پیام آذری

آخرين مطالب

کولاک برف برفراز اردبیل؛ رانندگان احتیاط کنند اجتماعي

کولاک برف برفراز اردبیل؛ رانندگان احتیاط کنند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - باد که بیشینه سرعت کنونی آن به 45 کیلومتر در ساعت می‌رسد موجی از دانه‌های پودری برف را به هوا بلند کرده و سبب پدیده کولاک در جاده‌های بین شهری و گذرگاه‌های حاشیه ای شهر اردبیل و بیشتر جاده های استان شده است.
این پدیده در شهرستان‌ ‌نیر واقع در 40 کیلومتری غرب شهر اردبیل به مراتب شدت زیادتری دارد به گونه‌ای که از شامگاه دیروز جمعه وزش باد جنوب‌غرب با بیشینه سرعت 65 کیلومتر در ساعت و کولاک ‌شدید برف ساکنان این شهرستان را دچار مشکل کرده است.
در تمام شهرستان‌های استان اردبیل وزش باد طی ساعات آینده پیش بینی شده است اما این پدیده در شهرستان‌های واقع در پهنه مرکزی این استان شامل اردبیل، مشکین‌شهر ، نمین، سرعین، نیر و گرمی شدت بیشتر دارد که باتوجه به وجود برف سنگین سبب کولاک می‌شود.
نقشه‌های تراز میانی و نزدیک به زمین نشانگر کاهش تدریجی فشار ستون جو بر فراز پهنه آبی خزر و شمال‌غرب ایران است که ‌برآیند آن ‌وزش باد با جهت غالب جنوب تا جنوب غربی است. از اواسط هفته با ایجاد شیب فشاری چشمگیر در منطقه بر سرعت باد افزوده می‌شود.
باتوجه به وجود هوای سرد در تراز نزدیک ‌به زمین سرما و یخبندان تا سه‌شنبه پیش رو در استان اردبیل ماندگار است اما ‌پس از آن به ‌موازات تشدید سرعت باد چند درجه‌ای هم بر دما به ویژه در طول ساعات روز افزوده خواهد شد. 
مدیریت بحران استان اردبیل با اشاره به ادامه برودت هوا و پیش‌بینی تشدید کولاک‌ برف، به خصوص در جاده‌های کوهستانی این استان از ساکنان منطقه‌ خواست ضمن صرفه‌جویی در مصرف گاز شهری و برق موارد احتیاط را رعایت و در صورت ضرورت سفر زنجیر چرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند.
اردبیل به‌خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. ساکنان منطقه از ابتدای پاییز تاکنون شاهد 6 بار حاکمیت سرمای شدید و ریزش سنگین برف در منطقه بوده اند.
تردد در جاده های کوهستانی با زنجیر چرخ
مرکز مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل با اعلام اینکه هم‌اکنون تمامی جاده‌های استان به جز جاده خلخال - پونل باز و تردد در آنها جریان دارد به رانندگان هشدار داد که در گذر از جاده های کوهستانی استان می بایست زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی زمستانی به همراه داشته باشند.
این مرکز افزود: هم اکنون در جاده های اردبیل - سرچم ، نیر- سراب ، رضی - گرمی و خلخال - سالم کولاک مقطعی وجود داشته و گذر از آنها با رعایت احتیاط کامل ممکن می‌باشد.
کولاک راه 68 روستای استان را مسدود کرد
همچنین در پی بارش سنگین برف در چند روز گذشته راه ارتباطی 896 روستا در استان مسدود شده بود که با تلاش شبانه‌روزی راهداران راه ارتباطی تمامی روستاها بازگشایی شد اما از دیشب بر اثر تند باد و وقوع کولاک برف دوباره راه ارتباطی 68 روستا در استان را مسدود کرد.
کلیم‌الله وثوقی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: با وجود قطع بارندگی برف در منطقه وزش باد شدید موجب بروز کولاک برف در سطح بیشتر راه‌های ارتباطی استان اردبیل شده و تلاش راهداران برای بازگشایی راه‌های ارتباطی روستایی بسته شده، همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه کولاک راه ارتباطی این روستاها در شهرستان های اردبیل، مشگین شهر، گرمی، خلخال و کوثر را مسدود کرده است، اضافه کرد: تلاش می شود راه ارتباطی این روستاها تا بعد از ظهر امروز بازگشایی شود.

پیام آذری

وی بیان کرد: بدنبال بارش برف ماموران راهداری نمک‌پاشی و برفروبی در جاده‌های استان را آغاز کرده‌اند و امسال برای بازگشایی جاده‌های استان 28 هزار تن شن و نمک خریداری و در انبارها و راهدارخانه‌ها ذخیره شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل ادامه داد: 230 دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین با 420 نیروی انسانی در قالب 80 گروه راهداری جهت انجام عملیات برفروبی و بازگشایی در محورها و گردنه‌های استان اردبیل مستقر هستند.
وثوقی با تقدیر از همکاری و تلاش پلیس راه، هلال احمر، اورژانس جاده‌ای و سایر نیروهای امدادی از استقرار گروه‌های راهداری در تمام جاده‌های استان خبر داد و گفت: با تلاش همکاران این اداره کل تاکنون هیچ مورد خاصی از گرفتار شدن مسافران در مناطق کوهستانی و سخت‌گذر گزارش نشده است.
او با بیان اینکه 139 سامانه هوشمند نظارت و کنترل در جاده‌های استان نصب شده است، از رانندگان خواست به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی از سفرهای غیرضروری پرهیز کرده و در صورت ضرورت با رعایت سرعت مطمئنه رانندگی کرده و وسایط نقلیه خود را مجهز به تجهیزات ایمنی از جمله زنجیرچرخ کنند تا سفر راحت و ایمنی داشته باشند.
وی از مردم و مسافران خواست با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان قبل از سفر با سامانه 141 مرکز مدیریت اطلاعات راه‌های اداره کل راهداری حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه‌ها مطلع شوند.
سرما همچنان در اردبیل حاکم است
سرمای طاقت فرسا که از عصر پنجشنبه در پی توقف بارش سنگین برف در اردبیل حاکم شده است همچنان در بسیاری از شهرستان‌های این استان بیداد می‌کند.
هرچندکه نسبت به دیروز 4 درجه بر گرمای هوا در ایستگاه فرودگاه اردبیل افزوده شده اما هوای منطقه همچنان ‌سرد است به‌گونه ای که سحرگاه امروز دمای منفی 24 درجه سانتیگراد در این ایستگاه و نیز شهر خلخال ثبت شد و در اردبیل جریان باد جنوب غرب از شدت سرما کاست و کمینه دما سحرگاه امروز با 10 درجه افزایش گرما نسبت به دیروز منفی 12 درجه ثبت شد.

پیام آذری

در 24 ساعت گذشته تمامی مناطق استان اردبیل دمای زیر صفر درجه را تجربه کرده و دما در آنها بین منفی چهار درجه در پارس آباد و بیله‌سوار مغان تا منفی 24 درجه در فرودگاه اردبیل در نوسان بود.
هواشناسی استان اردبیل اعلام کرد که بررسی نقشه های هواشناسی نشان دهنده تداوم حاکمیت جوی پایدار تا اواخر هفته جاری در استان است. بر این اساس آسمان صاف تا قسمتی ابری توام با وزش باد جنوبی (ملایم تا گاهی تند) پیش بینی می شود.
بنا به اعلام این اداره کل، با توجه به وزش باد جنوبی، دما در طول روز بتدریج افزایش خواهد یافت ولی اکثر نواحی استان طی ساعات شبانگاهی و صبحگاهی یخبندان و هوای سرد زمستانی را تا اواسط هفته جاری تجربه خواهند کرد و برودت در نواحی مرکزی و جنوبی استان از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.
برچسب‌ها روستائیان بارش برف اداره کل راهداری استان اردبیل اردبیل

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/316495/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویکرد مدیریت شهری عمل کردن بر اساس منافع شهری بوده است

بـاد ســروها را خـواهد بـــرد

ملاقات جوانان تراکتور و سپاهان در تبریز

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 14 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

کشف 47 کیلوگرم مواد مخدر در استان اردبیل

درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن تکذیب شد! + جزئیات

همراه اول نخستین اپراتور بهره‌بردار از سرویسهای هوشمند 5G

دستور تهیه بشقاب پروتئین

رتبه نخست شورای فرهنگ غمومی آذربایجان شرقی در کشور

توجه به پایه ریزی اخلاقی در نقشه مهندسی فرهنگی کشور

برگزیدگان جشنواره نمایشنامه خوانی جلفا معرفی شدند

سقوط به چاله آسانسور جان کارگر مهابادی را گرفت

73 بیمار جدید کرونایی در آذربایجان‌غربی بستری شد

پلمب 49 واحد صنفی در شوط

پهپاد جنگی خودران بوئینگ اولین پروازش را انجام داد

محتویات داخل جعبه و مشخصات ردمی نوت 10 لو رفت

10 قابلیت مخفی گوگل کروم که باید استفاده کنید

اوبر سفارش غذا را با ربات‌های خودران تحویل می‌دهد

هواوی جایگزینی برای جیمیل در دسترس کاربران قرار می‌دهد

اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 1400

آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی استان‌های کشور

8 تیم برتر لیگ دسته یک نوجوانان مشخص شدند

آمار کرونا آذربایجان غربی 13 اسفند؛ 4 فوتی و 316 ابتلای جدید

بیش از 5 هزار نفر در مهاباد غربالگری کرونا شدند

کاهش تعداد فوتی‌های کرونادر روز به دو نفر در آذربایجان‌شرقی

بلوک‌های وادی رحمت هیچ تفاوت نسبت به یکدیگر ندارد

کلنگ زنی بیمارستان 300 تختخوابی شهر جدید سهند

بلوک‌های وادی رحمت هیچ تفاوتی نسبت به یکدیگر ندارند

کشف10تن محصولات غیرمجاز بهداشتی و درمانی در اسکو

توضیحات وزیر راه درباره ترک نمایشگاه بین‌المللی تهران/اسلامی: پروتکل‌های کرونا توسط برگزار کننده نمایشگاه رعایت نشد

تزریق اولین واکسن کرونا در شهرستان هریس

بایرامی: رحمتی تک و تنهاست

بالا بودن مبتلایان به بیماری‌هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان/آذربایجان شرقی از استان‌های پیر و سالمند کشور محسوب می‌شود

زیرساخت‌های لازم برای تشخیص کرونا و جهش‌های آن فراهم است

هیچ تخریبی در مزار شهدای آرامستان ستارخان تبریز اتفاق نیفتاده است

تشدید فعالیت سامانه بارشی از روز پنجشنبه در آذربایجان شرقی

عدم توجه به ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در کشور

تصمیمات بودجه‌ای مجلس/15/

گوگل پس از یک وقفه طولانی آپدیت مجدد اپ‌های iOS خود را از سر گرفت

اولین گوشی گیمینگ ردمی با دایمنسیتی 1200 مدیاتک به زودی معرفی می‌شود

عرضه احتمالی نسخه جدید بازی Death Stranding

کتک خوردن داور در بازی تراکتور و نفت امیدیه

تأمین میوه شب عید شهرستان خلخال/ ابلاغ بودجه 5 میلیارد تومانی تونل الماس

امسال 54 فضای آموزشی در کنارک کلنگ‌زنی شد

آیت الله رئیسی فردا مهمان مردم آذربایجان غربی است

اهداء 90 میلیون ریال به بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد

حزب نخست‌وزیر مجارستان فراکسیون پارلمان اروپا را ترک‌کرد

روح الامینی: سراب 1+5 را کنار بگذارید

سراب 1+5 کنار گذاشته شود/ ضرورت توجه به بازارهای مرزی

سراب 1+5 را کنار بگذارید