پیام آذری

آخرين مطالب

مهر از اردبیل گزارش می‌دهد؛

اهدای بسته ورزشی در قبال دریافت قلیان/قلیان‌هایی که گلدان می‌شوند ورزشي

اهدای بسته ورزشی در قبال دریافت قلیان/قلیان‌هایی که گلدان می‌شوند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل - با الهام از نمونه طرح‌های موفقیت آمیز استان‌های مختلف کشور، اجرای طرح اهدای بسته ورزشی در قبال دریافت قلیان با استقبال مسئولان تصمیم ساز اردبیل همراه شد.

خبرگزاری مهر - حامد مصطفایی آگاه - گروه استان‌ها: صدای قل قل قلیان، بازی با دود، معرکه گیری با دوستان و یک دورهمی صمیمی از جنس آب و آتش در پاتوق‌های نه چندان مثبت آن هم به ازای دریافت هزینه ناچیز با طعم‌های کم نظیر تنباکو ممکن است هر جوان شیر پاک خورده‌ای را وسوسه کند. وسوسه‌ای که لذت مرگباری را به مصرف کننده ارزانی داشته و او را به گرفتار شدن در دام اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی نزدیک می‌کند.
کاهش سن مصرف، افزایش محبوبیت در بین اقشار مختلف مردم و از بین رفتن کراهت مصرف قلیان در انظار عمومی مزید بر علت شده تا در محافلی همچون پارک‌ها و دورهمی‌های خانوادگی نیز این غول بی شاخ و دم به عنوان همدم بزرگ و کوچک شمرده شده و مهر تاییدی بر وخامت اوضاع شود.
این اپیدمی که گویا نه مرد می‌شناسد و نه زن، آغوش خود را برای استفاده کودکان و نوجوانان نیز باز کرده تا رواج روزافزون آن زنگ خطر جدی برای اقشار مختلف جامعه باشد.
عدم استقبال جوانان از برنامه‌های ورزشی کلیشه‌ای
تلاش دستگاه‌های مختلف اجرایی برای بازگویی عوارض مصرف قلیان همچون ابتلا به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن قلبی و ریوی گاهی با اجرای برخی از برنامه‌های کلیشه‌ای نیز همراه می‌شود که شاید از بازخورد چندان مثبتی برخوردار نباشد.
«از آنجا که نسل جوان خسته از صحبت‌ها و حرف‌های تکراری هستند، بهره مندی از روش‌هایی که تازگی داشته و باعث افزایش کارایی برنامه‌ها می‌شود مورد انتظار است.» اینها را حسین پور از ورزشکاران پیشکسوت استان می‌گوید. وی بر این اعتقاد است هر روشی که باعث استقبال بیش از پیش جوانان به ورزش شده و دوری آنان از مصرف دخانیات را زمینه ساز شود به شرط فراگیر بودن و برخورداری از سبقه کارشناسی می‌تواند به نتایج ارزشمندی منجر شود.
به گفته این پیشکسوت ورزشی استقبال جوانان از قلیان سراها که برخی از آنان مصرف کننده مستمر قلیان نیز هستند، نگران کننده بوده و باید با طرح‌های تشویقی و عملی جوانان را با ورزش آشتی داد.
حسین‌پور نبود پیشنهادات و تفریح سالم جایگزین را از عوامل رشد مصرف قلیان می‌داند و معتقد است بسته‌های تشویقی که در ازای تحویل قلیان به جوانان اعطا شود، می‌تواند به عنوان کار نمادین با دستاوردهای ارزشمند همراه شود.

اجرای طرح‌های نوین برای کاهش مصرف دخانیات در اردبیل
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل در این خصوص در گفتگو با مهر می‌گوید: نمونه اجرای موفقیت آمیز طرح ارائه بسته‌های ورزشی در قبال دریافت قلیان در برخی از استان‌های کشور مورد استقبال کارشناسان ورزشی استان اردبیل نیز قرار گرفته است.
محمدرضا برادران با بیان اینکه اردبیل از آمادگی لازم برای اجرای طرح‌های مشابه فرهنگی برای افزایش رغبت جوانان نسبت به ورزش برخوردار است، افزود: چنانچه جوانان با ورزش آشتی کرده و به خوبی با فواید و آثار مثبت آن آشنا شوند هرگز به سمت دخانیات و دیگر موارد مشابهی که سلامت انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد، نخواهند رفت.
وی در ادامه بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت سمن‌ها برای فرهنگسازی در بین اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان تاکید کرد و افزود: به دلیل اینکه جوانان شاکله اصلی سازمان‌های مردم نهاد را تشکیل می‌دهند، با بهره گیری از ذهن خلاق و ایده پرداز آنان می‌توان در رفع بسیاری از چالش‌های جامعه مفید واقع شد.
برادران از بررسی تخصصی چگونگی اجرای طرح اهدای بسته‌های ورزشی در قبال دریافت قلیان با حضور کارشناسان و جامعه شناسان استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد با دریافت مجوزهای لازم در آینده‌ای نزدیک شاهد اجرای این طرح یا دیگر طرح‌های مشابه باشیم.

فرابخشی بودن مقابله با شیوع مصرف قلیان
رئیس هیئت ورزش‌های همگانی استان اردبیل نیز به مهر می‌گوید: اخیرا نمونه موفقیت آمیز طرح اعطای بسته‌های ورزشی در قبال دریافت قلیان در استان یزد اجرا شد که طی آن در روزهای ابتدایی 150 نفر قلیان‌های خود را به مراکز ورزشی این استان تحویل دادند.
تاج مهر اجرای موفقیت آمیز طرح مذکور را وابسته به حمایت تمامی دستگاه‌های فرهنگی دانست و افزود: تعامل سازنده سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در کنار تمامی عوامل ورزشی استان می‌تواند نوید دهنده اجرای مناسب این قبیل طرح‌ها باشد.
به گفته وی با وجود افزایش برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ورزشی و رشد چشمگیر ورزش همگانی در اردبیل، کماکان نیازمند اجرای طرح‌های شاخص و نوینی هستیم که در آن شیب دوری و دلزدگی جوانان از مصرف دخانیات و قلیان تندتر شود.
پیش از این به ابتکار هیئت ورزش‌های همگانی استان یزد در قبال دریافت قلیان هدیه‌ای شامل بن کارت خرید لوازم ورزشی به همراه کارت 10 جلسه‌ای استفاده از استخر به علاقه‌مندان اعطا شد که با استقبال مناسبی نیز همراه گردید. همچنین در شیراز پویش مردمی جالبی با عنوان «قلیان‌ها را گلدان کنیم» و ارائه بن کتاب در ازای دریافت قلیان اجرایی شد. طرح‌هایی که شاید با وجود سادگی و چندان دشوار نبودن اجرای آن، به مراتب سودمندتر از برگزاری ده‌ها همایش و کارگاه مرتبط باشد تا در قبال گرفتن تفریح مرگبار از جوانان به آنان تفریح سالم جایگزین دیگری هدیه ‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield