پیام آذری

آخرين مطالب

چراغ سبز؛ پیش‌روی توسعه اقتصادی آذربایجان‌غربی اقتصادي

چراغ سبز؛ پیش‌روی توسعه اقتصادی آذربایجان‌غربی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ارومیه- آذربایجان‌غربی که از دیرباز با عقب‌افتادگی در شاخص‌های توسعه مواجه بود، طی سال‌های اخیر با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید مسیر پیشرفت را پیموده و با نشانه بهبود شاخص‌های اقتصادی و توسعه انسانی، چراغ سبز بر مسیر پیشرفت و آبادانی این خطه از کشور روشن شده‌است.

آذربایجان‌غربی از نخستین روزهای پس از وقوع پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی‌ با مشکلات امنیتی دست و پنجه نرم کرد و این امر زمینه عقب‌ماندگی این استان از سرمایه‌های دولتی و بخش خصوصی را فراهم و گام به گام پسرفت در مقایسه با استان‌های دیگر به ویژه استان‌های مرکزی کشور ایجاد کرد.
با اتمام جنگ تحمیلی ناامنی‌های ناشی از حضور گروهک‌های تروریستی در آذربایجان‌غربی پایان نیافت و تا سال‌ها پس از آن نیز این خطه از کشور به علت وجود اشرار از ریل‌ توسعه کیلومترها دور بود.
پس از آن نیز بی‌مهری‌های زیادی به آذربایجان‌غربی وارد شد و به علت فراهم نکردن زیرساخت‌های توسعه از جمله راه، گاز، برق و آب در حوزه صنعتی و همچنین زیرساخت‌های مرزی در حوزه تجارت، این استان تنها راه پیشرفت را در کشاورزی دید که همین امر نیز نه تنها موجب توسعه استان نشد، بلکه زمینه افزایش مشکلات به ویژه در حوزه آب و دریاچه ارومیه را پدید آورد که عاملی برای پسرفت استان بود.
با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، برنامه‌ریزی‌های ویژه برای توسعه زیرساختی آذربایجان‌غربی به ویژه در حوزه صنعت و تجارت انجام شد که این برنامه‌ریزی‌ها با اهتمام مدیران ارشد استانی، امروزه جواب داده و نخستین گام‌های توسعه در استان با بهبود فضای کسب و کار برای سه فصل متوالی برداشته شده‌است.
وصل شدن مرکز استان به مسیر ریلی کشور، زمینه‌سازی برای احداث نخستین کیلومترهای آزادراهی در مسیر ارومیه - تبریز و بازرگان - تبریز، توسعه گازرسانی به همه نقاط استان و بهره‌مندی صنعت از این امر، پوشش نزدیک به 100 درصدی برق، پوشش 100 درصدی آب شهری و نزدیک به 80 درصدی آب روستایی، بهبود وضعیت مراکز بهداشت و درمان، کاهش شکاف استان در حوزه آموزش با دیگر نقاط کشور، توجه به توسعه پایانه‌های مرزی با ساخت و سازهای میلیاردی در نقاط صفر مرزی و جلب همکاری بخش خصوصی در راستای توجه به صنعت، اشتغال و سرمایه گذاری از جمله مهمترین زیرساخت‌های توسعه آذربایجان‌غربی طی سال‌های اخیر بوده است.
افتتاح 100 هزار میلیارد ریال طرح تنها طی امسال
استاندار آذربایجان‌غربی از افتتاح نزدیک به 100 هزار میلیارد ریال طرح طی سال جاری در استان خبر داد و بیان کرد: امسال 25 هزار میلیارد ریال طرح در سفر ابتدای سال رییس‌جمهوری، 40 هزار میلیارد ریال در هفته دولت، 22 هزار میلیارد ریال در دهه فجر و بیش از 10 هزار میلیارد ریال در سفر معاون اول رییس‌جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی‌در استان به بهره‌برداری رسید.
چندین طرح فاخر آذربایجان‌غربی در سفر آینده رییس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد
«محمدمهدی شهریاری» ادامه داد: در حال حاضر نیز پایانه مرزی سرو، سه هزار و 500 واحد مسکن مهر، پتروشیمی ‌میاندوآب، بیمارستان تکاب، بیمارستان آیت‌الله خویی خوی، بیمارستان جامع زنان ‌استان، تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه و نیروگاه بخار ارومیه از جمله طرح‌هایی‌است که در مراحل پایانی اجرا قرار دارد و به احتمال زیاد در سفر رییس‌جمهوری به آذربایجان‌غربی افتتاح می‌شود.
وی با اشاره به بهبود شاخص‌های مختلف‌ استانی در حوزه‌های اقتصادی، زیربنایی و شاخص‌های توسعه انسانی، گفت: میزان درآمدهای‌ استان در سال جاری به 10 هزار میلیارد ریال رسیده که نشان‌دهنده بهبود قابل توجه این شاخص‌ است.
وی افزود: در حال حاضر با تلاش صورت گرفته در بخش‌های مختلف اقتصادی، 60 درصد هزینه پروژه‌های عمرانی و بودجه هزینه‌ای ‌استان از طریق درآمدهای بومی‌تامین می‌شود.
وی اضافه کرد: به موازات بهبود وضعیت درآمدی در آذربایجان‌غربی، وضع دیگر بخش‌ها نیز بهبود یافته که توسعه صادرات اقلام تولیدی ‌استان به ویژه سیب که در ماه‌های گذشته به دغدغه مسوولان و فعالان بخش کشاورزی تبدیل شده بود، از جمله آنهاست.
استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه 800 هزار تن سیب تا پاییز امسال در سردخانه‌ها مانده و دغدغه‌ای برای ‌استان شده بود، اظهار کرد: در حال حاضر این میزان به کمتر از 300 هزار تن رسیده و روزانه 2 تا سه هزار تن صادر می‌شود.
شاخص‌های توسعه آذربایجان‌غربی مثبت است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این خصوص با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، تلاش‌های مسوولان استانی را طی سال جاری برای تحقق فرمایشات معظم له در این خصوص بسیار کارساز دانست و گفت: افزایش 21 درصدی تعداد اشتغال جدید در استان در مقایسه با سال قبل، رشد 24 درصدی اجرای پروژه‌های عمرانی استان طی سال جاری نسبت به پارسال، کسب رتبه نخست امنیت سرمایه گذاری توسط استان در بهار امسال و کاهش نرخ بیکاری از جمله نتایج این اقدامات بوده‌است.
نرخ بیکاری آذربایجان‌غربی طی فصل بهار امسال 4.2 درصد، تابستان 6.2 درصد و پاییز 2.7 درصد نسبت به مدت‌های مشابه سال قبل کاهش داشت بهنام شهدی افزود: بر اساس آمار نرخ بیکاری در آذربایجان‌غربی طی فصل بهار امسال 4.2 درصد، تابستان 6.2 درصد و پاییز 2.7 درصد نسبت به مدت‌های مشابه سال قبل کاهش یافته‌است.
وی با اشاره به رونق تجارت خارجی آذربایجان‌غربی طی سال جاری، بیان کرد: در 10 ماه نخست امسال بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون دلار تجارت خارجی در این استان انجام شده که 68 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است؛ از این میزان، یک میلیارد و 600 میلیون دلار مربوط به صادرات بوده‌است.
وی جذب سرمایه‌گذاری خارجی را از اولویت‌های مهم آذربایجان‌غربی در حوزه اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: امسال 149 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان جذب شده که اشتغال پیش‌بینی شده آن یک‌هزار نفر است.
توسعه معدنی راهی برای ارتقای ارزش افزوده استانی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش 62 درصدی سرمایه‌گذاری در بخش معادن به عنوان یکی از راه‌های ارتقای ارزش افزوده در استان طی سال جاری، گفت: این رقم طی امسال به بیش از 326 میلیارد ریال رسیده‌است.
سرمایه‌گذاری در بخش معدن آذربایجان‌غربی 32 درصد افزایش یافته‌است
غلامرضا بابایی با اشاره به اینکه امسال 38 فقره پروانه بهره‌برداری با ذخیره قطعی بیش از 21 میلیون تن در آذربایجان‌غربی صادر شده، افزود: میزان اشتغال این میزان پروانه صادره نیز 300 نفر برآورد شده‌است.
وی اضافه کرد: طی سال جاری 60 فقره پروانه اکتشاف در آذربایجان‌غربی صادر شده که میزان سرمایه‌گذاری در آنها برای کشف معادن جدید، 29 میلیارد ریال بوده‌است.
وی بیان کرد: در حال حاضر 476 معدن دارای پروانه بهره‌برداری با ذخیره قطعی بیش از یک میلیارد و 217 میلیون تن و ظرفیت استخراج سالانه بیش از 16 میلیون تن، اشتغال‌آفرینی برای پنج‌هزار و 142 نفر و حجم سرمایه‌گذاری بیش از سه‌هزار و 595 میلیارد ریال در آذربایجان‌غربی فعالیت می‌کند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی ادامه داد: در حال حاضر 216 محدوده معدنی دارای پروانه اکتشاف و 27 معدن دارای گواهی کشف با ذخیره قطعی بیش از هفت میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری لازم برای تکمیل عملیات اکتشافی و رسیدن به مرحله بهره‌برداری در این معادن بیش از 34 میلیارد ریال است.
افزایش 400 هزار تنی تولید محصولات کشاورزی
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی استان طی سال زراعی گذشته 6 میلیون و 300 هزار تن بود که پیش‌بینی می‌شود امسال به 6 میلیون و 700 هزار تن برسد.
رسول جلیلی افزود: از این میزان افزون بر یک‌میلیون و 100 هزار تن سیب درختی است که 750 هزار تن از آن در سردخانه‌ها ذخیره شده که روزانه بیش از سه میلیون تن از آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد و اشتغال اول استان وابسته به بخش کشاورزی است، افزود: متوسط کشوری اشتغال در حوزه کشاورزی 18 درصد اعلام شده که این میزان در استان بین 32 تا حداکثر 38 درصد است.
متوسط کشوری اشتغال در حوزه کشاورزی 18 درصد و در استان بین 32 تا حداکثر 38 درصد است وی از تولید 338 هزار و 250 تن شیرخام توسط دامداران استان طی سال جاری خبر داد و اضافه کرد: آذربایجان‌غربی رتبه هشتم کشوری را در تولید شیر خام به خود اختصاص داده و به دلیل داشتن شرایط جغرافیایی خاص همواره جزء قطب‌های مهم تولید شیر خام در کشور بوده‌است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: از کل تولیدات کشاورزی استان به ترتیب چهار میلیون و 600 هزار تن تولیدات زراعی، یک میلیون و 500 هزار تن تولیدات باغی، 580 هزار تن تولیدات دامی‌ و 16 هزار تن تولیدات شیلاتی است.
وی با اشاره به اینکه این استان در تولید محصولات دامی‌خودکفاست، بیان کرد: از مجموع تولیدات دامی‌ استان 380 هزار تن شیر، 90 هزار تن گوشت سفید مرغی، 47 هزار تن گوشت قرمز، 22 هزار تن عسل و 12 هزار تن تخم‌مرغ است.
«جلیلی» با بیان اینکه امسال 39 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام شده، گفت: آذربایجان‌غربی با حدود 17 واحد فعال در این زمینه امسال با 9 درصد افزایش در این بخش نسبت به سال قبل مواجه بوده‌است.
وی با اشاره به اینکه این استان دارای رتبه سوم کشور در تولید جوجه یکروزه نیز است، ادامه داد: در زمان حاضر فقط در مورد محصول تخم‌مرغ جهت تامین نیاز استان واردکننده هستیم که برای رسیدن به خودکفایی در این زمینه نیز طبق هماهنگی‌های انجام شده، واحدهای تخم‌گذار طی 2 سال آینده احداث خواهد شد تا در این زمینه هم به خودکفایی دست پیدا کنیم.
با این آمار و اطلاعات در بخش‌های مختلف اقتصادی، تجاری و زیرساختی، امیدها برای توسعه آذربایجان‌غربی و قرار گرفتن این استان در زمره استان‌های پیشرفته کشور در سال‌های نه چندان دور افزایش یافته که البته با وحدت و همدلی مسوولان و مردم و تلاش همگانی برای توسعه امکانپذیر خواهد بود.
برچسب‌ها
آذربایجان غربی دولت تدبیر و امید ارومیه محمدمهدی شهریاری کارآمدی دولت دهه فجر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت خودروهای وارداتی 98/12/03

قیمت خودروهای داخلی 98/12/03

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/12/03

کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در بناب

محتکران زودتر از کرونا دست به کار شدند!

برگزاری سیزدهمین جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر آذربایجان شرقی

ارزش صادرات غیر نفتی از آذربایجان غربی 66درصد افزایش یافت

سه میلیون و 425 هزار تن کالا در استان اردبیل جابجا شد

بهره‌برداری 50 طرح صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان اردبیل

شاخص بورس در آذربایجان‌غربی حدود 20 هزار واحد افزایش یافت

569 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

واکنش بانک مرکزی به اقدام FATF: مشکلی نیست!

ایران رسما در لیست سیاه FATF قرار گرفت

کنترل گرانی درایت مسئولان را می‌طلبد

سهم ایران از بازار اوراسیا 37 میلیون دلار است

بانک‌ها تا روز آخر سال تسهیلات پرداخت کنند

مصرف سرانه روزانه آب در آذربایجان شرقی بیش از 200 لیتر است

پرداخت 65 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره در بخش صنعت

خداحافظی با صفر‌های پول ملی تا 2 سال دیگر

نحوه افزایش کرایه حمل و نقل عمومی در سال 99

همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 99

فرصت پیوستن ایران به FATF تمدید نمی‌ شود

عرضه 20 هزار تُن گوشت و مرغ به بازار شب عید

رفع موانع تولید و صادرات پیش نیاز تداوم بهبود شاخصهای اقتصادی در آذربایجان غربی

ماجرای فرار بزرگ متهم 6میلیارد یورویی از کشور چیست؟

کشف میلیاردی دام قاچاق در بوکان

با 200 تا 300 میلیون چه خودرویی می‌ توان خرید؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/30

نظارت بر بازار شب عید در اردبیل تشدید می‌شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/29

وعده تازه بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار

پرداخت 4400 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی

کتمان فعالیت اقتصادی موجب حضور مودیان مالیاتی در فهرست «پرریسک‌»هاست

افزایش 20 درصدی تولید کدو و آفتابگردان آجیلی در خوی

گازرسانی به500روستا آذربایجان غربی/شاخص گازرسانی به 85درصد می رسد

صادرات 18 میلیون دلاری شرکت‌های تعاونی تولیدی در استان اردبیل

کشاورزان مرندی رتبه دوم آذربایجانشرقی را کسب کردند

650 میلیون ریال کالای قاچاق از یک خودرو سواری کشف شد

ترخیص پنج هزار خودرو از گمرک تا سه ماه آینده

راه‌اندازی مجدد 94 واحد صنعتی غیرفعال و راکد در شرکت‌ها و نواحی صنعتی آذربایجان شرقی

لیست خودرو‌های 70 تا 100میلیونی در بازار

بیمه محصولات کشاورزی در پارس‌آباد از مرز 27 هزار هکتار گذشت

برف و سرما 210 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خلخال خسارت زد

18 پروانه استخراج «رمز ارز » در آذربایجان‌غربی صادر شد

نمایشگاه فروش بهاره در تبریز برگزار می‌شود

عوارض صادرات سیب درختی لغو شد

ناحیه صنعتی گزاز خلخال احداث می‌شود

620 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی اردبیل پرداخت شد

اجرای 4 هزار هکتار شبکه نوین آبیاری آذربایجان شرقی در سال‌جاری

برپایی نمایشگاه فروش بهاره در تبریز