پیام آذری

آخرين مطالب

مشکلات بهداشتی ارمغان شوم لوازم آرایشی ارزان برای زنان سياسي

مشکلات بهداشتی ارمغان شوم لوازم آرایشی ارزان برای زنان
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- لوازم آرایشی قاچاق و غیراستاندارد سلامت زنان را نشانه گرفته و نه تنها نفعی برای آنان ندارد، بلکه طیف وسیعی از بانوان را با مشکلات بهداشتی قابل توجه روبرو می‌کند که در برخی موارد، غیرقابل درمان است

به گزارش ایرنا، با گذری در بازار و مناطق مختلف شهرها که به نام های گوناگون و "ارزان فروشی ها" شهرت یافته اند، شاهد صحنه های رنگانگی از لوازم آرایشی می‌شویم که ظاهر زیبا و فریبنده آنها چشم هر رهگذری را به خود خیره کرده است.
این ارزان فروشی ها سبب شده در شهرهای مرزی از جمله در آذربایجان غربی، شهروندان زیادی از سراسر کشور برای خرید لوازم آرایشی قاچاق، بی کیفیت و غیراستاندارد اقدام ‌کنند؛ این خرید و فروش ها روز به روز بیشتر شده است.
اوج شلوغی این مناطق را که به فروش لوازم آرایشی قاچاق و غیر استاندارد مشهور هستند، در مناطق کم‌برخوردار شهر ارومیه می‌توان دید و نه تنها این مناطق بلکه بازار نیز از این قاعده مستنثی نیست و دست دلالان و سودجویان در اینجا نیز بیشتر از هرجای دیگر مشاهده می شود.
خوشحالی و قانع بودن برخی از زنان و دختران و حتی آقایان به خرید لوازم آرایشی پنج، 6 هزار تومانی، سرنوشت غم انگیزی برای این طیف علاقمند رقم می زند.
چنانکه برخی از این شهروندان از جمله "رعنا"به این مهم اعتراف کرده و از عواقب شوم لوازم آرایشی غیراستاندارد گلایه کرده و به خبرنگار ایرنا گفت: فریب قیمت پایین لوازم آرایشی را خوردم، چندین بار اقدام به خرید این لوازم کرده و استفاده کردم که پس از مدتی متوجه ترک خوردگی دور لب هایم شدم.
وی ادامه داد: رنگ مو، خط چشم و دیگر لوازم آرایشی باعث شد به بیماری پوستی مبتلا شوم و چندین بار به پزشک مراجعه کنم.
"لادن" دیگر شهروند ارومیه ای نیز در این خصوص اظهار داشت: ارزان فروشی های مناطق مختلف شهر و برخی مغازه های داخل بازار وسوسه ام کرد تا با مبلغ اندک لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنم.
وی ادامه داد: این درحالی است که خوشحالی پس از مدتی به ناراحتی تبدیل شد؛ تورم چشم، به وجود آمدن لکه های رنگی در پوست و ملتهب شدن چشم ها و همچنین پوسته پوسته شدن دستهایم حاصل کرم، خط چشم، رژلب و رنگ موی ارزان و قاچاق و غیر استاندارد ارزان‌سراها و مغازه‌هایی بود که دلشان برای سلامت مردم نمی سوزد.
شهروند دیگری هم که خودش را معرفی نکرد، گفت: مصرف مداوم پودرهای سفیدکننده باعث شد تا صورتم از حالت طبیعی خارج شود و لکه های سیاه رنگی آن را احاطه کند، لکه هایی که هر روز چهره ام را بیشتراز روز قبل عوض می کرد.
لوازم آرایشی پس از دارو بیشترین تاثیر را بربدن دارد
عضو سابق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لوازم آرایشی پس از دارو بیشترین تاثیر جانبی را بر بدن دارد، گفت: لوازم آرایشی چون با پوست انسان تماس مستقیم دارد درصورت بی کیفیت بودن می تواند نتایج نامطلوب داشته باشد.
دکتر همایون هاشمی ادامه داد: اسپری، رنگ مو و سایر لوازم آرایشی تماس مستقیم با پوست انسان دارد و غیراستاندارد بودن آنها بسیار خطرناک است.
وی با بیان اینکه الان درتمام کشورها قوانین سفت و سختی برای وارد کنندگان و تولید کنندگان لوازم آرایشی بی کیفیت تمهید شده، اظهار داشت: روز به روز شاهد انواع محصولات بی کیفیتی هستیم که اغلب از مبادی غیررسمی وارد کشور می شود و می‌طلبد متولیان امر و نهادهای مربوطه نظارت دقیقی داشته باشند.
وی افزود: نظارت بر بخش های غذا، دارو و لوازم آرایشی فراتر از سایر حوزه هاست زیرا این حوزه ها با سلامت مردم سرو کاردارند.
عضو سابق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با توجه به نفعی که در فروش لوازم آرایشی وجود دارد، الان به‌صورت شبکه ای خرید و فروش لوازم آرایشی صورت می گیرد که ضروری است بخش های مختلف از جمله قوه قضائیه، سازمان‌های وابسته، بخش نظارتی و همچنین بخش تخصصی وزرات بهداشت وارد میدان شده و بر کیفیت لوازم آرایشی نظارت داشته باشند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: رسانه ها تبعات استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد را با برنامه های مختلف به مردم گوشزد کرده و مردم را به سمت استفاده از محصولات سالم سوق دهند.
وی ادامه داد: سودجویان و وارد کنندگان لوازم آرایشی غیر استاندارد حتی از زدن برچسب بر روی محصولات عقب نمانده و به عبارتی دراین حوزه نیز دست به تقلب و فریب مردم می زنند که باید این افراد با جرایم سنگین مواجه شوند.
لوازم آرایشی غیراستاندارد، تهدیدی بر سلامت چشم‌ها
متخصص بیماری‌های چشم با اشاره به عوارض استفاده از لوازم آرایشی گفت: مصرف لوازم آرایشی غیراستاندارد موجب عفونت شدید یا آبسه چشم می شود و به مرور زمان قدرت دید را کاهش می دهد.
دکتر عابد فتاحی ادامه داد: استفاده از کرم ها و پودرهای آرایشی نیز لک هایی را در صورت به وجود می آورد و افراد برای معالجه آنها باید هزینه های بالایی را پرداخت کنند.
وی افزود: برخی دیگر از لوازم آرایشی غیراستاندارد همانند رنگ موهای فانتزی تبعات نامطلوبی دارد و چه بسا موجب ریزش مو و بروز بیماری های مختلف می شود.
دکتر فتاحی اضافه کرد: آثار نامطلوب لوازم آرایشی غیراستاندارد به وضوح در برخی بیماران مشاهده می شود و به عبارتی افراد در اثر ناآگاهی قربانی این لوازم آرایشی می شوند و هزینه های زیادی را برای درمان خود می پردازند.
وی ادامه داد: بسیاری از لوازم آرایشی که از طریق ماهواره ها تبلیغ می شود و مردم نیز فریب تبلیغات دروغین آنان را می خورند، سلامت خریداران را به خطر می اندازند.
شرایط اقتصادی عامل گرایش به سمت لوازم آرایشی غیر استاندارد
معاون سابق بهداشت، امداد و درمان سپاه شهدای آذربایجان‌غربی هم براین اعتقاد است: شرایط اقتصادی موجود و وضعیت پایین درآمد مردم از عواملی است که افراد را به سمت خرید لوازم آرایشی ارزان قیمت بی کیفیت سوق می دهد.
دکتر کاظم تارقلی افزود: با توجه به اینکه در تولید لوازم آرایشی بی کیفیت از مواد نامرغوب استفاده می شود بنابراین این لوازم آرایشی بیماری های مختلفی از جمله سرطان را موجب شده و هزینه های گزافی بر استفاده کننده وارد می کند.
وی اضافه کرد: بهبود شرایط موجود نیازمند فرهنگ سازی، آگاهی بخشی رسانه ها نسبت به تبعات لوازم آرایشی غیراستاندارد و فعالیت فعالان فرهنگی و همچنین دانشگاه های علوم پزشکی است.
لوازم آرایشی تقلبی به دلیل رونق بازار مصرف در ایران سود زیادی برای واردکنندگان آن به همراه دارد و بسیاری از آنها از جمله ادکلن‌های تقلبی با عنوان اصل در بازار فروخته می‌شود.
به عقیده کارشناسان بیش از 800 نوع ترکیب شیمیایی و سمی در لوازم آرایشی و بهداشتی وجود دارد و استفاده مستمر از آنها باعث جذب سالیانه 2 کیلو و 500 گرم ماده سمی در بدن می شود.
لوازم آرایشی قاچاق موجب پیری زودرس، حساسیت های پوست، عفونت های مزمن در اطراف لب و دستگاه تنفس و همچنین بیماری های مختلف دیگر می شود.
مصرف لوازم آرایشی در ایران 10 برابر کشورهای اروپایی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، سوئیس و ایتالیاست که باید با اقدامات مختلف در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، از این امر جلوگیری کرد.
برچسب‌ها
فرآورده های آرایشی بهداشتی آذربایجان غربی کالای قاچاق


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمک دست انداز هوشمند به کنترل‌ترافیک جاده‌ها

پرداخت حقوق میلیونی هواوی به کارکنان نخبه برای مقابله با تحریم‌ها

گوشی تاشو هواوی میت X2 با قابلیت تاشوندگی به داخل راهی بازار می‌شود

سامسونگ پیشتاز توسعه شبکه 6G خواهد بود

سرپرست فرمانداری پارس‌آباد مغان منصوب شد

دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در مشگین‌شهر

ابراهیم امامی سرپرست فرمانداری پارس‌آباد مغان شد

جان باختن 2 کودک تکابی در آتش

شمار فوتی‌های کرونایی آذربایجان غربی به 794 نفر رسید

فروش فوق‌العاده Ghost of Tsushima در ژاپن

سیستم‌های مورد نیاز بازی Crusader Kings 3 اعلام شدند

ویوو Y1s با مدیاتک Helio P35 رسما معرفی شد

چطور از بلاک اینستاگرام خارج شویم؟

کمک 150 میلیون دلاری بیل گیتس برای کاهش قیمت واکسن کرونا

توییتر نمایش آزمایشی تعداد کوت‌ توییت‌ها را آغاز کرد

سلمان رشدی خودکشی کرد؟

مهناز افشار و فرهاد اصلانی در فیلمی برای عاشقان استقلال و فوتبال + عکس

بررسی جزییات لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در کمیسیون اقتصادی

400هکتار گود 120متری زیر پای تهران

ارتش همه امکاناتش را در راه مبارزه با کرونا به میدان آورد

رئیس مجلس درگذشت فخرالذاکرین را تسلیت گفت

بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت در کمیسیون صنایع

ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی

تست سقوط گلکسی نوت 20 اولترا

شکواییه تیک‌تاک علیه دولت ترامپ

بررسی کارآمدی ماسک‌ها با استفاده از لیزر و موبایل

مقایسه سرعت گلکسی نوت 20 اولترا با ایسوس راگ فون 3

تیم کوک چگونه فرهنگ سازمانی اپل را متحول کرد؟

چین تمامی ترافیک‌های HTTPS مبتنی‌بر TLS 1.3 و ESNI را مسدود کرد

خداآفرین همچنان می‌سوزد

ثبت یک سلفی بی نظیر از زمین

حضور پر رنگ مدیران سازمان منطقه آزاد کیش در عملیات مهار آتش سوزی پردیس

اتمام 3 طرح بزرگ راهسازی در آذربایجان‌غربی 6400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

قرارداد ساخت 630دستگاه واگن با چین کند پیش می‌رود

بررسی خسارات وارده به فعالین حوزه فرهنگ‌و هنر بر اثر شیوع کرونا ویروس

صدای بی‌ریا و سوزناک حاج فیروز زیرک‌کار، گوش‌نواز عاشقان شهید کربلا بود

موانع اجرایی هاب لجستیک آذربایجان شرقی در شهرستان بستان‌آباد رفع شود

عشق به اهل بیت(ع) در وجود حاج فیروز زیرک‌کار موج می‌زد

بررسی تحولات لبنان در کمیسیون امنیت ملی مجلس

حاج فیروز زیرک‌کار از شاخص‌ترین چهره‌های مذهبی ایران اسلامی بود

بررسی استرداد ارزهای بلوکه شده با حضور ظریف در کمیسیون بودجه

بررسی مسائل حوزه حمل و نقل زمینی و هوایی در کمیسیون عمران

آتش‌سوزی در مراتع خداآفرین ادامه دارد

شیخی: برخی از صنوف به دلیل رعایت نکردن پروتکل ها به دادگاه معرفی شدند

25 هزار نفر از معلمان حق التدریسی تا قبل از آغاز سال تحصیلی جذب آموزش و پرورش می شوند

آیا تراشه‌های اسنپدراگون امنیت گوشی را به خطر می‌اندازند؟

تصاحب ARM توسط انویدیا چه پیامدی برای صنعت موبایل خواهد داشت؟

چگونه چربی بدن خود را در خانه آنالیز کنیم؟

قیمت روز لپ تاپ لنوو

هکرها محرمانه‌ ترین اطلاعات اینتل را فاش کردند