پیام آذری

آخرين مطالب

رصد خانه مراغه در غبار بی توجهی فرهنگي

رصد خانه مراغه در غبار بی توجهی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مراغه - رصدخانه تاریخی مراغه به عنوان نماد پیشینه غنی علم و تمدن ایران، به رغم وعده های مکرر برای احیاء، سال هاست که غبار سنگین بی توجهی و فراموشی را بر پیکر رنجور خود تحمل می کند.
به گزارش ایرنا، بنای تاریخی «رصدخانه مراغه» که زمانی مرکز شکوفایی علوم و فنون، آغاز عصر طلایی تمدن ایران زمین و حضور دانشمندان شهیر آن دوران در این خطه زرخیز بود، برای احیا به انتظاری نافرجام و مبهم نشسته است.
رصدخانه ای که روزگاری الگوی بسیاری از بناهای عظیم و مشهور دنیا از رصدخانه چین تا سمرقند در قرون گذشته و مراکز نجومی در اروپا و آمریکا در عصر حاضر بوده است، اکنون حال و روز خوشی ندارد.
این بنا به عنوان سرآغاز تمدن شکوهمند ایرانی و اسلامی به رغم وعده های بسیار در دولت های مختلف، همچنان منتظر اقدامی موثر برای احیا، ساماندهی و تجهیز است.
سخنرانان و مسئولان عالی رتبه کشوری، استانی و شهرستانی و حتی دانشمندان و صاحب نظران بارها در مجامع ملی و بین المللی به وجود این اثر کهن علمی و تاریخی بالیده و به آن استناد کرده اند اما همه این شعارها حاصلی برای احیای رصدخانه مراغه نداشته است.
رصدخانه تاریخی و مشهور مراغه سال ها با نداری، بی توجهی و وعده های بدون عمل سپری کرده و اکنون در آستانه تخریب و نابودی کامل است و اگر اقدامی عاجل در این زمینه انجام نگیرد، چه بسا چند ساب بعد دیگر اثری از آن بجا نماند؛ اثری که بازدیدکنندگان خارجی و داخلی پس از حضور در آن، به تاسف و تاثر از وضعیت غمبار این بنای تاریخی بسنده می کنند.
در این میان حضور متعدد روسای سازمان میراث فرهنگی و معاونان وی و مسئولان استانی و شهرستانی در مراغه برای بازدید از رصدخانه تاریخی، به رغم وعده و وعیدهای آنان برای احیای آن تاکنون نتیجه ای نداشته است.
از سوی دیگر واقع شدن این رصدخانه در اراضی سایت یکی از نهادهای امنیتی کشور از مهم ترین علل بی نتیجه ماندن تلاش ها برای احیای آن است؛ البته در جریان سفر سال گذشته هیات دولت به آذربایجان شرقی و مراغه، تصمیماتی در این خصوص گرفته شد که ظاهرا این تصمیمات نیز ثمر و نتیجه ای نداشته است.
دستگاه های پلانتاریوم (آسمان نما) که از سوی میراث فرهنگی و با هزینه کرد میلیاردی برای تجهیز این رصدخانه خریداری شده، به دلیل بلاتکلیفی آن، در گوشه ای در حال خاک خوردن است و ساماندهی مسیر دستیابی به این رصدخانه نیز که شهرداری مسئولیت آن را برعهده گرفته به دلیل مشخص نشدن تکلیف اراضی این اثر تاریخی راکد مانده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم توجه مسئولان به احیای رصدخانه مراغه گفت: مسئولان کشوری باید برای رسیدگی و احیای این بنای ارزشمند تاریخی به عنوان اثری بین المللی ودر شان ایران اسلامی اهتمام کنند.
آیت الله محمد پورمحمدی افزود: بارها این امر را به مسئولان کشوری برای رسیدگی به احیای این اثر فاخر علمی و فرهنگی گوشزد و بیان کرده ام.
وی ادامه داد: مسئولان امر باید به رصدخانه مراغه به چشم یک اثر ارزشمند و طرح ملی نگاهی دوباره کرده و بودجه ای شایسته و طرحی مناسب برای این منظور تهیه و اقدام کنند.
وی اضافه کرد: احیای رصدخانه تاریخی مراغه نیازمند بودجه کلان و ملی توسط مسئولان کشوری بوده و با بودجه شهرستانی در این زمینه کار چندانی انجام نخواهد شد.
فرماندار مراغه نیز در جریان سفر 2 روز قبل مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان به این شهرستان از اوضاع نابسامان رصدخانه تاریخی انتقاد کرد و خواستار رفع مسایل و مشکلات آن شد.
حمید شکری گفت: راه دسترسی این اثر تاریخی به خاطر بارندگی‌ های اخیر ریزش کرده و به مسیری حادثه ‌ساز تبدیل شده و نبود اعتبار، مانع بزرگی بر سر راه ساماندهی این اثر تاریخی است که امیدواریم با مساعدت و توجه ویژه میراث فرهنگی استان، رصدخانه تاریخی مراغه دوباره به روزهای اوج خود بازگردد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراغه نیز در گفت و گو با ایرنا، کمبود بودجه را مهمترین مشکل برای احیای رصد خانه مراغه عنوان کرد.
یعقوب طالبی افزود: با مشارکت شهرداری مراغه و با رفع برخی مسائل ساماندهی محوطه، خواناسازی آثار تاریخی و امکانات رفاهی در کنار اثر تاریخی رصدخانه انجام می شود.
وی اضافه کرد: با وجود قول مساعد مسئولان کشوری مبنی بر تخصیص بودجه مناسب برای احیای این اثر تاریخی، تاکنون اقدامی در این زمینه تاکنون انجام نشده است.
عدم تخصیص بودجه در قالب برنامه های بودجه سالانه کشور برای احیا و نجات رصدخانه مراغه بزرگترین مانع برای تحقق آرزوی چندین ساله مردم این خطه برای بازنمایی نماد تمدن ایران زمین است.
به گزارش ایرنا، رصد خانه مراغه که این روزها آثار کمی از آن به جا مانده و سازه فعلی پوششی بر روی سازه قدیمی آن است، یادگاری از دوران طلایی علم و فرهنگ ایرانی اسلامی در دنیا محسوب می شود که در سال 657 قمری بنا شد و در برپایی آن شخصیت های بزرگی مثل علامه قطب الدین فخرالدین مراغی، محی الدین مغربی، علی بن محمود نجم الدین الاسـطرلابی و دیگر بزرگان آن روزگار مشارکت داشتند.
در نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری، خواجه نصیرالدین طوسی با استفاده از قدرت و نفوذ خود در دربار هلاکو خان، تاسیس رصدخانه را آغاز و توانست این مرکز علمی جهان اسلام را تاسیس کند.
ساخت بنای رصـدخانه 15 سال به طول انجامید و در این مدت به دستور هلاکو، کتاب ها و اسباب و آلات علمی و نجومی بسیاری در آن جمع شد.
اهمیت رصدخانه مراغه نه تنها به دلیل اهمیت تاریخی، بلکه به خاطر علم و دانشی است که در آن گردهم آمده بود و سال ها بر جهان تاثیر گذاشت، چنان که این رصدخانه کتابخانه ای با 400 هزار جلد کتاب خطی و ابزارهای اخترشناسی از جمله ذات الربع دیواری به شعاع 430 سانتیمتر، کره های ذات الحلق، حلقه انقلابی، حلقه اعتدالی و حلقه سموت، زیج ایلخانی که شهرت جهانی دارد و بسیاری آثار و اشیای دیگر را شامل می شد.
رصدخانه مراغه که با شماره 1675 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده نه تنها کاملترین رصدخانه ای است که تا زمان خود ایجاد شده، بلکه نخستین رصدخانه مجهزِ قبل از کشف دوربین به شمار می رود، به طوری که تا 300سال بعد رصد خانه ای با آن امکانات در غرب به وجود نیامده است.
به گواه تاریخ این مجموعه تا سال 703 هجری قمری یعنی تا زمان سلطان محمد خدابنده فعال بوده ولی پس از آن بر اثر عوامل متعدد همچون تغییر پایتخت و بی توجهی حکام رو به ویرانی رفت و در حال حاضر آثاری از بناهای متعلق به آن باقی مانده است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
3077/518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروژه ساخت گوشی انعطاف پذیر نوکیا هنوز ادامه دارد

احداث خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل تسریع می‌شود

درخشش کودکان و نوجوانان اردبیلی در مسابقات بین‌المللی و کشوری

اوبر قابلیت Hourly را معرفی کرد

بازگشت 20 هزار فلامینگو به دریاچه ارومیه

کشف محموله‌ البسه قاچاق در مراغه

تشییع پیکر شهید علیرضا اسلام دوست در هریس

واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی پر از ابهام است

بازی Call of Duty: WWII در دسترس کاربران PS Plus قرار گرفت

تداوم عملیات نیرورسانی به قلعه تاریخی بابک طی سال 99

خارج کردن توده 7.5 کیلوگرمی از شکم زنی در تبریز

ارتقاء ایمنی بازار ایکی قاپیلی تبریز

واکنش قالیباف به کشته شدن جوان سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا

آپدیت اندروید 10 هواوی Mate 10 Pro در ایران رسما ارایه شد

بازداشت محتکر 35 تن برنج در مشگین‌شهر

کشف 110 اصله چوب‌آلات قاچاق جنگلی در اردبیل

فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی: انتقام خون شهدا را از اشرار می‌گیریم

ستاد کرونای مراغه: مراسم تشییع شهید بهره‌ور به صورت رسمی برگزار نخواهد شد

اعتبارنامه‌ نمایندگان چگونه بررسی و تصویب می‌شود؟

ال‌جی دیسپلی به تولید پنل های LCD آیپد شتاب می‌بخشد

اطلاعات تازه‌ای از گوشی پرچمدار ویوو ایکس 50 پرو پلاس فاش شد

مادرِ پسر موریاک به ایران آمد

شناسایی 40 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان اردبیل

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه به قالیباف تبریک گفت

تاخیر در عرضه نسخه بتا اندروید 11

امسال 540 تن گل محمدی از مزارع خوی برداشت می‌شود

تیم والیبال شهرداری ارومیه جوان‌تر شد

رییس هیات دوومیدانی آذربایجان‌غربی ابقا شد

15 صندوق خُرد محلی در تکاب راه‌اندازی می‌شود

مدیران بنیاد شهید، بهزیستی و صندوق امید آذربایجان‌غربی میهمان سامانه 111

شاخص‌های ارزیابی کرونا در آذربایجان شرقی رو به بهبود است

سرمایه‌گذاری 2 میلیارد تومانی برای ساماندهی قلعه‌ تاریخی بابک

کشف محموله‌های البسه قاچاق در مراغه

لزوم الحاق بازارچه و پایانه مرزی سرو/پایانه های مرزی تقویت می شود

سگا در رویداد دیجیتالی Guerrilla Collective شرکت می‌کند

محاسبه دقیق زمان مرگ با شبیه‌سازی اجساد

پیام تبریک عمار حکیم به قالیباف

بررسی نحوه عضویت نمایندگان در کمیسیون‌های‌ تخصصی مجلس

تاریخ عرضه‌ بازی Outbuddies DX مشخص شد

وسترن دیجیتال به دادگاه احضار شد

هزینه 100 هزار میلیارد تومانی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات

عبور مدارگرد خورشیدی "سولاراوربیتر" از میان دُم دنباله‌دار اتلس

معاون استاندار آذربایجان غربی بر لزوم الحاق بازارچه و پایانه مرزی سرو تاکید کرد

خانواده 55 دانش‌آموز نیازمند در مهاباد بسته معیشتی دریافت‌کردند

الحاق بازارچه و پایانه برای رونق مرز سرو ارومیه ضروری است

سهم تجارت خارجی ارس در صادرات غیرنفتی آذربایجان‌شرقی افزایش می‌یابد

ساماندهی بافت فرسوده از برنامه های مهم عمران شهری میانه است

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد: ارائه تسهیلات به روستاییان و عشایر آسیب دیده از کرونا

توضیحات امیرآبادی درباره هدیه یکی از وزارتخانه‌ها به منتخبان تهران

ایرفون Powerbeats Pro اپل در 4 رنگ جدید معرفی شد