پیام آذری

آخرين مطالب

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل مقالات

توسعه تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل
  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل- تولید ژله رویال و تکثیر ملکه زنبور عسل در استان اردبیل در حال توسعه است و زنبورداران این استان به تولید محصولات جانبی و اقتصادی تر فعالیت زنبورداری روی آورده اند.

 در سال های اخیر تولید محصولات جانبی فعالیت زنبورداری از جمله ژله رویال، زهر زنبور عسل، بره موم، موم و گرده گل در استان اردبیل گسترش یافته و تقاضای داخلی و خارجی برای این محصولات نیز بیشتر شده است.
بهزاد حیدری و طاهر مظفری دو زنبوردار فعال در شهرستان مشگین شهر که در امر تولید ملکه و محصولات جانبی عسل فعالیت دارند، با اشاره به تولید روزانه 70 گرم ژل رویال در زنبورستان خود اعلام کردند که 60 کندو را برای تولید ژله رویال و 50 کندو را برای تولید ملکه زنبور عسل اختصاص داده اند.
این دو جوان زنبوردار تحصیل کرده، به طور میانگین ماهانه 1.5 کیلوگرم ژله رویال در شهرستان مشگین شهر تولید می کنند و علاوه بر این، با یکصد کندوی معمولی، امر تولید عسل را در دامنه شمالی کوه سبلان و در ییلاقات اطراف مشگین شهر ادامه می دهند.

این دو زنبوردار که تنها تولید کنندگان ژله رویال و ملکه زنبور عسل در شهرستان مشگین شهر هستند، تاکنون 500 ملکه را تولید کرده و در اختیار زنبورداران منطقه قرار داده و خدمات فنی برای تولید بیش از یکهزار ملکه زنبور عسل به زنبورداران منطقه ارائه کرده اند.
حیدری که به مدت سه سال هم زنبوردار نمونه انتخاب شده، با اشاره به طی 15 دوره تخصصی زنبورداری گفت: صنعت زنبورداری نیازمند آموزش فعالان این عرصه بوده و علاوه بر این لازم است که زنبورداران در همایش های علمی و تخصصی دور هم جمع شده و تجربیات خود را مبادله کنند.
  هر گرم ژله رویال به قیمت تقریبی 130 هزار ریال به فروش می رسد که عموماً مصرف دارویی دارد.
ژله رویال در درمان بسیاری از ناتوانی ها و امراض کاربرد دارد و مصرف خوراکی آن از جمله برای کاهش چربی خون، تنظیم هورمون ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، افزایش اشتها، رفع سختی رگ ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش مقاومت بدن در مقابله با عفونت ها و جلوگیری از پیری زودرس توصیه شده است.

تولید ژله رویال که ظرافت بیشتری را می طلبد، به علت صرفه اقتصادی بیشتر نسبت به عسل، در سال های اخیر در استان اردبیل در حال گسترش است و بر همین اساس، سالانه 220 کیلوگرم ژله رویال در شهرستان های اردبیل، مشگین شهر و خلخال استان اردبیل تولید می شود.
تولید ژله رویال و نیز عسل کیفی و بیشتر در هر کلنی زنبورعسل نیازمند فعالیت یک ملکه باور در هر کندو است و به همین علت تولید، تکثیر و پرورش ملکه زنبور عسل به عنوان پایه کار زنبورداری از اهمیت فوق العاده ای در این حوزه برخوردار است.
در هر کندوی زنبور عسل در هر 20 روز می توان چندین ملکه زنبور عسل تکثیر و تولید کرد و بر این اساس، با توجه به عمر محدود دو ساله هر ملکه، ملکه های تکثیر شده جایگزین ملکه های موجود در زنبورستان های پرورش دهندگان می شود.
سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل چند محصولی کردن فعالیت زنبورداری را از جمله برنامه های کاری خود در حوزه پرورش زنبور عسل اعلام کرده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال های گذشته امکانات و زیر ساخت های لازم برای خروج زنبورداران استان از شرایط تک محصولی فراهم شده و علاوه بر این، آموزش های تخصصی و خدمات فنی به زنبورداران استان برای تولید محصولات جانبی زنبورداری ارائه شده است.
خلیل نیکشاد بیان کرد: تولید ژله رویال، زهر زنبور عسل، بره موم، موم و گرده گل از جمله محصولات جانبی زنبورداری است که ارزش افزوده بیشتری نسبت به عسل دارد و تولید این محصولات با استقبال زنبورداران منطقه مواجه شده است.
وی اعلام کرد: استان اردبیل 366 هزار کندوی زنبور عسل دارد و سالانه حدود 6 هزار تن محصول عسل در استان اردبیل تولید می شود.
نیکشاد میانگین عسل تولیدی در هر کلنی زنبورستان های استان اردبیل را حدود 19 کیلوگرم اعلام کرد و ادامه داد: عسل تولید شده در این به علت کوچ زنبورداران به مناطق و ییلاقات پرگل کشور و نیز تهیه عسل در مراتع غنی کوهستان های استان از مرغوبیت بالایی برخوردار است.
وی از صدور سالانه حدود 100 تن عسل از استان اردبیل به مقصد کشورهای عراق، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس، مالزی و نیز استان های دیگر کشور خبر داد و گفت: حدود یکهزار تن از محصول عسل تولید شده در استان اردبیل نیز در خود استان به فروش رفته و یا مصرف می شود.

دهقان باقری کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز از برگزاری دوره های آموزش پیشرفته و ارائه تسهیلات برای زنبورداران استان خبر دارد و گفت: هم اکنون 15 نفر از زنبورداران استان در زمینه تولید ژله رویال فعال هستند.
وی بیان کرد: در کنار تولید ژله رویال، تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل نیز در استان رواج دارد و اغلب زنبورداران حرفه ای استان ملکه زنبورستان های خود را تکثیر و تامین می کنند ولی عده ای از زنبورداران هم به صورت تخصصی در امر تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل فعالیت دارند.
باقری با اشاره به وجود یک ملکه باور در هر کلنی و کندوی زنبور عسل، زادآوری زنبورهای کارگر را به عنوان عوامل تولید عسل از جمله وظایف ملکه عنوان کرد و گفت: هدف از تکثیر و تولید ملکه زنبور عسل، تکثیر نژاد و تولید زنبور عسل کیفی با هدف ارتقای کیفیت و کمیت تولید محصول عسل است.
وی بیان کرد: عمر اقتصادی هر ملکه زنبور عسل دو سال است و زنبورداران برای افزایش میزان باوری و زادآوری آنها، هر دو سال یکبار ملکه کلنی ها و کندوهای خود را جایگزین می کنند و با این کار عمل بهگزینی و تولید محصول کیفی و بیشتر محقق می شود.
کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تحویل یک هزار و 300 تن شکر به زنبورداران استان و ارائه تسهیلات حمایتی و ترویجی به بیش از 200 زنبوردار استان در سال جاری خبر دارد.
وی گفت: هم اکنون چهار تعاونی و یک اتحادیه زنبورداری در استان اردبیل فعال بوده و انجمن ملی زنبورداران و تولید کنندگان زنبور عسل ایران نیز در راستای حمایت از فعالان این عرصه در استان اردبیل مستقر شده است.
عسل از مهمترین سوغاتی های اردبیل محسوب می شود و هر کیلوگرم آن بسته به کیفیت محصول، از 200 هزار تا 800 هزار ریال قیمت دارد.
عسل تولید شده در استان اردبیل که به عسل سبلان معروف است، شهرت جهانی دارد.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ریشه پیاده‌روی اربعین چیست؟

سهم ناچیز سیب در سبد صادرات‌

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان