نوین در استان اردبیل با تدبیر دولت
  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- رشد کم سابقه سامانه‌های آبیاری نوین و صنعتی در دولت تدبیر و امید زمینه گذر استان اردییل از شیوه‌های سنتی آبیاری و هدر رفت فراوان آب را در سال‌های اخیر به همراه داشته است.

تا همین چند سال پیش به علت عدم مهار آب‌های سطحی و نیز استفاده از شیوه‌های سنتی آبیاری در کشاورزی، هدر رفت انبوه آب و ورود این استان به بحران کم آبی را موجب شده بود.
این استان از یک طرف با کمبود و کاهش شدید ذخایر زیرزمینی آب مواجه بود و از سوی دیگر به خاطر کشت سنتی محصولات با آب بری زیاد ، هر روز منابع آبی خود را در خطر نابودی قرار داده و بهره وری کشاورزی آن نیز پایین بود.
در حالیکه دیگر مناطق کشور به سرعت کشاورزی و شیوه‌های آبیاری خود را نوین کرده و آبیاری تحت فشار، قطره ای و بارانی را توسعه می‌دادند استان اردبیل در این زمینه در ردیف آخر استان‌های کشور قرار داشت.
اواخر دولت یازدهم و بویژه در دولت دوازدهم اقدامات اساسی در زمینه توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و نیز گسترش چتر پوشش آبی در اراضی کشاورزی استان انجام گرفته و پروژه‌های بزرگی در اردبیل به مرحله اجرا در آمد.
در سایه اقدامات اساسی دولت در زمینه آب و خاک، امسال در ارزیابی وزارت جهاد کشاورزی، استان اردبیل با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و با صعود 20 پله‌ای از رتبه 29 به رتبه 9 کشوری ارتقاء یافت.
در یک برآورد کلی در همین دو سه سال اخیر حدود 70 هزار هکتار زمین زراعی در استان اردبیل تحت پوشش سامانه‌های آبیاری نوین قرار گرفته و با این اقدام افزایش راندمان آبیاری به این شیوه نسبت به حالت سنتی بین 20 تا 45 درصد بوده است.
رشد 750 درصدی اجرای سامانه آبیاری نوین در استان اردبیل
خلیل نیکشاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: اجرای سامانه‌های آبیاری نوین تحت فشار و کم‌فشار در این استان 750 درصد نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است.
وی بیان کرد: اردبیل جزو 10 استان برتر کشوری در اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار محسوب می‌شود به طوری که در یک سال گذشته عملیات مربوط به اجرای شبکه‌های آبیاری فرعی در سطح بیش از 21 هزار هکتار با موفقیت اجرا شده است.
او افزود: برای جبران عقب‌ماندگی 30 سال گذشته استان در خصوص اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم‌فشار اقدامات ضربتی و بزرگی در همین چند سال اخیر در این استان انجام گرفته است.

پیام آذری


نیکشاد گفت: اعتبارات هزینه شده برای اجرای سامانه‌های تحت فشار استان اردبیل در پنج سال اخیر به اندازه 30 سال گذشته این استان بوده است.
وی اظهارداشت: با اجرای طرح‌های جدید و در دست اجرای آبیاری تحت فشار امسال هم بیش از 12 هزار هکتار زمین کشاورزی در این استان زیرپوشش آبیاری نوین قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه سه هزار و 880 هکتار سامانه آبیاری نوین در مرحله قرارداد برای اجرا است، گفت: 18 هزار و 880 هکتار از اراضی کشاورزی استان هم در دست مطالعه برای پوشش سامانه است.
نیکشاد افزود: برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین تحت فشار در سطح بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل 2 هزار و 16 میلیارد ریال اعتبار از محل کمک‌های بلاعوض اعتباری در اختیار مجریان سامانه‌های تحت فشار قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 530 میلیارد ریال صرف اجرای سامانه‌های تحت فشار کشاورزی استان شد، تشریح کرد: در بهار امسال 40 میلیارد ریال کمک بلاعوض مالی برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین تحت‌فشار و یا کم‌فشار در اختیار کشاورزان قرار گرفت.
رییس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: علاوه بر این هم اکنون افزون عملیات اجرایی شبکه‌های آبیاری فرعی در سطح 23 هزار هکتار نیز در دست اجراست.
وی با تاکید بر ادامه برنامه اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار در استان بیان کرد: بیش از 15 هزار هکتار از اراضی مستعد در نقاط مختلف استان با شرایط آب و هوایی مختلف شناسایی شده است که به زودی برای مطالعات تکمیلی اجرای سامانه‌ نوین آبیاری در اختیار مشاوران قرار می گیرد.
پوشش آبیاری نوین در 35 هزار هکتار از اراضی دیم مغان
در این حال با توجه دولت مهمترین طرح آب و خاک و شبکه آبیاری تحت فشار کشور در منطقه مغان و در قالب طرح پایاب سد خداآفرین و به مساحت 35 هزار هکتار در دست اجراست.
بخشی از این طرح که در قالب مهار آب‌های مرزی و با اعتبار تخصیصی از صندوق ارزی در دولت تدبیر و امید آغاز و توسط سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای اردبیل اجرا شده افتتاح و بقیه نیز امسال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید .
عباس جنگی مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اجرای بزرگترین طرح آبیاری و پوشش آبی استان اردبیل در منطقه مغان گفت: پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین در چهار ناحیه عمرانی یک ، 2 ، سه و چهار عملیاتی شده که در ناحیه عمرانی یک در دشت فتحعلی مساحت دارای تخصیص به هکتار هزار و 100 هکتار می‌باشد که تمامی این سطح توسط دستگاه‌های سنترپیوت به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
او اضافه‌کرد: ناحیه عمرانی یک در شرق دره‌رود نیز سه هزار و 901 هکتار را شامل می‌شود که 218 هکتار توسط کلاسیک ثابت ، 2 هزار و 650 هکتار توسط سنترپیوت ، 75 هکتار توسط سیستم کم‌فشار و 958 هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری خواهد شد.
وی افزود: ناحیه عمرانی 2 و بخشی از خلیللو نیز در سطح هزار و 27 هکتار عملیاتی شده که سه هزار و 349 هکتار به صورت کلاسیک ثابت ، 6 و 107 هکتار به صورت سنترپیوت و 814 هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین اظهار داشت: ناحیه عمرانی چهار نیز 10 هزار و 429 هکتار را شامل می‌شود که 92 هزار و 224 هکتار به صورت کلاسیک ثابت و 907 هکتار آن به صورت سنترپیوت و 298 هکتار آن به صورت اسپری بوم خواهد بود، ناحیه سه این پروژه نیز توسط اداره کل آب منطقه‌ای اردبیل اجرا می‌شود.
وی بیان کرد: رواج آبیاری نوین در دولت دوازدهم مورد توجه قرار گرفته و تلاش می‌شود در این استان همچنان آبیاری قطره‌ای و بارانی توسعه یاید.
آماده بهره برداری شدن 100 هزار هکتار آبیاری زهکشی در استان اردبیل
در این حال در کنار اقدامات زیربنایی برای توسعه آبیاری نوین ، اقدامات در جهت رهایی از شیوه های کشت سنتی و افزایش راندمان آبیاری و بهرهوری زمین کشاورزی طرح آبیاری زهکشی نیز در سطح گسترده ای از استان اردبیل در حال اجرا می‌باشد .
به گفته عباس مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، پروژه‌های آبیاری زهکشی در سطح 100 هزار هکتار در این استان اجرا و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
وی بیان کرد: در استان 60 هزار هکتار آبیاری زهکشی در حال اجرا و 20 هزار هکتار هم در حال مطالعه است و با تکمیل این طرح‌ها تحول بزرگی در بخش آب و کشاورزی استان ایجاد خواهد شد.

پیام آذری


وی با بیان اینکه در استان اردبیل 10 سد مخزنی بزرگ ،50 سد مخزنی کوچک ،2 هزار کیلومتر رودخانه مرزی و غیر مرزی، 6 هزار حلقه چاه ،50 آب معدنی گرم و 80 چشمه آب معدنی سرد وجود دارد، گفت: این استان قطب آبیاری بوده و کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی برای اولین بار در اردبیل راه‌اندازی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: 90 درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که استفاده بهینه از آن مستلزم مدیریت بهینه و همکاری همه‌جانبه با مراکز علمی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سد خداآفرین در استان اردبیل به حدود یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار مالی نیاز دارد و در سال آبی جاری بخش‌هایی از نواحی عمرانی یک و 2 این شبکه قابل تامین آب است.
وی اظهارداشت: با همکاری و تعامل سازمان جهادکشاورزی استان حدود هفت هزار هکتار از اراضی تحت پوشش این سد با تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید روستایی در منطقه بهره‌برداری خواهد شد.
وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل شبکه اصلی شبکه آبیاری خداآفرین در نواحی عمرانی یک و 2 به مساحت بیش از 15 هزار هکتار را احداث کرده و در حال حاضر حدود 1500 هکتار از اراضی شبکه آبیاری در ناحیه عمرانی یک زیر کشت رفته و این سطح کشت با تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و معرفی رسمی آنها برای تامین آب به بیش از هفت هزار هکتار افزایش می‌یابد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: برای سایر پروژه‌های مرزی نظیر سد عمارت و سد عنبران نیز به ترتیب 350 میلیارد تومان و 41 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در این شرایط سخت اقتصادی امیدواریم با تامین اعتبار مالی این پروژه‌ها هم در اسرع وقت تکمیل و افتتاح شوند.
وی گفت: وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، تامین منابع مالی لازم برای طرح‌های شبکه آبیاری خداآفرین، سد عمارت و سد عنبران را پیگیری می‌کند.
افزایش 1.5 میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی با توسعه سامانه‌های آبیاری نوین
بر اساس اعلام مسوولان و کارشناسان، با بهره‌برداری از طرح‌های آبیاری نوین بویزه پایاب سد خداآفرین ، بیش از 1.5 میلیون تن به میزان برداشت محصول در استان اردبیل افزوده می‌شود.
هم اکنون سالانه حدود چهار میلیون تن محصول کشاورزی در استان اردبیل تولید می‌شود که با بهره‌برداری از طرح ملی آبیاری نوین در بیش از 35 هزار هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین، بیش از 25 درصد به مجموع تولیدات کشاورزی این استان افزوده می‌شود.
اکبر بهنامجو استاندار اردبیل گفت: این استان به عنوان قطب کشاورزی کشور شناخته شده و بزودی با بهره برداری از اراضی پایاب سد خدا آفرین که با اتمام عملیات شبکه گذاری آغاز خواهد شد، تحول عظیمی در بخش کشاورزی آن ایجاد می شود.
به گفته وی ، افزایش 1.5 میلیون تنی به ظرفیت تولید انواع محصولات کشاورزی استان رقم چشمگیری است که تحولات مهمی را در ایجاد اشتغال و رونق تولید ، گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی و بکارگیری نیروهای جوان تحصیل کرده خواهد داشت.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی از هم اکنون برای احداث و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در شمال استان با نظر مساعد برنامه ریزی های اساسی را داشته و سازمان جهاد کشاورزی استان نیز باید برای جذب سرمایه گذاران بویژه در اجرای طرح های صنایع تبدیلی و تکمیلی بیش از پیش تلاش کند تا پس از افزایش چشمگیر محصولات کشاورزی با بهره گیری از اراضی پایاب سد خدا آفرین بیش از پیش شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی باشیم.
طرح ملی آبیاری نوین پایاب سدخداآفرین در دشت مغان مهمترین طرح آب و خاک و شبکه آبیاری در استان به شمار می‌رود که در بیش از 35 هزار هکتار از اراضی منطقه مغان در سه شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز در حال اجراست.
این طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصدی در قالب چهار واحد عمرانی در اراضی دیم و منابع طبیعی منطقه در دست اجراست که اجرای شبکه‌های اصلی آن توسط آب منطقه‌ای استان اردبیل و شبکه‌های فرعی آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی مراحل نهایی و تکمیلی را طی می‌کند.
استان اردبیل با سه دشت مهم اردبیل، مشگین‌شهر و مغان، دارای 780 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که 225 هزار هکتار آن اراضی آبی، 515 هزار هکتار اراضی دیم و 38 هزار هکتار اراضی باغی می‌باشد.
این استان 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی، دامی و باغی تولید می‌کند و در تولید 12 محصول حایز رتبه اول تا هشتم کشوری است.
محصولات کشاورزی تولیدی استان اردبیل حدود چهار درصد مجموع تولیدات کشاورزی ایران بوده و بیش از 29 درصد از تولید ناخالص استان متعلق به بخش کشاورزی این استان است.
هم اکنون 120 هزار نفر در بخش کشاورزی استان اردبیل مشغول به کار هستند و بر اساس آمار، 33 درصد از مجموع افراد شاغل استان در بخش کشاورزی در امر تولید انواع محصولات مشارکت دارند.
برچسب‌ها
جهش تولید آبیاری اردبیل


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمیسیون عمران با جدیت مسئله ایمن‌سازی ساختمان‌ها را دنبال می‌کند

بارش شدید باران و تگرگ در میانه های تابستان تبریز

رد اعتبارنامه، تضعیف شورای نگهبان نیست/درمورد صلاحیت تاجگردون از ابتدا اختلاف‌نظر بود

پرواز نجات بخش بالگرد اورژانس برای امداد رسانی به کودک 3 ساله

رنگ های جذاب گلکسی بادز جدید سامسونگ

گوشی‌های سری میت 40 هواوی به صفحه نمایش خمیده مجهز می‌شوند

10 تصمیم سختی که در بازی‌ها گرفتیم

گروه‌ واکنش هماهنگ رخدادهای رایانه‌ای ایجاد شد

مهاجری: بضاعت حفظ توپ مقابل پرسپولیس را نداشتیم

تصمیم بهداشتی گل محمدی

امدادرسانی هلال احمر به خودروهای گرفتار در سیل لیقوان

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در نشست خبری شرکت نکرد

الهامی: دژاگه در لیست ما مقابل استقلال حضور دارد/ الان هم می‌گویم لیگ باید تعطیل شود

لیگ برای ماشین سازی هنوز ادامه دارد/ بضاعت ما همین بود

ماشین سازی تبریز مغلوب پرسپولیس شد

ضرورت ایجاد پایگاه دائمی اطفای حریق هوایی در جنگل های ارسباران

کارشناسی داوری ماشین‌سازی و پرسپولیس

اردبیل به ایستگاه پیک دوم کرونا رسید/3 نفر فوتی در 24 ساعت گذشته

سامسونگ خیال دارد آتش بر مالش بزند!

عرضه سرویس کودک شبکه اجتماعی یوتیوب از طریق آمازون

پوستر بازی Far Cry 6 به اشتباه منتشر شد

«ماشین» هم پرسپولیس را به سمت قهرمانی برد/ سرخها روی کاکل «ترابی»

برد ناپلئونی پرسپولیس در تبریز

امداد رسانی هلال احمر به خودروهای گرفتار در سیلاب در محور لیقوان

اطلاعات جدیدی از اولین مک‌بوک‌های مبتنی بر پردازنده ARM منتشر شد

دیگر شاهد عرضه کنسول های میان نسلی نخواهیم بود

شکل ظاهری هواوی Enjoy 20 لو رفت

نمایش Halo Infinite با محوریت بخش داستانی بازی خواهد بود

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

تساوی بدون گل ماشین سازی و پرسپولیس در نیمه اول

سانحه رانندگی در میاندوآب با یک کشته و 3 زخمی

3کشته بر اثر تصادف دو موتورسیکلت در آذربایجان غربی

گوشی عجیب شیائومی دو نمایشگر خمیده خواهد داشت

نخستین استفاده تجاری از بالن‌های اینترنتی گوگل

وان پلاس نورد با دوربین قدرتمند، پرچمدار میان‌رده‌ها خواهد بود

با رقیب جدید انویدیا و AMD در تولید کارت گرافیک آشنا شوید

وزیر ارتباطات: فیلترینگ در اختیار من نیست

جایگزین مهناز افشار در عاشقانه 2 چه کسی است؟ + عکس

ترکیب پرسپولیس و ماشین سازی مشخص شد

اولین نسخه بتا عمومی iOS 14 و iPadOS 14 منتشر شد

حضور گیمر ایرانی در یک تیم افسانه‌ای

کرونا گریبان‌گیر آقای خواننده شد

اغلب سیاره‌های میزبان حیات، "پیر" هستند

ریحانه پارسا گشت ارشادی شد + عکس

امام جمعه خلخال: پروژه های عمرانی منطقه جان گرفته است

3 نوجوان بر اثر تصادف موتورسیکلت در بوکان جان باختند

استاندار اردبیل: مسیر توسعه گردشگری خلخال هموار شد

سیل و توفان به خلخال خسارت زد

سانحه رانندگی در میاندوآب با یک کشته و سه زخمی

نقش مهم پژوهشگاهICT در بومی‌سازی لبه فناوری‌های اطلاعاتی