پیام آذری

آخرين مطالب

99 درصد آرتمیای مورد نیاز کشور از واردات تامین می‌شود اقتصادي

99 درصد آرتمیای مورد نیاز کشور از واردات تامین می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران با بیان اینکه بیش از 99 درصد آرتمیای مورد نیاز کشور از واردات تامین می‌شود، گفت: طبق بررسی آمار ارائه شده از سوی شیلات، سال گذشته بیش از 70 تن آرتمیا وارد کشور شد که از راه قاچاق بود.

علی نکویی فرد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آمار رسمی ارائه شده از سوی شیلات ایران اظهار داشت: طبق این گزارش در سال 1398 بیش از 43 هزار تن میگو در کشور تولید شد و 60 درصد آرتمیای وارد شده به کشور برای تغذیه این مقدار میگو مورد استفاده قرار گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی لازم در راستای افزایش تولید میگو در کشور، به طور یقین نیاز کشور به آرتمیا در سال جاری فراتر از 70 تن خواهد بود.
رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با تاکید بر اینکه واردات موجود زنده همیشه چالش ورود عوامل بیماری‌زا به داخل کشور را همراه خود دارد، بیان کرد: به دلیل اینکه غذای اصلی میگوی تولید شده در کشور آرتمیاست، این احتمال می‌رود که برخی از دشمنان در راستای ضربه زدن به اقتصاد کشور، اقدام به آلوده کردن آرتمیای قاچاق وارد شده به کشور باشند.
وی افزود: به دلیل اینکه آرتمیای مورد مصرف در کشور از طریق قاچاق وارد کشور شده و هیچ نظارتی بر سلامت آن نمی‌شود، این احتمال وجود دارد که برخی از محموله‌های آلوده آرتمیا در گذشته، نوعی خرابکاری علیه اقتصاد صنعت آبزی باشد.
نکویی‌فرد دریاچه ارومیه را منبع غنی آرتمیا دانست و گفت: با افزایش تراز دریاچه ارومیه طی سال‌های اخیر، تعداد آرتمیای موجود در این دریاچه نیز افزایش چشمگیری داشته به طوری که میزان آرتمیای موجود در هر یک لیتر از این دریاچه از 43 تا 540 عدد گزارش شده است.
وی با اشاره به اینکه هفت ایستگاه نمونه‌برداری از ذخایر آرتمیا در دریاچه ارومیه فعال است که شاخصه‌های شیمیایی و فیزیکی را برای تحلیل داده‌ها گزارش می‌دهند، اظهار داشت: میزان آرتمیای موجود در هر لیتر از دریاچه ارومیه طی سال گذشته پنج تا 12 عدد بود که این رقم امسال چندین برابر رشد را نشان می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه افزایش میزان آرتمیا در دریاچه ارومیه با وجود افزایش شوری آب آن اتفاق افتاده است، افزود: با وجود اینکه میزان شوری این دریاچه به 378 گرم در هر لیتر رسیده و نسبت به سال گذشته نزدیک به 2 برابر افزایش یافته است اما شاهد آن هستیم که به دلیل افزایش تراز، وسعت دریاچه و تخم گذاری زیاد، تعداد این جانداران ریز افزایش یافته است.
نکویی فرد با بیان اینکه آرتمیا در میزان شوری 120 تا 150 گرم نمک در هر لیتر آب می‌تواند به صورت مناسب رشد کند، افزود: افزایش چشم‌گیر میزان آرتمیا در دریاچه ارومیه با وجود افزایش شوری آب، این نوید را می‌دهد که با آغاز فصل بارش‌ها طی سال جاری و کاهش نسبی شوری، شاهد افزایش چند برابری این جانداران ریز در دریاچه خواهیم بود.
وی ادامه داد: آرتمیا در شرایط مناسب می‌تواند نوزاد زنده تولید کند ولی در صورت افزایش شوری آب، این جاندار در رحم خود نوزاد زنده را به تخم تبدیل می‌کند تا پایداری بیشتری داشته باشد.
رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور به جلبک "دونالیلا" غذای مورد نیاز آرتمیا نیز اشاره کرد و گفت: میزان این جلبک در دریاچه ارومیه هم اکنون شرایط مناسبی دارد و به 28 تا 48 هزار عدد در هر لیتر می‌رسد.
وی با اشاره به آخرین بررسی‌ها انجام شده از آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه گفت: تنها 10 درصد از آرتمیای این دریاچه در صورت فرآوری نیاز کشور به واردات این محصول دریایی را به صفر می‌رساند.
نکویی فرد با بیان اینکه برداشت آرتمیا از دریاچه ارومیه نیازمند رعایت اصول پژوهش محور زیر نظر مراجع ذیصلاح است، اظهار داشت: دریاچه ارومیه می‌تواند منبعی برای صادرات آرتمیا به دیگر کشورها باشد.
وی قیمت هر کیلوگرم آرتمیا را بین 70 تا 100 دلار عنوان کرد و ادامه داد: بهره برداری از آرتمیای دریاچه ارومیه می‌تواند آذربایجان‌غربی را به بودجه دولتی بی نیاز کند.
آرتمیا با نام علمی (Artemia) جانداری است سخت‌پوست که در آب‌های شور زندگی می‌کند که دریاچه ارومیه یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان شمرده می‌شود.
وسعت نگین آبی آذربایجان هم‌اکنون به سه هزار و 62 کیلومتر مربع و تراز آن نیز یک‌هزار و 271 متر و 65 سانتی‌متر رسیده است که وضعیت مناسبی نسبت به سال‌های گذشته دارد.
برچسب‌ها
دریاچه ارومیه ستاد احیای دریاچه ارومیه آرتمیا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield