پیام آذری

آخرين مطالب

داغی که هنوز تازه است مقالات

داغی که هنوز تازه است
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- 15 سال از عروج ملکوتی سردار سرلشکر پاسدار احمد کاظمی و یارانش /شهدای عرفه/ می گذرد ولی با وجود گذشت بیش از یک و نیم دهه، مردم ارومیه هنوز این خاطره را فراموش نکرده اند و داغدار شهادت این سرداران و یادگاران دفاع مقدس هستند.

به گزارش ایرنا، روز 19 دی 1384 / هشتم ذیحجه سال 1326 هجری قمری/ بود که حوالی ساعت 9:30 صبح در 10 کیلومتری فرودگاه ارومیه /اطراف روستای آیدنلو/ یک دستگاه جت فالکون سقوط کرد؛ خبر به سرعت در شهر منتشر شد و تمامی مردم از کوچک و بزرگ در مورد این موضوع صحبت می کردند.
من خبرنگار جوانی بودم و تمام فکرم به دنبال گرفتن جزییات حادثه بود، برف زیادی در آذربایجان غربی آمده و هوا بسیار سرد بود و هیچ مسوولی از جزییات خبری نداشت یا تلفن خود را خاموش کرده بود.
البته مردم روستاهای اطراف از همان لحظه سقوط هواپیما با وجود بارش برف در محل حاضر شده اما قادر به کمک نبودند؛ تا اینکه بعد از چند ساعت عکاسان و خبرنگاران و مسوولان در محل حادثه حضور یافتند و اطلاعات اولیه به دست آمد.
خلاصه خبر آن روز این بود؛ «یک فروند هواپیمای نظامی در حوالی ارومیه سقوط کرد» اما اصل خبر این نبود زیرا در این حادثه جت فالکونی که در روستای آیدنلو به زمین اصابت کرده و آتش گرفته بود، اعضای نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله فرمانده این نیرو، سردار شهید کاظمی/از یادگاران دفاع مقدس و همرزمان شهید مهدی باکری/ را به همراه داشت و همه سرنشینان نیز در آن به شهادت رسیدند.
این هواپیما حامل سردار کاظمی فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار سعید مهتدی جعفری فرمانده لشکر پیاده مکانیزه ‌27 محمد رسول الله (ص)، ‌سردار سرتیپ پاسدار سعید سلیمانی معاون عملیات نیروی زمینی سپاه، سردار سرتیپ پاسدار نبی ‌الله شاهمرادی معاون اطلاعات نیروی زمینی سپاه، سردار سرتیپ پاسدار خلبان عباس کربندی مجرد فرمانده‌ پایگاه هوایی قدر نیروی هوایی سپاه، سردارسرتیپ پاسدار غلامرضا یزدانی فرمانده‌ توپخانه‌ نیروی زمینی سپاه، سردار سرتیپ پاسدار صفدر رشادی معاون طرح و برنامه‌ نیروی زمینی سپاه، سردار سرتیپ پاسدار خلبان احمد الهامی ‌نژاد فرمانده‌ دانشکده‌ پروازی نیروی هوایی سپاه، سردار سرتیپ دوم پاسدار حمید آذین‌ پور رییس دفتر فرماندهی نیروی زمینی سپاه، سرهنگ پاسدار مرتضی بصیری مهندس پرواز و پاسدار محسن اسدی افسر همراه فرمانده‌ نیروی زمینی سپاه بود که عازم ماموریت عملیاتی بودند و همه به شهادت رسیدند.
در آن روزها، واکمن را برداشتم و به جمع مردم ارومیه رفتم تا حزن و اندوه مردم را در خصوص این حادثه اسفناک نشان دهم.
مردم ارومیه در گفت و گو با خبرنگار جوان آن دوره با ابراز تاسف از این حادثه از دست دادن تعدادی از پاسداران انقلاب اسلامی و یادگاران دفاع مقدس را حادثه ای ناگوار دانستند و گفتند که هیچ گاه این خاطره تلخ از ذهن ارومیه ای ها پاک نمی شود.
علاوه بر آن، در مراسم تشییع پیکر این شهیدان والامقام در ارومیه تعداد زیادی از شهروندان حضور داشتند و پیکر پاک آنان را بر دوش خود تشییع کردند؛ این مراسم تشییع نیز در نوع خود کم نظیر بود و تا مدت ها در ذهن مردم این دیار باقی ماند.
امروز نیز که در سالگرد 15 سالگی آن حادثه دلخراش در بین مردم ارومیه حاضر شدم، بسیاری از مردم در پاسخ به این سوال که «به نظر شما امروز / روز عرفه/ سالگرد چه حادثه ای است؟»، پاسخ درست را دادند و با ابراز ناراحتی از حادثه دلخراش سقوط هواپیمای سرداران سپاه، تاکید کردند که این حادثه از ذهن ما پاک شدنی نیست.
علی محمدزاده که تازه گرد سفیدی بر محاسن او نشسته بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن یادآوری این حادثه گفت: این خاطره ها هیچگاه از ذهن ها پاک نمی شود زیرا ما در آن روز تلخ، یادگارانی از دوران دفاع مقدس از دست دادیم که هرکدام بار گرانی از تجربه داشتند و می توانستیم از آنان استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه امنیت امروز ما مدیون خون پاک همه شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ویژه سرداران شهید است، گفت: سردارانی که در صف مقدم مقابله با توطئه های دشمنان می ایستند و تنها به دادن فرمان اکتفا نمی کنند، قابل ستایش هستند.
دیگر شهروندان ارومیه ای نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مشابه این سخنان را ابراز داشتند و تاکید کردند که یاد شهیدان به ویژه سرداران شهید در خاطر همه مردم ایران باقی می ماند.
به گزارش ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار شهید حاج احمد کاظمی در سال 1337 در شهرستان نجف آباد از توابع استان اصفهان در خانواده ای مومن و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دیده به جهان گشود.
این شهید سرافراز سپاه پاسداران در آغازین روزهای تجاوز دشمن به سوی جبهه های دفاع از حریم کشور و دین شتافت و در این عهد خود تا آخرین لحظه وفادار ماند.
این سردار دلاور همانند سایر فرماندهان دفاع مقدس، اسوه و الگوی جهاد در خطوط مقدم بود و در این راه چندین بار تا مرز شهادت پیش رفت، بدن زخمی این سردار دلاور حکایتی از مقاومت ایثارگرانه او به یادگار داشت.
جراحت های فراوان از ناحیه پا و دست که منجر به قطع انگشت دست وی شده بود، گویای ایثار و جانفشانی اش در راه حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.
این فرمانده دلاور از سال 1359 با حضور در برابر شرارت ضد انقلاب در کردستان حرکت جهادی خود را آغاز کرد و تا دفع فتنه و شرارت دشمنان نظام و انقلاب اسلامی در کردستان ماند.
سردار شهید حاج احمد کاظمی، یادگار صادق و راستین سرداران شهید باکری، زین الدین، همت و بقایی به راستی ذره ای از شمیم دلنشین آن سرداران شهید و آرزوی شهادت، جزیی از آمال و ادعیه آن یار سفر کرده بود.
وی پس از پایان جنگ تحمیلی نیز به مدت هفت سال به عنوان فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) برای حفظ دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دفاع مقدس در مناطق عملیاتی باقی ماند.
سردار سرلشکر پاسدار حاج احمد کاظمی به پاس رشادت های خود موفق به دریافت سه مدال فتح از دست مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا شده بود.
از سال 1379 فرماندهی نیروی هوایی سپاه به این فرمانده رشید و قهرمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده شد که مدت بیش از پنج سال این امر ادامه داشت تا در تاریخ 29 مرداد 1384بنا بر پیشنهاد سردار سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» فرمانده وقت کل سپاه، سردار حاج احمد کاظمی به فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب شد.
مقام معظم رهبری در حکم انتصاب سردار شهید کاظمی به عنوان فرماندهی نیروی زمینی سپاه، او را سرداری شجاع و کارآمد و با سوابق روشن به ویژه در دوران دفاع مقدس معرفی فرمودند.
مقام معظم رهبری در خصوص آخرین دیدارش با شهید کاظمی در آیین تشییع پیکرهای فرماندهان سپاه در روز 21 دی 1384 چنین فرموده اند: دو هفته پیش شهید کاظمی پیش من آمد و گفت از شما دو درخواست دارم: یکی این که دعا کنید من روسفید بشوم، دوم این ‌که دعا کنید من شهید بشوم، گفتم شماها واقعاً حیف است بمیرید؛ شماها که این روزگارهای مهم را گذراندید، نباید بمیرید؛ شماها همه ‌تان باید شهید شوید؛ ولیکن حالا زود است و هنوز کشور و نظام به شما احتیاج دارد. بعد گفتم آن روزی که خبر شهادت صیاد را به من دادند، من گفتم صیاد، شایسته ‌ی شهادت بود؛ حقش بود؛ حیف بود صیاد بمیرد. وقتی این جمله را گفتم، چشم‌های شهید کاظمی پُرِ اشک شد، گفت: ان ‌شاء اللَّه خبر من را هم به شما بدهند!
برچسب‌ها
دفاع مقدس آذربایجان غربی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارومیه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیستم‌های مورد نیاز بازی انتقام جویان اعلام شدند

هواپیما چطور پرواز می‌کند؟ - قسمت اول

کپکام هنوز تصمیمی به افزایش قیمت بازی‌های نسل نهم نگرفته است

پلی‌استیشن 5 در اجرای رزولوشن 4K مشکل خواهد داشت

مایکروسافت به‌دنبال ادامه سرمایه‌گذاری روی استودیوهای جدید است

اولین مدعی افراد سودجو خود شوراها باید باشند

شهرستان کلیبر ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری دارد

خودکفا شدن 30 مددجوی مهابادی با نصب پنل‌های خورشیدی

٣4٠٠ سازمان مردم نهاد در بحث بیماری کرونا در کشور مشارکت دارند

اصلاح هندسی بزرگراه آیت اله «سعیدی»

مردم سالاری دینی تمکین به اراده و آرای عمومی است

پیگیری اصلاح ساختار بودجه با حضور نمایندگان دولت در کارگروه کمیسیون برنامه

تشکیل کمیسیون ویژه باشگاه تحریمی‌ها در دستور کار مجلس

تاریخ انتشار نسخه‌ موبایلی بازی Truberbrook مشخص شد

قیمت انواع لپ‌تاپ‌های لمسی در بازار

نسخه جدید iOS و iPadOS منتشر شد

تریلر جدید Microsoft Flight Simulator منتشر شد

به‌روزرسانی جدید بازی StoneAge World منتشر می‌شود

تصمیم عجیب شیائومی درباره دو گوشی جدید

گلکسی S20 فن ادیشن هم نسخه اگزینوس خواهد داشت

آموزش قابلیتی کاربردی در پیام‌رسان واتس‌اپ

کشف 80 هزار نخ سیگار قاچاق در نقده

بیش از 500 واحد صنفی در پارس‌آباد پلمب شد

مشکلات ارزی صادرکنندگان آذربایجان غربی بررسی می‌شود

533 میلیون دلار کالا از گمرکات آذربایجان غربی صادر شد

تاکید استاندار آذربایجان‌غربی بر لزوم همکاری ادارات با سازمان‌های مردم نهاد

محدودیت‌های کرونایی تا پایان مرداد تمدید می‌شود

پهنه بحرانی بازار املاک

مدیران آذربایجان غربی با سمن ها همکاری کنند

احیای هویت شهر تبریز هدف اصلی ساخت پارک بزرگ است

​پیام شریعتمداری به مناسبت روز جهانی جوان؛ مشارکت جوانان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت، کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

تصمیم عجیب شیائومی؛ پرچم‌داران جدید به بازار جهانی عرضه نخواهند شد

خانه پروین اعتصامی باید هویت تاریخی خود را حفظ کند

کوالکام سعی در برداشتن موانع برای فروش پردازنده به هواوی را دارد

گلکسی S20 Fan Edition هم نسخه اگزینوس خواهد داشت

نخستین رندرهای گوشی منعطف هواوی میت X2 منتشر شد

ویدئویی دیدنی از شهید حججی و فرزندش

کشف مزرعه بیت کوین در شبستر

پرداخت نشدن حقوق 2 سال کارکنان آبفا در استان اردبیل

رئیس جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اردبیل معرفی شد

15 متهم پرونده جهادکشاورزی اردبیل به حبس‌های طولانی محکوم شدند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 مرداد 99

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: حاج‌فیروز زیرک‌کار مداحی صاحب سبک و مخلص بود

هفته آینده سالن مسافری پایانه مرزی سرو افتتاح می شود

امسال با دپوکنندگان سیب در جاده های آذربایجان غربی برخورد می شود

برخورد جدی با دپوکنندگان سیب در جاده های آذربایجان غربی

ماجرای بازپس‌گیری ملک 20 هزار متری شهرداری تهران از آموزش و پرورش

به دنبال حذف محدودیت‌های صادرات گوجه فرنگی تا پایان سال هستیم

پروتکل های بهداشتی در آذربایجان غربی رعایت شود/هشدار افزایش کرونا