پیام آذری

آخرين مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد:

آخرین وضعیت واحدهای تولیدی مشکل‌دار آذربایجان شرقی اقتصادي

آخرین وضعیت واحدهای تولیدی مشکل‌دار آذربایجان شرقی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی مشکل‌دار استان را تشریح کرد.
میر احد حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در خصوص آخرین وضعیت واحدهای تولیدی استان، اظهارکرد: تا پنج سال گذشته 200 واحد بحرانی در استان وجود داشت، اما اکنون واحد بحرانی و مشکل دار در استان به آن معنی که معضل باشد وجود ندارد، بلکه تعداد 5 یا 6 مورد با تاخیر حقوق کارگران پرداخت می‌شود.
وی با بیان این‌که بخشی از مشکلات واحد‌های تولیدی ناشی از واگذاری‌هایی است که اهلیت خریدار مد نظر گرفته نشده است، گفت: لیفتراک سازی، بلبرینگ سازی، ماشین سازی و کمپرسور سازی از جمله واحدهای مشکل دار هستند؛ به عنوان مثال طی چهار سال گذشته شرکت ماشین سازی تبریز حدود بیش از دو هزار کارگر داشته و اکنون این تعداد به یک هزار و 200 نفر رسیده است.
وی اضافه کرد: این کارخانه را به کسی واگذار کرده بودند که اصلا با ادبیات تولید و کار آشنایی نداشته و مباحثی پیش آمده بود که هرچند مرتبط با کارخانه ماشین سازی نبود، اما این کارخانه بلاتکلیف بود که خوشبختانه با پیگیری‌های لازم، این کارخانه به کارکنان صندوق بازنشستگی فولاد وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد.
وی افزود: همچنین بلبرینگ سازی تبریز با 600 نفر کارگر واگذار شده بود، اکنون تعداد کارگران این واحد به 200 نفر رسیده است؛ در گذشته در این کارخانه ماهانه سه میلیون قطعه بلبرینگ تولید می‌شد؛ ولی اکنون یک قطعه بلبرینگ نیز به سختی تولید می‌شود.
حسینی تصریح کرد: لیفتراک سازی قبلا 600 نفر کارگر داشته و ماهانه بیش از 80 بلبرینگ تولید می‌کرد، این درحالی است که اکنون ماهانه سه بلیرینگ هم تولید نمی‌شود؛ همچنین در کارخانه کمپرسورسازی 500 نفر مشغول فعالیت بود که اکنون این تعداد کارگر به 120 نفر کاهش یافته و با حداقل تولید به فعالیت خود ادامه می‌دهند. 
وی افزود: براساس مفاد قرارداد واگذار شده خریداران مکلف به حفظ وضیعت اشتغال موجود و یا افزایش اشتغال و نیز موظف به افزایش تولید و یا حفظ وضیعت تولید هستند؛ اما در واگذاری‌هایی که در این استان انجام گرفته به این موضوع توجه نکرده‌اند، از این رو اگر خریدار به آن عمل نکند به تعهد خودش عمل نکرده است و سازمان خصوصی سازی می تواند شرکت واگذاری را مسترد کند.
وی با اشاره به وجود 48 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ دارای کد تامین اجتماعی در استان، بیان کرد: از این تعداد، حدود دو هزار واحد در استان بالای 100 نفر پرسنل داشته و مابقی، واحد‌های کوچک هستند.
وی ادامه داد: آذربایجان شرقی نزدیک به چهار میلیون نفر جمیت دارد که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار نفر جزو جمعیت فعال استان به شمار می‌روند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به وجود 150 هزار بیکار در استان، خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری استان از 11.9 درصد به 10.9 درصد در آخر سال 97 رسیده و اکنون نیز در اواخر بهار سال جاری نرخ بیکاری استان به 10.2 درصد کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: بیش از 39.4 درصد شاغلین ما در بخش صنعت، 19.7 درصد در بخش کشاورزی و 40.8 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند.
وی با اشاره به وجود 37 شهرک صنعتی و 17 ناحیه صنعتی در استان، اضافه کرد: با وجود این امکانات در استان باید از سرمایه گذاران استقبال کرده و زمینه را برای اشتغال فراهم کنیم.
وی با اشاره به وضعیت تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی در استان، متذکر شد: سال گذشته در قالب اشتغال روستایی 400 میلیارد تومان تسهیلات برای استان اختصاص یافته بود که نزدیک به 337 میلیارد تومان از آن جذب شده و حدود شش هزار فرصت شغلی را فراهم کرده است. 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی تصریح کرد: همچنین در قالب اشتغال فراگیر نیز اعتباری بالغ بر 873 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته بود که 260 میلیارد تومان از آن جذب شده است؛ در صورت اتمام طرح‌ها فرصت شغلی در استان فراهم می‌شود.
وی با اشاره به دلیل کاهش تنش‌های کارگری در استان، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته چند واحد حساس در استان وجود داشت که کارگران این واحدها مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کرده و پیگیر مطالباتشان بودند که از جمله آن‌ها شرکت ماشین آلات صنعتی بوده که با پیگیری‌های لازم این کارخانه به تراکتور سازی تبریز واگذار شده و اکنون هیچ مشکلی در این کارخانه وجود ندارد.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از کارخانه‌های مشکل دار در استان که کارگران آن دست به تجمع می‌زدند کارخانه رخش خودرو بود، در حال حاضر این کارخانه نیز واگذار شده و در چارچوب قانون حق و حقوق کارگران پرداخت می‌شود .
حسینی عنوان کرد: بلبرینگ سازی از جمله واحد‌های مشکل دار استان بوده که با پیگیری‌های لازم این کارخانه نیز به اداره حمایت از صنایع واگذار شده و تدابیری انجام گرفته که آرامش و امنیت کارگری برقرار شده است.
وی بیان کرد: اکنون در واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی از بابت تامین مواد اولیه نگرانیم؛ از این رو لازم است دولت در این خصوص اقداماتی را انجام دهد تا شاهد تعدیل نیرو و کاهش تولیدات نباشیم.
وی با بیان این‌که مقرر شده است در سال 98 نزدیک به 55 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شود، اظهار کرد: تحقق این امر نیازمند حمایت از سرمایه گذاران و فراهم کردن امکانات و بسترهای لازم است. 
وی ادامه داد: در مجموع علی‌رغم وجود مشکلات زیاد در کشور وضیعت استان نسبت مناسب بوده و تمامی تلاش مسئولین استان این است که امنیت و آرامش را در استان فراهم کنند تا سرمایه گذاری افزایش و به دنبال شاهد افزایش اشتغال و رونق اقتصادی در استان باشیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تکمیل پل قدس نیازمند اعتبارات دولتی است

نباید برای توسعه همکاری‌های علمی تنها به کشورهای اروپایی چشم دوخت

تکاب باید به برند بین المللی تبدیل شود

مدیریت در متروی تبریز بهره وری بالایی را رقم زده است

21هزارتن عسل در آذربایجان غربی تولید می شود/کسب رتبه اول کشوری

تبدیل واردکننده به تولیدکننده در ارس ارزشمند است

صدور 2 مجوز مجموعه داری در آذربایجان شرقی

ایجاد تحول اقتصادی با احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان

قیمت خودروهای داخلی 98/09/12

قیمت خودروهای وارداتی 98/09/12

بازار خودرو به کدام سو حرکت می‌ کند؟

جزئیات راه‌ اندازی کانال مالی سوئیس - ایران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/13

اطلاعیه مهم ایران خودرو درباره ثبت‌ نام خودرو

آذربایجان غربی با تولید بیش از 21 هزار تن عسل رکوردار تولید در کشور است

بدنبال افزایش بهره وری تولید در آذربایجان غربی هستیم

بیش از 7 میلیارد تومان برای رفع مشکلات ترافیک آذربایجان غربی ابلاغ شده است

هیچ مشکلی از بابت ذخایر کالاهای اساسی در آذربایجان غربی وجود ندارد

182 دستگاه ماشین آلات راهداری آذربایجان غربی نیازمند تجهیز و نوسازی هستند

ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده در آذربایجان غربی نوسازی شود

سالانه 500 میلیارد تومان برای ترافیک ارومیه هزینه می شود

1000 کیلومتر نیز از معابر ارومیه نیازمند خط کشی است

گزارشی از روند اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در آذربایجان شرقی

اشتغال زایی و کاریابی برای 4700 مددجوی کمیته امداد آذربایجان شرقی

ادغام سازمان نقشه‎ برداری شمال‌غرب با مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی

تبدیل واردکننده به تولیدکننده در ارس ارزشمند است

20 آذر؛ مهلت آخر مراجعه به سایت بسته معیشتی

بدهی 30 هزار میلیاردی سایپا و ایران‌ خودرو

بانک مرکزی: ارزش ریال 40 درصد تقویت شد

آغاز فروش 4 محصول سایپا از امروز 10 مهرماه + جدول

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/10

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/10

ردپای خاوری در پرونده قاچاق قطعات خودرو

همکاری صندوق بین‌ المللی پول با بانک مرکزی ایران

پژو 301 از سال آینده به تولید انبوه می‌رسد

قیمت آپارتمان‌ های نُقلی در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/13

بازار بورس رونق گرفت، مردم هجوم آوردند

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/13

نقدینگی از بازار مسکن پر کشید/ کاهش قیمت ادامه دارد

خودروهای میلیاردی در بازار تهران

نماینده تبریز: یارانه نقدی می‌ تواند 6 برابر شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/14

هشدار بانک مرکزی به مردم: مراقب خریدهای اینترنتی باشید

حذف یارانه‌ مالکان خودرو‌های بالای 200 میلیون

سبد معاش خانوار‌ها از مرز 8میلیون تومان گذشت

با وام مسکن می‌توان 12 متر خانه خرید!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/15

سقف سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌داران 20 لیتر شد

احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده