پیام آذری

آخرين مطالب

همه چیز از یک لایک شروع شد! مقالات

همه چیز از یک لایک شروع شد!
  بزرگنمايي:

آذری آنلاین - حتما بارها برای شما هم پیش آمده است که دایرکت اینستاگرامتان از قربان صدقه‎هایی در وصف یک موجود فرازمینی پر شده باشد، اینجا فضای مجازی است، آدم‎ها در دنیای مجازی، حرف دلشان را با لایک می‎زنند و تو نمی‎دانی، قلب‎های مجازی، جسارتی به آدم می‎دهند که در دنیای واقعی همیشه به دنبال آن هستی.
از دریچه‎ی یک پنجره‎ی مجازی دایره‎ای شکل، به قلبت نفوذ می‌کنند و چنین فکر می‎کنی که این مخاطب بی‎همتای مجازی با همه‎ی آدم‎های حقیقی دور و اطرافت برابری می‎کند و آن وقت تصمیم می‎گیری تا پای او را که در لبه‎ی پنجره‎ی مجازی نشسته‌ است، بگیری و به دنیای واقعی خودت بکشانی، قلب‎های مجازی کار خودشان را کرده‎اند و تو حتی نمی‌توانی خودت را متقاعد کنی که همه چیز از یک لایک شروع شد!
آشنایی‎ها و ازدواج‏های اینترنتی با پیام رسان‎هایی مثل «یاهومسنجر» آغاز شد و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، ساکنان، آن پیام رسان را مثل شهر متروکه‎ای رها کرده و به سراغ بعدی ‎رفتند، بعدها «فیس بوک» فرصتی فراهم کرد تا دنیا را زیباتر از آن چه هست، ببینیم، آپلود عکس‌هایی از چهره‎های بی‎عیب و نقص و یافتن فضایی که هیچ مرزی نمی‎شناخت، جرات می‎بخشید تا برای مخاطبان مجازی‎ات پیام بگذاری و دل خوش کنی «شاید این خودش باشد».
ظهور پیام‎رسان‎های متنوع این جرات را به ساکنان سرتاسر دنیا داد تا با ایجاد یک دهکده‎ی جهانی، دور هم جمع شده و دنبال همتای مجازیشان بگردند، حقیقی شدن روابط مجازی و در برخی موارد به ازدواج ختم شدن آن، نظرات موافقان و مخالفان بسیاری را برانگیخته است.
فالوورهای مجازی از فضا نیامده‎اند!
یکی از موافقان ازدواج‌های اینترنتی، علل موافقتش را این گونه بیان می‎کند: فالوورهای مجازی از فضا نیامده‎اند و همین آدم‎های دور و اطراف ما هستند، اگر بنا بر عدم اعتماد باشد، دروغگوهای دنیای حقیقی در فضای مجازی هم هستند، نمی‎شود از تکنولوژی عقب ماند. من خودم چندین نفر از دوستانم را سراغ دارم که از طریق اینستاگرام آشنا شده و ازدواج کرده‎اند و تنها مشکلشان، راضی کردن خانوداه‎هایشان بود.
چطور می‎شود مهم‎ترین تصمیم زندگی‎ات را با یک لایک بگیری؟!
یکی از مخالفان می‎گوید: صد در صد مخالفم، در ازدواج حقیقی هم نمی‎شود فرد مقابل را آن گونه که وانمود می‎کند، شناخت، چطور می‎شود مهم‎ترین تصمیم زندگی‎ات را با یک لایک بگیری؟!، در جوامعی هم که خودشان این پیام رسان‎ها را وارد بازار کرده‎‌اند هم، چنین اقداماتی پسندیده نیست، کسی که به تو پیام داده و از زیبایی عکسی که معلوم نیست خودت هستی یا چندمین نسخه‎ی ادیت شده‎ی عکس واقعی‌ات، تعریف می‎کند، به ولخرجی در قربان صدقه رفتن عادت کرده است و تو نشدی، می‌رود سراغ دیگری.
دکتر «شهرام واحدی»، استاد گروه روانشناسی دانشگاه تبریز  با اشاره به آسیب‎های ازدواج‌های مجازی گفت: ازدواج یک پدیده‎ی اجتماعی، پیچیده و چند وجهی است که منجر به تشکیل یک خانواده می‌شود، یک جامعه‎ی موفق متشکل از خانواده‎های موفقی است که بر این اساس شکل گرفته‌اند.
وی با تاکید بر این که برای موفقیت یک ازدواج نیاز به شناخت طرفین از هم وجود دارد، افزود: هر چه شناخت طرفین به واقعیت نزدیک باشد، افراد در زندگی بعدی‌شان با مشکل کم‎تری مواجه خواهند شد، اما آشنایی در اینترنت و فضای مجازی امکان رسیدن به شناخت واقعی و موثق را کم می‎کند.
وی با بیان این که با وجود تکنولوژی نوظهور اینترنت، وجود پدیده‎هایی مانند آشنایی‌های اینترنتی، اجتناب ناپذیر خواهد بود، گفت: اینترنت یک ابزار شناختی جدید بوده که دنیا را به یک دهکده تبدیل کرده است، به طوری که امروزه، عصر ارتباطات به عنوان یک اصل توسط اکثریت پذیرفته شده است و آشنایی از این طریق می‎تواند معایبی نیز داشته باشد، این که بخواهیم آشنایی مجازی را به طور کلی نفی کنیم، پاک کردن صورت مسئله است، چرا که با زندگی در عصر ارتباطات، با چنین مسئله‎های نوظهوری نیز روبه‌رو خواهیم شد.
دروغ گفتن در فضای مجازی راحت‌تر است
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در ادامه، نقش بازی کردن را از معایب آشنایی‌های اینترنتی دانست و عنوان کرد: دروغ گفتن در فضای مجازی به مراتب آسان‌تر است و افراد می‎توانند به راحتی ایفای نقش کرده و خود را آن گونه که هستند، نشان ندهند.
آشنایی‌های اینترنتی، علت 25 درصد از طلاق‌ها در کشور!
وی با بیان این که آمارهای موجود، گویای این واقعیت هستند که حداقل یک چهارم از طلاق‌ها مربوط به ازدواج‎های اینترنتی هستند، افزود: دنیای ارتباطات مجازی به گونه‎ای است که افراد به راحتی می‎توانند، هویت واقعی‌شان را پنهان کرده و حقایق را بیان نکنند و این در حالی است که زندگی واقعی مبتنی بر سه اصل اعتماد، صداقت و محبت بوده و پنهان کاری می‎تواند پایه‎های زندگی مبتنی بر حقیقت را متزلزل کند، اعتماد زمانی اتفاق می‎افتد که عملکرد ما مبتنی بر سازه‎های اصیل و صادقانه باشد.
این روانشناس افزود: پایه‎های یک زندگی موفق با دروغ گویی و کتمان حقیقت، تخریب می‎شود، ازدواج‎های اینترنتی در اکثر موارد بر اساس محبت‎های کلامی، نوشتاری و صوتی شکل می‎گیرند، در دنیای مجازی امکان دستکاری نیز وجود دارد و افراد به آسانی چهره‎ی خودشان را نیز دستکاری می‎کنند و این در حالی است که در ارتباط همواره بر ارتباط رو در رو تاکید شده است.
وی در ادامه با تاکید بر نقش رفتارهای غیرکلامی در شناخت یک فرد افزود: آشنایی چهره به چهره و رو در رو منجر به درک احساسات، پیش‌بینی رفتار و رسیدن به شناخت مبنی برفتارهای کلامی و غیرکلامی فرد می‎شود و این در حالی است که ماهیت آشنایی افراد در ازدواج مجازی، به طور کلی تغییر می‎کند.
تعهد در دنیای مجازی معنا ندارد
وی با اشاره به علت مخالفت اکثر خانواده‎ها با ازدواج‎های اینترنتی متذکر شد: نگرانی خانواده‎ها، فاصله‎ی مکانی و فرهنگ‌های مختلف از علل مخالفت خانواده‎ها با این نوع از آشنایی‎ها هستند، فاصله‎ی مکانی در آشنایی‎های اینترنتی بسیار کم شده و امکان ارتباط با فردی که در نقطه‎ی دیگری از جهان زندگی می‎کند، به آسانی فراهم شده است، ارتباطات در فضای مجازی می‎توانند بسیار گسترده‎تر از دنیای واقعی باشند، تکثر، دسترسی سهل‎الوصل به افراد و نبود ثبات سبب سلب اعتماد افراد می‎شود، تعهد در دنیای مجازی معنا ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر این که نسل جدید می‎توانند از فضای مجازی به عنوان یکی از ابزارهای شناخت، استفاده کنند، عنوان کرد: با توجه به این که استفاده از فضای مجازی توسط نسل جدید، امری اجتناب ناپذیر است، باید به این نکته توجه کرد که اگر فضای مجازی تنها منبع شناخت باشد، نمی‌توان یک زندگی سالم و موفقی را با این روش تشکیل داد و حتما باید از منابع دیگر مانند تحقیق و مطلع کردن خانواده‌ها نیز استفاده کرد.
وی با تاکید بر نقش مراجعه به مراکز مشاوره خاطرنشان کرد: مراجعه به این مراکز در تمامی ازدواج‌ها نیاز بوده و می‎تواند تاثیر بیشتری در ازدواج‎های اینترنتی داشته باشند، با این وجود، مشاهده‎ی افراد در موقیعت‎های مختلف ابزار بهتری برای شناخت است.
وی در پایان فرهنگ‌سازی به منظور رعایت اخلاق اینترنتی را از رسالت‎های رسانه‎ها عنوان کرد و افزود: با توجه به این که احتمال لغزش و خطا در فضای مجازی بیشتر است، از این رو رسانه‎ها باید در راستای نهادینه شدن رعایت اخلاق در فضای مجازی تلاش کنند.
ازدواج‌های اینترنتی چقدر قابل اعتماد هستند؟
"سرهنگ محسن محمودی"، رییس پلیس فتا آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال اظهار کرد: ازدواج یک امر پیش پا افتاده و کم ارزش نیست که بتوان از هر طریقی اقدام کرد، اعتماد، علاقه و شناخت کامل در ازدواج بسیار مهم هستند و حال سوال این است که آیا می‌توان در فضایی که گمنامی، ابراز احساسات دروغ و شخصیت‌های دروغین وجود دارد، فرد مناسبی را برای ازدواج یافت و سپس اقدام به ازدواج کرد؟!
بستر فضای مجازی، هرگز برای ازدواج مناسب نیست
وی اضافه کرد: بستر فضای مجازی، هرگز برای ازدواج مناسب نیست، چرا که ازدواج سرنوشت انسان را تغییر داده و فرد را از نظر معنوی و انسانی ارتقاء می‌دهد، اما مطالعات نشان می‌دهد ازدواج‌هایی که از طریق ارتباطات در فضای مجازی انجام می‌شوند، به سرانجام نرسیده و اگر به سرانجام هم رسیده باشند، بنا به دلایل دیگری به سرانجام رسیده‌اند.
سرهنگ محمودی تصریح کرد: این ازدواج‌ها در برخی موارد منجر به وقوع جرائم دیگری شده که متاسفانه سرنوشت جوانان را تغییر داده است، بنابراین پلیس فتا توصیه می‌کند تا در موضوع ازدواج حساسیت‌های لازم توسط افراد و خانواده‌های آنان اعمال شود، با رعایت سنت‌ها و حدودالهی در این زمینه می‌توان ازدواج سالمی داشت و خانواده‌ی سالمی را تشکیل داد.
بر اساس این گزارش، ازدواج‎های اینترنتی، خلاف سنت‎ها و ارزش‎های اجتماعی در جامعه ما بوده و اقدام به آن ریسک بزرگی به شمار می‎آید، هم چنین با توجه به اجتناب‎ناپذیر بودن آشنایی‎های اینترنتی در عصر دیجیتال، نیاز به توجه و دقت بیشتری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمگشته‌های دنیای شیرین کودکان

اینجا خدمت به زائران بر زیارت حسین(ع) ارجح است

گام بلند دولت برای توسعه مراکز درمانی

سیب اهر روی دست باغداران مانده است

حال ناخوش حمام‌های تاریخی تبریز

کاندیداهای احتمالی و شو های تکراری که به راه انداخته اند

واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران

امسال دریاچه ارومیه میزبان 60 هزار فلامینگو است

مرگ خاموش در پای درختان گردو

تاریخ در "نیم‌رخ یکانات"

روزگار تنهایی سالمندان آذربایجان‌شرقی

ندای «ندا» برای رفتار درست با ناشنوایان

فرودگاهی که پرواز ندارد

شمیم لاله‌ها در بهار تعلیم و تربیت

اعتیاد؛ خطری خزنده

محراب مسجد جامع ارومیه تو را می‌خواند

من فرزند زمزم و صفایم...

مجوز دفع گرگاس در آذربایجان‌شرقی صادر شد

حفظ حجاب و صبر در مقابل سختی‌ها، سفارش برادرم به ما بود

چشم امید گندم‌کاران به حمایت دولت

معضلی که هم‌چنان پا برجاست/ سکونت 400 هزارنفر در مناطق حاشیه‌نشین

هوشمندسازی رکن توسعه پایدار کشاورزی

این دختر قسمت "شهریار" نشد

از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران چه خبر؟

دغدغه جدیدی به نام کیف و کتاب مدرسه/انتخاب‌هایی که محدودتر شد

تجربه زندگی با تورم

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

وعده هایی که محقق شدند

حال زار مقبره الشعرای تبریز

حکایت همدلی اقوام و ادیان آذربایجان‌غربی در محرم

«بادرشبو»، اعجاز طبیعت در دل باغ‌های ارومیه

یامچی، قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی است

بساط تولید عسل بی‌کیفیت در اردبیل برچیده شده است

چراغ کبریت سازی رو به خاموشی می رود/ سرنوشتی تلخ برای صنعتی قدیمی

دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید

ریتمی که دیگر نواخته نمی‌شود/ سکوت به جان بازار مسگران افتاد

اینجا «ماسوله آذربایجان» است

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

پله پله رونق گردشگری در روستای پلکانی زنوزق

بومیان انگیزه آتش سوزی داشتند/ بخشی از تاریخ زمین شناسی مان سوخت

زخم نوشتار مجازی بر زبان فارسی

یک قطعه از ائل گولی هم برای کودکان اوتیسم زیاد است

پایان چهار روز آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

سمفونی دست سازها

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

کالاهای اقتصادی مهمی که حشرات تولید می‌کنند

مسیر پرسنگلاخ توسعه معدن مس سونگون

تن نیمه جان برج خلعت پوشان

تبریز در تسخیر نمای رومی/ تهدیدی جدی برای شهری زلزله‌خیز

اردبیل؛ گنجینه‌ای از زیبایی‌های طبیعت و تاریخ