پیام آذری

آخرين مطالب

ایرنا گزارش می دهد/

خرید هیجانی، زمینه ساز وسوسه بیشتر سودجویان اقتصادي

خرید هیجانی، زمینه ساز وسوسه بیشتر سودجویان
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تبریز - خرید هیجانی و هجوم مردم به مراکز عرضه و فروشگاه ها برای خرید کالاهای اساسی که با مهندسی پشت پرده افکار عمومی از سوی سودجویان دنبال می شود، وسوسه این افراد برای افزایش قیمت کالاهای مختلف را بیشتر می کند.
به گزارش ایرنا، در ماه های اخیر سودجویان به بهانه تحریم های نفتی ایران و افزایش نرخ ارز، بازار را متلاطم کرده و با سوء استفاده از این موقعیت و بکارگیری ترفندهای مختلف بر طبل گرانی می کوبند و هیچ یک از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم از تبعات شایعه کمبود و گرانی بی نصیب نمی ماند.
در ماه های اخیر کمبود و گرانی از گوشت قرمز و سفید شروع و پوشک بچه را غرق آب کرد، دامن برنج، روغن نباتی، رب گوجه فرنگی و پیاز را گرفت و در نهایت از شکر، مواد شوینده و ماکارونی سر در آورد.
در این میان رفتارهای هیجانی مردم در خرید بیش از مصرف مورد نیاز خود و نیز کم کاری سازمان های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در مدیریت و هدایت افکار عمومی و اطلاع رسانی در خصوص تامین بودن نیازهای بازار، زمینه را برای سوء استفاده روزافزون دلالان، محتکران و سودجویان فراهم می کند.
استاد جامعه شناسی توسعه اقتصادی دانشگاه تبریز با بیان اینکه خرید هیجانی مردم از پدیده های اجتماعی است که در مواقع نبود ثبات در بازار روی می دهد، می گوید: در این وضعیت ثبات رفتاری در بین مصرف کنندگان و خریداران از بین می رود و سودجویان از این وضعیت سوء استفاده کرده و به فکر حداکثر منفعت مشروع و نامشروع می افتند.
محمدباقر علیزاده اقدم، اضافه می کند: ریشه بروز چنین رفتارهای غیرعقلایی و غیرمنطقی مردم به منابع محدود و نبود احساس امنیت روانی مصرف کنندگان برمی گردد.
وی اظهار می کند: اگر احساس امنیت روانی در بین مصرف کننده وجود داشته باشد مبنی بر اینکه در صورت بروز مشکلی در بازار این مشکل از سوی مسئولان رفع شده و وی خواهد توانست کالای مورد نیاز خود را تامین کند، او مبادرت به این رفتار نمی کند.
استاد جامعه شناسی دانشگاه تبریز یادآوری می کند: آرشیوهای ذهنی مصرف کننده از منفعت بردن و متضرر شدن در تغییر قیمت کالاها، موجب تقویت رفتارهای هیجانی مصرف کنندگان و مخدوش شدن فرهنگ ثبات رفتاری آنان می شود.
علیزاده اقدم، ادامه می دهد: ایجاد زمینه های احساس امنیت رفتاری از سوی مسئولان در مصرف کنندگان موجب می شود تا آنان از دست زدن به رفتارهای هیجانی پرهیز کنند.
وی می گوید: تجربه نشان داده است که با افزایش قیمت دلار قیمت کالاها نیز افزایش می یابد، ولی با کاهش قیمت دلار نرخ این کالاها پایین نمی آید و این کار موجب بی اعتمادی در بین مصرف کنندگان می شود.
علیزاده اقدم می افزاید: اگر بسترهای اعتماد در مصرف کنندگان طوری ایجاد شود که آنان باور کنند گرانی کالاها موقتی بوده و فروکش خواهد کرد، فرهنگ ثبات رفتاری و احساس اطمینان و آرامش در آن ها ایجاد شده و از بروز رفتار هیجانی اجتناب می کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با دادن اطمینان به مردم مبنی بر تامین کامل کالاهای اساسی در سطح استان، می گوید: نگرانی از بابت تامین کالاهای اساسی و غیر اساسی در استان وجود ندارد.
علی جهانگیری، می افزاید: هر سال در ابتدای ماه رمضان شایعاتی مبنی بر کمبود برخی کالاهای اساسی مانند روغن، برنج و دیگر محصولات غذایی از سوی افراد سودجو و فرصت طلب در بازار رواج می یابد و مردم بی اطلاع از پشت پرده این شایعات، به مراکز عرضه هجوم آورده و اقدام به خرید بیش از حد نیاز مصرف خود می کنند.
وی با انتقاد از رفتار هیجانی مردم برای خرید کالاهای اساسی و سوء استفاده افراد سودجو از این فرصت، اظهار می کند: در بسیاری از موارد این مسائل موجب افزایش قیمت کالاها می شود که در کل ضرر آن به مصرف کننده بر می گردد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی یادآوری می کند: تمامی انبارهای استان پر از کالاهای اساسی بوده و از نظر توزیع و پخش نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.
جهانگیری با بیان اینکه نیاز بازار استان به شکر حدود 50 تا 70 هزار تن است، ادامه می دهد: با توجه به پخت و پز زولبیا و بامیه در ماه رمضان و نیاز بیشتر خانوارها در این ماه به مصرف این کالا، 20 هزار تن شکر در اردیبهشت بین اصناف و خانوارها توزیع می شود.
وی می گوید: در ارتباط با سایر کالاهای اساسی مانند گوشت مرغ و قرمز و لبنیات نیز بر اساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان، هیچ کمبودی وجود ندارد و قیمت گوشت نیز روند نزولی یافته است.
سخنگوی تنظیم بازار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه کالاهای اساسی به حد کافی در کشور و استان وجود دارد، می گوید: در تامین این کالاها مانند گوشت، برنج، روغن، شکر و آرد هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، زیرا میزان تولید کاهش نیافته است.
سیداحد یوزباشی اضافه می کند: برخی رفتارهای هیجانی مردم که ناشی از فضا سازی فرصت طلبان با سوءاستفاده از فضای مجازی و حقیقی در خصوص کمبود کالاها برای افزایش قیمت آنها یا فروش کالاهایی با تاریخ انقضای کم می دهد، موجب ملتهب شدن بازار می شود.
وی اظهار می کند: در این مواقع تامل و تحمل مردم پایین می آید و آنها به سوی مراکز عرضه گسیل می شوند و در نتیجه فرصت طلبان به نتیجه دلخواه خود دست یافته و در سایه فضاسازی قبلی و با سوء استفاده از این وضعیت قیمت کالاها را افزایش می دهند.
سخنگوی تنظیم بازار آذربایجان شرقی می گوید: هم اکنون کالاهای اساسی در انبارها به حد کافی وجود دارد و در این راستا حدود یک هزار و 500 تن برنج و 25 هزار تن شکر در اختیار سازمان صمت قرار گرفته تا به قیمت مصوب سازمان حمایت در بازار توزیع شود.
یوزباشی ادامه می دهد: از زمان ابلاغ مصوبه تنظیم بازار در سال گذشته تاکنون 3 هزار و 870 تن گوشت شامل 2 هزار و 270 تن گوشت قرمز گرم و منجمد و یک هزار و 600 تن مرغ منجمد از طریق شبکه توزیع در اختیار مصرف کنندگان استان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه توزیع این کالاها برای متعادل کردن قیمت در بازار انجام می شود، می گوید: در ارتباط با ماکارونی نیز قرار است دولت آرد مورد نیاز کارخانه های تولید ماکارونی را به قیمت حدود 17 تا 18 هزار ریال تامین کند، بنابراین در این زمینه نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.
یوزباشی با تاکید بر اینکه نیازی به انبار کالاهای اساسی در خانه ها از سوی مردم وجود ندارد، تاکید می کند: برای مقابله با افزایش قیمت کالاها باید مردم خودشان وارد عمل شده و با رعایت میزان مصرف خود مانع از رسیدن فرصت طلبان به مطامع خود شوند.
رئیس اتاق اصناف تبریز نیز با اشاره به افزایش قیمت برخی کالاها در بازار می گوید: هم اکنون به حد کافی کالای اساسی در کشور و به تبع آن در استان وجود دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
سیدحبیب هاشمی، با بیان اینکه رواج برخی شایعات در جامعه موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی و غیراساسی می شود، معتقد است: مردم نباید به این شایعات دامن بزنند، زیرا این موضوع موجب سوء استفاده افراد فرصت طلب می شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت برنج و شکر در آستانه ماه مبارک رمضان در بازار، یادآوری می کند: براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار استان مقرر شد حدود یک هزار تن شکر به قیمت 34 هزار ریال و 670 تن برنج خارجی از نوع هندی به قیمت 74 هزار ریال از طریق اصناف در مناطق و محلات تبریز عرضه شود.
گزارش از: پرویز بابائی
8023/518


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هزینه ثبت‌نام خودرو در کافی‌نت‌ها اعلام شد

اولین جلسه فراکسیون محرومیت‌زدایی و جهادی مجلس یازدهم برگزار شد

کنترل تورم، عامل اساسی حفظ ارزش پول ملی است

اعتراضات در آمریکا برای اپل و آمازون دردسرساز شد

سرورهای بازی محبوب‌ برای همیشه غیر فعال شدند

مجموعه ‌داستان «آن سال سیاه» منتشر شد

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

واژگونی کامیون در گرمی مغان یک کشته برجای گذاشت

استاندار: سند جامع سلامت استان اردبیل مدون و آماده اجراست

مدیرکل صنعت و معدن آذربایجان‌شرقی: احتکار خودرو در استان نداریم

تحقق 85 درصدی سهم بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی در تامین آب دریاچه ارومیه

انتشار فراخوان مسابقه کتابخوانی خورشید جماران در عجب‌شیر

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

قدرت نمایی کنسول جدید؛ بازی های PS5 را در هیچ جای دیگری تجربه نخواهید کرد

سند جامع سلامت استان اردبیل عملیاتی می شود

ایلان ماسک پس از پرتاب «دراگون»: نمی‌توانم احساساتم را کنترل کنم

آسفالت ریزی بیش از  12 هزار تن در سطح شهر

استاندار: سند جامع سلامت استان اردبیل تدوین و آماده اجراست

هزینه ثبت‌نام خودرو در مهاباد 500 هزار ریال اعلام شد

4 محوطه تاریخی بوکان برای ثبت ملی معرفی شد

بهسازی و آسفالت 20 کیلومتر از راه‌های روستایی ماکو

چاپ مقاله پژوهشگر جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی در مجله ISI

مجازات جایگزین حبس و پذیرش اجتماعی

ضبط و معدوم ‌سازی بیش از 49 تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی

شناسایی 1000 مورد کرونایی جدید طی هفته گذشته در آذربایجان شرقی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

برگزاری مراسم عزاداری و ترحیم در مساجد و حسینه ها ممنوع

احتمال بازگشایی مرز بازرگان

نماینده مردم ساوجبلاغ: مساله اقتصاد و فرهنگ از مهم‌ترین اولویت‌های مجلس یازدهم است

آیا گلکسی واچ 2 به یک قابلیت دوست داشتنی مجهز می‌شود؟

روایتی از پیچیده‌ترین مأموریت‌ سازمان اطلاعات و امنیت مصر

اماکن متبرکه آذربایجان غربی همچنان بسته است

150 میلیارد ریال به مجتمع نوآوری استان اردبیل اختصاص یافت

15 محوطه جدید تاریخی در مشگین‌شهر شناسایی شد

کوچ عشایر شاهسون در زمانه کرونا

توزیع 11 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های منطقه آزاد ارس

هزاران رنگ قالی رنگ باخت/ نخ‌هایی که وابسته به پشم خارجی است

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

سلیمی: مجلس یازدهم مسائل را از مردم پنهان نکند

افزایش بی‌سابقه حملات سایبری در دوران شیوع ویروس کرونا

آشنایی با ساعتهای هوشمند برتر 2020

قبل از فروش آیفون خود این 8 کار را انجام دهید

چاپ مقاله پژوهشگر جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در مجله ISI با ضریب تاثیر 1.25

شهدی که بازار فروش ندارد!

امضاء تفاهم نامه تامین اراضی جهت توسعه محدوده مناطق روستایی ارس

عمل احتکار در هیچ یک از خودروسازی‌های فعال استان، موضوعیت ندارد

معدوم‌سازی بیش از 49 تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در آذربایجان شرقی

150میلیارد ریال به مجتمع نوآوری استان اردبیل اختصاص یافت

مساجد آذربایجان‌غربی با رعایت فاصله اجتماعی بازگشایی شد

شبکه کلاهبردار میلیاردی در آذربایجان غربی متلاشی شد