پیام آذری

آخرين مطالب

چالش انتقال کارگاه های مبل مرند بدون برند گفتگو

چالش انتقال کارگاه های مبل مرند بدون برند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز- شهرستان مرند هر چند دارای کارگاه های متعدد تولید مبل است اما فعالان این بخش صنعتی که در برندسازی موفق نبوده اند، این روزها با چالش دیگری مواجهند.
شهرستان مرند دارای کارگاه های متعدد مبل سازی است و در حدود 10 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق فعالیت در این بخش امرار معاش می کنند؛ اما در کنار ناشناخته ماندن صنعت مبل سازی در مرند، این روزها طرح انتقال کارگاه های داخل شهر و روستاهای شهرستان به شهرکی تخصصی دغدغه ای برای فعالان این صنعت شده است.
از این رو فعالان این بخش و مدیران شهرستان با برگزاری نشست مشترکی در روستای اردکلوی مرند که از کانون های اصلی تولید مبل شهرستان است مشکلات موجود را واکاوی کردند.
سیدجبار فتح اللهی یکی از فعالان صنعت مبل سازی در مرند در این زمینه گفت: اکنون مشکل مهم ما این است که جهاد کشاورزی آمده به زمین هایی که چندین سال است خریداری شده و با صرف هزینه زیاد تبدیل به کارگاه تولیدی شده اند ایراد گرفته و قصد جریمه مبل سازان و تخریب کارگاه ها را دارد.
وی در مورد ایجاد شهرک صنعتی مبل نیز گفت: با توجه به هزینه زیاد انتقال کارگاه ها به مکان جدید و اینکه اطمینان از واگذاری امکانات لازم در آنجا برای مبل سازان وجود ندارد خواسته ما این است که به جای انتقال کارگاه ها به محل جدید، محل کنونی کارگاه های مبل سازی ساماندهی شود.
این فعال صنعت مبل سازی ابراز امیدواری کرد: با ساماندهی این محل، مشکلات دیگر مبل سازان از جمله برق و گاز نیز حل شود.
وی همچنین با اشاره به دور بودن دفتر اتحادیه مبل سازی از محل کار مبل سازان اظهار داشت: یکی از خواسته های ما این است که محل دفتر اتحادیه مبل سازی جهت تسهیل در رفت و آمد به نزدیکی کارگاه ها انتقال یابد و در صورت امکان اتحادیه مبل سازی و درودگری که اکنون با اتحادیه شیشه بران یکی است مجزا شود.
اسرافیل ملکی یکی از منبت کاران مشغول در این منطقه نیز یکی از مشکلات شاغلان در این حرفه را بیمه کارگران عنوان کرد و افزود: در مورد صدور پروانه کسب نیز بدلیل عدم اطلاع رسانی های لازم رغبتی برای اقدام به این امر وجود ندارد.
وی ادامه داد: نبود واحد آتش نشانی در نزدیکی این منطقه، مشکل در تامین مصالح و هزینه بالای انتقال کارگاه در صورت ایجاد شهرک صنعتی جدید از جمله مشکلات فعالین این عرصه است.
مختار اسماعیلی نیز که یکی از نجاران شاغل در صنعت مبل سازی مرند است ضمن تاکید بر لزوم حمایت مسئولان گفت: اگر حمایت های لازم از فعالان صنعت مبل سازی مرند انجام نگیرد بسیاری از کارگاه ها در آینده با تعطیلی اجباری مواجه خواهند شد.
رئیس شورای شهر روستای اردکلو نیز با بیان اینکه به برکت کارگاه های مبل سازی در این منطقه برای حدود 10 هزار نفر شغل ایجاد شده خاطرنشان کرد: در صورتی که صنعت چوب از روستای اردکلو برود علاوه بر این منطقه، کل شهرستان از لحاظ اقتصادی ضربه خواهد خورد.
وی با اشاره به اقدام جهاد کشاورزی مرند در جهت صدور حکم تخریب و جریمه برای تعدادی از کارگاه های مبل سازی، افزود: باید از کسانی که با هزینه شخصی و بدون استفاده از تسهیلات بانکی اقدام به ایجاد اشتغال کرده اند حمایت کنیم نه اینکه با برخی اقدامات، موجب دلسردی آن ها و تعطیلی کارگاه های تولیدی شویم.
ناصر لطفی با انتقاد از وجود پیچ و خم های اداری درمسیر اخذ پروانه، از مسئولان خواست همکاری های لازم را در جهت تسریع در مراحل صدور پروانه کسب برای کارگاه های مبل سازی انجام دهند.
جهانبخش مسوول اتحادیه مبل سازان مرند نیز با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد 366 کارگاه مبل سازی دارای پروانه در مرند در حال فعالیت است، اعلام کرد: جهت صدور پروانه کسب برای بقیه مبل سازان آماده انجام همکاری های لازم هستیم.
وی در مورد ایجاد شهرک صنعتی مبل نیز گفت: بنا به تصمیم شورای راهبردی شهرستان مرند ما مکلف به ایجاد شهرک صنایع چوبی و مبلمان شدیم که با توجه به درخواست فعالان این عرصه، ما نیز پیشنهاد دادیم فعلا همین محل کنونی بعنوان یک ناحیه اقتصادی تعریف شود.
جهانبخش ادامه داد: البته هدف ما این است شهرک صنعتی مبل با امکانات خوب در شهرستان ایجاد شود اما نسبت به انتقال کارگاه های فعلی به شهرک ایجاد شده اجباری در کار نخواهد بود و تولیدکنندگان با اختیار خود در مورد آن تصمیم خواهند گرفت.
معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه مرند در این جلسه با بیان اینکه صنایع بوجود آمده در این منطقه موجب تولید و ایجاد اشتغال شده است، ابراز داشت: سیاست فرمانداری مرند نیز حمایت از این ناحیه صنعتی و کارگاه های موجود در آن است.
حسن فدایی گفت: ما سعی می کنیم با فرصت گرفتن از اداره جهاد کشاورزی و متوقف کردن اقدامات آن در راستای اصلاح کاربری اراضی این منطقه، تصمیم درست را بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: رشد بی رویه و ساخت و سازهای غیرمجاز به هر شیوه ای در طول سال های گذشته شکل گرفته و اکنون موجب ایجاد مشکلاتی شده است که باید با همکاری هم این موانع را رفع کنیم.
وی اضافه کرد: وظیفه مسوولان حمایت از مردم و در خدمت مردم بودن است اما این ارائه خدمات باید طبق قانون باشد تا در آینده موجب رخ دادن اتفاقات ناگوار و مشکلات دیگر نشود.
معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه مرند با بیان اینکه ما باید این موضوع را بطور صحیح جراحی کنیم، اظهار داشت: تصمیم انتقال کارگاه های کنونی به محلی دیگر چون در نبود نمایندگان این صنف گرفته شده تصمیم صحیحی نیست.
وی تاکید کرد: در زمان حاضر باید با حفظ این وضعیت نسبت به ساماندهی و اصلاح وضع موجود اقدام کرد زیرا که در این صورت مشکل اخذ پروانه، وام و تسهیلات و ایجاد تعاونی جهت تامین آسان مصالح و بازار اتفاق خواهد افتاد.
فدایی با اشاره به اینکه برندسازی در اینجا اتفاق نیفتاده است، اظهار داشت: باید هرچه زودتر مشکل برندسازی در صنعت مبل مرند برطرف و محصولات چوبی با نام همین شهر در بازار عرضه شود.
وی یادآوری کرد: باید مسائل این نقطه از شهر که کارگاه های مبل سازی در آن مستقر شده است به صورت قانونی حل شود تا هم تولیدکنندگان و هم مسوولان در آینده به دردسر نیفتند.
محمد بخشی نماینده شورای شهر مرند در صنعت چوب و مبل سازی نیز با بیان اینکه این شهرستان با وجود قرار گرفتن در مسیر بین المللی در حاشیه قرار گرفته است، گفت: نمی توان صنعت مبل سازی و اقتصاد پویا را بخاطر برخی مشکلات نادیده گرفت.
وی ادامه داد: باید از فعالین صنعت مبل مرند که بصورت خودجوش و بدون کمک های دولتی کارگاههایی راه انداختند و موجب تولید و اشتغال شدند حمایت کرد.
عضو شورای شهر مرند تاکید کرد: در صورتی که امکان شناخته شدن این منطقه بعنوان قطب صنعتی وجود دارد باید در این زمینه همت کرده و با ساماندهی آن زمینه توسعه این بخش صنعتی را فراهم کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شاخص هوای تبریز در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد

عشایر آذربایجان غربی سالانه 73 هزار تن محصولات دامی تولید می کنند

مهلت دو ماهه برای ارتقای کیفیت نان در اردبیل

رانندگان اتوبوس‌های بین شهری فراموش شده‌اند

پیش‌بینی 69‌شعبه اخذ رای برای برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در تکاب

کمبود تجهیزات آتش‌نشانی در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی

افزایش 26 درصدی تلفات ناشی از حوادث کار در آذربایجان‌شرقی

تعداد نامزدهای انتخاباتی حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو به 180نفر رسید

کمبود اعتبار 200 میلیارد ریالی امدادرسانی زمستانی در آذربایجان‌شرقی

کشف 8.5 تن مواد مخدر در آذربایجان‌غربی

آتش سوزی کارخانه شهرک صنعتی اردبیل مهار شد

بارشها از دوشنبه در آذربایجان غربی آغاز می شود

خرید 4 دستگاه جدید دیالیز برای استفاده در بیمارستان فجر ماکو

نماینده خلخال: دولت به معادن بیشتر توجه کند

هوای تبریز برای سومین روز پیاپی ناسالم شد

موافقت با 69 درصد درخواست بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت در آذربایجان‌غربی

23 واحد نانوایی در مهاباد به تعزیرات حکومتی معرفی شد

تشدید اقدامات کنترلی بیماری آنفلوانزای پرندگان در آذربایجان غربی

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب ماکو نیازمند 300 میلیارد ریال اعتبار

کشت جو پاییزه در 36 هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی

تصادفات جاده‌ای در استان اردبیل 22 درصد کاهش یافت

پاسخ جمعی به تفرقه‌افکنان در فضای مجازی چیست؟

500 واحد دامداری در زلزله آذربایجان‌شرقی خسارت دیدند

745 خانواده سرابی آسیب 100 درصدی در زلزله دیدند

یکی از مزیت‌های دوران دفاع مقدس، تبدیل موقعیت به موفقیت بود

3 طرح آب و فاضلاب شهری در آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد

اقلیم نیمه خشک و کمبود منابع آب اردبیل را تهدید می‌کند

گفت‌وگو با زوج هنرمند تبریزی افتخارآفرین در «جشنواره بین‌المللی آذربایجان»

صندوق‌های خانگی، اصلی‌ترین مسیر کمک مردم به کمیته امداد است

آب پشت 7 سد در آذربایجان‌غربی بیشتر از سال گذشته

جمع آوری سالانه بیش از 43 هزار قلم داروی گیاهی غیرمجاز در آذربایجان غربی

تهیه طرح هادی برای 2 هزار و 82 روستای آذربایجان‌غربی

وضعیت خاک، بدتر از آب است

فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه تعلیق شد

دید افقی در گردنه‌های مهاباد به کمتر از 30 متر کاهش یافت

قطع یارانه 8300 سرپرست خانوار در آذربایجان شرقی

محدودیتی برای حضور ناشران در نمایشگاه کتاب تبریز وجود ندارد

جابجایی بیش از 40 میلیون نفر توسط اتوبوس‌های شهری ارومیه

تبخیر، نتوانست تراز دریاچه را به زیر 1271 متر برساند

کشت بهینه‌ اولویت دفتر عمران ملل متحد در ایران

عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه بررسی می‌شود

آذربایجان‌شرقی ظرفیت‌ بالایی برای کمک به تعمیق روابط ایران و ترکیه دارد

پیشگیری رمز موفقیت برنامه‌های مقابله با اعتیاد است

برداشت 164 تن انگور از تاکستان‌های خلخال

طرح «همسایه‌بانی» برای نخستین بار در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ در آذربایجان‌غربی آغاز شد

مشارکت زنان در اهدای خون زیر 4 درصد است/ هر کیسه خون، 3 نفر را نجات می‌دهد

ایجاد استان جدید در دستور کار وزارت کشور نیست

شاخص کل بازار بورس آذربایجان‌غربی به بیش از 326 هزار واحد رسید

افزایش 71 درصدی ارزش ریالی واردات از گمرک بازرگان