پیام آذری

آخرين مطالب

استاندار پیشنهاد داد؛ برگزاری جشن ثبت جنگل های هیرکانی در گلستان سياسي

استاندار پیشنهاد داد؛ برگزاری جشن ثبت جنگل های هیرکانی در گلستان
  بزرگنمايي:

پیام آذری - گرگان - استاندار گلستان پیشنهاد داد که مراسم رسمی و جشن ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در این استان برگزار شود.

به گزارش ایرنا هادی حق شناس امروز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی با حضور استانداران و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانهای گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و خراسان شمالی در تهران اظهار داشت: جنگل های هیرکانی به عنوان سومین پرونده ثبت جهانی از استان گلستان بعد از دو مورد قبلی کمانچه ترکمان و برج گنبد قابوس با قدمت هزارساله فرصتی برای جذب هر چه بیشتر توریست و گردشگر و رونق اقتصادی منطقه است.
وی یادآور شد به دنبال آن هستیم که دیوار گرگان هم ثبت جهانی است چراکه پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دست ساز جهان است.
استاندار گلستان بابیان اینکه 20 درصد جنگل های هیرکانی در این استان قرار دارد، گفت: این مزیت از بهترین فرصت ها برای توسعه گردشگری و معرفی سایر توانمندیهای منطقه در این خطه شمال کشورمان است.
حق شناس همچنین از آنچه تلاش های سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی, مدیران و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی و اصحاب رسانه در فرآیند موفق ثبت جهانی جنگل های هیرکانی نامید؛ تقدیر و تشکر کرد.
همچنین در این نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: این استان با بهره مندی از طبیعت و اقلیم زیبا و تنوع قومی و مذهبی نگارستان اقوام و ایران است بطوریکه می توان آن ایران کوچک نامید.
ابراهیم کریمی با بیان اینکه جشنواره اقوام هر ساله در استان گلستان برگزار می شود، افزود: جشنواره اقوام امسال نیز 21 آبان ماه آینده در گرگان برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا؛ بخش هایی از جنگل های هیرکانی 14 تیر ماه امسال در چهل و سومین اجلاس کارگروه میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، تحت نام میراث طبیعی ایران با تأیید اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، به ایران ثبت جهانی شد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.
مهم ترین هدف از ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی حفظ این زیست بوم کهن از گزند تخریب و تهدیدهای طبیعی و غیرطبیعی و احیای بهینه تنوع زیستی موجود در آن است.
* سابقه و تلاش ایران برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی
سال 2007 میلادی از اجلاس جهانی یونسکو در لیتوانی خبر نگران کننده‌ای به ایران رسید که جمهوری آذربایجان پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را به ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) آورده تا این میراث طبیعی را به اسم خود ثبت کند.
98 درصد وسعت جنگل‌های هیرکانی در ایران است و جمهوری آذربایجان فقط 2 درصد از این جنگل‌ها را در جغرافیای خود دارد و طبیعی بود که این اقدام آذربایجان منجر به اعتراض ایران شود.
اعتراضی که یونسکو هم حق را به ایران داد و اقدام برای ثبت جهانی آن از سوی مسؤولان کشورمان آغاز شد.
گفته می‌شود تلاش برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی شمال ایران از سال 1395 آغاز شد و بالاخره در 14 تیرماه امسال به عنوان دومین اثر بزرگ طبیعی ایران بعد از کویر لوت، در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو آذربایجان در فهرست جهانی قرار گرفت.
ایران پیش از این دارای 23 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو بوده که شامل 22 اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) می‌شد و با ثبت این پرونده، تعداد آثار جهانی ایران به عدد 24 رسید.
برای ثبت جهانی این جنگل‌های منحصربه فرد و به گفته محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور حدود 15 نقطه با وسعت 300 هزار هکتار با توجه به تنوع حیات وحش، حفاظت و پوشش گیاهی، تنوع زیستی و ارتفاع مناسب انتخاب شده بود که این مناطق شامل پارک ملی گلستان، جنگل افراتخته، جهان نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل واز با درختان سرخدار، حوزه کجور، چهار باغ چالوس، جنگل خشک داران، گچ رودخان، سیاه رودبار و منطقه حفاظت شده لیسار است.
* پوشش گیاهی جنگل‌های هیرکانی
مطابق آماری که ارائه می‌شود، در جنگل هیرکانی 150 گونه درخت و بوته وجود دارد که این گونه‌ها در دسته جنگل‌های سبز تابستانی یا پهن‌برگ خزان‌کننده قرار می‌گیرند و نوع درختان هم در منطقه کم‌ارتفاع، با درخت‌های دامنه‌ها و نواحی خیلی بلند با هم فرق دارد.
راش، بلوط، افرا، نارون، توسکا، زبان گنجشک، ممرز، بارانک، سرخدار، نمدار، انجیلی، لرگ، لیلکی، خرمندی، انجیر و شمشاد بیشتر از بقیه گونه‌های قابل رشد در محل رویش جنگل‌های هیرکانی هستند.
همچنین گونه درختچه‌ای متعدد در جنگل‌های هیرکانی شمال کشور دیده می‌شود که می‌توان به زغال‌اخته، انار، ازگیل، زالزالک، کوله خاس، آلوچه وحشی، سیب وحشی و خاس اشاره کرد.
وجود رویش گونه‌های بومی سوزنی برگ همچون درخت‌های سرخدار، زربین و سرونوش در دنیا کم نظیرند، در جنگل‌های هیرکانی کشورمان دیده می‌شود.
* اهمیت جنگل‌های هیرکانی
این جنگل‌ها به دلیل مقاوم نبودن در برابر سرما در اروپا و سیبری قادر به بقا نیستند ولی در آب و هوای معتدل جنوب دریای خزر دیده می‌شوند و ارتفاع رویش آنها از سطح دریا آغاز شده و تا 2 هزار و 800 متری ادامه می‌یابد.
این جنگل‌ها در شمال ایران از قدمت بالایی برخوردارند و زیست 296 گونه پرنده اعم از بومی و مهاجر را در خود جای داده است بطوریکه عقاب، جغد، اردک خاکستری، شاهین، کرکس، قرقی، دارکوب، سار و اردک نوک‌پهن از جمله پرندگانی هستند که هر ساله پاییز به جنگل‌های هیرکانی عزیمت می‌کنند.
به گفته برخی کارشناسان؛ ممانعت از ایجاد سیلاب‌های مخرب از دیگر اثرات بسیار مثبت جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور است که هرگز نباید این مزیت با ارزش جنگل‌های هیرکانی را فراموش کرد و باید بر تقویت حفظ و حراست از این عرصه‌ها کوشید که ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی از این پس می‌تواند آینده خوبی برای حفظ و حراست از این عرصه‌ها در توسعه منطقه داشته باشد.
در کنار این ارزش‌های منحصر به فرد، لذت بردن از طبیعت زیبای آن از دیگر ارزش‌های جنگل‌های هیرکانی است که می‌توان از این طبیعت زیبا برای رونق گردشگری و اقتصادی شمال کشور به ویژه گلستان بهره فراوان برد.
* موقعیت جنگل‌های هیرکانی
جنگل‌های هیرکانی با مساحت 2 میلیون و 125 هزار هکتار که برخی دانشمندان قدمت آن را 40 میلیون سال برآورد کرده اند؛ نمادی از فسیل‌های زنده‌ای محسوب می‌شود که از این عرصه‌های جنگلی منحصر به فرد واقع در ساحل جنوبی خزر، سهم استان مازندران 53 درصد، گیلان 26 درصد و گلستان 21 درصد است.
این جنگل‌های با ارزش در شمال ایران از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول 800 کیلومتر و با عرض 20 تا 70 کیلومتر گسترده است.گسترش عمومی جنگل‌های شمال از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر دو هزار و 800 متر ادامه دارد، جنگل‌های هیرکانی متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران است.‌


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس چالدران فردا/سه‌شنبه/ و پس‌فردا تعطیل اعلام شد

مدارس چالدران تعطیل شد

ارتقای بهره‌وری در کشاورزی با پیوند آموزش و تحقیقات تسریع می‌شود

سردار بوکان مقابل مس شهربابک متوقف شد

اختصاص وام به 500 طرح روستایی با حمایت صندوق امید

اصفهان قهرمان المپیاد ورزشی بانوان کارگر بازنشسته کشور شد

جنبش‌های دانشجویی باید در مسیر رشد و تعالی کشور حرکت کنند

تیم والیبال شهرداری جوان ارومیه، میلاد نور رامسر را شکست داد

کشف 5 کیلوگرم مواد مخدر در نقده

گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای عامل حذف 1700شغل صنفی در بوکان

1.1 میلیون تن سیب درختی در آذربایجان‌غربی تولید شد

پرداخت حدود 1400 میلیارد ریال به دهیاری‌های آذربایجان‌غربی

7٠ هزار تن سیب از باغ‌های نقده برداشت شد

ضریب ایمنی مغازه‌ها در بوکان پایین است

روز ایمنی در برابر بلایای طبیعی؛ فرصت ها و چالش ها

فرماندار شوط: آمادگی کامل در مقابله با بحران های طبیعی را داریم

طرح ریزسهمیه‌بندی زلزله در 4 شهرستان آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

کل سیب صنعتی آذربایجان غربی جذب صنایع تبدیلی می شود

سازمان غذا و دارو: جمع آوری و انباشت سیب صنعتی در معابر ممنوع است

حذف تعرفه صادرات سیب به عراق پیگیری می‌شود

آموزش 3000 دانش‌آموز آذربایجان‌غربی در زمینه مصرف صحیح آب

2 ووشوکار مهابادی به تیم لیگ برتری «هیات همدان» پیوستند

افزایش 27 درصدی میزان ثبت نام برای انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی

عشایر آذربایجان‌غربی سالانه 7500 میلیارد ریال کالا تولید می‌کنند

برگزاری مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای از پایان‌نامه‌های دانشجویی در آذربایجان‌غربی

فرماندار اشنویه: مشارکت بالای داوطلبان نوید انتخاباتی پرشور را می‌دهد

احداث محل ثابت برای زائران آذربایجان‌غربی در عتبات عالیات ضروری است

نارضایتی استاندار آذربایجان غربی از عملکرد بانک ها در رفع موانع تولید

مشکل مالیاتی واحدهای تولیدی آذربایجان غربی حل می شود

نقش بانک‌های آذربایجان‌غربی در رونق تولید

زیباکلام، روحانی را به گِل‌ گیرِ ماشین تشبیه کرد!

فرماندار: شهرداری میاندوآب بیش از 200 نیروی مازاد دارد

جشنواره «تخت‌ سلیمان» بسترساز توسعه گردشگری در تکاب شد

فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه به خوبی نهادینه شده‌است

150هزار قطعه طیور بومی در آستانه واکسینه شدند

طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل در کرمان اجرا شد

770 هزار قطعه طیور آذربایجان‌غربی در برابر نیوکاسل ایمن‌سازی شدند

داور میاندوآبی دربی آذربایجان را قضاوت می‌کند

تصمیم‌گیری در زمینه هدایت تیم شهرداری ارومیه به زودی اعلام می‌شود

برخورد تعزیرات با دارنده 40 دستگاه ماینر در اردبیل

قاچاقچی 34 هزار لیتر گازوئیل در آذربایجان شرقی جریمه شد

تکواندوکار شاهین‌دژی قهرمان دانشجویان کشور شد

رشد 18 درصدی داوطلبان ورود به مجلس در آذربایجان غربی

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام

چراغ سبز آمریکا به دیدار میانجی‌ گرایانه آبه و روحانی

ثبت نام 14 داوطلب شرکت در انتخابات در بناب

راهداری آذربایجان‌غربی با 30 خط تلفن همزمان پاسخگوی مسافران زمستانی است

تنور انتخابات در مهاباد با حضور چهار نماینده ادوار گذشته داغ‌ شد

سارقان اقلام داخل خودرو در مهاباد دستگیر شدند

اقتدار ایران اسلامی نشات‌گرفته از رشادت شهداست