پیام آذری

آخرين مطالب

آذربایجان‌غربی سرزمین خوشه‌های طلایی مقالات

آذربایجان‌غربی سرزمین خوشه‌های طلایی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مهاباد- آذربایجان‌غربی با تولید سالانه بیش از 630 هزار تُن گندم با کیفیت و داشتن جایگاه هفتم کشور در تولید این محصول به سرزمین خوشه‌های طلایی گندم شهرت پیدا کرده است.

در این فصل از سال تماشای مزارع طلایی گندم آذربایجان‌غربی جذابیت خاصی دارد و دشت‌های وسیع در مناطق مختلف استان با این خوشه‌های طلایی گندم آراسته شده و تا چشم توان دیدن دارد، این آراستگی و زیبایی تداوم دارد و در برخی مناطق که دشت به کوه می‌رسد زیبایی‌های مزارع را نیز دوچندان می‌کند.
در برخی از مناطق آذربایجان غربی از جمله "چوم مجیدخان" بوکان و "دشت شارویران" مهاباد مزارع طلایی گندم در کنار مزارع کلزا، مزارع سبزرنگ صیفی‌جات و باغات، شاهکار خلقت را بیشتر نمایان می‌کند و چشم از دیدن آن سیر نمی‌شود و زبان در توصیف این همه زیبایی عاجز است.
مزارع گندم در حاشیه سدهای حسنلوی نقده، شهیدکاظمی بوکان و سد مهاباد در صبحگاهان که نور طلایی مزارع گندم حاشیه سدها در رنگ نیلی آب انعکاس پیدا می‌کند، طلایی بودن مزارع گندم بیشتر از همیشه نمایان‌تر می‌شود و لنز هیچ دوربینی نمی‌تواند این همه زیبایی و آراستگی را ثبت کند و تنها با حضور در طبیعت می‌توان از دیدن آن همه زیبایی لذت برد.
اما آذربایجان‌غربی یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد که از این مقدار 700 هزار هکتار آن زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی رفته و سهم گندمزارهای این استان 380 تا 400 هزار هکتار در سال است که به 2 صورت دیم و آبی کشت می‌شود.
سهم آذربایجان‌غربی در تولید گندم حدود 700 هزار تُن در سال بوده و این استان در جایگاه هفتم تولید این محصول قرار دارد سالانه در کشور 10 تا 12 میلیون تُن گندم تولید می‌شود که آذربایجان‌غربی با حدود 700 هزار تُن در جایگاه هفتم تولید این محصول قرار دارد، این جایگاه با توجه به وضعیت مزارع آذربایجان‌غربی و قطب بودن این استان در تولید برخی محصولات کشاورزی دیگر از جمله چغندرقند و سیب درختی قابل قبول است.
پیش‌بینی تولید 630 هزار تُن گندم در آذربایجان‌غربی

پیام آذری


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال با توجه به وضعیت مزارع گندم استان پیش‌بینی می‌شود در مجموع بیش از 630 هزار تُن گندم در آذربایجان‌غربی برداشت شود.
امسال 380 هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به گندم اختصاص یافته که از این مقدر 290 هزار هکتار به صورت دیم و 90 هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده است علی عیدی گفت: امسال 380 هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدر 290 هزار هکتار به صورت دیم و 90 هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده است.
وی با اشاره به اینکه در آذربایجان‌غربی ارقامی مانند "سرداری"، "آذری" و "باران" در کشت گندم دیم و ارقامی مانند "زرین"، "پیشگام" و "میهنگ در کشت گندم آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد افزود: این ارقام در مقایسه با سایر ارقام عملکردی خوب و سازگاری بیشتری با شرایط آب و هوایی این منطقه دارد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: این سازمان هر سال در فصل کشت گندم، برای افزایش بهره‌وری مزارع و تولید محصول با کیفیت، بذرهای "اصلاح‌شده مادری" و "گواهی‌شده" را در بین کشاورزان استان با قیمت یارانه‌ای توزیع می‌کند.
عیدی با اشاره به میزان تولید گندم در اراضی آذربایجان‌غربی نیز افزود: هر چند میانگین تولید گندم در مزارع، تابعی از چند متغیر از جمله قابلیت خاک، میزان بارش سالانه و مبارزه به موقع با آفت است اما میانگین تولید گندم در مزارع دیم استان هزار و 400 کیلوگرم در هکتار و در مزارع آبی سه هزار و 400 کیلوگرم است.
وی اظهار داشت: میزان مصرف سموم نیز در گندمزارهای استان بسیار اندک بوده و حداقل کودشیمیایی برای تولید این محصول به کار گرفته شده و به همین خاطر گندم آذربایجان‌غربی از کیفیت خوبی برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه استقبال کشاورزان مناطق جنوبی و مرکزی آذربایجان‌غربی از کشت گندم بیشتر است اضافه کرد: شهرستان‌های نقده، بوکان، میاندوآب ارومیه و مهاباد به ترتیب بیشترین سهم را در تولید گندم استان به خود اختصاص داده‌اند.
مبارزه با آفت‌ها در 396 هزار هکتار از مزارع گندم آذربایجان‌غربی

پیام آذری


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال 396 هزار هکتار از مزارع گندم استان علیه آفت‌های "علف‌هرز"، "سن‌پوره"، "سن مادر" و "زنگ‌زرد" سمپاشی شد که بیشترین مبارزه علیه آفت علف هرز و به مساحت 222 هزار و 616 هکتار صورت گرفته است.
عیدی اضافه کرد: مبارزه با آفت علف هرز هر سال در اوایل فروردین ماه صورت می‌گیرد و کشاورزان در این فصل با راهنمایی کارشناسان جهادکشاورزی مبارزه با این آفت را در مزارع خود انجام می‌دهند.
وی با اشار ه به اینکه مبارزه نکردن با علف‌های هرز خسارت بین 30 تا 50 درصدی به مزارع وارد می‌کند و می‌تواند افت کمی و کیفی محصول را در پایان فصل برداشت به همراه داشته باشد، افزود: خردل‌وحشی، یولاف، جودره، چچم، خاکشیر دم‌روباهی، خارشتر و شلمی از مهمترین علف‌های هرزی هستند که در کنار مزارع غلات استان رشد می‌کند.
امسال 163 هزار هکتار از مزارع گندم آذربایجان‌غربی علیه آفت‌های سن مادر و سن پوره سمپاشی شد که از این مقدار 93 هزار هکتار علیه آفت سن مادر و 70 هزار هکتار عیله آفت سن پوره بود
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال 163 هزار هکتار از مزارع گندم استان علیه آفت‌های سن مادر و سن پوره سمپاشی شد که از این مقدار 93 هزار هکتار علیه آفت سن مادر و 70 هزار هکتار عیله آفت سن پوره بود.
وی با اشاره به اینکه هر سال مبارزه علیه سن مادر در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه با ورود این آفت به مزارع گندم انجام می‌شود، اضافه کرد: سمپاشی مزارع علیه آفت سن مادر نقش مهمی در کاهش پوره سن در مزارع گندم دارد و از طغیان این آفت در مزارع جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه سن گندم مهمترین آفت گندم در ایران است که اقدام به تغذیه از مواد درون گندم می‌کند و در نهایت محصولی که عاید کشاورز می‌شود، خوشه خشک و سیاه شده گندم است افزود: سمپاشی مزارع گندم علیه این آفت زمانی ضروری است که به طور متوسط در هر متر مربع یک عدد "سن گندم" مشاهده شود.
وی در خصوص مبارزه با آفت زنگ زرد گندم در مزارع آذربایجان‌غربی گفت: این آفت از جمله بیماری‌های گندم است که در مواقعی که مزرعه دارای رطوبت بالا باشد، شرایط برای شیوع آن مساعد می‌شود که امسال مبارزه با آن در 11 هزار و 649 هکتار از مزارع استان انجام شده است.
وی در خصوص زیان‌هایی که زنگ گندم به این محصول وارد می‌کند افزود: اگر آفت زنگ به خوشه گندم برسد، دانه‌های گندم چروکیده شده و برداشت محصول از 2 تُن در هکتار به کمتر از 700 کیلوگرم کاهش پیدا می‌کند.
وی به کشاورزان توصیه کرد در فصل داشت با مراجعه به مراکز جهادکشاورزی دهستان‌ها و دریافت راهنمایی‌های فنی لازم نسبت به خرید سموم مورد نیاز خود از فروشگاه‌های مجاز اقدام و مزارع خود را علیه این آفت‌ها سمپاشی کنند.
برداشت گندم آذربایجان‌غربی با هزار و 200 دستگاه کمباین

پیام آذری


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه برداشت گندم در مناطق مختلف استان آغاز شده گفت: امسال برداشت گندم بخش زیادی از مزارع استان به صورت مکانیزه و با استفاده از یک‌هزار و 200 دستگاه کمباین بومی و مهاجر انجام می‌شود که از این تعدد یک‌هزار دستگاه کمباین بومی و 200 دستگاه مهاجر هستند.
عیدی افزود: برداشت گندم با استفاده از ادوات کشاورزی بدون معاینه فنی ممنوع است و قبل از شروع برداشت، تیم‌های کارشناسی بخش خصوصی و دولتی کار بازدید و تست دستگاه‌های کمباین را شروع کردند و تنها به کمباین‌های که بدون نقص بودند، گواهی معاینه فنی ارائه شده است.
وی اضافه کرد: در زمان برداشت نیز کارشناسان جهادکشاورزی در 2 نوبت این دستگاه‌های کمباین را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و دستگاه‌های معیوب را متوقف می‌کنند تا پس از رفع نقص دوباره به فعالیت خود ادامه دهند.
در فصل برداشت غلات به هر دستگاه کمباین بومی و مهاجر فعال 10 هزار لیتر سوخت یارانه‌ای در چهار مرحله داده می‌شود مسوول واحد مکانیزاسیون جهادکشاورزی مهاباد نیز در خصوص تامین سوخت دستگاه‌های کمباین نیز گفت: در فصل برداشت غلات به هر دستگاه کمباین بومی و مهاجر فعال 10 هزار لیتر سوخت یارانه‌ای در چهار مرحله داده می‌شود و کمباین‌داران در این فصل مشکل تامین سوخت ندارند.
خسرو حسن‌پور افزود: دروگرهایی که در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای کار برداشت گندم در این مناطق را برعهده دارند نیز 600 لیتر سوخت یارانه‌ای در 2 مرحله داده می‌شود.
وی از کشاورزان خواست تا برداشت غلات خود را تنها با دستگاه‌هایی که دارای معاینه فنی و بدون نقص هستند، انجام دهند و پس از برداشت نیز از آتش زدن کاه و کلش مزارع غلات خودداری کنند.
راه اندازی 64 مرکز خرید گندم در آذربایجان‌غربی

پیام آذری


نماینده جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی در امر خرید گندم گفت: امسال برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان، 64 مرکز خرید راه‌اندازی شده که کار خرید این محصول مهم کشاورزی را از هفتم تیرماه جاری آغاز کردند.
35 مرکز خرید گندم وابسته به تعاونی روستایی به عنوان مباشر خرید و 29 مرکز نیز مربوط به شرکت غله به عنوان متولی خرید در آذربایجان‌غربی فعال هستند صولت قلی‌زاده افزود: از این تعداد مرکز خرید 35 مرکز وابسته به تعاونی روستایی به عنوان مباشر خرید و 29 مرکز نیز مربوط به شرکت غله به عنوان متولی خرید بوده و فعالیت این مراکز تا پایان شهریور تداوم خواهد داشت و در صورت نیاز این مدت نیز تمدید می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از سه هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط این مراکز خریداری شده است پیش‌بینی کرد امسال بیش از 514 هزار تُن گندم توسط این مراکز خریداری شود.
نماینده جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی در امر خرید گندم گفت: امسال قیمت خرید در مقایسه با پارسال افزایش یافته و قیمت هر کیلوگرم گندم با چهار درصد افت مفید و 2 درصد افت غیرمفید 25 هزار ریال تعیین شده است.
وی با بیان اینکه امسال خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس ثبت در سامانه خواهد بود، اضافه کرد: کشاورزان قبل از تحویل گندم باید با مراجعه به مراکز در سامانه اینترنتی ثبت‌نام کنند.
قلی‌زاده از گندمکاران آذربایجان‌غربی خواست برای حذف پای د