پیام آذری

آخرين مطالب

مدیر مرکز امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی مطرح کرد

رونمایی از اسناد محمدعلی خان تربیت و تجارتخانه‌های تبریز در مشهد فرهنگي

رونمایی از اسناد محمدعلی خان تربیت و تجارتخانه‌های تبریز در مشهد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - مدیر مرکز امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی رونمایی از اسناد محمدعلی خان ترتبیت و تجارتخانه های تبریز در مشهد را گام دوم آستان قدس رضوی در همکاری با اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی عنوان کرد.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، شامگاه روز گذشته 16 مرداد، آیین رونمایی از «میراث مشروطه در تبریز» با همکاری دفتر آستان قدس رضوی در خانه شیخ محمد خیابانی برگزار شد.
«ابوالفضل حسن آبادی» مدیر مرکز امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی با بیان اینکه تاریخ ایران همواره مدیون بزرگمردان آذربایجان است، ادامه داد: ایران همواره مدیون بزرگمردان آذربایجانی است که رشادت های بسیاری را در آزادی وطن به کار بسته اند.
وی با بیان اینکه آستان قدس با رونمایی از برخی از اسناد مشروطه درصدد ادای دین به مردان دلیر این سرزمین است، ادامه داد: آستان قدس با داشتن و رونمایی از برخی اسناد مشروطه در صدد بیان جانفشانی و رشادت های مردمان آذربایجان در دوره مشروطه است؛ از این‌رو با برگزاری اولین «سه شنبه های فرهنگی» در تبریز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، اسناد مشروطه در خانه شهید مجاهد شیخ محمد خیابانی در محل مناسب خود به نمایش درآمدند.
حسن آبادی افزود: امروز در اولین سه‌شنبه فرهنگی تبریز با کمک مجموعه داران شخصی گردهم آمده ایم تا با گنجینه غنی از دلاوری های مردان و زنان این استان بیشتر آشنا شویم، امیدوارم در سایه گام های قرن گذشته، با همیت و تلاش آستان و همکاری مجموعه داران زمینه های همکاری بیشتری ایجاد شود.
مدیر مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه گام های رفیعی در ایجاد حرکت های فرهنگی و مشارکتی آستان برداشته خواهد شد، ادامه داد: آستان قدس رضوی در راستای ایجاد حرکت های فرهنگی، در نظر دارد در همکاری های آتی خود با آذربایجان شرقی از اسناد مربوط به «میرزا محمدعلی خان تربیت» و همچنین اسناد «تجارتخانه های تبریز در مشهد» رونمایی کند.
«مهدی بزاز دستفروش» رئیس امور موزه های استان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه تبریز و آذربایجان در طول تاریخ پر افتخار ایران زمین همواره مهد پرورش بزرگانی بوده که در عرصه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و هنری تاثیرگذار بوده اند و گستره این تاثیرات حتی از مرزهای جغرافیائی ایران نیز فراتر رفته است و بر این اساس از ظرفیت بالائی برای معرفی این شخصیت ها در قالب خانه موزه ها برخوردار است .
بر همین اساس اداره کل میراث فرهنگی استان در گام اول به تبدیل خانه شیخ محمد خیابانی به خانه موزه اقدام کرده است.
وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان طی دو سال گذشته با ساماندهی این خانه و همچنین برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد مرتبط با این شهید مجاهد درصدد بوده است تا زمینه لازم را جهت تبدیل آن به خانه موزه فراهم سازد.
بزاز در خاتمه بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان طی سال جاری با همکاری مجموعه داران و مرکز اسناد ملی استان فاز نخست تبدیل خانه شیخ محمد خیابانی به خانه موزه را مورد بهره برداری قرار خواهد داد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield