پیام آذری

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید مقالات

مرند صاحب ورزشگاه نشد/ پروژه ای که بعد از 12 سال به سرانجام نرسید
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مرند – احداث ورزشگاه 5000 نفری مرند، یک دهه است به سرانجام نرسیده و مسئولان، ورزشگاه دیگری را جایگزین آن کردند اما با گذشت 12 سال هر دو ورزشگاه نیمه کاره رها شده است.

 احداث ورزشگاه حضرت ولی عصر(عج) مرند به دلایلی چون عبور برق فشار قوی از مکان ورزشگاه بلاتکلیف‌ رها و کلنگ احداث استادیوم جدید در ورودی مرند - تبریز به زمین زده شد که به دنبال آن منابع مالی ورزشگاه قبلی از ردیف ملی خارج شد، امروز هر دو ورزشگاه، به حالت نیمه کاره به حال خود رها شده است!
کلنگ احداث ورزشگاه جدید مرند از سال 1385 بر زمین زده شد و امروز 12 سال از آن روز می گذرد! این ورزشگاه نه تنها نیمه کاره به حال خود رها شده و بی توجهی مدیران استان و شهرستان، خسارت هایی را به بیت المال وارد کرده، بلکه ظرفیت 15 هزار نفری آن، با 20 درصد پیشرفت به 5 هزار نفر کاهش یافت.
براساس این گزارش وجود معارض در محل احداث ورزشگاه، عامل رکود این طرح ملی استان بوده که مسئولان شهرستانی و استانی بارها از برطرف کردن معارض خبر داده‌ اند اما همچنان پروژه راکد و در حال تخریب است.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در جریان بازدید از این پروژه که در سال 1393 صورت گرفت، از برطرف شدن مشکل معارض استادیوم با حمایت فرمانداری ویژه شهرستان و شهردار این شهر خبر داده بود.

کلنگ احداث ورزشگاه جدید مرند از سال 1385 بر زمین زده شد و امروز 12 سال از آن روز می گذرد! این ورزشگاه نیمه کاره به حال خود رها شده و بی توجهی مدیران استان و شهرستان، خسارت هایی را به بیت المال وارد کرده است.
مرند یک ورزشگاه آبرومند ندارد
معاون استاندار آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سند ورزشگاه 5 هزار نفری حل شده است، افزود: «بسیاری از مشکلات ورزشگاه از جمله سند آن برطرف شده که نیاز به توجه بیشتر است.»
داود گرشاسبی گفت:«پروژه ورزشگاه 5 هزار نفری مرند جز اولویت ما است و باید به حوزه ورزش و جوانان توجه ویژه ای شود».
فرماندار ویژه مرند در حالی صحبت از توجه ویژه به ورزش و جوانان سخن به میان می آورد که اگر در یک روز آفتابی به ویژه فصل تابستان، سری به روبروی این ورزشگاه نیمه کاره رها شده بزنی، جوانان موتورسواری را می بینی که در بالای تپه های کنار این ورزشگاه، به صورت خطرناکی بالا و پایین می روند و یا در بلوار عباسی ورودی مرند تک چرخ می زنند.
بلاتکلیفی دومین ورزشگاه در حال احداث
شهرستان مرند جز شهرستان های ویژه کشور است اما با وجود جمعیت و پتانسیل بالا یک ورزشگاه و سالن ورزشی آبرومند ندارد؛ در شهرستان مرند اساتید و مقام آوران بسیاری در رشته های مختلف ورزشی فعالیت دارند اما مکان و امکانات مناسب برای تمرین و ورزش وجود ندارد، بسیاری از این ورزشکاران دارای مقام بین المللی هستند اما برای تمرینان روزانه در پارک های سطح شهر حضور پیدا می کنند. شهرستان مرند جز شهرستان های ویژه کشور است اما با وجود جمعیت و پتانسیل بالا یک ورزشگاه و سالن ورزشی آبرومند ندارد؛ در شهرستان مرند مقام آوران بسیاری در رشته های مختلف ورزشی فعالیت دارند اما مکان و امکانات مناسب برای تمرین و ورزش وجود ندارد، بسیاری از این ورزشکاران دارای مقام بین المللی هستند اما برای تمرینات روزانه در پارک های سطح شهر حضور پیدا می کنند.
اکبر نقدی ورزشکار مرندی که ماه گذشته موفق به کسب مقام سوم جهانی در مسابقات دو و میدانی دبی شد، از جمله دوندگان مقام دار کشوری است؛ او می گوید:«هفته ای چند جلسه تمرین می کنم و محل تمریناتم خیابان ها و پارک های سطح شهر است، در کنار جاده ساعت ها تمرین دو انجام می دهم».
همچنین نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه امکانات ورزشی مرند جوابگوی نیازهای این شهرستان نیست، گفت:«شهرستان مرند دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی به شمار می رود اما زیرساخت ‌های ورزشی لازم در آن ایجاد نشده است.»
محمد حسن‌ نژاد افزود:«شهرستان مرند یک ورزشگاه به نام حضرت ولی عصر(عج) در حال احداث دارد که متاسفانه ساخت آن به دلایل واهی چون عبور برق فشار قوی از مکان ورزشگاه بلاتکلیف‌ رها شده است.»
وی خاطرنشان کرد:«استادیوم جدیدی به جای آن در سال 85 در ورودی مرند از مسیر ورودی تبریز به مرند جایگزین و متاسفانه منابع مالی ورزشگاه قبلی از ردیف ملی خارج شده است».

احداث ورزشگاه در بسیاری از شهرها به اتمام رسیده
اما مشاورعالی مدیرعامل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر هر چند خبر خوشی به مرندیان داد اما در ادامه صحبت هایش آینده مبهم را برای این ورزشگاه تصور می کند:«فاز اول ورزشگاه 5 هزار نفری شهرستان مرند در آینده نزدیک شروع خواهد شد اما فاز دوم باید با مشارکت شهرستان و استان تکمیل شود.» بخش دوم صحبت های او، از دیدن سریال تکراری پروژه های نیمه کاره به مردم مرند در آینده نزدیک خبر می دهد.
مهتاج همچنین افزود:«در بسیاری از شهرها، پروژه های 5 هزار نفری به اتمام رسیده که در حال حاضر توجه بیشتر بر روی این پروژه است».
عملیات احداث ورزشگاه 5 هزار نفری مرند به زودی
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مرند نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، ابراز داشت:«طی آخرین بازدیدی که هفته گذشته صورت گرفت قرار شد با همکاری فرمانداری ویژه و اداره ورزش و جوانان شهرستان مرند و توسعه تجهیز امکان ورزشی، فاز اول این ورزشگاه به ظرفیت هزار نفر آغاز شود.»
امیرحسین فقیهی با اشاره به اینکه ظرفیت این مجموعه ورزشی به 15 هزار نفر قابل افزایش است، افزود: اگر وضعیت جوی اجازه می داد عملیات احداث این مجموعه ورزشی زودتر آغاز می شد، با مساعد شدن هوا عملیات عمرانی به زودی شروع می شود.»
وی با اشاره به اینکه اتمام فاز اول سه تا چهار ماه طول می کشد، عنوان کرد: «در فاز اول این مجموعه ورزشی، پیست دو ومیدانی، میدان فوتبال و اتاق های اداری احداث خواهد شد که هزینه آن از محل اعتبارات ملی تامین خواهد شد.»
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مرند دلیل به تعویق افتادن 12 ساله احداث این ورزشگاه را وجود معارض دانست و از حل آن خبر داد.
فقیهی همچنین از توسعه و تجهیز مجموعه ورزشی حضرت ولی عصر(عج) مرند خبر داد و گفت:«این مجموعه نیز طبق ماده 27 به پیمانکار داده شده تا عملیات تعمیر، تجهیز کف پوش و سقف و رنگ آمیزی صورت بگیرد.»
وی ادامه داد: «زمین چمن، بخش سوارکاری و اتاق هایی برای اسکان هیات های ورزشی در این مجموعه احداث خواهد شد البته احداث چمن به دلیل قیمت بالای آن به تصویب نرسید».
حقی که مرند به آن نرسیده
شهرستان مرند با حدود 250 هزار نفر جمعیت یکی از سه شهرستان پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است و از شهرستان های پرافتخار ورزشی در عرصه های ملی و بین المللی است.
این شهرستان در حال حاضر یک ورزشگاه قدیمی در مرکز شهر مرند دارد اما به دلیل ظرفیت کم برای تماشاگران و نبود سایر امکانات جانبی و البته مشکلات ترافیکی در وسط شهر، خود به یکی از مشکلات مرند تبدیل شده است.
آنچه مسلم است اینکه شهرستان مرند با داشتن بیش از 40 هیئت ورزشی و پتانسیل‌های بالای ورزش به یک ورزشگاه درشأن نام خود نیاز دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ