پیام آذری

آخرين مطالب

آذربایجان‌غربی درگیر سونامی شیوع کرونا مقالات

آذربایجان‌غربی درگیر سونامی شیوع کرونا
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- آذربایجان‌غربی در حالی که تا دهه سوم شهریور، وضعیت رو به بهبودی را تجربه می‌کرد، از روزهای پایانی تابستان، به یکباره وضعیت حاد پیدا کرد و طی یک ماه اخیر، همچنان وضعیت این استان هر روز قرمزتر از دیروز می‌شود؛ وضعیت بدی که از موج گذشته و به سونامی تبدیل شد و همچنان ویرانی آن ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، شیوع بیماری کرونا در تابستان امسال روند کند تثبیت شده ای را در آذربایجان غربی نظیر همه مناطق کشور طی می‌کند و اقشار مختلف مردم، بهبود وضعیت شیوع را انتظار می‌کشیدند که این امر، البته مطابق پیش بینی ها بود.
پیش بینی شده بود که پاییز امسال، بدترین وضعیت از نظر شیوع بیماری کرونا را در ایران و حتی بسیاری از کشورهای جهان خواهیم داشت که این روند نیز درست از آب درآمد ولی زمان آغاز آن، تنه ای هم به روزهای پایانی تابستان زد.
در حالی که بسیاری در فکر سفرهای پایان فصل گرم سال بودند و خانواده ها در فرستادن یا نفرستادن فرزندان خود به مدارس، این پا و آن پا می‌کردند، به یکباره سفرهای تعطیلات عاشورا و تاسوعا و همچنین ایام کاری پایان تابستان، البته در کنار بی توجهی برخی افراد به رعایت پروتکل های بهداشتی در عزاداری های ابتدای محرم، موجب شد تا موج جدید و البته با خیز بیشتر شیوع کرونا در آذربایجان غربی نظیر همه کشور آغاز شود.
این موج که به مراتب سهمگین تر از موج های پیشین در کشور و آذربایجان غربی بود، با تعداد بسیار زیاد ابتلا و فوتی همراه بود به طوری که تمام رکوردها را در جدول اعداد و ارقام مربوط به شیوع کرونا شکست و این روند همچنان ادامه دارد.
این شیوع موج سوم کرونا سبب شد تا روز گذشته (چهارشنبه) وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تردد و رفت وآمد در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان و از جمله ارومیه که شیوع بالای ابتلا به کرونا را دارند در سه روز پیش روی را محدود اعلام کند.
تداوم روند فعلی موجب وخامت شیوع کرونا در کل آذربایجان‌غربی می‌شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی در جلسه بررسی وضعیت کرونا در استان که از جمله دهها جلسه این روزهای پرکار او نیز بود، گفت: تداوم روند فعلی موجب وخامت شیوع کرونا در کل استان و پُر شدن همه بیمارستان‌ها می‌شود که باید برای مقابله با آن، همه مردم اهتمام داشته باشند.
جواد آقازاده افزود: تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان غربی رو به افزایش است که موجب افزایش تعداد بیماران بستری و فوتی می شود.
وی اضافه کرد: این میزان افزایش بیمار در استان را پیش بینی می کردیم و بارها در ستاد استانی تاکید کرده بودیم که تمامی مسوولان باید پای کار بیایند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: تلاش می کنیم تا تخت های بیمارستانی بیشتری ایجاد کنیم تا بتوانیم بیماران را بستری کنیم اما باید به سمت پیشگیری همه جانبه پیش برویم.
آقازاده گفت: با وضعیت کنونی بیمارستان ها و افزایش تعداد بیماران بدحال، پیش بینی می شود در روزهای آینده 100 درصد تخت های استان پر شود که این امر، می تواند بسیار مشکل ساز شود.
56 درصد ظرفیت آی‌سی‌یو ها در آذربایجان‌غربی پر از بیماران کرونایی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا هم به ارائه آمار مربوط به کرونا پرداخت و گفت: 56 درصد تخت‌های آی‌سی‌یو در استان پر از بیماران کرونایی است.
دکتر آقازاده افزود: در حال حاضر 217 بیمار در بخش های آی سی یو بیمارستان های آذربایجان غربی بستری هستند که حال 61 نفر وخیم بوده و زیر ونتیلاتور قرار دارند.
وی با اشاره به افزایش تعداد بستری های بیماران حاد تنفسی در آذربایجان غربی اضافه کرد: یک هزار و 89 نفر با مشکلات تنفسی در استان بستری بوده که از این تعداد، 483 نفر مبتلا به کرونا و 606 نفر نیز مشکوک هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: طی 24 ساعت گذشته 205 نفر با مشکل حاد تنفسی در مراکز درمانی استان بستری و متاسفانه 16 نفر بر اثر این بیماری، جان خود را از دست داده اند.
آقازاده گفت: تعداد کل فوتی های ناشی از شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی به یک هزار و 284 نفر رسیده است.
وی با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشتی و ایمنی توسط مردم و مسوولان ادارات افزود: تردد بیجا به ویژه در تعطیلات پیش رو نیز از جمله مواردی است که باید مورد توجه همه مردم باشد تا بتوانیم با موفقیت، این بیماری را کنترل کنیم.
کاهش شیوع بیماری کرونا در گرو اجرای دقیق محدودیت‌هاست
استاندار آذربایجان غربی نیز در این خصوص با اشاره به اینکه برای کنترل سیر صعودی بیماری کرونا محدودیت های ویژه ای اجرایی شده، گفت: در صورتی که فرمانداران و دستگاه های مسوول بر اجرای دقیق این محدودیت ها نظارت جدی داشته باشند، روند بیماری قابل کنترل خواهد بود.
محمدمهدی شهریاری با انتقاد از عملکرد سلیقه ای برخی مدیران دستگاه های اجرایی در اجرای دورکاری کارکنان افزود: مدیران در اجرای 30 تا 50 درصدی کارکنان نباید مقاومت کنند و موظف به اجرای مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا هستند.
وی یکی از اقدامات شاخص برای کنترل کرونا را افزایش نمونه گیری ها توسط دانشگاه علوم پزشکی دانست و اضافه کرد: با افزایش نمونه گیری ها بیماران سریع تر شناسایی و روند شیوع بیماری سریع تر قطع می شود.
وی بیان کرد: نانوایی ها، ادارات و آرامستان ها سه مکانی هستند که کمترین میزان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند.
استاندار آذربایجان غربی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) ادامه داد: با وجود اینکه همه دلدادگان اهل بیت (ع) مشتاق عزاداری هستند، به دلیل روند افزایشی بیماری کرونا مراسم عزاداری باید به صورت مجازی و بهره گیری از ظرفیت صدا و سیما باشد؛ مدیران خراسان رضوی نیز اعلام کرده اند حاضر به پذیرش عزاداران در این مناسبت ها نیستند.
شهریاری افزود: تردد مبتلایان به کرونا که در منزل دوران قرنطینه را سپری می کنند در سطح جامعه غیرقانونی است و دانشگاه علوم پزشکی باید بر روند درمان این افراد در منازل نظارت داشته باشد.
وی تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان به زیر 40 درصد رسیده و این زنگ هشداری جدی است.
البته اخبار دیگری نیز در خصوص حاد بودن شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی طی روزهای اخیر منتشر شده که نشان دهنده وضعیت نامناسب نقاط مختلف استان در این خصوص است.
سهم 71 درصدی گروه سنی 15 تا 54 سال در شیوع بیماری کرونا در آذربایجان غربی، درگذشت نماینده مردم اسبق مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، پر شدن ظرفیت تخت های کرونایی در اشنویه، سه برابر شدن تعداد بستری های کرونایی در شاهین دژ و ارائه آمارهای رو به فزونی روزانه در آذربایجان غربی از جمله این اخبار هستند که نگرانی بسیاری از مردم دغدغه مند را بیشتر می کنند.
هرچند تعداد زیادی هستند که همچنان بر مقاومت در مقابل استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی اصرار دارند و تن دادن به استفاده از ماسک را امری نادرست و از روی جبر جمعی می دانند؛ در کنار این افراد، عده ای نیز هستند که از مسافرت خود حتی در صورت شیوع بیشتر کرونا نیز نمی گذرند و آن را واجبی برای روزهای تعطیل خود می دانند.
البته طبق آخرین خبری که با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و موافقت رییس جمهوری ابلاغ شد، سفرهای بین شهری در ارومیه تا ظهر روز یکشنبه ممنوع شد که البته بسیاری افراد در خصوص موفقیت اجرای این طرح، ابراز تردید دارند.
همچنین محدودیت های کرونایی در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، برای سومین بار البته این بار به مدت هشت روز تا سوم آبان در آذربایجان غربی تمدید شد.
طبق اطلاعیه ای که در این خصوص صادر شده، مصادیق محدودیت شامل دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، مهدهای کودک، زبانسراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه‌ها، استخرهای سرپوشیده، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه‌ها است.
در ادامه این اطلاعیه افزوده شده است: علاوه بر آن، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن های زیبایی، مساجد و مصلاها، برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، باشگاه های ورزشی ورزش های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته، جودو و موارد مشابه، کافه، قهوه خانه و چایخانه ها، باغ وحش و شهربازی ها، مراکز تفریحی آبی، باشگاه های بدنسازی و برگزاری نماز جمعه نیز شامل این محدودیت ها می شود.
همه امیدواری ها در این خصوص، استفاده از ظرفیت اقناعی برای فرهنگسازی در راستای استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی است که البته در این خصوص باید بیشتر و پیشتر از اینها کار می شد.
برچسب‌ها
کرونا ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ارومیه محمدمهدی شهریاری
پروندهٔ خبری
مدیریت استانی کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکل‌گیری زنجیره تولید کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری ‌است

چند دلیل برای نخریدن آیفون 12 و 12 پرو

دسترسی به اینستاگرام و یوتیوب فقط از مایکروسافت اج امکان‌پذیر می‌شود

محدودیت‌های جدید کرونایی اعلام می‌شود

آشوریان ارومیه اهانت به ساحت پیامبر اکرم(ص) را محکوم کردند

مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اراک انتخاب شد

عراقچی باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

آذربایجان‌شرقی میزبان نخبگان سه گانه کشور می‌شود

دیدار و گفت‌وگوی عراقچی با رییس جمهور آذربایجان/ معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

برترین هنرمندان قرن 21 معرفی شدند/ 8 هنرمند ایرانی در کنار آرتیست‌های نامدار جهان

مرگ دردناک 5 عضو خانواده سردشتی در راه رسیدن به بریتانیا

فروش موبایل‌های آنلاک نشده در انگلستان ممنوع

کالبدشکافی هواوی میت 40 پرو را ببینید

Demon’s Souls Remake فاقد محتوای جدید خواهد بود

نمایش گیم‌پلی Far Cry 6 در مراسم معرفی کارت‌های RX 6000

شارژ بیسیم معکوس آیفون چه شد؟

تصمیم اپل برای جلوگیری از ترک خوردن نمایشگر آیفون تاشو

همکاری اپل و مایکروسافت در فروشگاه بدون کارکنان کره‌‌ای

تریلر زمان عرضه پلی استیشن 5 سونی پخش شد

اعزام تیپ 321 نیروی زمینی ارتش ایران به خداآفرین

فرمانده پدافند هوایی ارتش: کوچکترین تحرکی از دید سامانه‌های پدافندی دور نمی‌ماند

کشف انبار احتکار شکر در مشگین‌شهر

ضرورت تخصیص اعتبار ویژه برای پروژهای عمرانی حوزه درمانی آذربایجان غربی

ضرورت تخصیص اعتبار ویژه برای پروژهای عمرانی حوزه درمان در آذربایجان غربی

رسولی با فرمانداری آمل خداحافظی می‌کند/ شریعت می‌آید

رهبر انقلاب: چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

چرا تردید در هولوکاست جرم است توهین به پیامبر آزاد؟

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام

آذربایجان شرقی با 3 هزار راس گاومیش، پایلوت برای پرورش و اصلاح نژاد

پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه در پی اقدام توهین‌آمیز رئیس‌جمهور فرانسه درباره پیامبر اعظم(ص)

لیگ قهرمانان اروپا|مصدومیت نیمار مقابل باشاک شهیر+تصاویر

قیمت جدید 5محصول سایپا اعلام شد

4 نفر کشته و مصدوم بر اثر تصادف رانندگی در اردبیل

مهاجرت اشکان اشتیاق، شایعه یا واقعیت؟

کمیسیون عمران لجام گسیختگی قیمت‌ها در بازار مصالح ساختمانی را بررسی می‌کند

برگزاری مسابقه نقاشی در منطقه 3

سکته مغزی در کشور ما 10 سال کمتر از میانگین جهانی است

اقدامات خدمات شهری در آستانه بارش های پاییزی

مجلس مصمم به تصویب و پیگیری اجرای طرح تامین کالاهای اساسی است

زمین برای ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل واگذار شد

سازمان تامین اجتماعی گام های بسیار بلندی برای بهبود محیط کسب و کار برداشته است

شکل‌گیری زنجیره تولید شاه کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری ‌است

مک‌های اپل سیلیکون از نسخه‌های جدید A14 استفاده خواهند کرد

سازگاری کنترلر دوال سنس با گجت‌های اندرویدی و لپ‌تاپ‌ها

پوست کندن سیب با آیفون 12

قیمت انواع دوربین‌های‌ عکاسی کانن در بازار

مایکروسافت انتظار فروش بالای ایکس ‌باکس‌های جدید را پس از عرضه دارد

تشخیص اجسام مختلف با پارچه هوشمند مایکروسافت

سریعترین شبکه موبایل جهان متعلق به کدام کشور است؟

هواوی گوشی‌های خود را به سیستم عامل هانگ منگ به‌روزرسانی می‌کند