پیام آذری

آخرين مطالب

غریبانه‌ترین قربان مقالات

غریبانه‌ترین قربان
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مهاباد- امسال در حالی به استقبال عید قربان می‌رویم که به خاطر شیوع بیماری کرونا، نه خبری از اعزام حاجیان به سرزمین وحی داریم و نه قربانی کردن و ذبح دام به مانند سال‌های قبل با شور و شوق مومنان برگزار می‌شد به طوری که شاید بتوان گفت از صدر اسلام تاکنون عید قربان اینگونه غریبانه نبوده است.

عید قربان که به عنوان یکی از آیین های قدیمی و ابراهیمی محسوب می‌شود و مسلمانان با وجود شرایط شیوع بیماری کرونا به شیوه‌های متفاوت خود را برای این عید بزرگ آماده کرده و آیین های خاصی در این روز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از وسایل حفاظتی برگزار می‌کنند.
در خطه مهاباد نیز با نزدیک شدن به عید سعید قربان حال و هوای شهر رنگ تازه‌ای به خود گرفته و مردم برای خرید وسایل عید از جمله مواد خوراکی، شیرینی و میوه که به آن کاسه جشن گفته می‌شود ، به بازار می‌روند.
هر کدام از افراد خانواده خود را برای این جشن آماده می‌کنند و مهابادی‌ها رسم دارند که در روز عید با پوشیدن لباس‌های نو به عیادت بستگان و دوستان خود بروند و به همین خاطر قبل از عید به تهیه و دوختن لباس محلی که به آن لباس کُردی نیز گفته می‌شود، می‌پردازند اما امسال تا حدودی از این شوق کاسته شده است.
مومنانی که قصد دارند امسال در عید قربان دام سبک یا سنگینی را ذبح کنند یک یا 2 روز قبل از عید قربان دام مورد نظر را از بازار دام (میدان دواب) خریداری کرده و در محلی نگهداری می‌کنند تا در روز قربان برای ذبح آماده باشد.
چندین موسسه خیریه و ارگان‌های دولتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای دریافت و توزیع گوشت قربان بین خانواده‌های نیازمند اعلام آمادگی کرده تا در این شرایط شیوع بیماری کرونا، کمک خیرین زودتر و سالم‌تر به دست خانواده‌های بی‌بضاعت برسد.
امسال حاجی نداریم

پیام آذری

مدیر کاروان حج تمتع مهاباد گفت: برای حج تمتع امسال 2 کاروان در مهاباد با ظرفیت 220 نفر آماده اعزام به سرزمین وحی بود که با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم قبول زایران خارجی در عربستان سعودی اعزام این 2 کاروان به سال بعد موکول شد.
شیرکو سالک افزود: یکی از کاروان‌های مهاباد 135 نفر و کاروان دوم 85 نفر ظرفیت دارد و در صورت انصراف و یا مرگ زایری، افراد دیگر جایگزین آنان برای اعزام به سرزمین وحی خواهد شد.
وی اضافه کرد: این زایران فیش حج خود را در سال‌های 1385 و 1386 خریداری کرده بودند و با تشکیل پرونده تمام مراحل اعزام به سرزمین وحی را در سال جاری طی کرده بودند.
اقامه نشدن نماز عید قربان در مساجد
آیین اعلام عید هنگام اقامه نماز عشا روز قبل از عید قربان با استفاده از بلندگو برای مردم محله پخش می‌شود و در آن ابتدا مناجات نامه‌ای توسط یکی از هیات امنای مسجد به زبان عربی و یا کُردی خوانده می‌شود و سپس امام جماعت مسجد با خواندن دعا و نیایش و شکرگزاری از خداوند، عید را اعلام می‌کند.
حاضران در مسجد نیز با سردادن تکبیرهای "الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر ، لا اله الا الله و لا هو اکبر ، الله اکبر" با آهنگ و ریتمی خاص از فرا رسیدن عید قربان استقبال می‌کنند، اما امسال قرار است این آیین برگزار نشود.
اقامه نماز عید قربان در صبح روز عید و قبل از طلوع خورشید در مساجد برگزار می‌شود که در ابتدا چند آیه قرآن تلاوت شده و سپس امام جماعت خطبه‌ای در مورد قربان و فضیلت‌های آن بیان می‌کند و در پایان نماز 2 رکعتی عید به جماعت اقامه می‌شود.
امسال با شیوع بیماری کرونا مجمع روحانیون مهاباد اعلام کردند که به خاطر شیوع بیماری کرونا نماز جماعت عید اقامه نمی‌شود و مومنان در این روز از حضور در مساجد خودداری کنند.
مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت مهاباد گفت: امسال بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا شهرستان، هر گونه اقامه نماز و تجمع در مساجد ممنوع است و نمازگزاران تا زمان اعلام این ستاد نباید در مساجد حضور پیدا کنند.
حجت الاسلام حیدرعلی پوراحمدی افزود: این موضوع از طریق پیامک به روحانیون و ائمه جماعت مساجد شهری و روستایی اعلام شده است و همگان ملزم به رعایت این دستور هستند.
وی اضافه کرد: از دوم اسفند ماه سال گذشته با توجه به شیوع کرونا، دستور تعطیلی مساجد و اماکن مذهبی از سوی ستاد مقابله با کرونای شهرستان ابلاغ شده و تاکنون دستوری مبنی بر بازگشایی این اماکن از این ستاد صادر نشده است.
رییس دفتر کانون مساجد شهرستان مهاباد نیز گفت: هم اکنون 58 مسجد در مناطق شهری و 230 مسجد در مناطق روستایی این شهرستان فعال هستند و در تمامی این مساجد روحانی و ائمه جماعت حضور دارند.
محمد ارجمندی افزود: کار بازگشایی مساجد تنها با دستور ستاد مقابله با کرونا شهرستان و با همکاری روحانی و هیات امنای مساجد برگزار می‌شود و تاکنون دستوری مبنی بر این بازگشایی صادر نشده است.
صرف غذای عید در نوبت صبحانه
در بسیاری از خانواده‌های مهابادی بساط عید قربان در صبح زود روز عید شروع می‌شود و مادران به همراه دخترهای جوان باید برای پختن غذای عید از شب قبل مقدماتی بچینند. 
مهابادی‌ها رسم دارند غذای عید را در وعده صبحانه میل کنند و بیشتر خانواده‌ها برای عید پلو و خورشت می‌پزند و سفره خود را با انواع سالاد، انواع ترشی، نوشابه و دوغ محلی که در آن قزوان و شوید و گل اضافه شده، زینت می‌دهند.
پس از بیدار شدن اعضای خانواده و رسیدن مهمانان (دختران و پسران ازدواج کرده) سفره عید پهن شده و همگی دوران آن جمع می‌شوند و غذای عید که بسیار مفصل است در نوبت صبحانه صرف می‌شود. 
در برخی خانواده‌ها برای نهار نیز مهمانان تازه از راه می‌رسد و در این خانواده‌ها خوردن غذای عید در نوبت نهار نیز تکرار می‌شود و بعضی خانواده‌های نیازمند برای تهیه غذای عید منتظر دریافت گوشت‌های قربان خواهند بود.
شرایط ذبح دام برای قربان
هر ساله در حاشیه شهر مهاباد بازارهای ویژه دام و احشام قربان نیز دایر می‌شود و دامداران دام‌های ویژه قربانی خود را در چند روز قبل از عید قربان برای فروش می‌آورند و کسانی که قصد قربانی دارند، با سر زدن به این بازار دام قربانی خود را انتخاب می‌کنند.
این بازار اغلب تا غروب روز عید نیز دایر می‌ماند و خریداران می‌توانند در این روز نیز برای خرید دام به این بازار ویژه بیایند که امسال فعالیت این بازار نیز تا حدودی محدود شده است و خرید دام به صورت آنلاین انجام می‌شود.
خانواده هایی که دامی برای قربانی دارند، باید کار خود را شروع کرده و حیوان مورد نظر را در خانه ذبح کنند و پس از تمیز کردن، یا آن را برای تقسیم به مسجد محل می‌برند یا اینکه خود آن را در مقادیری در حدود یک کیلوگرمی تقسیم کرده و به در منزل خانواده‌ها می‌برند.
در روستاها رسم این گونه است که گوشت های قربانی را به مسجد برده و در آنجا طبق فهرست بین اهالی روستا تقسیم می‌کنند و برای خانواده های پرجمعیت و خانواده‌هایی که میهمان عید دارند سهم بیشتری گذاشته می‌شود.
خانواده‌هایی که از توان مالی بیشتری برخوردار هستند، یک راس گاو و خانواده‌هایی که توان مادی کمتری دارند یک راس گوسفند یا بُز را برای ذبح آماده می‌کنند.
امام جمعه مهاباد در خصوص ویژگی حیوانی که برای قربانی انتخاب می‌شود، گفت: حیوان باید از سلامتی کامل برخوردار بوده و هیچ گونه عیب ظاهری و بیماری نداشته باشد و خیرین در صورت امکان از ذبح دام در محیط خانه خودداری کنند.
ماموستا عبدالاسلام امامی افزود: اگر خیرین دام سنگین (گاو و گاومیش) برای قربانی انتخاب می‌کنند باید حداقل سه ساله باشد و اگر دام سبک (گوسفند و بُز) انتخاب شود باید حداقل یک ساله باشد و اگر این شرایط رعایت نشود قربانی مورد قبول نیست.
وی اضافه کرد: ثواب قربانی کردن هر راس دام سنگین به هفت نفر و هر راس دام سبک به یک نفر می‌رسد و خیرین به صورت مشارکتی نیز می‌توانند دام سنگین را برای قربانی خریداری کنند.
امام جمعه مهاباد با اشاره به اینکه برخی خیرین دوست دارند که ذبح دام در محیط خانه انجام شود اظهار داشت: در این صورت کسانی که در امر ذبح دام، قطعه‌قطعه کردن، بسته‌بندی و توزیع گوشت دام نقش دارند، از ماسک و دستکش استفاده کنند.
ماموستا امامی از مومنان خواست در عید قربان از دید و بازدیدهای عیدانه خودداری کنند تا تجربه بد افزایش بیماران مبتلا به کرونا در عید رمضان امسال تکرار نشود و شهروندان برای تبریک عید و تجدید دیدار با خانواده‌های خود از تلفن و سایر نرم‌افزارهای مربوطه استفاده کنند.
نظارت 6 گروه دامپزشکی بر ذبح دام‌ ویژه عید قربان
رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: 6 گروه نظارتی این شبکه برای اطمینان از سالم‌بودن دام‌های قربانی، بر ذبح دام در عید سعید قربان نظارت کرده و خدمات رایگان ارایه می‌دهند.
عباس آغاز افزود: این اقدام شبکه دامپزشکی به منظور تضمین سلامت مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و پایش‌های دام به لحاظ شناسایی احتمالی بیماری‌های مشترک بین دام و انسان و ارایه خدمات به همشهریان در روز عید قربان اجرا می‌شود.
وی اضافه کرد: 2 گروه ثابت در محل کشتارگاه دام و اداره شبکه دامپزشکی و چهار گروه سیار شامل 10 نفر بازرس عملیات نظارت و بازرسی لاشه‌های کشتاری را در سطح این شهرستان انجام خواهند داد.
رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: در روز عید قربان کشتارگاه مهاباد نیز به صورت رایگان کار ذبح دام‌های قربان را با حضور ناظران شرعی و بهداشتی انجام می‌دهد و لازم است خیرین به منظور رعایت مسایل بهداشتی، ذبح دام را در کشتارگاه انجام دهند.
وی اضافه کرد: کشتارگاه صنعتی دام مهاباد یکی از کشتارگاه‌های فعال و مجهز در جنوب آذربایجان‌غربی است و این کشتارگاه به سامانه پیش‌سرد و بازرسی قبل و پس از کشتار مجهز است که از انتقال بیماری‌های خطرناکی مثل تب کریمه-کنگو به مصرف کنندگان جلوگیری می‌شود.
وی اظهار داشت: شهروندان در صورت تمایل برای نظارت و ذبح بهداشتی و شرعی دام‌ها و کسب اطلاعات بیشتر از ساعت هشت تا 13 روز عید سعید قربان با شماره تلفن‌های 42442228 و 42442229 تماس بگیرند.
وی از شهروندان خواست در روز عید قربان با توجه به شیوع بیماری کرونا پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و دستکش و فاصله اجتماعی را رعایت کنند و گوشت حیوان تازه ذبح شده را به مدت 24 ساعت در دمای مناسب در درون یخچال قرار دهند. 
"آغاز" با اشاره به اینکه نگهداری گوشت تازه در دمای صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد از انتقال ویروس‌های سل، تب‌مالت و تب‌خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو جلوگیری می‌کند، به شهروندان توصیه کرد از تماس دست با ترشح، خون و لاشه دام‌های ذبح شده قبل از 24 ساعت پیش از سردگذاری در داخل یخچال جدا خودداری و برای قطعه کردن گوشت تازه، جگر و سایر آلایش‌ها حتماً از دستکش استفاده کنند.
راه‌اندازی 6 پایگاه بهزیستی جمع‌آوری نذرهای عید قربان
رییس اداره بهزیستی مهاباد گفت: 6 پایگاه بهزیستی، نذرهای مربوط به عیدقربان را جمع‌آوری و به دست مددجویان این شهرستان می‌رساند.
مهران یوسفی افزود: مراکز توانبخشی و بهزیستی فعال در سطح شهرستان همزمان با عید سعید قربان کمک‌های اهدایی را که اغلب گوشت بوده، مشروط به ذبح بهداشتی در کشتارگاه‌ها از خیّران تحویل خواهند گرفت.
وی ادامه داد: شهروندان می‌توانند در عید قربان امسال کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب 4155034541572818 یا شماره کارت 6367957085453178 واریز کنند.
رییس اداره بهزیستی مهاباد با بیان اینکه در عید قربان سال گذشته بیش از 800 کیلوگرم از سوی خیّران به این اداره اهدا شد، گفت: امسال نیز مبالغ نقدی و گوشت قربانی اهدا شده پس از جمع‌آوری با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در اسرع وقت در اختیار مددجویان بهزیستی قرار می‌گیرد.
یوسفی تاکید کرد: طبق تصمیم کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر سازمان بهزیستی و به منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، همچنین تامین و حفظ سلامت کارکنان و مقیمان مراکز تحت پوشش این سازمان در سراسر کشور، برگزاری هرگونه جشن و مراسم به صورت گردهمایی حضوری در مراکز و موسسات تحت پوشش سازمان بهزیستی ممنوع است.
هم‌اکنون از جمعیت 240 هزار نفری مهاباد، چهار هزار و 380 نفر دارای پرونده معلولیت در بهزیستی هستند که حدود نصف آنها به صورت ماهانه بین 65 تا 650 هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند.
راه‌اندازی 2 قربانگاه کمیته امداد در مهاباد
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: امسال 2 قربانگاه در مسجد جامع و اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) مهاباد راه‌اندازی شده و خیرین می‌توانند دام‌های خود را به این 2 قربانگاه بیاورند.
حسین خضری افزود: در این 2 قربانگاه لاشه دامی که در کشتارگاه ذبح شده، با رعایت اصول بهداشتی بسته‌بندی شده و در اولین فرصت در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: شماره حساب 0110763749001 بانک ملی با شناسه واریز 880237558 برای جمع‌آوری کمک‌های خیرین در این شهرستان تعیین شده تا این کمک‌ها نیز قبل از روز عید قربان در اختیار نیازمندان قرار گیرد.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد با اشاره به کمک‌های خیرین در عید قربان سال گذشته نیز گفت: سال قبل در عید قربان، مجموع بیش از 6 میلیارد و 200 میلیون ریال کمک نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری و در بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد.
6 هزار و 450 خانوار مهابادی با 12 هزار نفر زیر چتر حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارند که از این تعداد، هزار و 50 دانش آموز، 731 ایتام و محسنین و 110 نفر دانشجو هستند.
طبق یک سنت ابراهیمی هر سال در عید قربان (10 ذی‌الحجه)، مومنان بر حسب وسع مالی خود، همزمان با مناسک حج، دام را ذبح کرده و گوشت حاصل از آن را در بین خانواده‌های بی‌بضاعت توزیع می‌کنند و امسال عید قربان مصادف با 10 مرداد است.
عید امسال به عنوان غریبانه‌ترین عید قربان در تاریخ اسلام است که در شرایط سخت کرونایی برگزار می‌شود و انتظار می‌رود شهروندان برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری از دید و بازدیدها خودداری کنند و آیین‌های ویژه عید با فاصله‌گذاری اجتماعی و به صورت محدود برگزار شود.
برچسب‌ها
مهاباد عید سعید قربان نماز عید قربان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جان باختن 2 کودک تکابی در آتش

شمار فوتی‌های کرونایی آذربایجان غربی به 794 نفر رسید

فروش فوق‌العاده Ghost of Tsushima در ژاپن

سیستم‌های مورد نیاز بازی Crusader Kings 3 اعلام شدند

ویوو Y1s با مدیاتک Helio P35 رسما معرفی شد

چطور از بلاک اینستاگرام خارج شویم؟

کمک 150 میلیون دلاری بیل گیتس برای کاهش قیمت واکسن کرونا

توییتر نمایش آزمایشی تعداد کوت‌ توییت‌ها را آغاز کرد

سلمان رشدی خودکشی کرد؟

مهناز افشار و فرهاد اصلانی در فیلمی برای عاشقان استقلال و فوتبال + عکس

بررسی جزییات لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در کمیسیون اقتصادی

400هکتار گود 120متری زیر پای تهران

ارتش همه امکاناتش را در راه مبارزه با کرونا به میدان آورد

رئیس مجلس درگذشت فخرالذاکرین را تسلیت گفت

بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت در کمیسیون صنایع

ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی

تست سقوط گلکسی نوت 20 اولترا

شکواییه تیک‌تاک علیه دولت ترامپ

بررسی کارآمدی ماسک‌ها با استفاده از لیزر و موبایل

مقایسه سرعت گلکسی نوت 20 اولترا با ایسوس راگ فون 3

تیم کوک چگونه فرهنگ سازمانی اپل را متحول کرد؟

چین تمامی ترافیک‌های HTTPS مبتنی‌بر TLS 1.3 و ESNI را مسدود کرد

خداآفرین همچنان می‌سوزد

ثبت یک سلفی بی نظیر از زمین

حضور پر رنگ مدیران سازمان منطقه آزاد کیش در عملیات مهار آتش سوزی پردیس

اتمام 3 طرح بزرگ راهسازی در آذربایجان‌غربی 6400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

قرارداد ساخت 630دستگاه واگن با چین کند پیش می‌رود

بررسی خسارات وارده به فعالین حوزه فرهنگ‌و هنر بر اثر شیوع کرونا ویروس

صدای بی‌ریا و سوزناک حاج فیروز زیرک‌کار، گوش‌نواز عاشقان شهید کربلا بود

موانع اجرایی هاب لجستیک آذربایجان شرقی در شهرستان بستان‌آباد رفع شود

عشق به اهل بیت(ع) در وجود حاج فیروز زیرک‌کار موج می‌زد

بررسی تحولات لبنان در کمیسیون امنیت ملی مجلس

حاج فیروز زیرک‌کار از شاخص‌ترین چهره‌های مذهبی ایران اسلامی بود

بررسی استرداد ارزهای بلوکه شده با حضور ظریف در کمیسیون بودجه

بررسی مسائل حوزه حمل و نقل زمینی و هوایی در کمیسیون عمران

آتش‌سوزی در مراتع خداآفرین ادامه دارد

شیخی: برخی از صنوف به دلیل رعایت نکردن پروتکل ها به دادگاه معرفی شدند

25 هزار نفر از معلمان حق التدریسی تا قبل از آغاز سال تحصیلی جذب آموزش و پرورش می شوند

آیا تراشه‌های اسنپدراگون امنیت گوشی را به خطر می‌اندازند؟

تصاحب ARM توسط انویدیا چه پیامدی برای صنعت موبایل خواهد داشت؟

چگونه چربی بدن خود را در خانه آنالیز کنیم؟

قیمت روز لپ تاپ لنوو

هکرها محرمانه‌ ترین اطلاعات اینتل را فاش کردند

فایل‌های pdf خود را به آسانی ویرایش کنید

دسته‌ روی هیات‌ ها در ماه محرم ممنوع شد

1200 تخت به مراکز اقامتی آذربایجان‌غربی افزوده می‌شود

پاسخ حاجی میرزایی به سوالات تعدادی از نمایندگان در کمیسیون آموزش

ایجاد بستر مناسب برای همه رسانه‌ها از سوی مدیریت شهری

کارخانه آسفالت 60 تنی سلماس تحویل اداره‌کل راهداری آذربایجان‌غربی شد

افزایش 11 درصدی تولید آلو در آذربایجان‌غربی