پیام آذری

آخرين مطالب

رنجی که از چشم مسوولان پوشیده مانده است سياسي

رنجی که از چشم مسوولان پوشیده مانده است
  بزرگنمايي:

پیام آذری - روزنامه اصفهان زیبا در شماره امروز بیست وهفتم آبان درصفحه اقتصاد با تیتر "صنعت مرغداری جان می دهد!" رنج مرغداران را منعکس کرد.

اصفهان زیبا دراین گزارش نوشت: یکی از بازارهای بی سروسامان در مهروموم های اخیرکه نیازمند توجه و حمایت ویژه دولت است و تاکنون از تسهیلات و خدمات بی نصیب مانده، بازارآشفته مرغ است؛ بازاری که گاهی برمدار دل مصرف کننده می چرخد و گاهی تولیدکننده را راضی می کند،اما واقعیت این است که تازمانی که بین میزان عرضه و تقاضا تناسب وجود نداشته باشد، هیچ کس از بازارمرغ نفعی نخواهد برد.
**صادرات مرغ با مشکلات متعددی مواجه است
رییس تعاونی مرغداران استان اصفهان ضمن اظهارنارضایتی از وضعیت کنونی بازارمرغ گفت: سال هاست که دم از مشکلات مرغداران زده ایم، ولی تاکنون به نتیجه ای نرسیده ایم.
اسدالله بیدرام اذعان کرد: مشکل اصلی بازارمرغ نبودن هماهنگی بین میزان مرغ درخواستی و مرغ تولیدی است.
وی افزود: اکنون مرغداران اصفهانی بامشکلات بی شماری دست و پنجه نرم می کنند و هیچ گونه تسهیلاتی از سوی دولت دریافت نمی کنند که این موضوع نیمی از مرغداران را به مرز ورشکستگی رسانده است و اکنون بسیاری از مرغداری های استان تعطیل شده اند.
رییس تعاونی مرغداران استان اصفهان خاطرنشان کرد: وضعیت نابسامان صادرات باعث شده است تا مرغ تولیدی روی دست مرغداران بماند و مجبورشوند مرغ تولیدی خود را باقیمتی حتی ارزان تر از هزینه تمام شده برای خودشان به فروش برسانند که همین امر باعث شده است تا برخی از مرغداران در مهروموم های اخیراز شغل خود انصراف دهند.
**میزان مرغ تولیدی بیشتر از نیاز واقعی بازار
بیدارم بیان کرد: میزان مرغ تولیدی بسیار بیشتر از نیاز واقعی بازار است و فکری هم برای صادرات مازاد مرغ نمی شود و در این میان تنها مرغداران هستند که در تنگنای شدید هستند و اگر این روند ادامه پیدا کند، مرغداری های فعال هم از فعالیت خود کناره گیری خواهند کرد و به زودی با کمبود مرغ مواجه خواهیم شد.
وی تولید نشدن مرغ سایز را عامل اصلی کاهش صادرات دانست و گفت: اکنون مرغداران به علت گران تر بودن مرغ درشت سعی بر کشتار مرغ درشت دارند و این در حالی است که مرغ صادراتی نباید بیشتر از یک کیلو و300گرم وزن داشته باشد.
رییس تعاونی مرغداران استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مرغ درشت کیلویی چهارهزار و 100تومان ومرغ سایزسه هزار و 800ازمرغدارخریده می شودکه همین امرباعث شده است تا مرغداران مرغ را در حالتی که کاملا درشت شده است کشتارکنند که این به ضرر بازارصادرات است.
**طرح جامع مدیریت بازار مرغ تنها در حد حرف است
بیدرام ادامه داد: قیمت مرغ تمام شده برای مرغدار در هرکیلو چهار هزار و 950 تومان است که مرغدار نه تنها از فروش مرغ خود سودی نمی کند، بلکه درهرکیلو 850تومان ضرر می پردازد که این موضوع واقعا به دور از انصاف است و اگر این روند ادامه پیدا کند قطعا بقیه مرغداری های باقی مانده هم ظرف مدت اندکی ورشکسته خواهند شد و صنعت مرغداری نابود می شود.
وی در خصوص طرح جامع مدیریت بازار مرغ که چندی پیش از سوی حسن رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد، گفت: سالیان سال است که کمکی به وضعیت بغرنج مرغداران از سوی دولت صورت نمی گیرد و تمام این گفته ها در حد حرف باقی است و به مرحله اجرا در نخواهد آمد و این طرح هم همچون طرح های گذشته در هیچ کجای کشور اتفاق نیفتاده است و پیگیری نمی شود.
**رنج مرغداران از چشم مسوولان پوشیده مانده است
دبیرانجمن صنفی مرغداران اصفهان نیز دراین خصوص گفت: نبودن مدیریت منسجم و دقیق در مهروموم های اخیر باعث ورشکستگی بسیاری از مرغداران وعدم تعادل بین بازار عرضه و تقاضای این محصول شده است. بهرام پاکزاد اظهار داشت: استان اصفهان تولیدکننده برتر مرغ در کشور است، اما متاسفانه مرغداران اصفهانی با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند.
وی ادامه داد: در حقیقت مشکلات و رنج های مرغداران از چشم مسوولان پوشیده مانده است و مرغداران در حال کمر خم کردن در زیربارمصائب هستند و از سویی دیگر کناره گیری مرغداران از شغلشان به کاهش مرغ وگرانی آن خواهد انجامید که درنهایت به ضرر مردم خواهد بود.
دبیرانجمن صنفی مرغداران اصفهان عدم ثبات قیمت مرغ را مخل آسایش مصرف کننده دانست و عنوان کرد: اگر مرغ باقیمت واقعی خود عرضه شود و ثبات هم داشته باشد مصرف کننده سود بیشتری خواهد برد تا اینکه در هرزمان مرغ را باقیمتی متفاوت و حتی قیمتی بسیار پایین خریداری نماید.
** بی تدبیری مسوولان کاهش مرغ دربازار را در پی دارد
پاکزاد تاکید کرد : مرغ یکی از محصولات پرخریداردر کشور محسوب می شود که اگر توسط مسوولان و دولت تدابیرلازم اندیشده شود و از مرغداران حمایت شود ، می توانیم با صادرات این محصول به رونق اقتصادی کشور کمک کنیم.
وی افزود: متاسفانه در حال حاضر مرغ روی دست مرغدار مانده است و دولت هم هیچ فکری نمی کند واگر این منوال ادامه پیداکند ،مرغداران به طور قطع ورشکسته خواهند شد ودرنتیجه صنعت مرغداری نابود می شود و در آینده ای بسیار نزدیک شاهد کاهش مرغ و جهش قیمت غیرمنطقی آن خواهیم بود.
کلام آخر اینکه برای سروسامان دادن به بازارمرغ فرصت بسیار اندکی باقی مانده است و اگر دولت و مسوولان تدبیری نیندیشند ،صنعت مرغداری به زودی در سراسر کشور ویران خواهد شد.
گ/7141/ 6022


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield