پیام آذری

آخرين مطالب

یک سالگی صدارت مقالات

یک سالگی صدارت
  بزرگنمايي:

پیام آذری - نشریه "آینده اردبیل " در شماره جدید خود مطلبی با عنوان " یک سالگی صدارت " درج و در ان به بررسی عملکرد اکبر بهنامجو استاندار اردبیل پرداخته است.
"یک سال از شروع به کار دوباره بهنامجو در استان اردبیل و این بار در قامت بالاترین مقام اجرایی استان می گذرد، سوابق اجرایی و عمرانی بهنامجو از بدو ورود وی به استان یکی از مؤلفه های مثبت وی در نزد افکار عمومی بوده و همچنان این موارد به عنوان نکات برجسته کاری وی تکرار می شود.
به گواه دوست و دشمن، در طول این یک سال وی در حد توان و بر حسب اختیارت قانونی و وسع مالی دولت توانسته است حداقل در حوزه های عمرانی گام های خوبی برداشته و برخی نا امیدی ها و حتی قطع امیدها در برخی حوزه های فراموش شده عمرانی را به مراحل خوبی برساند.
احیای پروژه تاریخی بهنامجو با تلاش مضاعف توانست قبل از اتمام یک سالگی فعالیت خود، پروژه راکد راه آهن اردبیل را دوباره احیا نماید. این اعتبارات علاوه بر اعتبار مصوب دولت و مجلس شامل تامین اعتبار لازم به صورت فاینانس و مبلغ قابل توجه 750 میلیارد تومان و در سه سال متوالی است که پیش بینی می شود با این حجم از منابع مالی اختصاص یافته، زمان اتمام پروژه در موعد مقرر به انجام برسد.
در کنار این موفقیت قابل تحسین، توافق با جمهوری آذربایجان در مورد احداث خط راه آهن 14 کیلومتری در پارس آباد جهت اتصال شمال استان به ریل اروپا نیزدر نوع خود یک اتفاق مبارک و عملکردی چشمگیر است که امیدواریم با پیگیری مستمر در کوتاه ترین زمان تحقق یابد.
احیای واحدهای نیمه تعطیل با توجه به شرایط سخت کشور از ابعاد اقتصادی و تشدید تحریم ها، توجه به تکمیل طرح های زیر ساختی در حال اجرا و کمک به واحدهای نیمه تعطیل نیز یکی از عمده فعالیت های چشمگیر بهنامجو در طول یک سال اخیر محسوب می شود.
همچنین فعالیت های قابل توجه در شهر سرعین طی یک سال اخیر و در آستانه تکمیل بودن برخی از این پروژه ها که احتمالا قبل از پایان سالجاری به نتیجه می رسد، نوید بخش روزهای خوبی در حوزه های گردشگری و توریسم استان است.
جاده های مواصلاتی علیرغم تخصص قابل توجه منابع مالی به پروژه های جاده ای استان، همچنان شاهد کمبودهای عدیده ای در این حوزه از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه استان هستیم. 130 کیلومتر بزرگراه برای کل استان، آمار جالب توجهی نیست و اگر به این اصل که وجود راه های ارتباطی مناسب ، ایمن و استاندارد از نیازهای مهم زیرساختی و توسعه استان محسوب می شود اعتقاد داریم، باید برای توسعه بزرگراهها برنامه ریزی اساسی را در دستور کار قرار دهیم.
با آنکه بهنامجو اخیرا نیز تاکید کرده است جهت ارتقا راه های موجود و کاهش تصادفات جاده ای، احداث سالانه 30 کیلومتر بزرگراه در استان ضروری است، چگونه می تواند این خواسته و مطالبه عمومی را عملی نماید. احداث سالانه 30 کیلومتر بزرگراه در استان علاوه بر کاهش میزان تصادفات جاده ای ، بر سایر حوزه ها نظیر توسعه صنعت گردشگری نیز تاثیر مثبت و قابل توجهی خواهد داشت.
پروژه راه اصلی خلخال به منجیل که از 20 سال پیش آغاز شده است نیز یکی از پروژه های قابل توجه در حوزه راه های استان است. بهنامجودر بازدیدهایش از این پروژه بارها تاکید کرده است که این مسیر به عنوان دروازه ورودی گردشگران از جنوب استان است وشرایط جوی منطقه و قرار گرفتن جاده در منطقه نیمه گرمسیری سفر آسان گردشگران را فراهم خواهد کرد. همچنین با بهره برداری از این راه، مسیر فعلی خلخال به منجیل 80 کیلومتر کاهش یافته و از لحاظ زمانی نیز زمان سفر به تهران از طریق این جاده 2 ساعت کاهش می یابد.
شرایط و میزان بالای تصادفات جاده ای و افزایش تلفات انسانی جاده های شمال استان نیز بر کسی پوشیده نیست. به گفته فرماندار پارس آباد مغان، احداث بزرگراه پارس آباد- اردبیل، به 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و مردم انتظار دارند در سفر اخیر رئیس جمهور به استان، این مطالبه مردم منطقه به صورت جدی پیگیری شود.
منتقدان استاندار چه می گویند؟
علیرغم تائید اغلب کارشناسان و شهروندان به فعالیت ها و تلاش های بهنامجو در راستای رشد و توسعه استان، همواره برخی منتقدان در حوزه های مختلف انتقاداتی به استاندار داشته و دارند.
یکی از چالش های پیش روی بهنامجو در سال های آتی، بحث اشتغال و تحقق شعار 20 هزار شغل در سالی که رو به پایان است می باشد. منتقدان عقیده دارند با ادامه روند فعلی و کم کاری تعدادی از مدیران استان، تحقق این شعار اساسی و مهم، قابل تصور و دسترس نباشد.
پرداخت وام های با مبالغ 10، 20 و 30 میلیون تومانی بخصوص در بخش های کشاورزی و دامداری و استناد به این آمارها توسط مدیران و متعاقب آن، اعلام لیست های اشتغال چند هزار نفری، نمی تواند آمار واقعی بیکاری استان که در شرایط حاضر بدتر از اعتیاد و جرم و بزه، جوانان تحصیلکرده این مردم را تهدید می کند، را تقلیل دهد.
منتقدان، اشتغال واقعی را در نتیجه جذب سرمایه گذاران بالقوه و ایجاد مجتمع های بزرگ میسر می دانند.
اگر هر سال یک مجتمع نظیر آرتا ویل تایر یا مجتمع شیر آلات در شهرستان گرمی، با کمک و پشتیبانی مدیران استان در مرکزاستان یا شهرستانها ایجاد شود و کمترین سنگ اندازی در جهت پیشبرد کارهای آنها باز از همین مدیران شما صورت گیرد، مطمئن باشید این استان همانطور که شما بهتر از هر کس دیگری می دانید به اندازه ای پتانسیل دارد که در کمترین زمان ممکن ریشه بیکاری برچیده می شود.
گلایه دیگر منتقدان البته در ابعاد سیاسی، از انتصابات شما ناشی می شود. این انتقادات بخصوص در روزهای پایانی مدیریت نواداد در معاونت سیاسی استانداری اردبیل و مطرح شدن نام های مختلف بیشتر شده است.
مردم بر خلاف سیاستمداران، کاری به عقبه سیاسی و تعلق خاطر جریانی مدیر یا مدیران ندارند. مردم در شرایط اقتصادی موجود، در تکاپوی کسب روزی حلال برای شرمنده نشدن از اهل و عیال خود هستند و کمترین انتظاری که از جنابعالی دارند، این است که در انتصاب های خود کارآمدی و توانایی منصوبین را مد نظر قرار دهید. توجه ویژه و دوباره در واگذاری منطقی کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی قابل اعتماد، اختصاص درآمد آبهای گرم و معدنی استان به پروژه های بیشمار عمرانی داخل استان، مبارزه با سوداگری سیاسی و سهم خواهی انتخاباتی فرصت طلبان در انتصابات مدیریتی استان، بها دادن به جوانان شایسته و مشاوره با خردمندان با تجربه، حمایت ویژه از بخش کشاورزی و صنایع تبدلی آن و توجه به شکوفایی صنعت توریسم استان و ... قسمتی از گفته های منتقدان شما می باشد که توسط خبرنگار ما تهیه شده و به اطلاع شریفتان می رسانیم.
جناب آقای بهنامجو، منتقدان می گویند که شما به تنهایی تلاش می کنید و این تنهایی در بلند مدت نتیجه ای نخواهد داشت. لطفا برای تحقق شعارهایتان و برنامه هایی که مدنظر دارید، افراد توانمند را جایگزین رؤسای منفعل نمائید.
امیدواریم در پایان دومین سال صدارت جنابعالی در استان، بجای انعکاس سخنان منتقدین، از کارهای مهم صورت گرفته در جای جای استان با شما حرف بزنیم و با افتخار و غرورفریاد بزنیم: وجود بهنام جو در استان نعمتی است که درسایه فعالیت هایش، رتبه استان اردبیل در خیلی از مؤلفه ها در سطح کشور بهبود یافته است".
6016/7110


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ