پیام آذری

آخرين مطالب

سیب هایی که تاناکورا شدند مقالات

سیب هایی که تاناکورا شدند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - شهرستان سلماس بعنوان یکی از مناطق مهم تولید سیب درختی در سطح استان و کشور مطرح است اما امسال باغداران این شهرستان سیب را بجای جعبه گیری و دپو در سردخانه، بصورت زیردرختی به فروش رساندند.
  شهرستان سلماس یکی از مناطق مهم تولید سیب درختی در سطح استان و ملی می باشد ؛ بطوریکه از 9200 هکتار از باغات شهرستان 8200 هکتار باغات سیب بوده که از سطح فوق 7200 هکتار بارور هستند .
غالب ارقام کشت شده در باغات از رقم قرمز لبنایی یا رد دلیشز می باشد؛ بطوریکه از سطح باغات فوق سالانه در زمان نرمال و عادی بطور متوسط 180 هزار تن سیب تولید می شود.
اما امسال وقوع سرمای دیررس بهاره در فروردین ماه، عدم تلقیح مناسب در زمان گرده افشانی و همچنین بارش تگرگ خردادماه سال جاری موجب کاهش شدید تولید و خسارت قابل توجهی به باغداران شهرستان شده است و دقیقا به دلیل همین خسارات وارده سیبهای اکثر باغات سلماس بصورت زیردرختی به فروش می رسد. .
بی کیفیتی سموم کشاورزی موجود در بازار
(ع.ا) یکی از باغداران سلماسی است که  با اشاره به عوامل خسارت زای امسال به باغات سیب سلماس، گفت: بارش تگرگ و آفت قارچ (لکه سیاه ) در میوه های هسته دار مخصوصا سیب در منطقه ما خسارات سنگینی برای کشاورزان وارد کرد و از این رو تمامی تولیدات باغی خصوصا سیب بجای عرضه به بازار و یا نگهداری در سردخانه ، تماما به مراکز خرید سیب زیر درختی تحویل داده شد و کشاورزان برای چندمین سال متوالی متضرر شدند.
وی با اشاره به کیفیت پایین سموم موجود در بازار بیان کرد: کیفیت فروش سموم کشاورزی در سال های اخیر خیلی کم شده و اثر چندانی برای از بین بردن آفت ندارد و بجای سمپاشی در چند مرحله طبیعی ، بارها سمپاشی شده و متاسفانه نتیجه ای هم نداشته است.
فروش سیب بصورت زیردرختی از نظر اقتصادی به صرفه تر است
(ا.ع) باغدار دیگری از سلماس با بیان علل عمده فروش سیب سلماس بصورت زیردرختی اظهار کرد: امسال باتوجه به خسارتهای وارده به باغات سیب شهرستان، برای باغداران صرفه اقتصادی ندارد تا سیبها را در جعبه بسته بندی کرده و در سردخانه ها دپو کنند به امید فروش؛ چون سیب ها از کیفیت لازم برای عرضه به بازار مصرفی برخوردار نیستند و از طرف دیگر هزینه های بالای نگهداری سیب در سردخانه، کشاورزان سلماسی را به سمت فروش محصولات خود در مراکز جمع آوری سیب زیردرختی سوق می دهد.
این باغدار سلماسی تصریح کرد: فروش سیب بصورت زیردرختی از نظر اقتصادی به صرفه تر است؛ چراکه بدون هزینه هایی همچون جعبه گیری و بسته بندی و سردخانه، سیب را با قیمت میانگین کیلویی 800 تومان به فرش می رسانند که در مقایسه با سالهای قبل نیز قیمت خوبی است و سود بیشتری عاید باغدار می شود.
کاهش 14 درصدی تولید سیب درختی در سلماس
داوود حاجی شاهولدی رییس اداره جهاد کشاورزی سلماس  با اشاره به میزان تولید سیب درختی سلماس در سال97 گفت: میزان برداشت محصول سیب درختی طبق پیش بینی های بعمل آمده از سطح باغات منطقه در سال97، بمیزان 95 الی98 هزار تن برآورد شده که نسبت به متوسط تولید سال گذشته با کاهش 14 درصدی مواجهیم .
شاهولدی با بیان اینکه از میزان سیب تولیدی شهرستان فقط 18 هزار تن در سردخانه های شهرستان بارگیری شده اند، خاطرنشان کرد: از مهمترین چالشها و مشکلات در امر تولید سیب در شهرستان می توان به افزایش بی رویه هزینه های تولید، کمبود شدید آب برای آبیاری، کمبود نقدینگی باغداران، نبود صنایع سورتینگ و بسته بندی اصولی، کمبود کارخانجات و صنایع تبدیلی وابسته در منطقه و همچنین عدم وجود بازاریابی مناسب اشاره کرد .
کارخانه های تبدیلی با باغداران عقد قرارداد نمی کنند!!
غلامرضا جلیلی معاون فنی اداره جهاد کشاورزی سلماس نیز با آسیب شناسی فروش سیب امسال سلماس در مراکز جمع آوری سیب زیردرختی، اظهار کرد: جهادکشاورزی بعنوان متولی بخش کشاورزی همواره در صدد تولید سیب با کیفیت و مقابله با عوامل تبدیل سیب با کیفیت به سیب درجه سه می باشد، اما همواره دو عامل شرایط نامساعد جوی، آفات و بیماری ها و نیز عدم رعایت توصیه های زراعی توسط باغداران، مهمترین عوامل تبدیل سیب درجه یک و دو به سیب درجه سه می باشند .
جلیلی افزود: سبب درجه سه بعنوان ماده اولیه کارخانجات آبمیوه و کنسانتره سیب همواره مورد توجه این کارخانجات بوده است اما بدلایلی از جمله عدم عقد قرارداد کارخانجات فوق الذکر با باغداران و فروشندگان خرد و نیز عدم رغبت کارخانجات به تحویل خرده فروشان و طرف حساب شدن با تعداد زیادی فروشنده؛ باغداران ناچار به فروش سبب درجه سه به واسطه ها شده و واسطه های فوق الذکر بدلیل کاهش هزینه های خود و در دسترس بودن به باغداران برای خرید بهتر و بیشتر، نسبت به خرید محصول فوق الذکر در اماکن عمومی روستاها و شهرها، حریم جاده ها و... که اغلب در سطوح خاکی و بدون دیوار و حتی حصار می باشد، اقدام می نمایند که علاوه بر احتمال بروز حادثه در جاده ها،موجب زشت شدن چهره محل های خرید شده و سبب خریداری شده را که در نهایت وارد زنجیره غذائی می شود تا زمان تحویل به کارخانجات صنایع تبدیلی در شرایط غیر بهداشتی نگهداری می کنندو لازمه جلوگیری از شرایط فوق الذکر همکاری همه ادارات و نهادهای ذیربط میباشد .
  آنچه که مسلم است تولید، خرید و فروش محصول سیب در سلماس نیاز به فراهم آوری زمینه های مناسب فعالیت برای باغداران می باشد که یکی از جنبه های مهم آن تامین سموم باکیفیت و ساماندهی مراکز خرید و فروش سیبهای درجه یک، دو و سه می باشد که جز با تعامل و همکاری همه دستگاههای دیربط محقق نخواهد شد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ