پیام آذری

آخرين مطالب

جاده‌های در انتظار مقالات

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- در سال‌های گذشته بسیاری از روستاهای اردبیل به خدمات رفاهی دست یافته و جاده‌های آنها نیز آسفالت شده‌است اما هنوز در شمال و جنوب استان روستاهایی وجود دارند که از داشتن راه مناسب بی‌بهره‌اند.

تردد ادوات کشاورزی، عمرانی بزرگ و سنگین و خودروهایی که مدام به حمل محصول روستاییان مشغولند دیگر رمق و تحملی برای جاده‌های روستای نگذاشته، آسفالت بیشتر نقاط آنها کنده شده و برخی نیز که هنوز شوسه هستند، شن و ماسه‌شان از بین رفته و به خاک رسیده‌اند.
شاخص‌های آماری نیز حکایت از این وضعیت دارد، استان اردبیل در مقایسه با مناطق دیگر هنوز بسیار از میانگین کشوری عقب است و با وجود سرمایه‌گذاری‌های زیاد در سال‌های اخیر فاصله همچنان باقی و مردم انتنظار دارند که کارها در این حوزه سرعت گرفته و به سرانجام برسد.
یک هزار و 831 روستا در استان اردبیل وجود دارد که 947مورد آن بالای 20 خانوار هستند؛ بر اساس آمارها چهار هزار و 751 کیلومتر راه روستایی در استان وجود دارد که 2 هزار و 736کیلومتر آن آسفالت ،2هزار و 15کیلومتر غیر آسفالته و 150 کیلومتر هم خاکی است.
تخریب جاده‌های اصلی روستایی به یک مشکل تبدیل شده و مخاطرات رانندگی در آنها بیشتر شده، اخباری نیز از بروز تصادفات رانندگی و تلفات انسانی هر از گاهی در این راه‌ها منتشر می‌شود.
جواد رادمرد جوان روستایی اهل بیله سوار می‌گوید: بزرگترین پروژه آب و خاک کشور در پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان در حال اجراست و جاده‌های روستایی کشش آنها را ندارد، راهها تخریب شده و لودرها و ادوات عمرانی گودال‌های متعددی در آنها ایجاد کرده و نیاز است که توجهی ویژه به آنها شود . 
به‌گفته وی، از سه راهی عزیزکندی تا آج اشمه در بیله سوارمغان نزدیک 60 کیلومتر جاده تخریب شده و تردد بسیار سخت است، این راه دیگر قابل استفاده نیست هرچند در چندین دوره لکه گیری شده ولی باز فایده ای ندارد.
بهروز نیرومند رئیس شورای روستای خلیفه‌لو بیله‌سوار هم در این باره گفت: جاده های ما قابل تردد نیستند و باید نسبت به آسفالت‌ریزی این جاده‌ها اقدام شود.
وی افزود: بیشتر تصادفات در این جاده‌ها صورت می‌گیرد و علاوه برآن خسارت بیشتری هم به خودرو ها وارد شده است.

پیام آذری


حسن قبادی ، فرماندار بیله سوار مغان هم گفت: وضعیت جاده های اصلی و فرعی این شهرستان مطلوب نبوده و نیاز به ترمیم و اصلاح دارد.
وی افزود: یکی از مطالبات اصلی مردم منطقه اصلاح و ترمیم جاده های روستایی با هدف کاهش تصادفات و ایمن سازی آنها بوده و مکاتبات لازم برای تسریع برای این عملیات انجام شده است.
قبادی درباره تخریب جاده اصلی منتهی به آج اشمه بیان کرد: این مسیر بدلیل ترد بیشتر ماشین آلات شرکت های فعال در طرح پایاب سد خدا آفرین تخریب و منجر به تصادفات بیشتر خودرو ها شده و قرار است این مسیر ترمیم و لکه گیری شود.
معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل هم گفت: با وجود برخورداری بیشتر روستاهای استان اردبیل از راه آسفالته کمتر از 50 درصد راه‌های روستایی خلخال در جنوب استان آسفالت دارند.
حمیدرضا عبدی افزود: از مجموع 644 کیلومتر راه ارتباطی روستایی خلخال 341 کیلومتر خاکی و شوسه بوده و کمتر از 50 کیلومتر از راه‌های روستاهای بالای پنج خانوار این شهرستان آسفالت شده است.
وی حذف ردیف اعتبارات ملی آسفالت راه‌های روستایی و استفاده از اعتبارات استانی برای اجرای پروژه‌های آسفالت راه‌های روستایی را از جمله عوامل توقف پروژه‌های آسفالت در سال‌های گذشته در مناطق مختلف استان اعلام کرد.
وی افزود: در حال حاضر 50 روستای بالای 20 خانوار و 29 روستای بالای 50 خانوار خلخال فاقد راه ارتباطی مناسب آسفالته هستند و شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی این شهرستان از راه آسفالت از همه مناطق استان اردبیل پایین‌تر است.
ضرورت عمران راه‌های روستایی استان اردبیل
با توجه به کشاورزی بودن منطقه و سکونت حدود نیمی از جمعیت استان در روستاها رسیدگی و توجه جدی به وضعیت راههای روستایی در استان ضروری است و این ضرورت با توجه به اینکه کشاورزی یکی از حوزه های اصلی توسعه اردبیل تعیین شده بیشتر احساس می شود .
آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اردبیل هم حل مشکلات مربوطه به راه‌های روستایی را مهم دانست و افزود: رسیدگی به وضعیت راه‌های روستایی ضروری است و باید اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی مربوطه این موضوع را در اولویت خود قرار دهد.
دیف بدری نماینده اردبیل، نیر،نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی هم گفت: توسعه زیرساخت‌های روستایی مورد غفلت قرار گرفته است. 
وی بیان کرد: بی‌توجهی به پروژه راه‌های روستایی از مواردی است که سبب می‌شود تا رغبت سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی به حداقل برسد و نیاز است در این زمینه هماهنگی‌های لازم برای بهبود وضعیت موجود انجام یابد.
او اضافه کرد: تلاش می‌شود با توزیع قیر رایگان بخشی از مشکلات راه و با احداث مجتمع آبرسانی بخشی از مشکلات آب روستاها برطرف شود.
عباس جهانگیرزاده نماینده پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز هم با اشاره به وقوع تصادفات رانندگی در جاده‌های این منطقه گفت: حوادث رانندگی و تلفات آن درد یک فرد و خانواده نیست و به صورت یک درد و معظل عمومی در آمده است.
وی اظهار داشت: تمامی مطالبات و مسائل و مشکلات مناطق روستایی و عشایری در شمال استان اردبیل مورد پیگیری و توجه جدی قرار می‌گیرد.

پیام آذری


گام‌های جدی برای توسعه راههای روستایی
با اینکه استان اردبیل از لحاظ شاخصه راه های روستایی استاندارد در مقایسه با دیگر مناطق کشور عقب می‌باشد اما در سال های اخیر گام های مهمی برای رفع این نقیصه و توسعه جاده های روستایی برداشته شده و هم اکنون نیز اقدامات اساسی در این زمینه در حال اجراست .
کلیم‌الله وثوقی مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل با بیان اهمیت راه‌های روستایی گفت: 100 کیلومتر راه روستایی در این استان هم‌اکنون در حال ساخت است.
وی افزود: در قالب طرح ابرار هم 100 کیلومتر راه روستایی بهسازی،شن‌ریزی و آسفالت خواهد شد که از این میزان 50 کیلومتر در مرحله آسفالت و مناقصه می‌باشد.
وی از اجرای عملیات لکه‌گیری و روکش آسفالت 133 کیلومتر از راه‌های استان با اعتبار 55 میلیارد تومان خبر داد و بیان‌کرد: امسال یک هزار و 100 کیلومتر از جاده‌های استان خط ‌کشی خواهد شد.
مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل با اشاره به نقش روستاها در تولید و خودکفایی منطقه افزود: ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها از جمله بازسازی و بهسازی راه‌های روستایی باعث تسهیل در داد و ستد و افزایش درآمد روستاییان شده و مانع مهاجرت آنها به شهرها می‌شود.
وی اظهارداشت: بر این اساس طرح ابرار با هدف ارائه خدمات راه‌سازی در مناطق محروم روستایی استان اردبیل اجرا می‌شود تا علاوه بر رفع مشکل تردد و دسترسی اهالی به مرکز بخش برای تامین مایحتاج خود ساکنان روستاها صاحب یک راه ایمن و قابل تردد در تمام فصول سال شوند.
او بیان کرد: پارسال برای اجرای طرح ملی ابرار در استان اردبیل 9 هزار و 800 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته بود که امیدواریم امسال این رقم افزایش یابد.
حمید رضا عبدی معاون فنی راه‌های روستایی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان اردبیل هم در این باره گفت:در سال جاری اسفالت ریزی راه های روستا های بالای 50 خانوار و 20 خانوار در اولویت قرار گرفته است.
وی افزود: امسال 50 کیلومتر راه روستایی در قالب طرح ابرار زیر سازی و بهسازی و 20 کیلومتر دیگر هم آسفالت ریزی شده است.
فرزاد قلندری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل هم گفت: ایمن سازی جاده های روستایی استان در اولویت قرار گرفته است.
وی افزود: تدوین شناسنامه برای پروژه‌های روستایی و هماهنگی و عمل بر اساس اولویت‌ها می‌تواند در تسریع در توسعه روستایی موثر باشد.
قلندری افزود: با توجه به اینکه سالانه اعتبارات زیادی برای عمران روستاها اختصاص می‌یابد ، باید بتوانیم با فعالیت هم راستا و مکمل توسعه روستایی را در استان شتاب بخشیم.
وی بیان کرد: باید با انجام اقدامات عمرانی، اقتصادی و فرهنگی ماندگاری روستاییان دارای توجیه باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل افزود: باید بتوانیم بر نیازسنجی و اولویت بندی اعتبارات مورد نیاز برای طرح‌های توسعه‌ای روستاها را توزیع کنیم.
وی گفت: راه اندازی شبکه نظارتی پروژه‌های روستایی از جمله موثرترین روش برای مدیریت روند اجرای پروژه‌ها می‌باشد و باید به صورت مستمر بازخورد اقدامات در روستاها دریافت شود.
به گزاش ایرنا، روستاها همچنان در استان اردبیل بعنوان نبض توسعه عمل کرده و تداوم اقدامات عمرانی در آنها می‌‍تواند در به حرکت درآوردن چرخ توسعه استان بسیار تاثیرگذار باشد و در این میان زیرساخت‌ها از جمله راه‌های‌ روستایی نقش مهمی داشته و نیاز به توجه بیشتری دارند.
گزارش:یعقوب شاددل
برچسب‌ها
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای توسعه ایران توسعه روستایی تصادفات جاده ای اردبیل اعتبار


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یوسفی: کشورهای عربی به عاقبت حکمران‌های خودباخته در تاریخ توجه کنند

روایتی از تجربه جنگ با موزی ترین ویروس دنیا

خون شهید حاج قاسم ایران را به کابوس دشمنان تبدیل کرد

مجـلس بـرای رفـع نـگرانـی مـردم از بـازگـشـایی مـدارس چـه کـرد؟

امیرعبداللهیان: آمریکا‬⁩ در زورآزمایی با جمهوری اسلامی ایران‬⁩ حیثیت سیاسی‌اش را از دست داد

تست مقاومت گلکسی نوت 20 در مقابل گلکسی نوت 20 اولترا

گوشی تاشدنی شیائومی در پتنتی جدید ظاهر شد

فروش پلی استیشن 5 سونی از مرز 200 میلیون خواهد گذشت

رئیس قوه قضائیه به استان اردبیل سفر می‌کند

مدارس آذربایجان شرقی تا 14 مهر غیرحضوری شد

نمایشگاه دفاع مقدس الگودهی ملموس ایثار و شهادت برای جوانان است

تراشه اگزینوس 1000 سریع‌تر از اسنپدراگون 875 خواهد بود؟

گوگل قصد دارد مرورگر کروم را از سیستم‌عامل کروم مستقل کند

گوشی اوپو Reno4 SE با تکنولوژی شارژ سریع معرفی شد

رشادت‌های رزمندگان مراغه‌ای در دوران دفاع مقدس فراموش نشدنی است

فرماندار مراغه: مشکلات نیازمندان زیربنایی حل شود

هشت سال دفاع مقدس جلوه‌های ارزشی و دینی را متبلور کرد

پلمب 6 قلیانسرا در پیرانشهر

افزایش بی‌سابقه بیماران کرونایی در ارومیه

آیفون 5٫4 اینچی احتمالا آیفون 12 مینی نام دارد

گوشی ریلمیC17 به قیمت 187 دلار رسما معرفی شد

انتشار رندر ویدیویی آیفون 12 پرو

امکان تجربه رایگان بازی ‌های پلی ‌استیشن 5 با خرید نسخه پلی استیشن 4 آنها

AMD مجوز همکاری با هواوی را دریافت کرد

گوشی LG K71 با پشتیبانی از قلم استایلوس رسما ارایه شد

ADATA از سریع‌ترین حافظه SSD جهان رونمایی کرد

سنگاپور ربات آزماینده کرونا را توسعه می‌دهد

قابلیت‌‌های نمایشگر دوگانه سرفیس Duo از زبان مایکروسافت

900 کرونایی در بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی بستری هستند

عدم ابلاغ تعطیلی مدارس تبریز و بلاتکلیفی دانش‌آموزان

واکنش دامپزشکی مهاباد در خصوص وضعیت سلامت ماهی سد مهاباد

اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در آذربایجان‌شرقی

ملت ایران در جنگ اراده‌ها نیز پیروز میدان است

آمریکا، وزارت دفاع ایران را تحریم کرد

مدارس آذربایجان شرقی دو هفته غیرحضوری است

رینوتکس 2020 به صورت مجازی یا حضوری در آبانماه برگزار می‌شود

نمایشگاه رزمی – فرهنگی دفاع مقدس در اردبیل گشایش یافت

گربه بهنوش طباطبایی، عامل توقیف یک نمایش شد؟!+ عکس و واکنش خانم بازیگر

نمایش دفاع مقدس در قلب فرهنگی پایتخت

پیشکسوتان و رزمندگان دوران دفاع مقدس در سردشت تجلیل شدند

اختصاص 100 هکتار برای احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان

پسربچه 8 ساله سردشتی با حمله سگ‌های ولگرد به شدت زخمی شد

رییس قوه قضاییه به اردبیل سفر می‌کند

رئیس قوه قضائیه به اردبیل سفر می‌کند

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

یک سرفیس ناشناخته مایکروسافت در گیک‌بنچ رویت شد

نمایشگاه رزمی فرهنگی دفاع مقدس در اردبیل گشایش یافت

معاون پارلمانی رئیس جمهور: دفاع مقدس احیا کننده خودباوری مردم بود

تصاویر احتمالی از گوشی که هیچ‌وقت به مرحله تولید نرسید

مایکروسافت شرکت بتسدا و تمامی بازی های آن را خریداری کرد