پیام آذری

آخرين مطالب

سرپرست شهرداری پارس‌آباد خبر داد:

ایجاد دریاچه مصنوعی پروژه مهم بازآفرینی شهری پارس‌آباد گفتگو

ایجاد دریاچه مصنوعی پروژه مهم بازآفرینی شهری پارس‌آباد
  بزرگنمايي:

پیام آذری -
سرپرست شهرداری پارس‌آباد گفت: ایجاد دریاچه مصنوعی در حاشیه شمالی شهر پارس‌آباد از پروژه‌های مهم و زیربنایی در حوزه بازآفرینی شهری است.
مولایی اظهار کرد: ایجاد دریاچه مصنوعی در حاشیه شمالی شهر پارس‌آباد به عنوان استعداد بالقوه شهر مرزی رود ارس با ویژگی‌های گردشگری، تفریحی، ورزشی، اقتصادی اشتغال، زیستی و هیدرولوژی و ... انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر مسیر رودخانه به دلیل کم آب شدن به صورت طبیعی در حاشیه شمالی شهر گودال طبیعی ایجاد شده که خود از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و نیاز به خاکبرداری و ... نمی‌باشد و در واقع 50 درصد پروژه اجرا شده است.
سرپرست شهرداری پارس‌آباد با اشاره به اینکه استفاده از سه کانال موجود در داخل شهر که به صورت موازی در سه محور شرق، مرکز و غرب شهر از جنوب به سمت شمال بصورت دائمی جریان داشته و با دبی متوسط 2 مترمربع از پایاب مزارع به رودخانه ارس می‌ریزند، تصریح کرد: احداث این دریاچه از مسائل مهم شهری بازآفرینی شهری می‌باشد که ایجاد این دریاچه سبب احیای چهار محله از محلات مهم بافت فرسوده و سکونتگاه‌‌های شهری شامل محله زیرنهرتراب، محله محمدرضالو، محله آزادگان و محله بیوک خانلو با وسعت حدود 135هکتار و جمعیت بالغ بر 35000 نفر می‌گردد.
مولایی بیان کرد: ابعاد بزرگ 2.5 کیلومتر طول با عرض‌های متغیر 100 الی 500متر دریاچه پیشنهادی به عنوان مرکز توریستی و گردشگری شهر و حتی در سطح استان می‌تواند نقش مهمی ایفا کند به طوری که این دریاچه علاوه بر بهبود سیمای حاشیه شهر می‌تواند به عنوان یک منطقه جدید شیلات و پرورش آبزیان بوده که خود موجب رونق اقتصادی، اشتغال و ... می‌گردد.
وی ادامه داد: این دریاچه می‌تواند مرکز تفریحی و ورزشی بوده و با راه‌اندازی قایقرانی، نصب پل‌های آبی به صورت نعل اسبی، سکوهای ماهیگیری و شنای ماراتون می‌تواند در ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی، جذب سرمایه‌گذار و پویایی شهر موثر باشد.
سرپرست شهرداری پارس‌آباد تصریح کرد: با توجه به اینکه دریاچه به صورت شرقی – غربی در شمال شهر قرار داشته و بیش از 90 درصد ضلع شمالی را پوشش می‌دهد به هنگام وزش بادهای موسمی دریای خزر از شمال شرقی می‌تواند کل شهر از نسیم خنک حاصل از دریاچه مذکور بهره‌مند گشته و در خنک شدن و مطبوع شدن هوای شهر و حذف هوای سمی حاصل از سمپاشی مزارع کشاورزی و باغات موثر باشد که در سلامتی شهر نقش مهمی دارد.
مولایی افزود: محل دریاچه مصنوعی پارس‌آباد در حال حاضر به صورت نیزار با ارتفاع بلند بوده و محل مخفی شدن افراد بزهکار و معتاد بوده می‌توان با ایجاد دریاچه و حذف موقعیت‌های خطرناک از نظر امنیت نیز گامی مهم در ارتقای چهره شهری پارس‌آباد برداشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اجرای این پروژه در بهسازی و بازآفرینی منطقه زیرنهر تراب نیز تاثیرات مهمی دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه محل این دریاچه در دوران گذشته از فاضلاب شهری انباشته شده هنگام گرم شدن هوا به دلیل قرار گرفتن در بادهای موسمی سبب پخش شدن هوای نامطبوع به داخل شهری شده و موجب نارضایتی مردم می‌گردد و از طرفی به دلیل شرایط مناسب برای رشد مالاریا و سایر حیوانات موذی از نظر بهداشتی و زیست محیطی برای مناطق بافت فرسوده چسبیده به آن و سایر مناطق شهر خطر آفرین بوده که ایجاد دریاچه مصنوعی در شهر باعث حذف این موارد می‌شود.
سرپرست شهرداری پارس‌آباد خاطرنشان کرد: محل دریاچه مصنوعی شهر پارس‌آباد به دلیل اینکه مستعد تصرف از طرف زمین‌خواران بوده که در حال حاضر نیز قسمت زیادی از بستر رودخانه به صورت عدوانی تصرف شده و به زمین مزروعی تبدیل شده است و موجب توسعه مناطق بافت فرسوده نیز شده است با ایجاد دریاچه می‌تواند از توسعه بافت فرسوده محلات به خصوص محله زیرنهرتراب جلوگیری نمود و دست زمین‌خواران را از محل بستر رودخانه و حریم رودخانه ارس قطع کرد.
مولایی گفت: این دریاچه پیشنهادی به صورت حوضچه آرامش عمل می‌کند و گل و لای و مواد زاید پایاب‌های مزارع به صورت مستقیم وارد رودخانه نشده و با ته نشین شدن آنها می‌توان از آب دریاچه ته نشین شده در مصارف خدمات شهری و ... استفاده کرد و از هدر رفت بی‌رویه آن جلوگیری کرد.
وی تاثیرات عملیاتی شدن دریاچه مصنوعی در تبدیل این مناطق به فضای گردشگری بکر را یادآور شد و افزود: در طرح هادی شهر پارس‌آباد محله زیرنهرتراب به عنوان دریاچه و قسمتی دیگر به صورت فضای سبز از طرف مشاور وقت پیشنهاد شده بود در واقع برای ساخت و ساز بی‌رویه طرح موضوع خود را از دست داده و ایجاد این دریاچه در واقع عینیت بخشیدن به قسمتی از طرح می‌باشد که مطالعات مشاور مورد تأیید مراجع زیربط بوده است.
سرپرست شهرداری پارس‌آباد بیان کرد: محل دریاچه مصنوعی شهر پارس‌آباد در حال حاضر به دلیل وجود فاضلاب‌های شهری قدیمی زیستگاه مناسبی نمی‌باشد و زمینه بروز بیماری‌های حیوانی و انسانی متعددی را فراهم کرده است که می‌توان با ایجاد این دریاچه، زیستگاه مناسبی را برای تنوع زیستی پرندگان ایجاد کرد.
مولایی اضافه کرد: با توجه به وسعت زیاد دریاچه مصنوعی شهر پارس‌آباد به نظر می‌رسد تغییرات شگرفی در هیدرولوژی منطقه ایجاد می‌شود و شاهد افزایش بارش و تغییرات زیستی و گیاهی مناسب خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود به تاکید شهرداری پارس‌آباد بر افزایش فرهنگ ترافیکی اشاره کرد و گفت: ما برای افزایش آگاهی مردم از رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی در کنار برنامه‌های فرهنگی متعدد سعی داریم تا با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فضاهای عمومی همشهریان را متوجه احترام متقابل در حوزه رانندگی و حفظ مقررات کنیم.
سرپرست شهرداری پارس‌آباد ادامه داد: شهرداری پارس‌آباد علاوه بر این اقدام نسبت به فعال کردن 5 دوربین نظارتی در سطح شهر با همکاری پلیس راهور و یک دوربین سیار اقدام کرده که انتظار می‌رود همشهریان از پارک‌های دوبله و سوبله در سطح شهر پرهیز کرده و سعی کنند بیشتر از وسایط نقلیه عمومی استفاده کرده و 11 دقیقه پیاده‌روی را در رسیدن به مقصد نهایی خود بعد از پیاده شدن از خودروی شخصی مورد توجه قرار دهند.
مولایی تصریح کرد: در کنار این اقدامات ما نسبت به اصلاح معابر، دوربرگردان‌ها، نوسازی چراغ راهنمایی و رانندگی در چهاراه‌ها و ... فعالیت‌هایی را انجام دادیم تا ترافیک روانی را شاهد باشیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشت بهینه‌ اولویت دفتر عمران ملل متحد در ایران

عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه بررسی می‌شود

آذربایجان‌شرقی ظرفیت‌ بالایی برای کمک به تعمیق روابط ایران و ترکیه دارد

پیشگیری رمز موفقیت برنامه‌های مقابله با اعتیاد است

برداشت 164 تن انگور از تاکستان‌های خلخال

طرح «همسایه‌بانی» برای نخستین بار در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ در آذربایجان‌غربی آغاز شد

مشارکت زنان در اهدای خون زیر 4 درصد است/ هر کیسه خون، 3 نفر را نجات می‌دهد

ایجاد استان جدید در دستور کار وزارت کشور نیست

شاخص کل بازار بورس آذربایجان‌غربی به بیش از 326 هزار واحد رسید

افزایش 71 درصدی ارزش ریالی واردات از گمرک بازرگان

2 هزار تن انار در خداآفرین تولید شد

22 میلیارد ریال لوازم مصرفی دیالیز در آذربایجان‌غربی با تولید داخل تامین می‌شود

گوجه‌فرنگی با قیمت 1000 تومان در آذربایجان‌غربی خریداری می‌شود

واکنش سازمان صمت آذربایجان‌شرقی به نابسامانی در بازار رب

ظرفیت‌های تولید عسل در پیرانشهر معرفی می‌شود

25 هزار لیتر سوخت قاچاق در خوی کشف شد

13 نخبه قرآنی نماینده آذربایجان‌غربی در مسابقات کشوری اوقاف هستند

بسیج جامعه پزشکی در خدمت روستاییان مرزنشین سردشت

اولین دوره انتخابات شورای حمایت از سمن‌های اردبیل برگزار می‌شود

302 باب مدرسه در حاشیه راه‌ها آذربایجان غربی واقع شده است

بیش از هزار و 200 برنامه طی هفته دفاع مقدس در استان اردبیل برگزار می‌شود

بیش از 22 تن گندم آلوده در بوکان کشف شد

1172 فقره پرونده گرانفروشی در آذربایجان غربی تشکیل شد

پیش‌ بینی کاهش دمای هوا در هفته آینده

استخراج سالانه 60 هزارتن منیزیم در معادن منطقه آزاد ماکو

5700 تولید کننده عسل در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

روند احیای دریاچه ارومیه امید بخش است

آثاری از معماری در تپه «آناقیزلی» چایپاره کشف شد

زلزله به100واحد مسکونی روستایی چالدران خسارت زد/تداوم امداد رسانی

ردیف بودجه مقبره الشعرا تبریز احیا شد

آینده دریاچه ارومیه امیدوارکننده است

مناطق شمالی آذربایجان غربی درگیر بارش می شود

شهردار: القای مسائل قومیتی فرار سرمایه از شهر ارومیه را بدنبال دارد

آزاد سازی 72 زندانی جرائم غیرعمد اردبیل تا اربعین حسینی

کودکان بیمار آذربایجان‌غربی در آستانه جشن مهر چشم‌انتظار کمک خیّران

ارزش صادارت کالا از گمرک بازرگان 245 درصد افزایش یافت

رگبار، رعدوبرق و سیلاب، در انتظار 9 استان کشور

35 درصد رشد درآمد مالیاتی در آذربایجان‌غربی مربوط به شناسایی فراریان است

روزانه 11‌ هزار تردد در پایانه‌های مرزی آذربایجان‌غربی ثبت می‌شود

اکسپوی تبریز پس از چند دوره، پابه پای اکسپوی تهران پیش خواهد رفت

یک هکتار از تالاب نوروزلوی میاندوآب در آتش سوخت

آب ورودی به دریاچه ارومیه ٥٢ درصد کاهش یافته است

پیمایش تاریخی تبریز به پایان رسید

8 طرح عمرانی و خدماتی در میاندوآب به بهره‌برداری رسید

ورزشگاه علی دایی تکمیل و تحویل ورزش و جوانان می‌شود

تولید برق به کمک خودکفایی مددجویان کمیته امداد آذربایجان‌غربی آمد

فرآیند اداری در صدور مجوزها و استعلامات به حداقل رسیده است

درخشش جوان خداآفرینی در چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایر

حجاج آذربایجان‌شرقی از 13 شهریور باز می‌گردند