پیام آذری

آخرين مطالب

اختصاصی ایرنا

عشایر کشور سالانه 6 میلیون تُن انواع محصولات تولید می‌کنند اقتصادي

عشایر کشور سالانه 6 میلیون تُن انواع محصولات تولید می‌کنند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مهاباد- رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: عشایر جامعه‌ای مولد، کم‌توقع و خوداتکا هستند و سالانه 6 میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می‌کنند.

"کرمعلی قندالی" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری که 11 سال قبل صورت گرفته، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و 200 هزار نفر در قالب 213 هزار خانوار عشایری ثبت شده که 35 درصد صنایع دستی و 25 درصد گوشت قرمز (معادل 195 هزار تُن) کشور را تولید می کنند.
وی اضافه کرد: طبق سرشماری جدید جمعیت عشایر کشور که به زودی نتایج آن از طریق مرکز آمار ایران اعلام خواهد شد، اکنون جمعیت عشایر کشور به یک میلیون و 250 هزار نفر افزایش پیدا کرده و در بعد خانواری نیز از 213 هزار خانوار به 234 هزار خانوار افزایش یافته‌است.
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: استان فارس با 150 هزار نفر جمعیت عشایری رتبه نخست کشوری را از لحاظ جمعیت عشایری به خود اختصاص داده و پس از آن، استان‌های خوزستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال بختیاری و لرستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
وی اظهار داشت: 70 درصد اقتصاد عشایر کشور متکی به دام بوده و کوچ‌رو بودن (زندگی در مناطق قشلاقی و ییلاقی)، تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری است.
66 هزار کیلومتر ایل‌راه در کشور احداث شده است
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: یکی از راهکارها برای توانمندسازی عشایر ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در زمینه راه دسترسی آسان به مناطق ییلاقی و قشلاقی بوده و تاکنون 66 هزار کیلومتر ایل‌راه در کشور احداث شده است.
"کرمعلی قندالی" افزود: ایل‌راه‌های احداث شده در این مدت به صورت کامل نقشه‌برداری شده و به زودی اطلس این راه‌ها تهیه و در اختیار عشایر قرار داده می‌شود.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از راهکارهای توانمندسازی عشایر کشور تامین آب سالم و بهداشتی برای جمعیت عشایری و دام‌های آنان است که امسال به همین منظور، یک هزار و 750 میلیارد ریال از بودجه سالانه برای اجرای 160 پروژه آبرسانی در سامانه‌های عشایری کشور اختصاص یافته است. 
وی با اشاره به اینکه تامین آب سالم برای تداوم حضور عشایر در مناطق ییلاقی و قشلاقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اضافه کرد: سال گذشته نیز 400 میلیارد ریال برای اجرای 450 پروژه آبرسانی عشایر جذب شده بود.
33 هزار خانوارهای عشایری از پنل خورشیدی استفاده می‌کنند

پیام آذری


رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: به منظور تامین و دسترسی عشایر به انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست، هم اکنون 33 هزار خانوارهای عشایری از پنل خورشیدی استفاده می‌کنند.
"کرمعلی قندالی" افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال 12 هزار و 300 خانوار عشایری دیگر با نصب پنل خورشید از انرژی پاک بهره‌مند می‌شوند و سال آینده نیز برنامه‌ریزی برای نصب پنل خورشیدی برای 10 هزار خانوار عشایری است.
وی با اشاره به اینکه انرژی خورشیدی منبعی قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیر است که استفاده از آن میزان قابل توجهی از وابستگی عشایر به سوخت‌های فسیلی و چوب درختان را کاهش می‌دهد، اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی سازمان امور عشایر باید تا 2 سال آینده 50 هزار خانوار عشایری برق مورد نیاز خود را از طریق پنل‌های خورشیدی دریافت کنند.
اختصاص 9 هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: به منظور توانمندسازی عشایر و افزایش میزان تولید گوشت قرمز در 2 سال اخیر در مجموع 9 هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز این جمعیت اختصاص پیدا کرده است.
"کرمعلی قندالی" افزود: سال گذشته در مجموع بیش از چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای کمک به زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر کشور اختصاص داده شده بود و در نیمه نخست امسال نیز 2 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر داده شده است.
وی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در نیمه دوم سال نیز 2 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به عشایر اختصاص پیدا می‌کند و به این ترتیب مجموع تسهیلات بانکی سال 1399 به پنج هزار میلیارد ریال افزایش پیدا می‌کند.
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: تعاونی‌های عشایری باید به فکر زنجیره تولید باشند و تنها به تولید فرآورده خام دامی بسنده نکنند بلکه هم در مقوله تولید علوفه و نهاده دامی و هم در تولید گوشت و فرآوری آن و حتی بازار فروش وارد عمل شوند.
وی اظهار داشت: تعاونی‌های عشایر با همکاری با صندوق‌های توسعه کشاورزی و دام، با تامین ضمانت لازم می‌توانند از این تسهیلات بانکی 20 تا 50 میلیارد ریالی با سود چهار درصد بهره‌مند شوند.
عضویت 15 هزار نفر از عشایر در صندوق خرد زنان
رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: هم اکنون 450 صندوق خرد زنان عشایری در کشور راه‌اندازی شده و بیش از 15 هزار نفر از زنان عشایر در این صندوق‌ها عضویت دارند.
"کرمعلی قندالی" افزود: اعضای این صندوق‌های خرد زنان عشایری در زمینه صنایع دستی، تولید و فرآوری مواد لبنی، تولید گیاهان داروی فعالیت می‌کنند و به هر صندوق 500 میلیون ریال تسهیلات بانکی پرداخت می‌شود.
وی با اشاره اهمیت گردشگری نیز اظهار داشت: مناطق ییلاقی و قشلاقی و صنایع دستی عشایر که اصالت خاصی دارند، از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار خوبی هستند که می‌تواند زمینه را برای اشتغال جانبی برای عشایر فراهم کند.
"قندالی" افزود: هم اکنون در بیش از 10 هزار هکتار از اراضی عشایر کشور به گیاهان دارویی اختصاص یافته و این سازمان برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب و خاک از کشت نهال در اراضی عشایری شیب‌دار حمایت می‌کند.
بازدید از واحد دامپروری روستای "شیرن‌آب" و صندوق خرد روستای "گل‌سلیمان‌آباد" میاندوآب، بازدید از منطقه عشایری نقده، بازدید از فروشگاه عشایری و پروژه‌های آبرسانی به مناطق ییلاقی سرسیل پیرانشهر، شرکت در جلسه شورای اداری، دیدار با استاندار آذربایجان‌غربی و رییس سازمان جهادکشاورزی از برنامه‌های سفر 2 روزه "کرمعلی قندالی" رییس سازمان امور عشایری کشور در آذربایجان‌غربی است.
آذربایجان‌غربی بعد از استان‌های فارس و خوزستان سومین استان عشایرنشین کشور محسوب می‌شود؛ عشایر این استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است. 
برچسب‌ها
آذربایجان غربی جامعه عشایری اختصاصی ایرنا سازمان امور عشایر ایران کرمعلی قندالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراخوان جامعه بازاریابان و بازرگانان کیش

خواننده ماکان بند کرونا گرفت! + عکس

بیش از 7.5 میلیون دلار کالا از گمرک مهاباد صادر شد

تراکتور زودتر خودش را جمع کند/ منصوریان در تبریز حمایت می‌شود

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارند

مفسدان اقتصادی راه فرار ندارد

رزمیان: ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده رایگان در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار گیرد

عتباتی: روند واگذاری کشت و صنعت مغان شفاف سازی شود

روند واگذاری کشت و صنعت مغان شفاف سازی شود

نقش بی بدیل جوانان حسینی اردبیل در دوران دفاع مقدس

مردم مغان در انتظار تصمیم قاطع و امید بخش دستگاه قضائی است

رییس قوه قضاییه: مقابله با تعطیلی کارخانه‌ها جزو برنامه‌های دستگاه قضا است

هواداران بازی Destiny 2 از طراحی‌های جدید بازی راضی نیستند

امتیازات ناامیدکننده پرچمدار بعدی سامسونگ در گیک‌بنچ

نوزاد 5 روزه رها شده در منظریه تبریز

صادرات سیب از آذربایجان‌غربی هموار شد

رئیس قوه قضائیه خواستار شد: ارزش‎گذاری مجدد اموال و دارایی‌های شرکت کشت‌وصنعت مغان

استاندار اردبیل: شایعات تخلف در کشت‌وصنعت مغان صحت ندارد

رئیسی خبرداد: نجات 1200 کارگاه و کارخانه از تعطیلی

آیت الله رییسی: عاشورا برای همیشه باقی است

برخورد تراکتور و خودروی سواری در آذربایجان شرقی چهار کشته به جا گذاشت

پدر فوتبال تبریز درگذشت

4 کشته و 2 مصدوم در سانحه رانندگی در محور "مرند-بناب"

کامپیوتری با پیش‌بینی افکار فرد، از آن‌ها تصویرسازی می‌کند

جاسوسی از گوشی کاربران از طریق آسیب‌پذیری اینستاگرام

اولین ساعت هوشمند ویوو با عمر باتری 18 روزه معرفی شد

اندروید 11 برای تلویزیون های هوشمند معرفی شد

اصلاح ساختارهای اداری فسادزا ضروری است

کشاورز مصدوم در تکاب با بالگرد امداد هوایی به زنجان اعزام شد

نماز جمعه فردا در اردبیل و مشگین شهر اقامه نمی‌شود

روال واگذاری کشت و صنعت مغان درست نبوده است

عکس/ برداشت پیاز از مزارع میاندوآب‌

اینتل از پردازنده‌های جدید مخصوص اینترنت اشیا و رایانش لبه‌ای رونمایی کرد

گارمین دو ساعت Venu Sq و Venu Sq Music Edition را معرفی کرد

مشکلات فراوان در سرورهای بازی Rocket League

ال‌جی K62 و K52 با دوربین 48 مگاپیکسلی معرفی شدند

تراشه اسنپدراگون 875 در دو مدل ارایه خواهد شد؟

بازی DOOM Eternal به سرویس گیم پس اضافه خواهد شد

تمام شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود

کاهش ساخت و ساز در تهران

ارزش گذاری مجدد اموال و دارایی‌های شرکت کشت و صنعت مغان

واگذاری کشت و صنعت مغان به نفع مردم نیست/ انتظار تصمیم قاطعانه

نوزاد رها شده تبریزی در اختیار شیرخوارگاه احسان است

لزوم پیشگیری از نشت مازوت در نیروگاه حرارتی تبریز

آخرین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی

نوزاد رها شده تبریزی در سلامت کامل است

مجلس 1500 واکسن آنفولانزا را بازگرداند

خانه استاد نفیسی موزه می شود

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی