پیام آذری

آخرين مطالب

ارمغان 12 هزار میلیارد ریالی دولت جهت محرومیت‌زدایی در آذربایجان‌غربی سياسي

ارمغان 12 هزار میلیارد ریالی دولت جهت محرومیت‌زدایی در آذربایجان‌غربی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- هفته دولت امسال میعادگاه تحقق وعده‌های دولت تدبیر و امید برای محرومیت‌زدایی از آذربایجان‌غربی و ارتقای شاخص‌های توسعه این استان مرزی به شمار می‌رود تا جایی که طی این هفته پربار 12 هزار میلیارد ریال طرح عمرانی و اقتصادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت در 6 سال گذشته همواره در راستای توسعه استان‌های مختلف کشور از جمله آذربایجان‌غربی اهتمام ویژه داشته است و در برهه‌های مختلف شاهد افتتاح طرح‌های مهم زیرساختی، خدماتی، تولیدی، صنعتی و محرومیت‌زدایی در این استان بوده‌ایم.
هفته دولت، دهه مبارک فجر، سفر مقام‌های کشوری از جمله وزرا، معاونان رییس‌جمهوری و معاونان وزرا و همچنین سفر رییس‌جمهوری به استان از جمله میعادهای افتتاح طرح‌های عمرانی و اقتصادی در آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.
طی یک سال گذشته و از هفته دولت پارسال تا به امروز، طرح‌های مهمی نظیر راه‌آهن ارومیه، بیمارستان امام‌خمینی (ره) خوی، فاز توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه، سد کرم‌آباد پلدشت و دهها طرح مختلف با 2 بار حضور رییس‌جمهوری در آذربایجان‌غربی به بهره‌برداری رسید ولی قطار طرح‌های افتتاحی در این استان هنوز نایستاده و در هفته دولت امسال نیز طرح‌های مهمی در قالب 912 پروژه عمرانی و 62 پروژه اقتصادی با نزدیک به 12 هزار میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد.
طرح‌هایی نظیر بیمارستان آیت‌الله خویی خوی و ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه که سال‌ها مسکوت مانده بود، با تلاش دولت تدبیر و امید و تزریق اعتبار ویژه چند صد میلیاردی طی روزهای آینده افتتاح می‌شود.
همزمان با هفته دولت 912 طرح عمرانی با 10 هزار و 212 میلیارد ریال هزینه و 62 طرح اقتصادی با یک‌هزار و 730 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
استاندار آذربایجان غربی می‌گوید: از 912 طرح عمرانی، 703 طرح مربوط به دستگاه‌های اجرایی با هفت‌هزار و 528 میلیارد ریال هزینه، 94 طرح شهرداری‌های استان با 2 هزار و 317 میلیارد ریال هزینه و 115 طرح مربوط به عمران روستایی دهیاری‌ها به مبلغ 367 میلیارد ریال است.
محمدمهدی شهریاری اضافه کرد: در هفته دولت امسال همچنین عملیات اجرایی 75 طرح عمرانی دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌های استان با 12 هزار و 544 میلیارد ریال هزینه پیش‌بینی شده، آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: از این تعداد 64 طرح مربوط به دستگاه‌های اجرایی با اعتباری بالغ بر 12 هزار و 403 میلیارد ریال و 11 پروژه مربوط به شهرداری‌های استان است.
استاندار آذربایجان‌غربی بیان کرد: افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی با 778 میلیارد ریال هزینه، گازرسانی به 49 روستا و 63 واحد صنعتی با 460 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، استادیوم 15 هزار نفری شهر ارومیه با 275 میلیارد ریال هزینه، افتتاح 720 واحد مسکونی طرح بهسازی مسکن روستایی در سطح استان با 557 میلیارد ریال هزینه و آبرسانی به 49 روستا با بیش از 107 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از جمله پروژه‌های شاخص افتتاحی در هفته دولت امسال در سطح استان است.
«شهریاری» بهره برداری از 204 طرح جهادکشاورزی در سطح استان با همکاری بخش خصوصی و با 267 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، پروژه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل سایت 3G و4G همراه اول و ایرانسل، توسعه شبکه فیبرنوری در قالب 79 پروژه و توسعه پوشش شبکه همراه روستایی و خدمات الکترونیک در روستاها با 2 هزار و 469 میلیارد ریال هزینه، احداث تصفیه‌خانه آب شرب شهر پلدشت با 600 میلیارد ریال را از جمله دیگر پروژه‌های شاخص افتتاحی در هفته دولت برشمرد.
وی در خصوص طرح‌های در نظر گرفته‌شده برای کلنگ‌زنی نیز گفت: در این هفته عملیات اجرایی گازرسانی به 44 روستا و یک شهر و 163 واحد صنعتی با 850 میلیارد ریال، فیبر روستایی به طول 104 کیلومتر با 42 میلیارد ریال، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی شهرچای ارومیه به مساحت 12 هزار هکتار از اراضی دشت ارومیه با یک‌هزار و 537 میلیارد ریال، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی سد زولای سلماس به مساحت 16 هزار هکتار و با یک‌هزار و 448 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، احداث ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی سد «دریک» سلماس به مساحت چهارهزار و 500 هکتار با اعتباری افزون بر یک‌هزار و سه میلیارد ریال و آبرسانی به 192 روستای سطح استان با اعتبار 2 هزار و 590 میلیارد ریال آغاز می شود.
استاندار آذربایجان غربی همچنین از افتتاح 62 پروژه اقتصادی با یک‌هزار و 730 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای یک‌هزار و 708 نفر در استان خبر داد و افزود: 14 پروژه اقتصادی نیز با 17 هزار و 20 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای 2 هزار و 679 نفر همزمان با هفته دولت در استان کلنگ‌زنی خواهد شد.
همزمان با هفته دولت 49 روستای استان با چهار هزار و 776 خانوار جمعیت از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شود.
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی گفت: با بهره‌برداری از عملیات گازرسانی به این روستاها، ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوارهای روستایی استان به 68 درصد خواهد رسید.
علیرضا شیخی با بیان اینکه در قالب این طرح‌ها بیش از 495 کیلومتر شبکه گاز طبیعی اجرا شده، افزود: بیش از 46 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آن‌ها هزینه شده است.
وی با تاکید بر اینکه 63 مورد صنعت عمده نیز در طول این هفته به شبکه گازرسانی متصل می‌شود، بیان کرد: ارزش طرح‌های گازرسانی استان که در این هفته افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود، حدود 131 میلیارد تومان است.
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با اشاره به کلنگ‌زنی طرح‌های گازرسانی طی هفته دولت، افزود: گازرسانی به شهر خلیفان با 119 خانوار، عملیات گازرسانی به 34 روستا با 2 هزار و 308 خانوار و همچنین گازرسانی به 163 مورد از صنایع موجود در استان از جمله مهمترین آنهاست.
وی اضافه کرد: با بهره‌برداری از طرح‌هایی که عملیات اجرایی آن‌ها با حدود 85 میلیارد تومان اعتبار در این هفته شروع می‌شود، میزان برخورداری خانوارهای روستایی استان از گاز طبیعی به بالای 80 درصد ارتقا می‌یابد.
بهره‌برداری از سه پروژه گازرسانی روستایی و صنعتی سردشت، گازرسانی به 6 روستای چایپاره، بهره‌برداری از 2 طرح گازرسانی روستایی و صنعتی در شوط و نیز گازرسانی به یک روستا و کلنگ‌زنی طرح گازرسانی صنعتی در ماکو از برنامه‌های شرکت گاز آذربایجان‌غربی همزمان با گرامیداشت هفته دولت به شمار می‌رود.
ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه هفته دولت افتتاح می شود
رییس گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره‌کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی گفت: همزمان با هفته دولت 6 طرح ورزشی از جمله ورزشگاه 15 هزار نفری شهید باکری ارومیه و طرح‌های دیگری در شهرستان‌های شوط، سردشت، سلماس و بوکان به بهره‌برداری می‌رسد؛ برای اجرای این طرح‌ها در مجموع 310 میلیارد ریال هزینه شده است.
شهرام عباسی اضافه کرد: علاوه بر ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه، سالن ورزشی یولاگلدی شوط، سالن ورزشی نلاس سردشت، فضای ورزشی روباز شماره یک و 2 سلماس و فضای ورزشی روباز بوکان آماده افتتاح در هفته دولت است.
وی بیان کرد: ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه در سال 1383 کلنگ زنی شده که با افتتاح آن، ارومیه صاحب یک ورزشگاه مدرن در رشته فوتبال خواهد شد.
همزمان با هفته دولت امسال، 49 طرح‌ در حوزه آب روستایی در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی بیان کرد: برای بهره‌برداری از این طرح‌ها که در شهرستان‌های ارومیه، خوی، بوکان، چالدران، تکاب، شوط، سردشت، ماکو، میاندوآب و مهاباد افتتاح خواهد شد 107 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است.
علیرضا رضوی اضافه کرد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، 10 هزار و 396 خانوار روستایی با 40 هزار و 329 نفر جمعیت از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.
وی بیان کرد: در هفته دولت امسال همچنین عملیات اجرایی مجتمع‌های 165 روستایی بوکان و 16 روستایی چالدران، تامین آب آشامیدنی مجتمع «تپی» و «حصار» در بوکان، تامین آب آشامیدنی روستای «ملحم» و «کنگرلوی» سلماس و طرح تامین آب آشامیدنی روستای «عبداله‌کرده» مهاباد آغاز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌غربی ادامه داد: برای اجرای این طرح‌ها 2 هزار و 565 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی، استانی و مشارکت بنیاد علوی پیش‌بینی شده‌ است.
رضوی گفت: با اتمام عملیات اجرایی و بهره‌برداری از این طرح‌ها 19 هزار و 139 خانوار روستایی با 82 هزار و 815 نفر جمعیت از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار خواهد شد.
129 طرح برق‌رسانی در این استان با 290 میلیارد ریال هزینه همزمان با هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی اظهار داشت: این طرح‌ها در شهرهای ارومیه، اشنویه، پلدشت، شاهین‌دژ، مهاباد، میاندوآب، نقده، خوی، چایپاره، سردشت، پیرانشهر، سلماس و تکاب به بهره‌برداری می‌رسد.
اکبر حسن‌بگلو افزود: برای اجرای این طرح‌ها 91 کیلومتر شبکه 20 کیلوولت هوایی و زمینی، 114 دستگاه پست هوایی و 72 کیلومتر شبکه فشارضعیف هوایی و زمینی احداث شده است.
وی در خصوص تامین روشنایی معابر جاده شهید کلانتری نیز اظهار داشت: در فاز نخست هشت کیلومتر شبکه روشنایی معابر جاده شهید کلانتری با 13 میلیارد و 150 میلیون ریال هزینه احداث شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی همچنین از افتتاح 9 طرح برق روستایی همزمان با هفته دولت در استان خبر داد و بیان کرد: این طرح‌ها در شهرستان‌های چالدران، خوی، بوکان و تکاب به بهره‌برداری می‌رسد.
حسن‌بگلو ادامه داد: برای برق‌رسانی به روستاهای نفتو، زنکره، داشلی بولاغ، عربین کندی، مسجدلو و مجنون به به جیک شهرستان چالدران 22 میلیارد و 951 میلیون ریال هزینه صرف شد.
وی افزود: همچنین طرح‌های روستای جعفرآباد خوی با چهار میلیارد و 181 میلیون ریال هزینه، روستای کانی محمدعلی بوکان با سه میلیارد و 222 میلیون ریال هزینه و روستای چیچکلو تکاب با هشت میلیارد و 717 میلیون ریال هزینه به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی از بهره‌برداری 34 طرح برق‌رسانی در ارومیه نیز خبر داد و گفت: طرح‌های برق‌رسانی ارومیه شامل تامین برق متقاضیان شهری و روستایی، احداث شبکه روشنایی معابر، رفع ضعف ولتاژ، احداث شبکه فشار ضعیف با استفاده از کابل خودنگهدار، رینک پست زمینی، جابجایی پست زمینی، توسعه فیدر، نصب پست هوایی، تبدیل شبکه سیمی به خودنگهدار، افزایش قدرت پست هوایی و احداث خط فشار متوسط است؛ این طرح‌ها با 150 میلیارد ریال هزینه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
علاوه بر این طرح‌ها، بیش از 500 میلیارد ریال طرح در حوزه راهداری، 10 طرح بزرگ راه و شهرسازی در نقاط مختلف استان، 11 طرح آبخیزداری در 10 شهرستان آذربایجان‌غربی، واحد فرآوری طلا در خوی و 2 مرکز رشد واحدهای فناور در شهرستان‌های میاندوآب و ارومیه از جمله دیگر طرح‌های افتتاحی هفته دولت امسال به‌شمار می‌رود.
با توجه به اینکه گستردگی طرح‌های افتتاحی در آذربایجان غربی بسیار زیاد است، شاهد افتتاح این طرح های کوچک و بزرگ در همه شهرستان‌ها هستیم که 57 طرح عمرانی و خدماتی در میاندوآب، 13 طرح در بوکان، 32 طرح در تکاب، 56 طرح عمرانی در شاهین‌دژ و 35 طرح در مهاباد از جمله آن‌هاست.
این طرح‌ها در حالی به بهره‌برداری می‌رسد که به گواه بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، اجرای بسیاری از آن‌ها امکان بسیار کمی داشت ولی با اهتمام دولت در اختصاص اعتبار لازم و دستگاه‌های اجرایی در راستای سرعت بخشیدن به کار، همه این طرح‌ها افتتاح می‌شود و علاوه بر آن صدها طرح دیگر نیز برای اجرا در ماه‌ها و سال‌های آتی آغاز خواهد شد.
2093/3072


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield