پیام آذری

آخرين مطالب

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران مقالات

107هزار بال پرنده سرشماری شد/ آذربایجان غربی بهشت پرندگان ایران
  بزرگنمايي:

پیام آذری- در حال حاضر 70 تالاب و زیستگاه دایمی و فصلی در آذربایجان غربی برای گذران زندگی پرندگان بومی و مهاجر با بیش از 700 کیلومتر مربع وجود دارد که این ظرفیت استان را به یکی از مهمترین پناهگاه‌ها و زیستگاه‌های پرندگان مبدل کرده است.

در حال حاضر برابر آمار موثق ارائه شده از طرف سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور حدود 520 گونه پرنده در کشور شناسایی‌شده که از این تعداد  300 نوع پرنده در استان آذربایجان غربی شناسایی شده است.

تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده‌نگری کشور، تالاب‌های یادگارلو، حسنلو آق‌گل، عشق‌آباد، قره ‌بلاغ، یاریم قیه و ساری ‌سوی تنها بخشی از ظرفیت عظیم تالاب‌های ملی و بین‌المللی استان بوده که همه‌ساله میزبان هزاران پرنده نادر و کمیاب بومی و مهاجر از سراسر دنیا هستند.

مرغ آتشین، فلامینگو، انواع مرغابی ها، پلیکان، تنچه، قو، عروس غاز، غاز خاکستری، درنای طناز، درنای خاکستری، کاکائی صورتی، اردک سرسبز، آنقوت، کرکس، قرقی، عقاب طلایی، دلیجه، کبک معمولی، آوست، کاکائی نقره ای، جغد کوچک، کبوتر چاهی از پرندگان پارک ملی دریاچه ارومیه و سایر زیستگاه های استان هستند.

107 هزار بال پرنده در آذربایجان غربی سرشماری شد

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت زیستگاه های آبی و سرشماری پرندگان گفت: امسال سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه آبی استان به مدت 25 روز از 10 دی ماه تا پنج بهمن ماه جاری برگزار شد.

در این مدت 106 هزار و 955 بال پرنده در زیستگاه های آبی استان امسال مشاهده شد که نسبت به سال گذشته که در مجموع 48 هزار و 450 بال بود نشان دهنده افزایش بیش از دو برابری تعداد پرندگان استوی با اشاره به استخراج نتلیج این سرشماری افزود: برفی و صعب العبور بودن، یخ زدگی، خشک شدن و عدم حضور پرندگان در برخی از زیستگاه های آبی استان منجر شد کار سرشماری در 25 سایت و زیستگاه آبی استان با سرعت بیشتری ادامه یابد.

یوسفی خاطرنشان کرد: در این راستا طی این مدت 106 هزار و 955 بال پرنده در زیستگاه های آبی استان امسال مشاهده شد که نسبت به سال گذشته که در مجموع 48 هزار و 450 بال بود نشان دهنده افزایش بیش از دو برابری تعداد پرندگان است.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: از بین 25 سایت و زیستگاه تحت پوشش طرح سرشماری بیشترین پرنده به تعداد 49 هزار و 163 بال در تالاب پرنده نگری کشور کانی برازان مهاباد و 28 هزار و 163 بال در ارس و رودخانه ارس مشاهده شد.

امسال پروانه شکار در زیستگاه های آبی استان صادر نشده بود

یوسفی با بیان اینکه نبود دوره یخبندان زیاد در استان طی سالجاری، طی شدن زمستانی معتدل، عدم بخ بستن برخی تالاب های استان به همراه امنیت غذایی و جانی را از مهمترین دلایل افزایش تعداد پرنده ها اعلام و اضافه کرد: امسال تلاش شده بود امنیت غذایی و جانی بهتری برای پرندگان در تالاب های استان فراهم شود.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به ممنوعیت شکار در زیستگاه های آبی استان افزود: امسال هیچ پروانه شکاری در زیستگاه های آبی استان صادر نشد بلکه تعداد محدودی پروانه شکار در مناطق خشک زی استان صادر شد.

امسال هیچ پروانه شکاری در زیستگاه های آبی استان صادر نشدوی خانواده اردک سانان و غاز سانان را از مهمترین گونه های مشاهده شده در سرشماری امسال پرندگان عنوان و خاطرنشان کرد: امسال هر چند گونه جدیدی در استان مشاهده نشد ولی درنای معمولیو طاوسک که عموما در فروردین ماه مشاهده می شد در این فصل سرشماری برای اولین بار رویت شد.

یوسفی با اشاره به اینکه در استان نزدیک 300 گونه پرنده شناسایی شده است گفت: از این تعداد 100 گونه بومی استان و 70 درصد معادل 200 گونه غیربومی و مهاجر هستند.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در برنامه سرشماری امسال 200 گونه پرنده مشاهده شد عنوان کرد: سایر گونه ها در فصل بهار و عموما در فررودین ماه در استان مشاهده می شوند.

یوسفی افزود: در برنامه سرشماری امسال 25 اکیپ 4 نفر شامل محیط بان، کارشناس محیط زیست، پرنده شناس و یک نفر از علاقمندان به محیط زیست همکاری داشتند.

موردی از بیماری و مرگ و میر در جمعیت پرندگان استان مشاهده نشد

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص بیماری و آنفولانزای پرندگان گفت: امسال هیچ گونه بیماری، مرگ و میر و حتی آنفولانزای پرندگان تاکنون در جمعیت پرندگان استان مشاهده نشده است.

یوسفی در خصوص استفاده از ظرفیت های گردشگری پرنده نگری در استان افزود: آذربایجان غربی قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان و نیز وجود انواع گونه‌های بومی می‌تواند ظرفیت بالقوه‌ای برای صنعت اکوتوریسم استان باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از گونه های پرندگان از جمله آنقوت، فلامینگو، غاز پیشانی‌سفید بزرگ در خطر انقراض قرار دارند اضافه کرد: حضور و مشاهده این گونه ها در زیستگاه های استان ضمن امیدواری به نجات این گونه ها می تواند زمینه ساز حضور گردشگران خارجی و علاقمندان به پرندگان باشد.

وجود تالاب‌های دایمی و فصلی، وجود اولین سایت پرنده نگری کشور در مهاباد، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مناسب موجب استان استان به بهشت پرندگان و نیز یکی از قطب های مهم گردشگری اکوتوریسم تبدیل شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ