پیام آذری

آخرين مطالب

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند مقالات

بیماران دیالیزی از مشکلاتشان می‎گویند
  بزرگنمايي:

پیام آذری-  23 الی 30 آبان ماه در کشور ما به نام «هفته ملی حمایت از بیماران کلیوی» نامگذاری شده است، برای آشنایی با مشکلات و دغدغه‏ های بیماران دیالیزی، به بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز رفته و با تعدادی از بیماران و پرستاران بخش، هم صحبت می‏ شو‌یم.
 
 
کمبود و عدم پوشش بیمه‌ای مکمل‎های بیماران کلیوی

یکی از بیمارانی که دستگاه دیالیز به او وصل است، می‏‌گوید: داروهایمان کمیاب شده‎اند و گاهی مجبوریم برای تهیه به تهران مراجعه کنیم، مثلا «فوروزماید» یک داروی ایرانی است که ما روزانه حدود شش عدد از آن را می‏‌خوریم، در حالی که وقتی به داروخانه مراجعه می‏‌کنیم، به جای یک قوطی پر، به ما سه ورق دارو می‌‏دهند که کفاف مصرف سه روزمان را هم نمی‌‏دهد و تمام هزینه آن را هم خودمان پرداخت می‏‌کنیم.

وی می‌افزاید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم و نارسایی کلیه من را به هزار درد دچار کرده و مجبورم داروهای دیگری هم برای درمان بیماری‌های دیگرم مصرف کنم که در مجموع هزینه زیادی مثل هزینه خرید مکمل را به من تحمیل می‎کند.

وی اظهار می‌کند: متاسفانه مکمل‎ها تحت پوشش بیمه نیستند، در حالی که من به خاطر نارسایی کلیه مجبور به مصرف مکمل هستم.
 
 
گلایه از روند طولانی پیوند کلیه

یکی دیگر از بیماران با شکایت از روند اداری طولانی پیوند کلیه، بیان می‎کند: برای انجام پیوند کلیه به بیمارستان امام رضای تبریز رفته و به هشت پزشک معرفی شده‎ام،  حدود شش مورد آزمایش داده‎ام،. برای رسیدن به مرحله آخر، سه ماه دوندگی لازم است که من با این وضعیت جسمی، توان دوندگی ندارم و مجبورم از خیر پیوند بگذرم!.

وی می‌گوید: از مسئولان تقاضا دارم با برنامه ریزی مناسب، مراحل پیوند کلیه را تسریع کنند.

وی ادامه می‌دهد: اکثر داروهایمان که تحت پوشش بیمه نیستند و در صورت پیدا شدن دارو مجبوریم قیمت آن را به صورت آزاد پرداخت کنیم، در شرایط فعلی ویتامین معمولی را هم نمی‎توانیم پیدا کنیم، من شخصا اغلب داروهایم را نه می‎توانم پیدا کنم، نه توان خریدش را دارم، هزینه رفت و برگشت هم که جای خود دارد و ماهانه کلی از درآمدم صرف رفت و آمد برای دیالیز می‎شود.
 
 
هزینه عمل ساده‎ی تعیبه کاتتر هشت میلیون تومان 

خانمی می‎گوید: یک و نیم سال است که دیالیز می‎شوم، برای تهیه کاتتر جدید برای جایگزین کردن کاتتر قبلی خراب، دو میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرده‎ام، قبلا عمل تعبیه کاتتر را در بیمارستان امام رضا رایگان انجام می‎دادند، اما این بار دکتر مرا به بیمارستان خصوصی هدایت کرد و با گرفتن چهار میلیون تومان دستمزد از منی که شوهرم راننده تاکسی است، یک عمل ساده تعبیه کاتتر را انجام داد، دو میلیون هم هزینه خود بیمارستان شد!.

وی ادامه می‌دهد: دارویی را که مصرف دو ماهم بود و 70 هزار تومان می‏‌خریدیم الان 380 هزار تومان شده است، ماهانه حدود یکی دو میلیون تومان قسط تاکسی و آپارتمان می‎دهیم، شما قضاوت کنید که من و شوهرم تا کی می‎توانیم دوام بیاوریم؟.
 
 
مسئول بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز می‌گوید: اگر ما بتوانیم فضای فیزیکی بیمارستان را توسعه دهیم، خدمات بهتری ارائه می‎شود، بسیاری از بیماران اصرار می‎کنند که در این محل خدمات بگیرند، اما به دلیل محدود بودن فضا نمی‎توانیم آن‎ها را پذیرش کنیم. بدون در نظر گرفتن مهمانان، تعداد کل بیماران ثابتی که در این مرکز خدمات دریافت می‌کنند، حدود 150 نفر هستند.
 
دکتر «جاوید صفا»، رئیس بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز و فوق تخصص کلیه با بیان این که تعداد بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در آذربایجان شرقی حدود 1400 نفر بوده و این آمار رو به افزایش است، اظهار می‏‌کند: حدود 20 درصد جمعیت بزرگسالان در کشور مبتلا به بیماری‎های کلیوی هستند، بیشترین میزان نارسایی کلیه را بر اثر بیماری دیابت داریم و فشار خون، برخی بیماری‎های سیستم ایمنی، سنگ کلیه و بیماری‎های ارثی هم می‎توانند در بروز بیماری‎های کلیوی نقش داشته باشند.
 
وی می‎گوید: بر خلاف مراکز دیالیز زیادی که داریم، متاسفانه تعداد بیماران دیالیزی هم رو به افزایش بوده و تمامی مراکز حداقل در دو شیفت فعال هستند، مصرف مواد غذایی با نمک بالا و شور از عوامل تشدید بیماری‌‏های کلیوی و ابتلا به فشار خون هستند، از این رو کنترل‎های سالانه پزشکی به ویژه برای افراد بالای 40 سال و آگاهی دهی به بیماران مبنی بر رعایت رژیم‎های غذایی، باید جدی گرفته شوند.

بخش دیالیز بیمارستان شهید محلاتی تبریز در سال 94 راه اندازی شده و دارای 20 تخت است که در این مرکز در دو شیفت به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.


 نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز می‌گوید: نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است. 
  
علی اکبر طاهر اقدم اظهار می‎کند: قبلا مشکلات زیادی در بخش دیالیز داشتیم و با وجود ارائه خدمات به بیماران در سه شیفت، دچار مشکل می‏ شدیم،  ولی امروزه با حمایت‎های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تبریز و کمک خیران سلامت، اکثر بیمارستان‎ها در سطح استان، بخش دیالیز دارند. 
  
وی با اشاره به تلاش‎های متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان می‌کند: با توجه به این که عمده‎ترین وظیفه تامین سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، پیرو تلاش‎ها و اقدامات در این راستا، تعداد دستگاه دیالیز به بیمار در استان ما از نرم کشوری که چهار الی پنج دستگاه به ازای هر بیمار است نیز بهتر بوده و بیماران ما فقط در شیفت صبح و عصر دیالیز می‎شوند.   
  
 وی می‌افزاید:  بخش دیالیز 122 تخت خوابی بیمارستان امام رضا (ع) نیز در نوع خود بی‎نظیر بوده و حتی بعضی تخت‎ها نیز خالی هستند، حدود 1700 بیمار دیالیزی در استان داریم که نزدیک به هزار نفر از آنان در بیمارستان‎های دولتی دیالیز می‎شوند. 
  
طاهر اقدم با تاکید بر نقش آموزش به شهروندان و فرهنگ‎سازی به منظور پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه، می‌گوید: پس از ابتلا به بیماری، فرد مجبور است تا هفته‎ای سه نوبت برای دیالیز شدن به بیمارستان مراجعه کند و هزینه زیادی به سیستم سلامت، همچون تامین دستگاه دیالیز نیز تحمیل می‎کند، از این رو می‎توان با آموزش، از ابتلا به این بیماری و مشکلات بعدی آن پیشگیری کرد. 
‎ 
وی در پایان با اشاره به نقش سازمان‎های مردم نهاد در کمک به بیماران کلیوی متذکر  می‌شود: انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوشبختانه حمایت‎های خوبی از این بیماران کرده است، اما لازم است که خیران و سازمان‎‏های مردم نهاد برای کمک به بیماران کلیوی و آموزش به شهرندوان بیش از پیش وارد عمل شوند، کار خیر فقط ساختن بیمارستان نیست، هزینه ایاب و ذهاب، از کارافتادگی این بیماران نیز مطرح بوده و خیران می‎توانند از این طریق به بیماران کمک کنند. 


مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: تامین هزینه‌های سنگین‌ دارو باعث شد تا در عمل پیوند کلیه در سال جاری عقب بیفتیم.

حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم 

عادل فیروزی اظهار می‌کند: حدود 1700 بیمار دیالیزی در سطح استان داریم که 1200 نفر از آن‌ها از خود تبریز هستند، هشت بخش دیالیز در بیمارستان‌های تبریز فعال بوده و امسال 60 بیمار پیوندی داشتیم که 16 مورد از آن پیوند از مورد مرگ مغزی بوده و مابقی با مساعدت بیماران و انجمن کلیه استان پیوند شده‌‌اند.

وی با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی و گرانی‌های اخیر بر داروهای بیماران کلیوی اضافه می‌کند: از خرداد ماه به بعد، داروی 12 هزار تومانی، 120 هزار تومان شده است، بیماران کلیوی که اکثرا به قشر ضعیف و بی‌بضاعت جامعه تعلق دارند، توان پرداخت هزینه داروها را نداشته و تقبل پرداخت این هزینه‌ها از سوی انجمن کلیه، ما از برنامه پیوند، عقب انداخته است.

وی با بیان این که بیماران کلیوی استان چندین ماه است که با مشکل نبود کاتتر، دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌گوید: این لوله پلاستیکی کوچک که برای تسهیل دیالیز در گردن یا قسمتی از دست بیمار، تعبیه می‌شود، قبلا در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز به طور رایگان ارائه و تعبیه می‌شد، اما الان تعبیه کاتتر و عمل آن در صورت پیدا شدن، چندیدن میلیون برای بیمار آب می‌خورد.  

فیروزی ادامه می‌دهد: از بدو تاسیس انجمن کلیه، هدیه ایثاری که دولت به اهدا کننده کلیه می‌دهد، یک میلیون تومان است که آن هم دو ماه بعد از اهدا داده می‌شود، امیدواریم هدیه ایثاری که به دهنده تعلق می‌گیرد، تا سال بعد به 30 میلیون برسد.

وی در پایان، هزینه زیاد ایاب و ذهاب، گرانی دارو، مسئله از کارافتادگی بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و نبود کاتتر را از عمده مشکلات بیماران کلیوی عنوان می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ