پیام آذری

آخرين مطالب

نظام متمرکز تامین اجتماعی رهیافتی به قرن جدید / علی حیدری - عضو و نائب رئیس هیات مدیره وزارت رفاه

نظام متمرکز تامین اجتماعی رهیافتی به قرن جدید / علی حیدری - عضو و نائب رئیس هیات مدیره
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

نظریه سلسله مراتب نیازهای "مازلو" یکی از نظریات غالب در حوزه مدیریت، روانشناسی و انسانشناسی است. براساس این نظریه توجه و اهتمام انسانها به تامین نیازهای خود، غالباً و عموماً به ترتیب اولویت و از مراحل و سطوح بنیادی و اساسی یا پایه ای و حداقلی به مراحل و سطوح بالاتر و انتزاعی صورت می پذیرد. براساس این نظریه چنانچه نیازهای سطوح پائین تر برآورد نشود انسان به سراغ نیازهای سطوح بالاتر نمی رود بر همین اساس نیز در خط مشی گذاری عمومی و دولتی و در طراحی و تدوین سیاستهای رفاهی، سیاستهای اجتماعی نیز همین رویکرد سلسله مراتبی نیاز ها مد نظر قرار گرفته و می گیرد .
از همین منظر وفق اعلامیه جهانی حقوق بشر، اهداف سند توسعه هزاره و مقاوله نامه های بین المللی پذیرفته شده توسط ایران از جمله "سند کارشایسته" ، تامین نیازهای اساسی و اولیه و تضمین سطح حداقل خدمات حمایتی و سطح پایه پوشش های بیمه اجتماعی برعهده حاکمیت ها و دولت ها است و بعنوان حق مردم و تکلیف دولتها محسوب می شود. امری که در بندهای 9 و 12 اصل سوم و بندهای 2 و 4 اصل 21 و بندهای 1 و 2 اصل 43 و اصل 29 قانون اساسی تصریح گردیده است .
در سپهر نظام رفاهی مبتنی بر قانون اساسی، احکام مندرج در اصول 3، 21 و 43 ناظر بر تکلیف دولت در تامین و تضمین سطح پایه و حداقلی خدمات و حمایتهای اجتماعی و پوشش های سطح پایه بیمه های اجتماعی است و در اصل 29 علاوه برسطح پایه، به سایر سطوح بالاتر که بایستی مبتنی بر مشارکت عمومی (مالی) افراد مستطیع و دارای شغل، کسب و کار و توان مالی و درآمدی کافی با دولت تضمین، اشاره گردیده است. خداوند تبارک و تعالی نیز در سوره قریش خطاب به کفار و بت پرستان می فرماید شما باید به من ایمان بیاورید چون نیازهای شما را تامین کردم (فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هذَا الْبَیْتِ ، الَّذی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ- آیات 3 و 4 سوره قریش) که اشاره به همین نیازهای اساسی و اولیه (تامین آب و غذا) و امینت (در مقابل مخاطرات) دارد و پر واضح است که حکومت ها و دولت ها و بویژه حاکمیت اسلامی و دولت اسلامی مکلف و مبعوث به تامین و تضمین این سطح از خدمات و پوشش ها برای آحاد مردم بطور اعم و برای اقشار ضعیف بطور اخص می باشند.
اگر بخواهیم متناظر هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو را در حوزه تامین اجتماعی بیان کنیم و ترجمانی از آنرا در حوزه های مرتبط با نظام تامین اجتماعی نشان دهیم به همان سلسله مراتب نیازها در قالب نظام چند لایه تامین اجتماعی مبتنی بر لایه بندی (امدادی، حمایتی و بیمه ای) و سطح بندی لایه بیمه های اجتماعی (پایه، مازاد و مکمل) می رسیم. با این تفاوت که در هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو قاعده هرم بزرگتر است. ولیکن در هرم سلسله مراتبی نظام تامین اجتماعی بلحاظ جمعیتی بایستی عکس این حالت اتفاق بیافتد. بعبارت دیگر بایستی نظام تامین اجتماعی ابتدا با رویکرد پیشگیری از افتادن مردم به ورطه فقر و آسیب اجتماعی و از بین بردن سرچشمه های تولید فقر و آسیب اجتماعی و سپس با رویکرد توانمندسازی، کارگستری و بازاجتماعی شدن افرادی که قبلاً به این ورطه دچار شده اند و ممانعت از نسلی شدن و چرخه ای شدن فقر و آسیب، به نحوی عمل نماید که از جمعیت موجود در قاعده هرم کاسته شده و به افراد نائل شده به سطوح بالاتر هرم بیافزاید.

پیام آذری


برای تحقق این امر و ایجاد زمینه و بستر لازم برای ایفای وظایف ذاتی حکومت و دولت در قبال آحاد مردم بویژه اقشار ضعیف می بایستی مراحل زیر برای شکل گیری نظام متمرکز تامین اجتماعی طی شود و انجام پذیرد :
- پایگاه اطلاعات ملی ایرانیان مبتنی بر اطلاعات ثبتی و عملیاتی و در بر گیرنده اطلاعات هویتی فرد و خانوار (کد ملی)، مکانی (کد پستی) و در آمدی (کد شغلی و کسب و کار) شکل بگیرد و از طریق پنجره واحد خدمت، کلیه دریافت ها و پرداختهای افراد در حوزه های حمایتی، بیمه ای، یارانه های اجتماعی، تسهیلات و کمک های اعطایی در آن درج و ثبت و ضبط شود .
- ضمن تمرکز و تجمیع یارانه های اجتماعی (معطوف به افراد و خانوارها)، سیاستهای بازتوزیعی متناسب برای تمام فعالیتها (مالیات و حق بیمه عام) و نیز فعالیتهای و اقدامات آسیب رسان به کیفیت زندگی مردم (مالیات اجتماعی) بکار گرفته شود.
- یک پوشش فراگیر در سطح پایه خدمات حمایتی و سطح پایه پوشش های بیمه ای برای همگان برقرار شود .
- براساس پرونده الکترونیک رفاه و تامین اجتماعی و انجام آزمون وسع، میزان استطاعت (برای مشارکت مالی در تامین پوششهای بیمه ای) و استحقاق (برای تعیین نوع و میزان کمک دولت) صورت پذیرد.
- بسته خدمات، جامعه هدف، نوع و میزان خدمت و یا پوشش، سازو کار و ساختار ارائه خدمت ، نحوه تامین مالی و مشارکت مالی ذینفع در لایه ها و سطوح نظام متمرکز تامین اجتماعی مشخص شود .
- ایجاد عدالت دردسترسی به خدمات تامین اجتماعی و ایجاد عدالت در برخورداری ازمنابع عمومی براساس آزمون وسع و لایه بندی و سطح بندی خدمات صورت پذیرد.
- از وقوع فقر و آسیب اجتماعی پیشگیری شود و افراد در معرض خطر مصون سازی شوند و با سرچشمه های تولید فقر و آسیب اجتماعی برخورد شود .
- اولویت با توانمند سازی و کارگستری و تلاش برای خروج از تله فقر و آسیب اجتماعی و باز اجتماعی شدن (بازگشت به محیط خانواده، کار و جامعه) باشد تا از نسلی شدن فقر و آسیب جلوگیری گردد .
- اولویت و محوریت به حوزه بیمه ای نسبت به حوزه های امدادی و حمایتی داده شود و حتی الامکان حمایت از طریق نظام بیمه ای صورت پذیرد.
- پر واضح است که در این فرایند ، اولویت اساسی فراهم نمودن سطح پایه خدمات حمایتی و پوشش های سطح پایه بیمه های اجتماعی برای آحاد جامعه در سطح حداقلی است. امری که باتمرکز و تجمیع یارانه های آشکار (بالغ بر 140 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی) و سمت دهی یارانه های پنهان بصورت هوشمند و هدفمند برای افراد و خانوارها (بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان یارانه ارزی و بالغ بر 900 هزار میلیارد تومان سایر یارانه هایی که به اسم حمایت از اقشارضعیف به صنعت – بازارهای مختلف اعطا می شود و غالباً موتورهای تولید رانت هستند) کاملاً مقدور و در دسترس است و مقدمات آن طی سالهای اخیر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان و پنجره واحد خدمات آن فراهم گردیده است. ایدون باد .
منبع : روزنامه اعتماد

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/316561/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامسونگ فناوری جدیدی را برای توسعه دوربین‌های موبایل قدرتمند معرفی کرد

دو گوشی گیمینگ جدید از نوبیا رسما معرفی شدند

خبری هیجان‌انگیز برای طرفداران Call of Duty Warzone

سامسونگ در ساخت کنسول سوئیچ بعدی نینتندو حضور دارد

سامسونگ از گوشی مقاوم گلکسی Xcover 5 رونمایی کرد

کمبود 210 مدرسه آموزش استثنائی در کشور

تقدیر آیت الله رئیسی از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان برای ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر

آیت الله رئیسی در استان آذربایجان غربی: نمایندگان مجلس باید در اصلاح ماده 100 اقدامات مقتضی را انجام دهند

آیت الله رئیسی از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان برای ترخیص کانتینرهای سوخت در مرز پیرانشهر تقدیر کرد + فیلم

مسئولان، مردم و بازماندگان حادثه سردشت باید پیوسته دادخواه آن باشند

مزار شهدای مهاباد به یاد اسوه‌های صبر و اقتدار، نهال کاری شد

عدالت صفت قضاوت است

آزادی 126 زندانی نیازمند در آذربایجان‌غربی

تقدیر رییس قوه قضاییه از عراق برای ترخیص کانتینرهای سوخت مستقر در مرز پیرانشهر

200 واحد تولیدی راکد در آذربایجان غربی احیا شد

کمک به احیای دریاچه ارومیه نگین دستاوردهای دولت در آذربایجان غربی است

آذربایجان‌غربی جزو 5 استان امن کشور است/بازگشت 220 واحد استان به چرخه تولیدی

آخرین وضعیت پروند شهردار ارومیه از زبان رئیس دستگاه قضا

خاص‌ترین درخت‌های ایران

دستگاه قضایی به طور جدی پیگیر استیفای حقوق جانبازان شیمیایی است

رویه های خاص تجارت مرزی در آذربایجان غربی اتخاذ شود

روز ملی دریاچه ارومیه

تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت حاج‌محسن آقا‌قلهکی

بازی تیم مس سونگون ورزقان،فردا درمشهد

بازدید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی از یک کلاس درس

غرس نهال در آذربایجان شرقی

دانشیار دانشگاه سهند استاد برتر جوش ایران شد

تصاویر| تبریز، شهری خالی از فضای سبز

تمرین تیم فوتبال تراکتور در تبریز

رییس قوه قضاییه:اصلاح ساختارهای فساد زمینه ساز امیدواری بیشتر مردم است

تقدیر رئیسی از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق

چگونه دسته پلی‌استیشن 5 را به گوشی اندروید متصل کنیم؟

اولین مادربرد AM4 مجهز به تاندربولت 4 معرفی شد

پلی استیشن 2 امروز 21 ساله شد

نمره دوربین OnePlus 8T توسط تیم DxoMark مشخص شد

تصاویر مفهومی، طراحی آیپد مینی 6 را نشان می‌دهند

ال‌جی توسعه گوشی پرچمدار جانشین V60 را معلق کرد

تاریخ عرضه پردازنده های نسل یازدهمی Intel Rocket Lake-S فاش شد

گوشی مقاوم سامسونگ گلکسی XCover 5 را ببینید

آپدیت ONE UI 3.1 برای پرچمدار سامسونگ منتشر شد

جزئیات جدیدی از بازی Rainbow Six Quarantine فاش شد

نسل سوم اپل پنسل با طراحی براق را ببینید

اینتل باز هم جریمه شد

قیمت برترین گوشی‌های 2021 در بازار

دولت بعدی سیاست‌های احیای دریاچه ارومیه را ادامه دهد

47 کیلوگرم مواد مخدر در اردبیل کشف شد

کشف 47کیلوگرم مواد مخدر در اردبیل/ با قاچاقچیان قاطعانه برخورد می‌شود

رئیس کل دادگستری استان اردبیل: با هرگونه تخلفات انتخاباتی قاطعانه برخورد می‌کنیم + فیلم

انبار دپوی لوازم لوازم الکتریکی در اردبیل کشف شد

تخصیص صد درصدی بودجه 2000 میلیارد ریالی راه آهن اردبیل نهایی شد