پیام آذری

آخرين مطالب

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی مقالات

انتقال زندان به خارج شهر؛ مطالبه بی پاسخ شهروندان تبریزی
  بزرگنمايي:

پیام آذری- طرح مطالعاتی و مکان یابی پروژه انتقال زندان مرکزی تبریز به خارج از شهر بیش از 20 سال قبل آغاز شد و تاکنون به نتیجه نرسیده است، هر چند که مقام های قضایی آذربایجان شرقی عزم جدی برای تکمیل و نهایی شدن این پروژه مهم دارند.
هرچند زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت آن در بیش از نیم قرن قبل در خارج از شهر قرار داشت، اما به دلیل رشد سرسام آور شهرها در دهه های اخیر، اکنون این مکان در یکی از حوزه های پر رفت و آمد شهری قرار گرفته و به دلیل واقع شدن در ورودی شهر از سمت شرق، منظره ای ناهنجار به مجموعه شهری تحمیل کرده و شهروندان تبریزی همه روزه در گذر از بهترین منطقه شهر باید نظاره گر این سازه بدریخت، باشند.
ورود و خروج روزانه زندانیان با لباس های فرم و زنجیر به دست و پا، ازدحام خانواده های زندانیان برای دیدار با آنان مقابل در ورودی و ایجاد ترافیک و گاهی مواقع وقوع تصادفات دلخراش رانندگی در حین عبور از عرض خیابان، صحنه هایی از درگیری های لفظی و فیزیکی بین افراد شاکی و متشاکی و تبعات ناخوشایند ناشی از این وضعیت بر روح و روان شهروندان، لزوم انتقال زندان تبریز به خارج از شهر را دو چندان کرده است.
هر چند دولت های مختلف طی سال های متمادی به اتفاق بر تصمیم جدی خود برای انتقال زندان تبریز به خارج از شهر تاکید کرده اند، اما مردم این کلان شهر 2 میلیون نفری همچنان چشم انتظار بر چیده شدن ساختمان های قدیمی و فرسوده این سازه هستند که بر زیبایی های شهری سایه افکنده است.
به گزارش ایرنا، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی در نشست اخیر شورای قضایی استان بر انتقال سریع زندان مرکزی تبریز به خارج از محدوده این کلانشهر تاکید کرده است که این موضوع نشان دهنده توجه جدی متولی مستقیم و اصلی انتقال زندان به خارج از شهر می باشد.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری اظهار داشت: اینکه وجود زندان مرکزی تبریز در یکی از مهمترین و مرغوب ترین نقاط شهر موجب آسیب بصری به نمای کلی شهر می شود، بر کسی پوشیده نیست.
وی اضافه کرد: دادگستری استان برای انتقال این مجموعه به خارج از شهر اهتمام ویژه ای دارد و علاقمند به همکاری و تعامل سازنده با مجموعه شهرداری برای تسریع در این زمینه است.
حجت الاسلام مظفری ادامه داد: بدون تردید انتقال زندان تبریز به خارج از محدوده شهری، نه تنها موجب رضایت مندی شهروندان می شود، بلکه برای امور اداری و اجرایی مجموعه دستگاه قضایی استان نیز ثمربخش خواهد بود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه نمایندگان این حوزه و دیگر نمایندگان آذربایجان شرقی در پارلمان بر حل مشکلات و معضلات زندان تبریز اجماع دارند، گفت: انتقال زندان مرکزی تبریز به خارج از شهر، جزو اولویت ها است و در این رابطه پیگیری های لازم به عمل می آید.
محمداسماعلی سعیدی، لزوم ساخت زندان های جدید در خارج از شهرها به ویژه زندان تبریز را ضروری دانست و اظهار داشت: پیگیری لازم در راستای تسهیل فروش زمین فعلی زندان تبریز و ساخت زندان جدید در حال انجام است.
وی با ابراز خرسندی از تلاش بی وقفه و دلسوزانه مسئولان قضایی آذربایجان شرقی برای به سرانجام رساندن پروژه انتقال زندان تبریز، خواستار همکاری و تعامل نزدیک شهرداری با دادگستری استان شد.
شهردار کلانشهر تبریز نیز تعیین تکلیف از نظر معارض برای زمین کنونی زندان تبریز را یکی از اقدامات اولیه برای جذب سرمایه گذار در این شهر قلمداد کرد و گفت: باید توجه داشت که انتقال زندان تبریز به خارج از شهر یکی از طرح های مثبت و قابل اجرا و سودآور می باشد.
ایرج شهین باهر افزود: طرح انتقال زندان به خارج از شهر نه تنها باعث درآمدزایی از محل فروش اراضی آن خواهد شد، بلکه مهمتر از آن محیط و فضایی استاندارد با زیرساخت های علمی و فنی برای شهروندان به وجود خواهد آورد.
وی یادآوری کرد: شهرداری تبریز برای انتقال زندان تبریز با تمام توان خود با دادگستری و اداره کل زندان های آذربایجان شرقی همکاری خواهد کرد تا یکی از مطالبات به حق و قانونی شهروندان تحقق شود.
به گزارش ایرنا، زندان مرکزی تبریز در زمان ساخت برای پذیرش 600 زندانی طراحی شده بود که هیچ تناسبی با جمعیت امروز این کلان شهر ندارد.
با وجود اینکه محلی در روستای باباباغی در شمال غربی تبریز برای اجرای عملیات ساخت و تجهیز زندان جدید تبریز مشخص شده است، اما بنا به اظهار مسوولان امر به دلیل کمبود اعتبار، هنوز این طرح ملی به سرانجام مشخصی نرسیده و هر سال بهره برداری و مساله مهم انتقال زندان به خارج از شهر و محل جدید با تعویق های چندین ماهه مواجه می شود.
در حالی که مکان یابی ساختمان جدید زندان تبریز در محدوده اراضی «بابا باغی»19 سال قبل صورت گرفته است، اما عملیات ساخت آن از سال 1391 و با 15 سال تاخیر شروع شد و به دلیل کمبود اعتبار تاکنون تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ