پیام آذری

آخرين مطالب

سازه معماری دوران فرهنگی کورا-ارس در کول‌تپه سرعین کشف شد فرهنگي

سازه معماری دوران فرهنگی کورا-ارس در کول‌تپه سرعین کشف شد
  بزرگنمايي:

پیام آذری- فرهنگ کورا- ارس (Kura- Araxes) اواسط قرن چهارم قبل از میلاد مسیح در قفقاز و حوزه دریاچه ارومیه گسترده شد و تا آناتولی و لوانت هم گسترش یافت، به نظر می‌رسد بر اساس فرهنگ مادی و مجموعه باستان‌شناختی آن معرف حضور و توسعه یک قوم واحد در پایان هزاره چهارم ق. م باشد.

به گفته سرپرست هیات باستان‌شناسی کول‌تپه شهرستان سرعین ، برای مطالعه دوران‌های باستان‌شناختی در کول‌تپه سرعین، کاوش در یک ترانشه اصلی به منظور لایه‌نگاری محوطه و 2 ترانشه کمکی دیگر به صورت محدود جهت تکمیل اطلاعات لایه‌نگاری از ابتدا و انتهای استقرارهای این محوطه در مدت سه ماه به اجرا درآمد.

قادر ابراهیمی اظهار داشت: با توجه به مطالعات اولیه و سرمیدانی در طی اواخر هزاره چهارم و اوایل هزاره سوم پیش از میلاد اولین استقرارها در شهر سرعین توسط مردمان کورا - ارس در کنار برکه‌ای کوچک شکل گرفته است.

او از ویژگی‌های فرهنگی مردمان ساکن در این محوطه به سفال‌های سیاه و خاکستری یا قرمز سیاه با تزئینات کنده و داغدار و دسته‌های شاخصِ معروف به نوع دسته نخجوانی اشاره کرد و گفت: وجود پیکرک‌های گلی به شکل انسان و حیوانات مختلف از دیگر ویژگی‌های فرهنگی دوران مفرغ قدیم این محوطه است که قابل مقایسه با سایر محوطه‌ها و استقرارهای دوره فرهنگی کورا - ارس است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی همچنین گفت: وجود خانه‌های مسکونی مدور در فازهای اولیه و قدیمی‌ترین استقرارها که در نهایت در فازهای بالایی تبدیل به معماری با سازه‌های راست گوشه می‌شود از دیگر ویژگی‌های فرهنگی قابل مقایسه این محوطه با محوطه "یانیقتپه" به عنوان مشهورترین محوطه از دوره کورا - ارس در منطقه آذربایجان ایران است.

او از یافته‌های شاخص این کاوش به ساختار مدور شکل با تزئینات مختلف در دیوارهای آن اشاره کرد و افزود: این ساختار که به شکل مدور با قطری نزدیک به 10 متر ساخته شده دارای تزئینات شیاردار به صورت افقی در قسمت‌های تحتانی داخل بنا است.

ابراهیمی بیان کرد: همچنین با توجه به بقایای آواری از داخل این بنا قسمت‌های بالایی جداره داخلی نیز با نقوش کنده هندسی و گاهی متقاطع که داخل آنها نیز با ماده قرمز رنگ اندود یافته‌اند، تزیین شده است.

او گفت: وجود فضای مربع شکل با چاله‌هایی که به شکل منظم و با فواصل معین از دیواره و از همدیگر با کاسه سفالی بزرگ در میان خود و با کادرهای فرورفته مستطیل شکل در قرنیزهای این فضا که به طور کامل با مواد قرمز رنگ‌آمیزی شده ، از دیگر ویژگی‌هایی هستند که کارکرد و کاربری خاص این بنای مکشوفه را قوی‌تر می‌کند.

این باستان‌شناس بیان کرد: تاکنون ساختاری که مشابه یا قابل مقایسه با این بنا باشد از هیچ یک از محوطه‌های کاوش شده در حوزه فرهنگی کورا-ارس گزارش نشده است.

ابراهیمی اظهار داشت: با توجه به ساختار بیرونی بنا و همچنین ساختارهای درونی و نوع چینش فضای آن به سختی می‌توان آن را مربوط به محل سکونت و زندگی دانست و چنین مواردی احتمال اینکه با بقایای یک بنای عمومی با کارکرد خاص در میان مردمان ساکن محوطه مواجه باشیم را تقویت و مطرح می‌سازد.

او گفت :علاوه بر آثار دوران مفرغ قدیم در کاوش‌های کول‌تپه سرعین آثاری از دوران مفرغ جدید و آهن نیز کشف و مورد مطالعه قرار گرفت.
سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: وجود سازه‌های عظیم با استفاده از سنگ‌های بزرگ و حجیم در این محوطه شکل‌گیری دژی از دوران مفرغ جدید تا عصر آهن را در این محوطه بازگو می‌کند.

او افزود: حائز اهمیت است که پس از استقرارهای عصرآهن نیز تداوم استقرار در این محوطه تا دوران موسوم به فرهنگ سفالی سبک اردبیل ادامه یافته و تداوم استقرارها پس از این دوره قطع تا در نهایت مجددا در دوران میانه اسلامی این محوطه مسکون می‌شود.

او بیان کرد: وجود گورستانی از دوران میانه اسلامی با سنگ قبرهای متعدد و در اشکال و طرح‌های مختلف حضور اقوام و طیف‌های مختلف مذهبی را در کنار این محوطه بازگو می‌کند.

به گفته ابراهیمی ، همچنین با توجه شواهدی که از بررسی‌های میدانی بدست آمد احتمالا در کنار این محوطه و در محدوده گورستان بنایی قابل مقایسه با مقابر برجی شکل و یا سایر مقابر موجود در منطقه بنا شده بود که امروزه تخریب شده و تنها به صورت تلی از آوار و خاک درآمده که در میان مردم محلی منطقه به "قبرستان تپه‌سی" معروف است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی در تشریح نتایج این پروژه گفت: آنچه از کاوش در کول‌تپه سرعین و در مراحل اولیه مطالعه آن بدست می‌آید این محوطه در مقاطع مختلف باستانی و تاریخی از اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوران میانه اسلامی مسکون بوده است.

او تصریح کرد : کشف ابزارهای سنگی از گمانه‌های ایجاد شده در حاشیه برکه چشمه تپه‌سی در ضلع غربی و جنوبی محوطه حضور انسان و جوامع انسانی را بسیار قدیمی‌تر از هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه و محوطه نشان می‌دهد که لازمه تایید قطعیت آن ادامه روند کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناختی در این محوطه است.

کاوش در این محوطه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری اداره کل اداره میراث فرهنگی استان اردبیل و شهرداری شهر سرعین انجام شده است.

کول تپه سرعین در 35 کیلومتری اردبیل واقع شده و بافت مسکونی شهر توریستی سرعین آن را کاملا در برگرفته است ، در سمت غربی این محوطه چشمه "تپه چشمه‌سی" قرار گرفته که می‌توان شکل‌گیری و دوام استقرارهای هزاره‌های پیشین را به سبب وجود همین چشمه خنک در کنار چشمه‌های آبگرم و جوشان منطقه سرعین دانست.

سرعین در 27 کیلومتری غرب اردبیل قرار دارد.
تپه باستانی آناهیتا ، غارهای تاریخی روستای کنزق ، روستای ییلاقی بیله‌درق ، دهکده صخره‌ای ویند کلخوران ، امام‌زاده عبدالله آتشگاه و سید ابوالقاسم ، آتشکده آذر فریق آتشگاه ، دربند ورگه‌سران و منطقه گردشگری بیله‌درق از جمله آثار تاریخی و دیدنی شهر سرعین به عنوان شهر چشمه‌های بهشتی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حامیان فرهنگی معاف از مالیات می‌شوند

تداوم کاوش‌های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی

فراخوان جشنواره ملی عکس ارس منتشر شد

فراخوان بیستمین جشنواره تئاتر شهرستانی فجر انقلاب بناب منتشر شد

72 هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری شاهین‌دژ بازدید کردند

سهم هر سانس سینما در ارومیه، 11 تماشاچی

سرانه صندلی سینما در آذربایجان‌غربی، یک‌دهم استاندارد جهانی

آشتی با هنر هفتم/ رشد 50 درصدی مخاطبان سینما در ارومیه

فیلم سینمایی "کارو" در خلخال کلید خورد

اردبیل استانی نمونه در حوزه گردشگری است

پیاده‌روی اربعین تفرقه‌افکنی دشمنان را خنثی کرده است

عزاداری ایام اربعین حسینی در ارومیه

روند مرمت سرای "ایکی قاپیلی" پیشرفت خوبی دارد

آغاز دوره فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان در مهاباد

مسیر گردشگری آبگرم سردابه به «یئدی بولوگ» باسازی شد

ضرورت تدوین سند جامع گردشگری در کشور

مرمت 3 پل تاریخی در آذربایجان غربی

آغاز عملیات مرمتی خانه تاریخی کلکته‌چی

پیشرفت 50 درصدی مرمت موزه ادب و عرفان اهر

تبدیل بازارچه درب استانبول به یکی از بهترین بازارچه‌های صنایع دستی کشور

امام جمعه پیرانشهر: حمایت از مظلوم پیام جهانی پیاده‌روی اربعین است

ثبت نام 110 هزار نفر از آذربایجان شرقی برای سفر اربعین

سرانه‌ مطالعه در آذربایجان شرقی حدود 11 الی 13 دقیقه است

زیرساخت‌های گردشگری روستای تاریخی کندوان در آستانه تکمیل است

قصد اخراج یا تعدیل کارکنان مترو را نداریم

اولین پردیس سینمایی شمالغرب کشور در آذربایجان غربی احداث می شود

جشنواره تئاتر منطقه‌ای در مرند برگزار می‌شود

گشایش نمایشگاه عکس ایثار و شهادت در عجب‌شیر

موانع و مشکلات بازماندگان از تحصیل در آذربایجان غربی شناسایی و رفع شود

توزیع روزانه 10 هزار پرس غذا در موکب واقفان آذربایجان غربی در مرز مهران ‌

آغاز به کار مرحله استانی بیست و دومین جشنواره قصه‌گوئی آذربایجان‌غربی

مردم آذربایجان‌غربی 56 میلیارد ریال به جشن عاطفه‌ها کمک کردند

جابه‌جایی بیش از 24هزار زائر اربعین حسینی توسط ناوگان حمل‌ونقل مسافری آذربایجان شرقی

60 درصد مدارس مرند نیازمند تجهیز است

مرور ایام در کتاب «تاریخ پانصد ساله تبریز»

قصه گویان برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شدند

70 خادم از آذربایجان غربی به زائران اربعین خدمت می کنند

نخستین پارک تخصصی کودک در تبریز احداث می‌شود

هوش و ذکاوت کودکان، موجب امیدواری به آینده کشور است

رونمایی از کتاب ید بیضاء آثار میرزا صادق بیضای اردبیلی

تندیس شاه اسماعیل خطائی به اتریش می‌رود

نوجوان اردبیلی برنده فستیوال بین‌المللی موسیقی موغام کشورهای اسلامی در باکو شد

نامه‌های 6 عضو کانون پرورش فکری آذربایجان‌غربی به قهرمانان‌شان برگزیده جهانی شد

سه رقصنده‌ی مشهور اینستاگرامی بازداشت شدند

پیش بینی باران در 19 استان/ کاهش 6 درجه‌ای دما

اجرای گروه‌های نمایش حوزه هنری در مسیر پیاده روی اربعین

راه اندازی فاز اول بانک سفال و کاشیکاری مطالعاتی ربع رشیدی

22 برنامه آموزشی امسال توسط سمن‌های حوزه میراث فرهنگی اردبیل برگزار شد

بیست و سومین کتابخانه اهدایی خیّران در مهاباد راه‌اندازی شد

استعدادیابی در کشور ما مورد توجه کافی قرار نگرفته است