پیام آذری

آخرين مطالب

/گزارش/

تجربه زندگی با تورم مقالات

تجربه زندگی با تورم
  بزرگنمايي:

پیام آذری - در ماه‌های اخیر تورم هزینه‌های زندگی را افزایش داده ولی درآمدها چندان تغییری نکرده است که این تغییرات اقتصادی و پیش‌بینی ناپذیر بودن شرایط، زندگی ایرانی‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.
این شرایط قشر متوسط و پایین جامعه را بیشتر درگیر کرده است، فاصله طبقاتی بیشتر شده و زمینه برای بروز برخی آسیب‌های فردی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه فراهم شده است. یک شهروند 27 ساله در تبریز فته، مبلغی را پس انداز کرده بودم که بعد از فارغ التحصیلی از آن به عنوان یک منبع برای اشتغال استفاده کنم اما اکنون نه تنها با آن پول توان ایجاد شغلی را ندارم بلکه سرمایه‌ام با تورم فعلی هیچ ارزشی ندارد. برای آینده خود برنامه ریزی کرده بودم ولی در این شرایط همه آرزوهایم برباد رفته است.
یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز  معتقد است، مردم ایران با کمترین توقع زندگی خود را ادامه می‌دهند؛ زمانی که با 100 هزار تومان فقط قادر به خرید سه قلم کالا هستیم زندگی و حتی درس خواندن در این جامعه سخت می‌شود.
او اضافه کرده، گاهی اوقات فکر مهاجرت به سرم می‌آید اما آن هم نیازمند هزینه‌های گزاف است؛ این شرایط روحم را مریض کرده است.
یکی از بازاریان تبریز نیز گفته، بازار با توجه به کم شدن قدرت خرید مردم، اثرات تحریم‌ها، کمبود برخی اجناس و کمبود خرید و فروش بدترین روزهایش را سپری می‌کند؛ از سویی نیز بالارفتن مخارج، نرخ اجاره بها و گرانی اجناس مصرفی، زندگی را سخت کرده است. بنده به عنوان فردی از قشر متوسط جامعه دیگر توان تامین استاندارهای زندگی خود را ندارم.
صالحی یک کارگر ساختمانی بوده و یک پسر 14 ساله و یک دختر 7 ساله دارد، او  اضافه کرده، وقتی می‌بینم شرایط اقتصادی کشور سخت است، مجبور می‌شوم دایره توقعات و خواسته‌هایم را کم کرده و یا خواسته‎های فرزندانم را محقق نکنم.
او ادامه می‌دهد: از زمان طلوع تا غروب آفتاب در ساختمان مشغول کار هستم و شب‌ها نیز مسافرکشی می‎کنم تا یک لقمه نان حلال به دست آورم و نمی توانم برای خانواده‌ام وقت کافی بگذارم.
مردم تامین نیازهای ضروری را در اولویت قرار دهند
صالح قلی پور، روانشناس در رابطه با تاثیرات اقتصاد کنونی در کشور بر روی جامعه آذربایجان شرقی گفته، امنیت مالی یکی از مهمترین نیاز انسان هاست، منظور از امنیت مالی این است که افراد توانایی تامین نیازهای اساسی در زمان حال و آینده را داشته باشد.
او ادامه داده، فشارهای اقتصادی پیامدهای متفاوتی دارد، این پیامدها هم روی فرد و خانواده و پس از آن بر جامعه تاثیر می‌گذارد، وقتی از نظر اقتصادی فرد به مشکل بخورد امنیت مالی او نیز به خطر می‌افتد و نسبت به آینده خود و تغییرات شرایط کشور نگران می شود؛ از اینکه نتواند با شرایط کشور خود را تطبیق دهد قدرت سازگاری و مدیریت مالی افراد کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه فشارهای اقتصادی منجر به بروز اختلالاتی نظیر طلاق، پرخاشگری، مشکلات زناشویی و ... می‌شود، افزود: همین فشارها است که باعث بروز رفتارهایی در فرد می‌شود که قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است فرد به خود، خانواده و یا افراد جامعه آسیب برساند؛ به عنوان مثال اگر انسان نتواند یک لقمه نان به دست بیاورد، اقدام به سرقت نیز می‌کند.
این روانشناس با بیان این‌که در چنین شرایطی افراد چه در فعالیت‏‌های کاری و چه در اجتماع تغییرات مختلفی را تجربه می‌کند، خاطرنشان می‌کند: در این شرایط افراد شاغل در برخی مشاغل به تدریج احساس می‌کنند که زیر فشارند و در نتیجه منجر به فرسودگی شغلی و نارضایتی از محیط کار، بدبینی، خشم، نا امیدی و پایدار ماندن علائم خستگی عاطفی در شخص می‌شود.
وی می‌گوید: در امر ازدواج نیز شرایط مالی حرف اول را می‌زند و اگر یک جوانی نتواند نیازهای اساسی خود را تامین کند و نسبت به آینده خود استرس داشته باشد بلاتکلیفی و ابهام ایجاد می شود که آثار روانی را در فرد بروز می دهد.
وی متذکر می‌شود: در این شرایط نیاز است اعضای خانواده فشاری بر روی سرپرست خانوار وارد نکنند و از یکدیگر حمایت کنند و به نوعی خود را دلخوش و سرگرم کرده و سعی کنند تا نیازهای ضروری را در اولویت قرار دهند.
باید تاب آوری مردمی را بالا برد و مردم بیشتر نقش بپذیرند
موسی نیرومند، جامعه شناس نیز اظهار کرده، در حوزه بازخوردهای اجتماعی به نابسامانی‌های اقتصادی باید ببینیم مردم چقدر اقتصادی زندگی کرده و می‌اندیشند و چقدر خود را مسئول می دانند و تا چه میزانی تعلق اجتماعی داشته و در خروج جامعه از اقتصاد نابسامان نقش قبول می‌کنند.
وی با بیان این‌که مردم اقتصادی به خوبی قادرند شرایط و بحران‌های اقتصادی را کنترل و مدیریت کنند، خاطرنشان کرد: حال که اقتصاد در ارتباط با فضای ناعادلانه و ظالمانه بیرون از کشور دچار مشکل شده باید تاب آوری مردمی را بالا برد و مردم بیشتر نقش بپذیرند.
این جامعه شناس معتقد است، نابسامانی های اقتصادی عمدتا در تجارب تاریخی محل خلاقیت و توسعه و رشد اقتصادی ملت‌ها بوده و باید به آن بع عنوان فرصت نگاه کرد.
وی خاطرنشان کرد: زمانی یک پدیده تبدیل به تهدید اجتماعی می‌شود که به صورت مناسب تعریف، مطالعه، تحلیل و کنترل نشود. ضمنا تجارب تاریخی نشان می دهد پدیده ها در جامعه می توانند به عنوان فرصتهای بی نظیر در توسعه باشند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم ناچیز سیب در سبد صادرات‌

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز